Країна

Топ-100 найбагатших українців

графік 1
графік 3
1. Рінат АХМЕТОВ
1. Рінат АХМЕТОВ

53 роки, одружений, двоє синів

Статки: $9,63 млрд

Динаміка: -21%

 

Р інат Ахметов усе ще неймовірно багатий, але вже не настільки зухвало: порівнюючи з торік його статки скоротилися приблизно на п'яту частину, а порівнюючи з докризовим 2013-м — і поготів скоротилися наполовину.

Причину нинішнього просідання статків найбагатшого українця слід шукати на ринках металопродукції: у Європі дешевшає сталь, і там навіть зупиняють метзаводи, а співдружність країн Перської затоки (Бахрейн, Катар, Кувейт, ОАЕ, Оман, Саудівська Аравія) починає захисне розслідування стосовно імпорту сталі.

Все це відбилося на фінансових показниках Метінвесту — металургійної компанії Ахметова. Згідно зі звітом компанії, за перше півріччя її EBITDA знизилася на 33%, а чистий прибуток — на 39%. У першому півріччі міжнародні продажі знизилися на 7% проти аналогічного періоду 2018-го.

Зате додалося Ахметову в частині коксохімічних активів. За останні кілька років афілійовані з Метінвестом або його власниками структури, за даними ЗМІ, купили у російського холдингу Evraz два підприємства в Кам'янському — Південькокс і Дніпровський коксохімічний завод. Втім, у офіційній звітності холдингу вказано лише частки в обох підприємствах: у першому разі — 23,71%, у другому — 49,37%.

У енергетичному підрозділі Ахметова — ДТЕК — невесела ситуація: чистий прибуток компанії за півріччя знизився на 38,2%, до 3,3 млрд грн, що там пов'язують зі зміцненням нацвалюти. Втім, зниження виробничих показників також є: видобуток енергетичного вугілля у першому півріччі скоротився на 0,9%, а електроенергії в енергосистему України компанія поставила на 0,6% менше, ніж за аналогічний період 2018-го.

Має втрати Ахметов і в політичному впливі. Опозиційний блок, з яким пов'язують мільярдера, заледве набрав 3% голосів і не пройшов до парламенту. Близькими до колишнього донецького мільярдера можна вважати не більше семи мажоритарників.

Проте Ахметов зумів знайти точки дотику з новою владою: наприкінці жовтня його структури провели спільно з Кабміном і президентом два масштабні форуми в Маріуполі — інвестиційний і гуманітарний. А ще мільярдер купив 200 автомобілів-швидких для держлікарень.

2. Віктор ПІНЧУК
2. Віктор ПІНЧУК

58 років, одружений, син і три доньки

Статки: $2,31 млрд

Динаміка: -14%

 

В ласник групи Interpipe, найбільшого виробника трубно-колісної продукції у країні, зберіг за собою друге місце у списку найбагатших. Однак трирічна тенденція зростання статків Віктора Пінчука змінилася зворотною: цьогоріч їх розмір дещо скоротився.

Головна причина — негативна ситуація на світових ринках, що вже відбивається на виробничих показниках компанії Пінчука. Так, за дев'ять місяців підприємство Інтерпайп Сталь із Дніпра скоротило виплавку сталі на 6,5% — до 690 тис. т. А за перше півріччя EBITDA сталевого дивізіону корпорації знизилася на 49% — із $39,3 млн до $20 млн. Як пояснюють у компанії, позначилися низькі ціни на металопродукцію і дефіцит металобрухту в Україні.

Значно кращі справи в інших підрозділів бізнес-імперії Пінчука. EBITDA трубного дивізіону збільшилася на 39% — із $31,9 млн до $44,5 млн, а колісного підскочила майже втричі — з $20,9 млн до $60,2 млн. Але компанія очікують падіння внутрішнього споживання трубної продукції за підсумками 2019-го на 15%. Негативний прогноз і щодо споживання труб на світовому ринку.

Продовжує діяти і квота на постачання труб до ЄС, тому поки не втілилися у життя плани Інтерпайпу щодо збільшення присутності його продукції на європейському ринку, навіть незважаючи на підприємство, створене у 2018-му спільно з французьким виробником сталевих труб Vallourec.

