Погляди

За всіма статтями

Україна живе в юридичному трилері. Наші суди легким помахом руки виносять такі обурливі рішення, що не за горами сплеск народного гніву. Чи ні?
Хочете купити цю статтю?

Україна живе в юридичному трилері. Наші суди легким помахом руки виносять такі обурливі рішення, що не за горами сплеск народного гніву. Чи ні?

 

 

Андрій Кокотюха,
письменник, сценарист

 

Н а виході із зали суду пролунали постріли. Так батько потерпілої вершив своє правосуддя. Присяжні визнали невинними молодих білих покидьків, які зґвалтували темношкіру дівчинку. Суд взяв до уваги пом'якшувальні обставини. Тоді тато маленької Тані купив снайперську гвинтівку, і сам опинився на лаві підсудних вже за вбивство. Пом'якшувальних обставин суд не бачив у притул.

Це сюжет роману Час вбивати, дебютної книги американського юриста Джона Грішема. Вона вийшла рівно 30 років тому, в 1989 році, за реальними подіями. З того часу Грішем не просто написав три десятки романів, які принесли йому мільйонні статки, а й створив новий жанр: юридичний трилер. Американці схиблені на правосудді, громадяни визнають рішення судів, адвокат у США — одна з найпопулярніших професій. Тому трилери Грішема користуються стабільним попитом і успіхом. Адже фінал кожного — торжество закону і справедливості.

Українці теж регулярно споживають юридичні трилери. Однак не у форматі художніх творів, де судді не завжди виступають на стороні хороших хлопців, але їм за допомогою адвокатів вдається довести свою правоту. Нам юридичний трилер пропонується у режимі реального часу. Крім того, рішення судів з боку часто виглядають  горорами, де у фіналі ніхто з борців зі злом не виживає.

У зв'язку з цим останнім часом найчастіше згадують тепер уже легендарний Баришівський районний суд. Баришівка — селище міського типу за годину їзди від Києва з населенням 11 тис. людей. Але місцевий суд, як сказав би товариш Сталін, буде сильнішим за Фауста Ґете. Він позбавляє ліцензії авіакомпанію SkyUp Airlines, звільняє з посади заступника голови НБУ, зобов'язує особисто Марка Цукерберга видаляти ненормативну лексику і непристойні фото з Facebook — перелік можна продовжити.

А ще наші суди легким помахом руки повертають радянські назви перейменованим українським проспектам. Визнають незаконною люстрацію і націоналізацію ПриватБанку. Випускають сепаратистів, знімаючи всі звинувачення. Якщо подивитися далі політики, побачимо, як на волю виходять вбивці і ґвалтівники, кримінальні справи яких припинено у зв'язку з відсутністю складу злочину.

В Україні закон конфліктує зі справедливістю

Суспільство політизоване. Тому в рішеннях наших судів бачиться політичний підтекст. Але навіть коли його не було, у спокійніші часи коли-не-коли та й витали в повітрі заклики до суду Лінча. А у світлі свіжих су

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.