Музеї

Куди приводять мрії

Завдяки технологічним новинкам найкращі музеї світу переживають революцію

Найкращі музеї світу переживають революцію — тепер тут популярні роботи-екскурсоводи, доповнена реальність у експозиціях, відроджені нейромережами генії минулого і 4D-відео із запахами й іншими ефектами. Заледве з'явившись, технологічні новинки стають надбанням музейної справи

 

Ірина Крикуненко

 

 

Й ого звуть Каспаров, так само, як великого шахіста. Він працює екскурсоводом у Національному музеї Австралії з 2013 року, але зарплату не отримує. Адже Каспаров — робот.

Він і ще один робот на ім'я Честер бродять Національним музеєм із панорамними камерами на головах і допомагають дистанційно оглядати віртуальним відвідувачам корабель перших поселенців, велосипед Кедел Лі Еванса, першого австралійця, який виграв велогонку Тур де Франс, і навігаційні прилади мандрівника Джеймса Кука.

Втім, у Честера і Каспарова є напарник-людина, вона доповнює розповідь роботів і відповідає на запитання відвідувачів.

Особливою популярністю роботи-екскурсоводи користуються серед дитячих груп, які з їхньою допомогою можуть відвідати виставку за шкільною програмою, не виходячи з класу. Також, впевнені співробітники музею, роботи корисні людям із обмеженими можливостями, як і жителям фактично будь-якого куточка земної кулі, які вирішили відвідати музей віртуально.

За допомогою 3D-друку, роботів, елементів штучного інтелекту та різних високотехнологічних гаджетів класичні музейники популяризують мистецтво, історію й науку в епоху діджитал. А деякі, навпаки, використовують технології як предмет мистецтва й відбудовують в ім'я науки цілі інноваційні міста. Тут відвідувачі з роботами грають у футбол, у шоломі віртуальної реальності літають у космос, а на симуляторі роблять операції.

Ще одна популярна у світовій музейній справі новація — відродження великих художників, письменників і дослідників за допомогою нейромереж.

Ми конкуруємо зі стрімінговим сервісом Netflix і комп'ютерною грою Candy Crush, а не з іншими музеями
Шрі Шрінівасан,
ексголова департаменту цифрових технологій нью-йоркського Метрополітен-музею

Хай там як, сьогодні важко знайти інноваційні рішення, які оминули ті лідери музейної справи, які вплуталися у світові перегони за відвідувача та мають у своєму арсеналі солідні фінанси.

"Ми конкуруємо зі стрімінговим сервісом Netflix і комп'ютерною грою Candy Crush, а не з іншими музеями", — стверджує Шрі Шрінівасан, ексголова департаменту цифрових технологій нью-йоркського Метрополітен-музею (The Met), одного з найвідвідуваніших художніх музеїв світу. Саме тому, за його словами, The Met, як і деякі інші музеї, вкладає кошти у технології. Основне завдання — зробити простір інтерактивнішим і зручним для користувача, погляд якого прикутий до смартфону.

Якщо музейна справа розвиватиметься у цьому напрямі й далі, вважають експерти, зали музеїв вже у найближче десятиліття перетворяться на технологічні парки.

"Культура пізнання змінюється, — певен Бйорн Ґельдгоф, арт-директор київського PinchukArtCentre. — Те, як люди використовують технології, теж змінюється кардинально. Музеї мають бути готовими відреагувати й взаємодіяти з цим".

графік
Увічнити у цифрі

T he Met входить до трійки найпопулярніших музеїв світу, щорічно його поріг переступають понад 7,4 млн відвідувачів. Причину його популярності професіонали бачать не тільки в унікальній експозиції, яка об'єднує під одним дахом фламандський живопис XVII століття і тридцять картин одного з геніїв ХХ століття Пабло Пікассо, а й у гучному імені самого музею і його готовності до інновацій. Так, вже у 2015 році штат відділу цифрових медіа The Met становив 70 осіб, а ще 70 фахівців займалися технічним обладнанням.

Тоді ж керівництво музею ухвалило рішення про стратегію його розвитку, яка передбачає не альтернативу таким технологічним гігантам, як Facebook і YouTube, а долучення до їх світу.

