Бізнес

Велика переадресація

Росіяни продають Vodafone Ukraine компанії, яка, можливо, пов'язана з родиною президента Азербайджану

Росіяни продають Vodafone Ukraine, другого за кількістю абонентів вітчизняного мобільного оператора, компанії, яка, можливо, пов'язана з родиною президента Азербайджану

 

Катерина Шаповал,
Світлана Угніва,
Ольга Духніч

 

 

В Україні оголошено одну з найбільших, якщо вважати кількість її мимовільних учасників, угод: російська телеком-компанія МТС, яка належить АФК Система, продає Vodafone Ukraine з її 19,8 млн абонентами азербайджанському оператору мобільного зв'язку Bakcell. Покупець із берегів Каспію заплатить росіянам $734 млн, зокрема $84 млн відкладеного платежу, за другого за кількістю користувачів гравця вітчизняного ринку мобільного зв'язку. 25 листопада сторони оголосили про підписання угоди про продаж.

За словами Вікторії Рубан, PR-директорки Vodafone Ukraine, зміна власника не вплине на операційну діяльність компанії. Для клієнтів, постачальників і контрагентів теж нічого не зміниться. Залишаться і колишні тарифні плани, послуги та сервіси.

І навіть бренд не зміниться. "Нині ми працюємо із Bakcell над новою угодою про партнерський ринок і сподіваємося незабаром підписати новий контракт", — заявила НВ Ізобель Бредшоу, старша менеджерка з корпоративних комунікацій Vodafone Group. За її словами, чинну ліцензію на бренд, вартість якої є комерційною таємницею, продовжать.

Хіба що продавець утратить на три наступні роки права конкурувати з покупцем на українському ринку. Але росіянам місця тут і так не буде.

У МТС коментувати угоду не захотіли, однак одразу кілька топ-менеджерів українських телеком-компаній заявили НВ, що російський гравець просто йде з проблемного для нього ринку. Мовляв, основного акціонера АФК Системи росіянина Володимира Євтушенкова торік ледь не внесли до списку санкцій США, що для мобільного оператора загрожувало б великими проблемами із британською групою Vodafone — правовласником бренду, під яким МТС останні чотири роки, почавши якраз після старту кремлівської агресії проти України, працювала на місцевому ринку.

В Україні можна продати актив і вийти з ринку
Анатолій Фроленко,
консалтингова група E&C

Експерт Роман Химич нагадує, що Євтушенков мав проблеми і з російською владою: у 2014-му бізнесмен перебував під слідством і домашнім арештом. Тому зараз він, можливо, "виходить у кеш", розпродаючи активи: тільки цьогоріч АФК Система позбулася часток у МТС банку, торговому комплексі Дитячий світ й індійському стартапі Qwikcilver.

Vodafone Ukraine, за словами одразу трьох представників телекомунікаційного бізнесу, продавали як мінімум два останні роки. Нинішній покупець з'явився на початку 2019-го, і лише зараз сторони владнали всі деталі угоди.

Росіяни вочевидь поспішали піти, тому Bakcell отримав Vodafone Ukraine зі знижкою 38%. Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concordе Capital, пояснює: якщо зважати на мультиплікатори самої МТС на фондовому ринку, вартість її українського підрозділу мала би бути в межах $1,37 млрд.

Хоча МТС усе одно виявилася у плюсі: 15 років тому вона купила українського оператора UMC, який став Vodafone Ukraine, за $378 млн. Водночас, за оцінкою Паращія, за роки роботи український підрозділ виплатив своїм акціонерам $1,4 млрд дивідендів.

Утім, у цій історії цікавий не тільки продавець, але й покупець.

 

Тінь президентської сім'ї

Bakcell за розміром значно менший, ніж Vodafone Ukraine: вітчизняний оператор обслуговує майже 20 млн абонентів, а азербайджанський — 3 млн, хоча і займає у своїй країні близько 40% ринку. Кількість базових станцій у Vodafone Ukraine становить понад 24 тис., у Bakcell — близько 8 тис.

