Австралійські пожежі

Вогняна земля

Головною причиною австралійських пожеж стали глобальні зміни клімату

Головною причиною австралійських пожеж, наймасштабніших і найтриваліших в історії континенту, стали глобальні зміни клімату. Армагеддон, про який попереджали вчені, пророкуючи серію небувалих за розмахом пожеж, повеней та інших стихійних лих у різних точках планети, вже настає

 

Анна Павленко

 

 

 

В останні дні 2019-го гості невеликого курортного містечка Маллакута на південно-східному узбережжі Австралії готувалися зустрічати Новий рік, коли в їхні плани втрутилася стихія: курорт з усіх боків оточили лісові пожежі.

Небо затягла рожева імла, вогонь підбирався все ближче до будинків. 2 січня сотні туристів і місцевих жителів із речами і тваринами зібралися на пляжі, звідки їх групами забирали машини-амфібії, аби доправити на корабель королівського військово-морського флоту HMAS Choules.

За перший тиждень 2020-го з Маллакути водою і повітрям евакуювали 1,7 тис. осіб. Ця рятувальна операція стала однією з найбільших в історії австралійського флоту.

"Мельбурн розташований за 400 км від охоплених полум'ям лісів, тому загрози для містян немає, — розповідає НВ австралійський журналіст Джон Масанаускас. — Але пожежі безпосередньо зачіпають тих, хто вирушив відпочивати в охоплені вогнем регіони".

До речі, серед перших евакуйованих із Маллакути опинився і друг Масанаускаса, який проводив там різдвяні канікули.

Вогонь вирує на континенті п'ятий місяць поспіль. За цей час тут вигоріло приблизно 11 млн га, що можна порівняти із площею всієї Болгарії або трьох середніх за розміром українських областей. Стихія забрала життя 28 людей, знищила 2,3 тис. будинків, мільярди рослин і тварин. За прогнозами експертів, пожежі триватимуть ще зо два місяці. Тоді як економічні збитки, яких вони завдали, здатні перевищити рекорд 2009 року в розмірі $3,1 млрд, підраховують аналітики міжнародного рейтингового агентства Moody's.

Осередки загоряння розкидані по всіх штатах, але найбільше страждають південно-східні Новий Південний Вельс і Вікторія. Частина розташованих тут сільських регіонів відрізана від електрики, а великі міста, серед яких Сідней, Мельбурн і Канберра, раз у раз затягує їдким смогом.

У самих пожежах немає нічого екстраординарного, зазначає Масанаускас. Вони спалахують в Австралії щоліта, сприяючи оновленню місцевих екосистем. Нинішній сезон не настільки смертоносний, як Чорна субота — пожежа у штаті Вікторія, яка в лютому 2009-го забрала життя 173 осіб. Однак нинішню стихію відрізняє її розмах і тривалість, підкреслює журналіст.

"Ця низка пожеж розтягнулася на триваліший період, ніж зазвичай, — каже Джон Войнарскі, професор австралійського Університету Чарльза Дарвіна, експерт у галузі природоохоронної біології. — Вона наймасштабніша, найінтенсивніша та найпотужніша на пам'яті сучасників".

На думку Войнарскі, каталізаторами лиха стали тривала посуха й екстремальна спека, які охопили континент. Так, у 2019 році середня температура в Австралії була найвищою від початку записів у 1910 році, а кількість опадів — найнижчою за останні 119 років.

"Наука не залишає жодних сумнівів: те, що ми зараз спостерігаємо, — наслідки глобальної зміни клімату", — підсумовує професор екології Кріс Дікман з Університету Сіднея.

інфографіка
Вижити у вогні

Щоранку сіднейські автомобілісти, які паркують машини на вулиці, стирають коричневі плями попелу на капотах. Тонким шаром гару в місті вкриті всі підвіконня, перила й дахи будинків, розповідає Сергій Будкін, 53-річний інвестиційний банкір, який останні дев'ять років живе у Сіднеї.

