Світ

Як це робиться в Ірані

НВ зібрав сім яскравих фактів про економіку, політику та деякі інші сфери життя у цій країні

Загострення відносин між Вашингтоном і Тегераном, а потім збитий іранською ракетою український лайнер прикували увагу світу до Ірану. НВ зібрав сім яскравих фактів про економіку, політику та деякі інші сфери життя у цій країні

 

Анна Павленко

 

 

1 Економіка централізована і залежить від експорту нафти.

Іранський уряд володіє та керує сотнями держпідприємств і побічно контролює багато компаній, пов'язаних із армією. Водночас зростання приватного бізнесу стримують корупція, держконтроль цін, субсидії й токсичні банківські активи. У рейтинзі Індекс сприйняття корупції 2018 міжнародної організації з боротьби з корупцією Transparency International Іран посідає 138-е місце з 180. Тоді як сприятливість умов ведення бізнесу в цій країні глобальне дослідження Doing Business оцінює в 58,5 бала зі 100 — це приблизно на рівні Аргентини, Еквадору та Нігерії.

Економіка залежить від експорту нафти і страждає від нестачі іноземних інвестицій і низької продуктивності. Тут високий рівень безробіття, особливо серед жінок і молодих людей із вищою освітою. За даними державного центру статистики, середній дохід міських домогосподарств у 2018 році становив 434,9 млн іранських ріалів (приблизно $13 тис.).

infographic_1

2 Міжнародні санкції гальмують економічне зростання, розганяють інфляцію та безробіття.

Перші односторонні санкції проти Ірану Сполучені Штати ввели незабаром після Ісламської революції та захоплення американського посольства у Тегерані у 1979 році. Пізніше санкції розширили через обвинувачення у спонсорстві тероризму і таємному створенні ядерної зброї.

У 2006-му Радбез ООН підтримав політику США щодо Ірану, що серйозно послабило економіку близькосхідної держави: за 10 років дії міжнародних санкцій зростання іранського ВВП скоротилося з 6% на рік до -1%. Особливо болючими стали обмеження на експорт нафти. До речі, Іран — четверта у світі держава за обсягом розвіданих запасів нафти (150 млрд барелів) після Венесуели, Саудівської Аравії й Канади.

У 2015 році після довгих років переговорів із Заходом іранський президент Хасан Рухані підписав угоду про згортання ядерних розробок в обмін на поступове зняття санкцій. Тоді видобування й експорт нафти поновилися, і вже через рік іранська економіка зросла на 12,5%. Однак відлига тривала недовго: у травні 2018 року президент США Дональд Трамп вивів свою країну з ядерної угоди і знову ввів економічні санкції, заборонивши американським компаніям торгувати з Іраном і його партнерами. У підсумку Міжнародний валютний фонд констатував скорочення іранського ВВП на 4,8% у 2018 році та спрогнозував його скорочення ще на 9,5% у 2019-му. За рік у країні на понад 2% зріс рівень безробіття, а інфляція злетіла з 9% до 30,5%.

5 січня Тегеран заявив, що більше не дотримуватиметься будь-яких обмежень з угоди 2015 року, мотивуючи такий крок недружньою політикою США. Проте Франція, Німеччина та Велика Британія виступили за збереження ядерної угоди.

photo_5

ПРАВИТЕЛЬ І НАРОД: Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї вітає іранців, які зібралися у мавзолеї засновника Ісламської держави Рухоллі Хомейні на 29-ту річницю його смерті

3 Іранці добре освічені, живуть переважно в містах і говорять на фарсі.

На території країни, площа якої в 2,5 рази більша за Україну, живуть 83 млн людей, переважно це мешканці міст. Офіційною мовою є перська фарсі, а найбільші етнічні групи представляють перси, азербайджанці й курди. Цікаво, що в Ірані проживають 15 млн азербайджанців, що в півтора рази більше населення Республіки Азербайджан.

Населення Ірану — досить молоде, середній вік громадян становить 31 рік. А їхній рівень грамотності є найвищим серед країн середньосхідного та північноафриканського регіонів і досягає 97% (такий самий показник у Греції та Кіпру). Кількість жінок, які вступають до місцевих університетів, перевищує кількість чоловіків. А за кількістю випускників інженерних спеціальностей Іран посідає третє місце у світі після Росії та США.

photo_2

У ВСІХ НА ВИДУ: Телевежу Бордж-е Мілад — найвищу конструкцію в Тегерані — помітно з будь-якого району міста

4 Як лідер шиїтського ісламу Іран змагається за домінування у регіоні з сунітською Саудівською Аравією.

99% іранців сповідують іслам, переважно його шиїтський напрям. Багатовіковий розкол ісламу на сунітський і шиїтський напрями бере початок від суперечки про продовжувача справи пророка Мухаммеда, який має очолити всіх мусульман. Після смерті пророка у 632 році частина його послідовників (суніти) виступила за обрання наступника через згоду Халіфату, тоді як меншість (шиїти) відстоювала виключне право на правління нащадків Мухаммеда.