"Місія The Met — знайти спосіб уміститися поруч із ними [технологічними гігантами]", — казав тоді Шрінівасан.

За останні три роки музей виклав у інтернет майже пів мільйона експонатів: тепер їх можна вивчити у відкритому доступі на сайті та завантажити на смартфон. Ба більше, відвідувачі The Met можуть долучитися до творчості: фотографувати будь-який вподобаний експонат і створювати з нього свою власну цифрову модель. На сайті музею детально розписано, яке програмне забезпечення для цього використовувати, й які онлайн-підручники допоможуть.

Для тих, хто не хоче обтяжувати себе цим заняттям, на сайті представлено 70 вже готових 3D-моделей. Їх можна використовувати на свій розсуд: роздрукувати, досліджувати і навіть змінити дизайн.

Національна портретна галерея Смітсонівського інституту, одного з найбільших науково-дослідних центрів США, пішла далі й роздрукувала тривимірні копії маски Авраама Лінкольна, скелета мамонта та першого в історії людства літака, створеного братами Райт, аби відвідувачі могли доторкнутися до того, що зазвичай знаходиться за склом.

Схожі технології для "пожвавлення" єгипетських мумій використовувала команда шведського Музею Середземномор'я у Стокгольмі. Завдяки 3D-копіям тепер кожен відвідувач може вивчати вміст саркофага й анатомію мумії на спеціальному цифровому столі.

А от Національний музей передової науки і технологій у Токіо може похвалитися цілою цифровий планетою — величезна рідкокристалічна Земля у режимі реального часу показує зміну погоди та рух водних мас. Але головний персонаж музею — робот Asimo, який тричі на день виходить потанцювати, поговорити й пограти в м'яча із відвідувачами.

Ще один знаменитий музей майбутнього — Місто науки і мистецтва у Валенсії. Хоч акцент тут і зробили на футуристичну архітектуру, експозицією він анітрохи не поступається японському. Тут на спеціальному симуляторі можна зупинити рукою торнадо, розібрати людину на органи і відчути невагомість.

Інтерактивне пізнання наукових аксіом взагалі є трендом у сучасних технологічних музеях. Наприклад, Національний музей повітроплавання і астронавтики США готовий відправити вас у космос у VR-капсулі за лічені секунди.

Для подібної "подорожі" в італійського музею природних наук MUSE у Тренто є цілий мультимедійний тунель. У ньому завдяки об'ємному звуку і відеопроекції у відвідувачів виникає ілюзія польоту над Альпами.

А одним із найвдаліших прикладів інтеграції цифрових технологій у світі прекрасного фахівці називають систему The ARTLENS Gallery в Художньому музеї Клівленда. Крім стандартного додатка на смартфон і Bluetooth-гіда залами, вона містить 12-метрову сенсорну стіну. На ній 20 осіб одночасно можуть розглядати до найдрібніших подробиць кожен із 4 тис. об'єктів колекції.

Також зал оснащено інтерактивними екранами, які зчитують рухи. Завдяки цьому можна спробувати до дрібниць повторити позу героя однієї з картин і отримати фото.

"Ми вважаємо, що гра — це цікавий спосіб привернути людей до розмови про мистецтво і отримання знань про мистецтво", — каже Лорі Вінке, одна з творців The ARTLENS Gallery.

З колегою солідарні куратори багатьох музеїв, тому окрему увагу в своїй справі приділяють мобільним іграм і експозиційним квестам. Їх, як правило, можна завантажити на смартфон на GooglePlay або AppleStore.

Так, гості The Met можуть зануритися у детектив Вбивство у The Меt, також відвідувачі у лондонській галереї Tate грають у Наввипередки із часом або у Британському музеї у Лондоні стають героями Ночі музеїв.

А в американському Музеї Далі (Сент-Пітерсберґ) вдалося оживити знаменитого художника — тепер він вітає відвідувачів у повний зріст із екрану і розповідає про себе. Нейромережі вивчили його на старих відеозаписах і наклали міміку на обличчя актора.

фото

СВІТ ІЛЮЗІЙ: У Національному музеї повітроплавання і астронавтики у Вашингтоні за допомогою технологій можна "політати" на військовому літаку або вирушити у "космос" на міжпланетному кораблі

Ціна прогресу

Т ехнологічний прогрес у стінах галерей відбивається у цифрах. Наприклад, із моменту впровадження роботів відвідуваність Національного музею Австралії злетіла з 2,1 млн відвідувачів на рік до 3,9 млн торік.