Що стосується ще одного важливого для Інтерпайпу ринку — США, то тут мито на сталь зросло до 25%, а для труб така ж сама міра набула чинності влітку цьогоріч.

Додав головного болю Пінчуку і запуск в Україні ринку електроенергії. Наприкінці вересня гендиректор Інтерпайпу Фаді Храйбе заявив, що ціна для промислових споживачів зросла на 20% і додаткові витрати компанії склали приблизно $1 млн на місяць.

Поступово знижуються і показники медіагрупи Пінчука — StarLightMedia. Телеглядачів у пінчуківських каналів СТБ, Нового та ICTV відбирають група Україна Ріната Ахметова та Студія 1+1 Ігоря Коломойського. І якщо у 2013 році частка перегляду StarLightMedia перевищувала 30%, то цьогріч вона становить 28%.

3. Вадим НОВИНСЬКИЙ
3. Вадим НОВИНСЬКИЙ

56 років, одружений, четверо дітей

Статки: $1,77 млрд

Динаміка: -22%

 

О снова статків Вадима Новинського — Смарт-Холдинг, який володіє часткою у 25% металургійної групи Метінвест (решта належить Рінату Ахметову). Тому коливання оцінки його статків безпосередньо пов'язані з роботою одного з найбільших у країні приватних холдингів, який останнім часом знизив прибуток через падіння світових цін на металопродукцію.

Ще один спільний актив Новінського й Ахметова — аграрна компанія Harveast Holding. У неї справи йдуть трохи краще: Harveast наростила свій земельний банк на 25 тис. га, довівши його до 123 тис. га, й увійшла до топ-10 найбільших агрохолдингів країни за розміром оброблюваної ріллі.

Але має Новинський і відверто проблемні активи. Одну з його структур, що володіє торговельною мережею Амстор, визнали банкрутом, вона винна державному Укрексімбанку 1,52 млрд грн, й ахметовському банку ПУМБ — ще 1,74 млрд грн.

У жовтні 2017-го всі Амстори заарештували в рамках розслідування ГПУ про навмисне доведення мережі до банкрутства та розтрату застав за кредитами. Заява про банкрутство подала не чужа Новинському фірма Сінусбуд. Її власник Тетяна Бондаренко до 1 липня цьогоріч значилася власницею компанії CPS Факторинг, нинішній керівник якої Ігор Бородавченко був директором компанії Смарт-Нерудпром Новинського.

А раніше близьке до №3 рейтингу найбагатших Балаклавське рудоуправління ініціювало банкрутство Чорноморського суднобудівного заводу (ЧСЗ), що входить до його Smart Meritime Group. Станом на 1 жовтня, за даними OpenDataBot, податковий борг ЧСЗ склав 116,5 млн грн. Водночас, як повідомляють на сайті Smart Meritime Group, компанія за 2018-й збільшила виробництво вдвічі, до 610 млн грн.

А ще цьогоріч Новинський знову, вже як самовисуванець, став народним депутатом. І встиг подати 24 законопроекти, показавши себе відвертим популістом із лівим ухилом. В одному з них власник чверті акцій одного з найбільших агрохолдингів країни фактично запропонував відкласти відкриття ринку землі, влаштувавши для початку референдум щодо цього питання. Новинський-законодавець також має намір списати борги приватних споживачів послуг ЖКГ, які сформувалися до 1 січня 2019-го. І хотів би заснувати в Донецькій і Луганській областях спеціальну економічну зону.

4. Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ
4. Ігор КОЛОМОЙСЬКИЙ

56 років, одружений, двоє дітей

Статки: $1,48 млрд

Динаміка: -8%

 

У країнські багатії ніколи не відрізнялися кришталевою чистотою біографії та іміджу, але Ігор Коломойський у цьому сенсі переплюнув усіх: в очах суспільства, низки вітчизняних політиків і навіть високопоставлених іноземних представників засновник групи Приват виглядає абсолютним злом. Для цього є безліч причин, і всі їх Коломойський тією чи іншою мірою створив сам.

Мільярдер роками експлуатував низку великих державних активів. Він неймовірно різко публічно висловлюється на адресу опонентів — насамперед експрезидента Петра Порошенка і ексочільниці НБУ Валерії Гонтаревої, причетних до націоналізації ПриватБанку. І не приховує свого бажання повернути "незаконно" переданий державі банк або отримати за нього велику компенсацію.