Фінансові показники азербайджанської компанії невідомі. Єдиний опублікований нею звіт про роботу, датований минулим роком, оповідає про сталий розвиток.

За словами Хафіза Бабалі, журналіста-розслідувача з Баку, це перший документ про діяльність Bakcell за останні 10 років. Окрім оператора мобільного зв'язку, до групи Bakcell також належать інтернет-провайдери й інтегратор IT-рішень.

Сама компанія є підрозділом багатопрофільного NEQSOL Holding, заснованого в 1990-х. І це дуже серйозна структура. Крім телекомунікаційного бізнесу, в її портфелі є й будівельні активи, а головне — підприємства з видобування нафти та газу, зареєстровані у Великій Британії, але які діють насамперед у каспійському регіоні. Навіть більше, одна з компаній NEQSOL має у статусі партнера SOCAR, державну нафтову компанію Азербайджану. А така співпраця у цій країні свідчить багато про що.

"Формально Bakcell і група, в яку він входить, належать якомусь Насібу Гасанову, — пояснює Бабалі. — Але жоден нормальний бізнесмен в Азербайджані не бачив цієї людини в обличчя". За словами журналіста, Гасанова на батьківщині вважають фігурою, підконтрольною Бейляру Аюбову, начальнику охорони президента країни Ільхама Алієва. "Кінцевим бенефіціаром NEQSOL Holding є правляча сім'я", — упевнений Бабалі.

photo_1

УСЕБІЧНЕ ОХОПЛЕННЯ: Компанія Bakcell, яка купила Vodafon Ukraine, — топовий гравець азербайджанського ринку із часткою 40%

Хороший актив на складному ринку

Сам бізнес Vodafone Ukraine показує непогане повернення інвестицій, заявив НВ напередодні оголошення про угоду Олександр Комаров, президент Київстару — телеком-компанії №1 за кількістю абонентів на українському ринку.

До того ж азербайджанці заходять у країну, що славиться одним із найнижчих у світі доходів на одного абонента — трохи більше $2. І що Bakcell тут робитиме — невідомо: на запит НВ у компанії не відповіли. Та й офіційних релізів про свої плани Bakcell в Україні не поширювала. "Ми продовжуємо стратегію розширення міжнародної присутності й виходу на нові ринки компаній, що входять у групу NEQSOL Holding" — таким був єдиний коментар покупця щодо угоди, укладеної Юсифом Джаббаровим, керівником NEQSOL Holding.

Ми працюємо з Bakcell над новою угодою про партнерський ринок 
Ізобель Бредшоу,
Vodafone Group

Зате Давид Арахамія, лідер парламентської фракції президентської партії Слуга народу, написав у ФБ, що МТС не мав інвестпланів в Україні, а ось Bakcell готова інвестувати в розвиток вітчизняного оператора $400 млн. "Плюс холдинг [NEQSOL] розглядає ще низку інвестиційних проектів у країні", — уточнив наближений до Банкової парламентарій.

Гравці телеком-ринку впевнені, що в їхній сфері угода ніяких глобальних змін не викличе. Bakcell, за словами Химича, доведеться вирішувати попередні завдання: досягти угоди за новими частотами діапазону 900 МГц, аби почати будівництво загальнонаціонального покриття стандарту 4G. Обов'язок перед Кабміном розвинути зв'язок четвертого покоління Vodafone Ukraine разом із Київстар і Lifecell взяли на себе під час нещодавнього маріупольського інвестфоруму.

Анатолій Фроленко, керівний партнер консалтингової групи E&C, вважає, що продаж української Vodafone — хороший знак для галузі в епоху, коли в усьому світі триває процес укрупнення телеком-операторів. "Угода демонструє, що в Україні можна продати актив і вийти з ринку", — каже він.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.