Світ

Зручний міф про правду

Влада ґрунтується на вимислі. Людина знає більше істин, ніж будь-який інший вид на Землі. Проте водночас вона вірить у величезну кількість вигадок
Хочете купити цю статтю?

Влада ґрунтується на вимислі. Людина знає більше істин, ніж будь-який інший вид на Землі. Але водночас вона вірить у величезну кількість вигадок

 


Юваль Ной Харарі,
ізраїльський історик, автор міжнародного бестселера
Sapiens: коротка історія людства

 

 

Багато хто вірить, що правда приносить владу. Буцімто якщо якісь лідери, релігії або ідеології спотворюють реальність, вони в кінцевому підсумку програють чеснішим опонентам. Отже, дотримуватися правди — найкраща стратегія завоювання влади.

На жаль, це лише зручний міф. Насправді стосунки між правдою і владою — значно складніші, бо в людському суспільстві влада має два абсолютно різних значення.

З одного боку, влада означає можливість маніпулювати об'єктивною реальністю: полювати на тварин, будувати мости, лікувати хвороби, створювати атомні бомби. Цей тип влади тісно пов'язаний з істиною. Якщо ви вірите в хибну фізичну теорію, ви не зможете створити атомну бомбу.

З іншого боку, влада також означає здатність маніпулювати людськими переконаннями і таким чином змушувати безліч людей ефективно співпрацювати. Створення атомних бомб вимагає не тільки доброго розуміння фізики, але й скоординованої праці мільйонів людей.

Щоб прочитати статтю повністю,

Всі матеріали номеру

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.