На відвідуваності The Met діджиталізація теж позначилася позитивно — тепер сюди на рік приходить на 2 млн більше відвідувачів, ніж у 2015-му, коли інновації тільки починали впроваджувати.

Хоча йти в ногу з прогресом — задоволення не з дешевих. Наприклад, музею MUSE мультимедійний тунель обійшовся 4,6 млн євро. А найбільше витратився Художній музей Клівленда — повна реновація його будівель і виставки коштувала $350 млн. Це збільшило відвідуваність на 30%, яка тепер сягає до 1 млн на рік.

Кажуть про поступову окупність інвестицій і в Місті науки та мистецтва Валенсії: вклавши 900 млн євро тут щорічно виручають 113 млн євро.

"Інвестиції високі, але ми працюємо з широкою аудиторією, — розмірковує про оновлення Ґельдгоф. — А значить, окрім грошей, ми маємо вигадати, як вона взаємодіятиме з технологічним прогресом".

Хоча музеї вже щосили експериментують у цьому напрямі, як вони зміняться під впливом технологій невдовзі, прогнозувати ніхто не береться. "Питання у тому, як технології вплинуть на наш досвід сприйняття життя, — пояснює Ґельдгоф. — І від цього залежить, як змінюватиметься все інше".

Наприклад, радикально змінити музейний світ зможе прорив у роботі над штучним інтелектом, яка сьогодні ще не завершена. Те ж саме можна сказати і про квантовий комп'ютер.

Поки ж вчені сфокусовані на вдосконаленні музейних роботів. Наприклад, такий залізний гід, створений у японському Університеті Сайтама, вміє розпізнавати емоції своїх слухачів і за необхідності змінює поведінку. Конкуренцію йому можуть скласти гіди у вигляді голограм.

І боятися такого галопуючого технічного прогресу не варто, певен Ґельдгоф: "Хай там як, у нас завжди залишаються звичайні музеї. Адже досліджуючи роботи Моне [французького живописця Клода Моне] онлайн, ви ніколи не зможете відчути ті ж самі емоції, що і під час споглядання на них наживо".

Материки науки

НВ зібрав п'ятірку найпопулярніших та найінноваційніших музеїв світу, присвячених досягненням людства у галузі науки і технологій

 

 

Національний музей повітроплавання і астронавтики

 

 

Адреса: Вашингтон (США), 655 Jefferson drive SW, Washington, DC 20560

6,2 млн відвідувачів на рік

Вхід вільний

 

Ц е один із найпопулярніших музеїв світу, і все завдяки інтерактивній експозиції, що просто нашпигований технологічними новинками. Так, будь-який відвідувач музею може уявити себе пілотом і спробувати сили на симуляторі польотів військових літаків. Або ж у форматі 3D у швидкісному режимі на власні очі спостерігати, як старіє Всесвіт.

Також можна за допомогою капсули віртуальної реальності вирушити у космос або ж вивчити поверхню Сонця за допомогою технологічних телескопів у штатній обсерваторії. Тут таки пропонують випробувати і 16-дюймовий Меморіальний телескоп Кука, яким раніше користувалися гарвардські дослідники.

У величезних ангарах і павільйонах музею представлена найбільша у світі колекція історичних літаків і космічних апаратів у натуральну величину. В експозиції — скафандр Олексія Леонова, першої людини, що вийшла у відкритий космос, американські місяцеходи та місячні автомобілі, марсіанські розвідувальні апарати Spirit і Opportunity, а також зроблені ними фотографії у великій роздільній здатності.

Національний музей повітроплавання входить до групи музеїв Смітсонівського інституту — одного з найбільших науково-дослідних закладів країни. У його складі 19 музеїв, 21 бібліотека і 9 дослідних центрів. Смітсонівські музеї завжди ставлять технології на чільне місце, і Національний музей повітроплавання і астронавтики не виняток.