Сьогодні шиїти становлять приблизно 20% світової спільноти мусульман. Більшість із них проживає в Ірані, Іраку, Сирії, Лівані й Бахрейні, які витягнулися на карті світу в так званий шиїтський півмісяць.

Лідером сунітського ісламу вважають Саудівську Аравію. Суніти переважають також в Афганістані, Пакистані, Кувейті.

Саудівська Аравія й Іран давно змагаються за домінування на Близькому Сході, й останнім часом Ірану вдалося помітно зміцнити свої позиції. Щоб стримати зростання його впливу, саудівці стали на бік опозиційних сил у Сирії, а в Лівані намагаються протидіяти потужному впливу шиїтського угруповання Хезболла, яке підтримує Іран.

photo_3

СХІДНА КАЗКА: Мечеть Імамзаде Салех — одна з найпопулярніших шиїтських святинь у північній частині Тегерана

5 Країною править духовний лідер, а роль прем'єр-міністра виконує президент.

Конституція Ісламської Республіки Іран спирається на священну книгу мусульман Коран. На його нормах базується законотворчість і правосуддя. Основний Закон закріплює низку демократичних прав, зокрема свободу преси, свободу зібрань і демонстрацій. Однак із застереженням: реалізація цих прав не має порушувати закони шаріату.

Найвищим керівником країни є духовний лідер — рахбар, якого обирає на довічне правління Рада експертів. Разом із елітним військово-політичним об'єднанням Корпус вартових ісламської революції (КВІР) духовний лідер визначає загальний напрям розвитку держави, контролює ЗМІ, військові та розвідувальні служби, поліцію, значну частину фінансових ресурсів країни і навіть затверджує кандидатуру обраного народом президента.

Нинішнього верховного лідера Ірану 80-річного Алі Хаменеї обрали в 1989 році, а до цього він вісім років обіймав посаду президента країни. Пізніше Хаменеї отримав вищий духовний титул аятоли.

Другою вищою офіційною особою після верховного лідера в Ірані є президент, який виконує представницькі функції та керує кабінетом міністрів. Законодавчу владу у країні реалізує однопалатний парламент — Ісламська консультативна рада або Меджліс, що складається із 290 депутатів.

photo_4

СКАРБИ НАЦІЇ: Газові смолоскипи горять на нафтовидобувній платформі іранського родовища Соруш у Перській затоці

6 Крім армії, Іран має елітне військово-політичне формування з широкими повноваженнями та чималими джерелами фінансування.

Збройні сили Ірану складаються із 350-тисячної армії та Корпусу вартових ісламської революції з особовим складом до 190 тис. бійців. За своєю чисельністю іранські війська посідають 11-те місце у світі й перше на Близькому Сході.

КВІР — елітне військово-політичне формування, командування якого безпосередньо підпорядковується верховному лідеру Ірану аятолі Алі Хаменеї. До складу Корпусу входять армійські, повітряні, морські та розвідувальні підрозділи. Одну з п'яти гілок КВІР — Аль-Кудс, відповідальну за проведення операцій за кордоном, очолював Касем Сулеймані, якого вбили у межах американської спецоперації 3 січня 2020 року.

За видатками на військові потреби Іран посідає 18-те місце у світі: його оборонний бюджет у 2018 році становив $13 млрд, підраховують фахівці Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

До того ж КВІР має низку додаткових джерел фінансування. Передбачається, що Корпус контролює приблизно третину економіки Ірану через низку дочірних і трастових компаній. Окрім військового сектора, КВІР бере участь у житловому будівництві, прокладанні доріг і зведенні гребель, а також у нафтогазовій, продовольчій і транспортній галузі, займаючись навіть освітніми та культурними проектами.

У квітні 2019-го Сполучені Штати визнали КВІР міжнародною терористичною організацією.

photo_1

У ТЕГЕРАНІ НЕСПОКІЙНО: 11 січня, одразу після заяви іранської влади про збитий помилково літак, тисячі жителів дев'ятимільйонної столиці вийшли на протести

7 Після того як КВІР збив український літак, іранці вийшли на протести.

11 січня голова КВІР визнав відповідальність своїх підлеглих за збитий український лайнер, і того самого дня на вулиці Тегерана й інших міст вийшли тисячі протестувальників. Частина з них звинуватили уряд у брехні та вимагали відставки верховного лідера країни аятоли Алі Хаменеї, інші пригадали жертв нещодавніх антиурядових мітингів.

Два місяці тому іранська влада жорстоко розігнала протести, що спалахнули через різке подорожчання бензину (на 200% за одну ніч). Тоді загинуло кілька сотень демонстрантів, до того ж влада на тиждень перекрила доступ в інтернет.

Цього разу на вулиці вийшла молодь і представники середнього класу, на їхню підтримку виступили відомі іранські діячі культури. На думку деяких оглядачів, нинішні акції здатні запустити перезавантаження відносин між владою і суспільством в Ірані.

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.