"Якщо зазвичай місцеві водії заїжджають на мийку раз на пів року, бо тут практично немає пилу, то зараз там шикуються черги", — каже Будкін.

Останнім часом якість повітря у Мельбурні не витримує жодної критики, і дихати ним небезпечно для здоров'я, стверджують фахівці. У ще гіршій ситуації опинилися ті, хто живе у регіонах ближчих до пожеж.

"Найбільше австралійців турбують загибель людей, псування майна і шкода довкіллю: знищення тварин і середовища їхнього проживання", — підкреслює Масанаускас.

Для запобігання людським жертам у небезпечних районах налагоджено цілу систему інформування: на рівні штату ЗМІ двічі на день транслюють звіт очільника пожежної служби із прогнозом про розвиток ситуації. Також мешканці отримують геотаргетовані смс-розсилки.

Ця низка пожеж — наймасштабніша, найінтенсивніша та найпотужніша на пам'яті сучасників
Джон Войнарскі,
професор австралійського Університету Чарльза Дарвіна

Так, якщо ризик пожежі особливо високий, їм пишуть, за який час необхідно зібратися та покинути місцевість, а якщо ситуація ускладнилася, — що їхати вже пізно.

За словами Будкіна, на цей випадок розробили детальну інструкцію, яку в сільській місцевості знають усі, включно зі школярами. За інструкцією, потрібно запастися водою та їжею на кілька днів, а коли вогонь наблизиться до будинку — поливати його зі шланга, приділяючи особливу увагу даху, на який сиплеться вугілля. Якщо будинок загорівся, найкраще залишитися всередині, загорнувшись у намочені ковдри або лягти у ванну з водою і там перечекати фронт вогню.

Значно менше шансів на порятунок у лісових тварин, серед яких чимало унікальних видів. У вогні вже загинуло 1,25 млрд особин, підраховують в австралійському відділенні Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Також Дікман зауважує: ця цифра включає птахів, наземних ссавців і рептилій; якщо ж додати до них кажанів, жаб і риб, а також комах та інших безхребетних, кількість загиблих живих істот зросте до сотень мільярдів.

Захисники природи стурбовані ще й тим, що цього літа в зоні пожеж опинилися одразу кілька заповідників, де мешкають рідкісні види. Так, вигоріло понад 30% площі острова Кенгуру, який на третину складається із природоохоронних заповідників.

Через те, що австралійський материк мільйони років залишався в ізоляції від решти світу і довго був незаселеним, тут сформувалися унікальні флора і фауна. За даними місцевого міністерства навколишнього середовища й енергетики, 83% тутешніх ссавців, 45% птахів і 84% рослин зустрічаються тільки в Австралії. І якщо раніше, згідно зі звітом Національного дослідницького агентства (CSIRO), їм загрожували завезені види, руйнування місця існування та зміна клімату, то тепер головною загрозою стали лісові пожежі.

За прогнозами австралійських біологів, до 100 видів місцевих рослин і тварин можуть втратити велику частину своїх популяцій — якщо не у вогні, то на випаленій землі. У найближчі місяці тварини, яким вдалося вціліти, продовжать гинути через нестачу ресурсів — їжі, житла й укриттів, які б урятували їх від диких кішок, лисиць та інших хижаків, пояснює Сара Легг, професорка Національного австралійського університету, експертка у галузі екології та біорізноманіття.

"На багатьох фото ми бачимо ряд будинків, якими пройшлася лісова пожежа: частина з них згоріли вщент, інші залишилися недоторканими; аналогічні явища відбуваються у лісах", — проводить паралель Ендрю Бітті, заслужений професор кафедри біологічних наук в Університеті Макґвайр у Сіднеї.

Після пожеж незаймані райони горілих лісів можуть стати територією для реколонізації рослин і тварин, припускає він.

"Після вогню більшість екосистем відновиться, але у стійких до лісових пожеж системах на це піде 5–10 років, а іншим потрібно більше століття", — прогнозує Дікман.

