Погляди

Тримай злодія

Чи є шанс приборкати корупцію в Україні, зважаючи на те, як довго країна страждала під владою нечистих на руку лідерів? Коротка відповідь — так
Хочете купити цю статтю?

Чи є шанс приборкати корупцію в Україні, зважаючи на те, як довго країна страждала під владою нечистих на руку лідерів? Коротка відповідь — так

 

 

Дарон Аджемоглу, професор
економіки в Массачусетському
технологічному інституті,
співавтор книги Чому одні
країни багаті, а інші бідні

 

У момент ейфорії, яка настала одразу після розвалу СРСР, мало хто міг припустити, що Україна — промислово розвинена країна з величезними природними ресурсами — наступні 28 років страждатиме від стагнації. Сусідня Польща, яка в 1991-му була біднішою за неї, за цей час зуміла майже потроїти ВВП на душу населення.

Більшість українців знають, чому вони опинилися позаду: їхня країна — одна з найкорумпованіших у світі. Але корупція не виникає на порожньому місці, тому головне питання — у чому її причини.

Як і в інших радянських республіках, влада в Україні довго концентрувалася у руках партійної еліти, яку найчастіше призначав Кремль. Та й сама компартія України багато в чому була трансплантованим органом компартії Росії та регулярно діяла на шкоду інтересам корінних українців.

Як і в більшості інших колишніх радянських республіках (за винятком країн Балтії), український відхід від комунізму очолила колишня комуністична еліта, яка переродилася у націоналістичних лідерів. Це ніде не привело ні до чого доброго. Але у випадку України ситуація погіршувалася безперервною боротьбою за владу між конкурентними кланами комуністичної еліти й олігархів, яких ця еліта допомагала створювати і плодити.

Через домінування різних ворогуючих фракцій Україна опинилася у полоні інститутів, які ми називаємо "екстрактивними": це соціальні механізми, що забезпечують владу вузькому сегменту суспільства і позбавляють інших політичного голосу.

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.