Водночас дніпро-женевський мільярдер має неприємності з американською Фемідою, але, немов для компенсації, має у своєму розпорядженні давні й тісні контакти з Володимиром Зеленським, права рука якого Андрій Богдан і поготів працював у Коломойського юристом. Та й у фракції партії Слуга народу в головного приватівця країни є близькі депутати.

Збіг це чи ні, але українські суди останнім часом почали штампувати хоч і не вирішальні, але все ж зручні для Коломойського рішення, які стосуються його тяганини зі вже державним ПриватБанком. Але світ і в цьому разі тяжіє до рівноваги — Лондонський суд двічі нещодавно виносив свої проміжні вердикти, які натомість робили боляче Коломойському і його партнеру Геннадію Боголюбову: англійська Феміда вирішила, що банк може судитися зі своїми колишніми власниками у Великій Британії, і наклала на останніх фінансові санкції.

За всіма цими банківсько-судовими історіями дещо загубився бізнес мільярдера. Нікопольський завод феросплавів, яким група Приват володіє разом з EastOne Віктора Пінчука, за дев'ять місяців 2019-го скоротив виробництво на 3,8%. За той же період Марганецький ГЗК зменшив виробництво концентрату на 7,6%. А Запорізький завод феросплавів ще торік показав скорочення прибутку на 14,6 рази. Крім того, належна Коломойському авіакомпанія МАУ в 2018-му зазнала збитів у 2,7 млрд грн.

І все актуальнішим стає досить просте запитання: чи зможе Коломойський генерувати бодай якісь прибутки, якщо він водночас не експлуатиме у своїх інтересах державу?

5. Геннадій БОГОЛЮБОВ
5. Геннадій БОГОЛЮБОВ

57 років, одружений, п'ятеро дітей

Статки: $1,38 млрд

Динаміка: -16%

 

Г еннадій Боголюбов — головний партнер мільярдера Ігоря Коломойського в групі Приват. І нарівні з компаньйоном — відповідач у всіх справах націоналізованого ПриватБанку.

В середині жовтня Апеляційний суд Лондона й Вельсу підніс цій парі неприємний сюрприз: визнав, що справу про шахрайство щодо ПриватБанку може розглядатися в юрисдикції Великої Британії. Раніше суд нижчої інстанції відмовив у цьому позивачеві, тобто банку, мотивуючи рішення тим, що власники, зокрема Боголюбов, постійно проживають у Швейцарії.

Апеляція також підтримала заморозку в усьому світі активів на власність колишніх власників. А заморожувати є що. За даними Радіо Свобода, які воно отримало з позову ПриватБанку в США, до бізнес-імперії Коломойського — Боголюбова входять щонайменше чотири американські меткомбінати, металотрейдер, що працює у 20 штатах, а також чотири бізнес-центри, готель у Клівленді й інші комерційні будівлі.

Крім того, відповідачі — тобто Коломойський, Боголюбов і Ко — за рішенням суду мають повернути ПриватБанку майже 11 млн фунтів стерлінгів витрат. Зокрема, Боголюбов зобов'язаний виплатити 2 млн фунтів.

На тлі цих рішень невеликі успіхи, яких партнери досягли в українських судах, неабияк тьмяніють.

Але свого остаточного слова ще не сказала українська влада в особі президента Володимира Зеленського: у голови держави висловилися проти повернення ПриватБанку колишнім власникам, але так офіційно і не озвучили свою позицію щодо можливого укладення мирової угоди з Коломойським — Боголюбовим.

6. Петро ПОРОШЕНКО
6. Петро ПОРОШЕНКО

54 роки, одружений, четверо дітей

Статки: $1,25 млрд

Динаміка: + 12%

 

Н езважаючи на невдачі політика Петра Порошенка, який програв президентські вибори й завів у ВР досить невелику фракцію Євросолідарності, Порошенко-бізнесмен почувається добре.

Приріст статків ексголові держави забезпечила корпорація Roshen, яка щорічно збільшує експорт, передусім до Східної Європи, на 30%.

У світовому галузевому рейтингу Candy Industry дітище Порошенка перебуває на 27-му місці: експерти оцінюють обсяг продажів компанії за підсумками 2018-го на $800 млн у рік.