 

 

Китайський музей науки і техніки

 

 

Адреса: Пекін (Китай), 5 Beichen E Rd, Ao Yun Cun, Chaoyang

4,4 млн відвідувачів на рік

Вхід: 30 юанів ($4,5)

 

Т ут під одним дахом зібрали всі досягнення китайської науки, де простежено етапи розвитку високих технологій, починаючи з прадавніх часів і донині.

Відвідувач знайомиться із передовими розробками у сфері космосу, енергетики, медицини, екології тощо, а потім в окремому павільйоні заглиблюється в історію китайської науки і пояснює її ази дітям за допомогою сучасних атракціонів та експериментаріумів. Тут можна пограти на арфі з інфрачервоними променями замість струн, а за допомогою шолома віртуальної реальності — зменшити себе у тисячі разів і досліджувати структуру рослин.

Також тут пропонують спробувати себе в медицині — сісти на стілець-сканер і проінспектувати рівень викривлення власного хребта, а потім спробувати зробити другові МРТ.

Музей має чотири високотехнологічні кінотеатри. Один із них — найбільший у світі, де одночасно можуть дивитися фільми 700 осіб. Ще один — у передовому форматі 4D, за допомогою якого глядач може відчути не тільки дощ, сніг або туман, але також всі запахи й навіть смаки.

 

 

Музей науки

 

 

Адреса: Лондон (Велика Британія), Exhibition Rd, South Kensington, London SW7 2DD

3,29 млн відвідувачів на рік

Вхід вільний

 

На п'яти поверхах (30 тис. кв. м) пропонують екскурс у еволюцію науки і технологій. Кожен зал — окрема тема, від досягнень космонавтики до побутових винаходів.

Наприклад, у залі годинників зібрані механізми усіх часів, разом із тими, робота котрих розрахована на 10 тисяч років. А в залі друкарської справи представлені верстати різних епох.

У фонді музею понад 300 тис. експонатів, серед яких старовинні паровози в натуральну величину, працюючий паровий двигун Корлісса, перший реактивний двигун, командний модуль космічної місії Аполлон 10 і античні медичні інструменти.

Як і в інших передових наукових музеях світу, велика частина експозиції доступна для взаємодії й експериментів. Наприклад, можна спробувати полагодити вузол літального апарату в рукавицях астронавта і власноруч запустити паровий двигун.

Також кожен зал оснащено розважальним інтерактивом — за допомогою спеціальних екранів і камер можна зістарити себе на 50 років і перевірити обличчя на симетрію.

 

 

Місто науки і мистецтва

 

 

Адреса: Валенсія (Іспанія), Av. del Professor López Piñero, 7

2,6 млн відвідувачів на рік

Вхід: 38 євро (комплексний)

 

У третьому за величиною місті Іспанії на осушеному дні річки для демонстрації досягнень у галузі науки й мистецтва звели ціле міні-містечко площею 350 тис. кв. м. Воно складається з п'яти споруд: оперний театр і театральна сцена; кінотеатр IMAX, планетарій і театр лазерних постановок; науковий музей; галерея і сад; океанаріум. Всі локації відрізняються інноваційною архітектурою й оснащені за останнім словом техніки.

Науковий музей розділений на тематичні секції: біологія, фізика, архітектура, спорт й інші. Практично всі експонати інтерактивні, а значить, відвідувач може їх не просто помацати, але і взяти участь у наукових експериментах, які проводять співробітники музею.

Одним із найцікавіших підрозділів музею є океанаріум просто неба, найбільший у Європі. Тут мешкають 45 тис. тварин, які згруповані у дев'ять найбільших на планеті екосистем: острови, тропіки, океани, Арктика, Антарктика й інші.

Загальні інвестиції в музей становлять 900 млн євро і перевищили початковий бюджет проекту втричі. Тепер музей приносить щорічно 113 млн євро і є місцем роботи для 3,5 тис. співробітників.

 

 

Національний музей передової науки і технології Mіраікан

 

 

Адреса: Токіо (Японія), 2 Chome-3-6 Aomi, Koto City, Tokyo 135-0064

2,46 млн відвідувачів на рік

Вхід: 630 ієн ($5,7)

 

M іраікан із японської перекладається як Музей майбутнього, і це назва виправдана — тут представлені передові технологічні розробки і досягнення японських вчених. Сім музейних поверхів поділені на тематичні зали: космос, організм людини, робототехніка, планета Земля та інші. Всі зони тут також інтерактивні, а експонати — справні.

