Погляди

Вийти в люди

Україна небезпечна. У Колумбії — насильство. У США — скандали і Трамп. Це все ярлики, які ми так любимо навішувати на різні країни. Але що якщо їх зняти?

Україна небезпечна. У Колумбії — насильство. У США — скандали і Трамп. Це все ярлики, які ми так любимо навішувати на різні країни. Але що якщо їх зняти?

 

 

Пітер Сантенелло,
американський підприємець

 

Ми нерідко вішаємо прості та зрозумілі ярлики на різні країни, з огляду на їхню політику або головні події, які там відбуваються. Ярлики стають популярними, приклеюються, і їх масово використовують ті, хто не хоче гаяти час, аби розібратися і зрозуміти, яка ця держава насправді.

Так, жителі Саудівської Аравії всі як один терористи, Україна — небезпечна, бо там триває війна, а Колумбія охоплена насильством, пов'язаним із наркоторгівлею. І це лише деякі із загальноприйнятих стереотипів.

Нам властиво ділити все на категорії. Протягом примітивних епох, коли ми жили відокремленими племенами, ярлики використовували, аби впевнитися, чи не становить щось загрозу. Все поділяли на чорне та біле.

У 2019 році нам, як і раніше, подобається заярличувати такі непрості речі, як країни і культури, навіть попри те, що сьогодні ми об'єднані більше, ніж будь-коли, завдяки технологіям і можливості легко подорожувати всім світом. Нам подобається подумки організовувати й упорядковувати їх, оскільки глибоке занурення в такі складні структури, як держави, потребує зусиль. Якщо хтось хоче по-справжньому зрозуміти Україну, йому доведеться виконати повноцінну роботу.

Більшість світу оцінює ті чи інші країни за їхнім політичним курсом, навіть не так — за тим, що показують у новинах. Американці зайняті своїми справами, і їм ніколи розбиратися, що відбувається в Україні. Українцям немає коли спробувати зрозуміти Колумбію. І так далі.

Політичний наратив лягає в основу телесюжетів, і новинні випуски поширюють це послання, яке базується здебільшого на страху. Більшість американців вважають Україну небезпечним місцем, більшість українців вважають Колумбію небезпечним місцем. Усі вважають дуже небезпечним Іран.

Проблема такого підходу в тому, що він часто помилковий. Керівництво США не обов'язково представляє мене або мої цінності. Останнє, чого б мені хотілося, щоб дивлячись на Дональда Трампа, хтось думав, ніби у мене такі самі цінності просто тому, що я теж американець.

Нами часто маніпулюють
за допомогою новин

Зараз, коли Україну очолює популярний президент, можливо, багато хто готовий ідентифікувати себе з ним. Але річ у тім, що він — політик, і хто знає, як далі розвиватимуться події. Сьогодні він може представляти цінності більшості, а завтра все зміниться. Але ніхто ж не хоче, щоб на нього навішували ярлик через політика, з яким він не згоден.

Я щойно повернувся із Саудівської Аравії. Це країна з жахливим ярликом. Теракти 11 вересня 2001 року, радикальний іслам і катастрофічна ситуація з правами людини — я, як американець, дивлячись на все це, можу легко зробити висновок про цю країну.

Але, на мій подив, від відвідування Саудівської Аравії залишилися найкращі враження. Люди були доброзичливими та гостинними. Тим, хто в здоровому глузді, не подобається радикальний іслам. Країною керує дуже жорсткий авторитарний режим, але хіба народ винен у цьому?

Особливо в автократичній монархії, де ніхто не має можливості проголосувати за іншу державу. Дуже несправедливо пов'язувати з політикою Саудівської Аравії 21-річну студентку медичного факультету, яка любить подорожувати і проводити час із друзями. Нечесно й неосвічено навішувати на неї ярлик через політику країни.

Цікаво, що жителі країн Близького Сходу часто проводять чітке розмежування між народом і політиками. Більшість іранців дуже позитивно налаштовані щодо американців і вкрай негативно щодо політики США. Свого часу, перебуваючи там, я був оточений винятково привітністю.

Що більше я подорожую світом, буваючи в найвіддаленіших його куточках, то виразніше бачу одну просту істину: люди переважно хороші, водночас усюди є войовничо налаштовані особи, яким потрібно за всяку ціну зігнати свій біль за допомогою насильства. Я не вірю, що мир у всьому світі можливий, але вірю, що можливе краще розуміння світу.

А ще є затяті націоналісти, які зверхньо дивляться на всі інші країни. Іронія в тому, що насправді вирішальну роль у їхньому випадку відіграє не національність, а тип особистості. Виростите таку людину в Китаї, і вона розмовлятиме китайською і стверджуватиме, що Китай — найкращий. Виховайте її у США, і вона заявлятиме те саме про Америку. Я не проти патріотизму, це нормально — відчувати зв'язок із тим місцем, звідки ви родом, і пишатися ним. Але націоналізм вважаю проявом інфантильності й егоцентризму — безглуздо думати, що ви кращі за когось, лише на підставі того, де ви народилися.

Ніхто не обирає, де йому народитися. Уряди коять потворні речі в усьому світі. Більшістю людства маніпулюють за допомогою новин. Світ стане кращим, якщо ми будемо оцінювати його за людьми, а не за тими часто жорстко критикованими політичними структурами, які ним керують.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.