Найкраще у корпорації почувається Київська кондитерська фабрика: її чистий дохід торік зріс на 44%, а чистий прибуток збільшився учетверо.

Крім хороших фінансових показників, Roshen приріс активами: корпорація відкрила в Борисполі під Києвом новий завод із виробництва бісквітної продукції. Його потужність — 20 тис. т солодощів на рік.

А мережа фірмових магазинів Roshen тепер має вже сімдесят торгових точок у дев'яти містах країни.

У менш солодких сегментах справи у Порошенка йдуть не настільки блискуче: молочне підприємство у Вінниці знизило виручку на 5%, а прибуток — учетверо.

Та й частка 5-го телеканалу Порошенка останніми роками знижується: його впевнено обходять "молодші" новинні ТБ — 112-й канал, NewsOne і 24-й канал.

У житті колишнього президента є й інші неприємності — персональні та значно суттєвіші : стараннями Андрія Портнова, колишнього помічника Віктора Януковича, який повернувся в Україну,  до Держбюро розслідувань (ДБР) потрапило безліч заяв, автор яких звинувачує Порошенка у всіх смертних гріхах: від державної зради до легалізації незаконних доходів і несплаті податків.

Власник Roshen тепер час від часу ходить на допити, хоча підозрюваним у жодному з проваджень не є.

7. Галина й Олександр ГЕРЕГИ
7. Галина й Олександр ГЕРЕГИ

60 років і 52 роки, є син

Статки: $930 млн

Динаміка: + 10%

 

Ц ьогоріч статки родини Герег, власників мережі будівельних гіпермаркетів Епіцентр, дещо збільшилися. Та й у загальному списку Золотої сотні вони піднялися з 10-го на 7-е місце. Ба більше, нині подружжя бізнесменів стало навіть дещо багатшим, ніж було в докризовому 2013-му.

У поточному році флагманська компанія Герег — Епіцентр К — заробила понад 3 млрд грн прибутку й збільшила виручку на чверть, до 41,5 млрд грн.

Багато в чому цей результат — наслідок експансії: компанія розширювала мережу своїх будівельних гіпермаркетів, відкриваючи їх не тільки в обласних центрах, а й у менших містах. Один з епіцентрів Герег запустили навіть у прифронтовому Краматорську, збільшивши загальну кількість торгових об'єктів під цим брендом до 55.

Родині належить ще одна мережа Будмаркет — Нова лінія, яка має 14 торгових точок. Загальна площа всіх магазинів Герег вже сягнула 1,5 млн кв. м.

Частина цих площ зайнята товарами власного виробництва. Так, нещодавно група Епіцентр К відкрила новий завод із виробництва керамічної плитки у Київській області потужністю до 15 млн кв. м на рік. У підприємство Герег інвестували 3 млрд грн. Велика частина продукції заводу піде на експорт.

Продовжує зростати і сімейний агробізнес: цьогоріч компанія Епіцентр Агро поповнилася активами у Хмельницькій області, що раніше належали агропідрозділу пивної компанії Оболонь. Сьогодні структури Герег обробляють 120 тис. га в п'яти областях, маючи також 20 тваринницьких ферм і шість елеваторів.

8. Дмитро ФІРТАШ
8. Дмитро ФІРТАШ

54 роки, одружений, дві доньки й син

Статки: $792 млн

Динаміка: + 62%

 

Д митра Фірташа доречніше називати не українським, а австрійським бізнесменом — правоохоронці вже кілька років утримують його у Відні за запитом американців: ті звинувачують мультимільйонера у хабарництві й готові покарати 50 роками в'язниці. Але процес екстрадиції стараннями захисту Фірташа дуже затягнувся. І хоча нещодавно судові органи Австрії дали добро на передачу українця до рук американців, адвокати бізнесмена знову зупинили процес.

Юристи Фірташа неймовірно активні: вони навіть засвітилися у справі імпічменту Дональда Трампа. За інформацією журналу Time, саме захист українського бізнесмена передав Рудольфу Джуліані, адвокату господаря Білого дому, якийсь компромат на опонентів американського президента Джо Байдена й спецпрокурора США Роберта Мюллера.