Наприклад, відвідувачі можуть зібрати людини по частинах тіла або спробувати видалити апендицит на симуляторі. Тут також можна поспостерігати, як "ніжно вібрує" Японія за допомогою системи сейсмометрів, і відстежити погоду на планеті аж до температури океану на рідкокристалічному глобусі.

На спеціальному високотехнологічному симуляторі можна випробувати на собі принади орбітального польоту і відчути невагомість.

Особливий захват відвідувачів викликає виставка робототехніки. Її зіркою вважається робот-андроїд Asimo компанії Honda, який виходить погуляти у виставкові зали тричі На день. Із ним можна перекинутися кількома словами, потанцювати й навіть пограти у футбол.

Іди і дивись

10 популярних художніх галерей світу, де майбутнє вже настало

 

 

Метрополітен-музей

 

 

Адреса: Нью-Йорк (США) 1000 Fifth Avenue at 82nd Street

7,4 млн відвідувачів на рік

 

М узей входить до трійки найбільш відвідуваних галерей світу завдяки багатій колекції античних артефактів із Єгипту, Греції, Риму, Сходу, Африки та Азії. Мистецька збірка музею включає роботи Амедео Модільяні, Клода Моне, Едуарда Мане, Вінсента Ван Гога, Дієго Веласкеса, Караваджо, Тіціана, Рембрандта.

Щоб крокувати в ногу з технологічним прогресом, галерея оцифрувала майже 400 тис. своїх експонатів і надає можливість не тільки милуватися ними в мережі, але і завантажувати для редагування на девайси. Також експонати можна роздрукувати на 3D-принтері.

 

 

Галереї Тейт

 

 

Адреса: Лондон (Велика Британія), Millbank, Westminster SW1P 4RG

7 млн відвідувачів на рік

 

Т ейт Британія і Тейт Модерн — найбільші представники родини британських галерей Тейт. Тут зберігається найбільше зібрання шедеврів британського мистецтва з 1500 року до наших днів. Серед експонатів — Офелія Джона Мілле та Купальниця Вільяма Етті. Їх серед 75 окремих колекцій команда музею оцифрувала і виклала на сайт.

Також відвідувачі Тейт Британії можуть брати участь у навчанні штучного інтелекту, допомагаючи йому знаходити схожість між експонатами і сучасними реальними фото на Reuters Pictures. Ще одна новація — віртуальна прогулянка нічними залами галереї за допомогою керованих роботів.

 

 

Національний музей Австралії

 

 

Адреса: Канберра (Австралія), Lawson Cres, Acton ACT 2601

3,9 млн відвідувачів на рік

 

Н айбільший музей країни, присвячений історії формування австралійської нації, представляє п'ять постійних експозицій: Галерея перших австралійців, пов'язані долі, Горизонти: заселення Австралії, Нація: символ Австралії, Вічність: історія бурхливого серця Австралії. Ознайомитися з ними дистанційно допомагають два робота-екскурсовода з камерами на головах. Також відвідувачам прямо в будівлі музею за допомогою віртуальної реальності та інтерактивних екранів пропонується здійснити подорож в минуле.

 

 

Національна портретна галерея США

 

 

Адреса: Вашингтон (США), 8th and F Sts NW. Washington, DC 20001

2,3 млн відвідувачів на рік

 

Г алерея спеціалізується на портретах знаменитих американців і входить до складу Смітсонівського інституту, який відомий своїми науковими розробками. Саме завдяки їм співробітникам вдалося створити і роздрукувати на 3D-принтері деталізовані портрети американських президентів Джорджа Вашингтона, Авраама Лінкольна та навіть Барака Обами. А оскільки тут зберігається єдина повна колекція портретів усіх президентів США за межами Білого дому, зали галереї оснащені інтерактивними столами для детальнішого вивчення експонатів.

 

 

Музей Гетті

 

 

Адреса: Лос-Анджелес (США), 1200 Getty Center Dr, Los Angeles, CA 90049

1,5 млн відвідувачів на рік

 

Г етті вважається найбільшим художнім музеєм на західному узбережжі Америки. Тут представлені античні артефакти, а також полотна знаменитих художників — Рембрандта, Вінсента Ван Гога та П'єра Ренуара. У 2013-му музей одним із перших виклав у відкритий доступ більше 4.600 експонатів у цифрі.