фото 1

ТУТ БУЛА ВУЛИЦЯ: Рятуючись від вогню, свої домівки покинули 67 тис. жителів штату Вікторія, зокрема мешканці містечка Сарсфілд (на фото)

Руйнування замість відродження

Пожежі залишалися невід'ємною частиною австралійської екосистеми протягом усієї історії континенту, що змусило багато рослин еволюціонувати заради виживання. Сьогодні частина австралійської флори вогнестійка, а частина рослин і зовсім залежна від вогню, розповідає Бітті.

Наприклад, плоди деяких дерев вивільняють насіння, коли їх нагріває вогонь. А наземні орхідеї розквітають тільки після згорання їхніх верхніх листків. До пожеж добре пристосовані й окремі види тварин: наприклад, вогняні жуки відкладають яйця тільки у деревині, яка нещодавно горіла.

"Внаслідок у "нормальні" роки австралійські екосистеми відновлюються після пожеж досить швидко — приблизно 12 місяців", — пояснює вчений.

Як перероджується ліс, на власні очі бачив Будкін. Після сильних пожеж 2009 року він регулярно проїжджав повз одну згорілу ділянку неподалік Канберри і так описує те, що відбувається: "Ще вчора цією дорогою забороняли їздити, побоюючись падіння згорілих дерев, сьогодні там немає нічого, крім обгорілих стовбурів, через три місяці вже з'являються зелені гілки, через пів року — повноцінні крони, через два роки від пожежі не залишається слідів".

 

фото 2

ДИМ БЕЗ ВОГНЮ: Від охоплених полум'ям лісів Мельбурн відокремлюють сотні кілометрів, але про стихію його мешканцям щоразу нагадує густий дим

Але для відновлення лісам потрібен час. Тоді як нинішні пожежі охопили частину територій, які горіли не так давно — останні кілька років, зазначає професор Войнарскі. За його словами, такі короткі інтервали повторного горіння здатні призвести до незворотних екологічних змін.

До того ж зараз вогонь з евкаліптових лісів і саван перекидається на погано пристосовані до пожеж дощові ліси і високогірні луки, доповнює його Бітті. Зокрема внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО дощові ліси східного узбережжя Австралії, розташовані на кордоні штатів Квінсленд і Новий Південний Вельс.

"Ми вже спостерігаємо руйнування екосистем у деяких районах", — нарікає Легг.

Тим часом австралійці намагаються допомогти біженцям із охоплених вогнем районів і пораненим тваринам. Вони жертвують великі суми — передусім Червоному Хресту, каже Будкін. Пожежники продовжують боротися з вогнем, намагаючись стримати його поширення, і паралельно відловлюють постраждалих тварин, передаючи їх ветеринарам. В окремих районах рятувальники скидають із вертольотів їжу для тварин, які пережили пожежі.

Уряд уже виділив $34,5 млн на відновлення екосистем. Для боротьби зі стихією і порятунку громадян мобілізовані армія і військовий флот. "Пожежники та їхні помічники роблять героїчні зусилля, — підкреслює Дікман. — Вони об'єднали все австралійське суспільство".

Однак багато австралійців звинувачують владу в недостатньо ефективній боротьбі з пожежами й ігноруванні проблеми глобального потепління. 10 січня на вулиці Сіднея, Мельбурна, Канберри й інших міст вийшли десятки тисяч протестувальників із вимогою якомога швидше відмовитися від використання викопних видів палива.

За словами Бітті, багато членів австралійського уряду не вірять у згубний ефект змін клімату. Хоча нинішні лісові пожежі настільки катастрофічні, що нарешті змусять політиків діяти, вважає біолог.

фото 3

КОМАНДНА РОБОТА: Волонтери сільської пожежної служби штату Новий Південний Вельс допомагають професійним вогнеборцям гасити ліс біля прибережного містечка Термейл

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.