Але якщо у віденських проблемах Фірташа ситуація патова, то в діловому сенсі все у бізнесмена йде на краще. Його медіагрупа Інтер продовжує бути одним із найвпливовіших гравців на вітчизняному ТБ-полі з часткою приблизно 20%. Окрім того, дорожчає елітна нерухомість мультимільйонера: наприклад, його вілла на Французькій Рив'єрі в комуні Сен-Жан Кап-Ферра підскочила в ціні.

Однак у вересні Антимонопольний комітет України (АМКУ) визнав монополістом ринку азотних добрив Фірташівську хімічну компанію Ostchem і постановив розділити бізнес. Ба більше, структура "віденського в'язня" отримала від АМКУ штраф у розмірі 107 млн грн.

9. Костянтин ЖЕВАГО
9. Костянтин ЖЕВАГО

45 років, одружений, син і донька

Статки: $744 млн

Динаміка: -30%

 

З а торік бізнесмен Костянтин Жеваго втратив статус як народного депутата, так і мільярдера: його статки скоротилися одразу на третину — з $1,06 млрд до $744 млн.

Попсували справи Жеваго падіння цін на акції його флагманської компанії Ferrexpo, які котируються на Лондонській біржі. Цьогоріч вони дешевшали двічі.

Вперше — навесні, після того як аудиторська фірма Deloitte відмовилася працювати з Ferrexpo, засумнівавшись, що більше $33 млн, спрямованих компанією на благодійність, пішли саме на ці цілі. Тоді вартість акцій впала майже на третину: за даними інвестаналітиків, капіталізація Ferrexpo просіла на $0,5 млрд, а сам Жеваго втратив $250 млн.

Після того, як влітку ціна акцій частково відновилася, восени на тлі зниження світових цін на залізорудну сировину вони подешевшали ще більше.

Але ці неприємності — лише глобальні "квіточки" на тлі українських кримінальних "ягідок": Держбюро розслідувань (ДБР) має намір вимагати оголошення Жеваго в міждержавний розшук. Бізнесмен фігурує як підозрюваний у справі про розтрату 2,5 млрд грн його банку Фінанси та кредит (сама фінустанова перебуває на стадії ліквідації). 27 вересня Жеваго навіть заочно повідомили про підозру. Сам підприємець перебуває на лікуванні за кордоном і звідти заперечує будь-які звинувачення на свою адресу.

А 11 жовтня вже детективи НАБУ заочно повідомили Жеваго про підозру: за версією слідства бізнесмен не задекларував наявність фінзобов'язань на 19 млн грн.

Дещо раніше один зі столичних райсудів постановив стягнути з ексдепутата понад 1,5 млрд грн на користь НБУ задля погашення заборгованості його банку за наданими раніше кредитами рефінансування. Ще майже 0,9 млрд грн суд вирішив відібрати у підконтрольного бізнесменові підприємства АвтоКрАЗ у рахунок заборгованості перед Ощадбанком.

10. Микола ЗЛОЧЕВСЬКИЙ
10. Микола ЗЛОЧЕВСЬКИЙ

53 роки, дві доньки

Статки: $686 млн

Динаміка: + 8%

 

Про головний актив Миколи Злочевського, колишнього міністра екології та природних ресурсів часів Віктора Януковича, сьогодні знає чи не весь світ. Щодня про нього говорять всі провідні ЗМІ й топові політики США.

Burisma Group отримала популярність завдяки тому, що до її наглядової ради колись входив син Джо Байдена, головного конкурента Дональда Трампа на майбутніх президентських виборах у Штатах. Саме тому продовження розслідування українськими правоохоронцями деталей діяльності компанії Злочевського вимагав від Володимира Зеленського господар Білого дому в телефонній розмові, що стала вельми відомою. Ця бесіда розкрутила спіраль урядових потрясінь у США і стала підставою для спроби демократів відправити Трампа у відставку через процедуру імпічменту.

Якщо відволіктися від великої американської політики і повернутися в Україну, то виявиться, що Burisma — це один із найбільших приватних виробників природного газу в країні, що володіє 35 ліцензіями на видобуток вуглеводнів у основних нафтогазоносних областях. Частка компанії серед приватних газовидобувників становить 30%, що не дивно: Злочевський колись завідував видачею дозвільних документів на розробку корисних копалин.

Тож запитання до бізнесу Злочевського були, є і будуть. Незрозуміло тільки, хто першим поставить їх у повному обсязі: українські правоохоронці або американські політики?

© 2014-2021, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.