Також музей дає можливість знайомитися з експозицією за допомогою технології доповненої реальності. За допомогою веб-камери можна отримати на аркуші паперу 3D-проекцію експоната і навіть покрутити його в руках.

 

 

 

Національний музей Сінгапуру

 

 

Адреса: Сінгапур (Сінгапур), 93 Stamford Rd, Singapore 178897

960 тис. відвідувачів на рік

 

Н езважаючи на те що музей вважається одним із найстаріших у країні, нові технології йому не чужі. Всі зали оснащено сенсорними дисплеями і відеоекранами, завдяки яким відвідувач може зануритися у історичне минуле міста-держави. Також йому надається електронний путівник, який допомагає коригувати маршрут і не дає прогавити головні експонати музею. Серед них Сінгапурський камінь, золоті орнаменти Священного пагорба зі Східної Яви, одна з найбільш ранніх фотографій Сінгапуру, заповіт батька малайської літератури Абдуллаха бін Абдули Кадіра та інші.

 

 

 

Художній музей Клівленда

 

 

Адреса: Клівленд (США), 11150 East Blvd, Cleveland, OH 44106

769 тис. відвідувачів на рік

 

М узей, де представлені античні, азіатські і середньовічні колекції, а також значна художня експозиція з полотен Рубенса, Караваджо, Вінсента Ван Гога, П'єра Ренуара і Поля Гогена, нехай і поступається за масштабами найбільшим світовим галереям, але однозначно є одним із найбільш інноваційних. Всі твори доступні на величезній мультимедійній стіні, де можуть одночасно працювати до 20 осіб. Також до послуг відвідувачів — Bluetooth-гід. Ще одна новація — за допомогою датчиків руху та інших технологій відвідувачі можуть позувати так само як герої знаменитих картин і таким чином ставати зображеними на них, а за бажання фотографуватися.

 

 

Смітсонівський музей дизайну Купер-Г'юїт

 

 

Адреса: Нью-Йорк (США), 2 East 91st Street, New York, NY 10128

316,9 тис. відвідувачів на рік

 

Ц ей музей, як і більшість представників музейної родини Смітсонівського університету, вражає технологічними новинками. Експозиція з предметів меблів, кераміки, декору, музичних інструментів, прикрас, скульптур і картин охоплює 240 років історії дизайну. Отримати в електронному вигляді інформацію про будь-який експонат і навіть створити власний музей можна за допомогою "розумної ручки", а інтерактивний стіл дозволить попрацювати над власним дизайном кімнати.

 

 

Музей Рубенса

 

 

Адреса: Антверпен (Бельгія), Wapper 9-11, 2000. Antwerpen

200 тис. відвідувачів на рік

 

Д ім, в якому жив знаменитий нідерландський художник Пітер Пауль Рубенс, сьогодні став музеєм його життя і творчості. Тут можна ознайомитися з відновленими інтер'єрами житла Рубенса, а також з ескізами картин і автопортретами. Кожен із них підключений до технології iBeacon: за допомогою Bluetooth-маяків відвідувач може на планшеті вивчити експонат до реставрації, дізнатися цікаві факти про нього і за допомогою доповненої реальності відновити втрачені частини інтер'єру

 

 

 

Музей Аллард Пірсона

 

 

Адреса: Амстердам (Нідерланди), Oude Turfmarkt 127, 1012 GC Amsterdam

60,4 тис. відвідувачів на рік

 

Ц им археологічним музеєм завідує Амстердамський університет, який взяв шефство над зборами артефактів із Єгипту і з Близького Сходу, а також колекцією епохи Середньовіччя. Щоб вивчати амфори і скульптури було цікавіше, до послуг відвідувачів "розумна лупа" — одна з перших розробок проекту ЄС із діджіталізаціі музейного простору meSch. З її допомогою і завдяки доповненій  реальності можна отримати інформацію про експонати і навіть оживити орнаменти.

Також тут доступна "розумна виставка": віртуально переміщаючи предмети експозиції, відвідувач самостійно активує аудіо- та відеосправку.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.