Питання тижня

Ви матом лаєтеся?

НВ розпитав співвітчизників, як вони ставляться до ненормативної лексики та що думають про законопроект, який забороняє лихословити

НВ розпитав співвітчизників, як вони ставляться до ненормативної лексики та що думають про законопроект, який забороняє лихословити

 

 

Звісно! Роки у спорті, захоплення риболовлею і полюванням, будівництво будинку та голосування на шести президентських і численних парламентських виборах — як тут не матюкатися?

Заборонити лаятися неможливо, та й не потрібно. Навіть намагатися це зробити, як нам мене, дуже нерозумно. Рідко кому вдається прожити життя без міцного слівця. Але водночас, як і всюди, мають бути свої правила. Я ніколи не лаюся у сім'ї, а також у присутності жінок і дітей. Це не красиво.

І мені не подобається, коли матюкаються жінки. Хоча, з іншого боку, у нас рівноправність, і якщо чоловічий мат цілком звичний, то ми, напевно, з розумінням маємо ставитися і до такого явища, як жінка-матюкальниця.

Іван Компан,
засновник First Kyiv Investment Club

 

Матом не лаюся — ні батьки, ні оточення не навчили. Не думаю, що мої діти хоч колись чули матюк від мене.

Я ж натомість пам'ятаю: коли мені було років дев'ять, мій батько був чимось засмучений і голосно вилаявся. Минуло понад 30 років, а я все ще пам'ятаю це.

Не схвалюю використання лайки під час ділового або особистого спілкування. Водночас точно не вважаю, що нам потрібні закони, що обмежують те, як люди спілкуються.

Владислав Рашкован,
заступник виконавчого директора МВФ

 

Будь-які дії влади, які не спрямовані на зростання економіки, викликають у мене ідіосинкразію [індивідуальна чутливість організму до деяких подразників]. До речі, про всяк випадок передайте авторам законопроекту, будь ласка, що "ідіосинкразія" — це не мат.

Дмитро Дубілет,
менеджер проектів інтернет-порталу державних послуг iGov, співзасновник віртуального банку monobank

 

Я лаюся матом. Із 2014 року і вголос. Якщо серйозно, мені неприємно чути мат на вулицях, пляжах, у барах. І тільки тому, що там, як правило, не вміють сваритися витончено. Все ж, погодьтеся, щоб красиво лаятися матом, треба бути інтелектуалом. Але я нормально сприймаю тексти з ненормативною лексикою. Особливо там, де вона доречна.

Зоя Казанжи,
консультантка з комунікацій агентства E'COMM

 

Мат — історія інтимна. Я дозволяю собі мат тільки у колі близьких. Ніколи не матюкався зі сцени. І не вітаю його в безглуздих текстах нових реперів і стендаперів. Водночас я не поліція моралі. І вважаю, що заборона марна. Мат знімає стрес і буває фантастично смішним. А сміх у людей відбирати не можна.

Сергій Рибік,
клубний МС, гастроблогер

 

Я — людина емоційна, і часто буває, що хочеться просто видавати "пі-пі-пі" на-гора. Тому ще більше намагаюся не вживати міцних слів і завжди тримати марку. Все ж ведуча ТСН — це відповідальність.

Точно знаю, що мало людей вміють це робити, і їм лихословити вдається навіть гармонійно.

А оскільки автор законопроекту пояснила, що йдеться саме про публічний простір і чистоту української мови в ефірі, то це безпосередньо стосується моєї роботи. Втім, і без такого закону професійні журналісти не пропустять мат у випуск новин.

Соломія Вітвіцька,
ведуча ТСН на 1+1

 

Я не лаюся матом. Але ставлюся до нього спокійно. Вважаю, що це особисте рішення людини. Мені й звичайних слів вистачає, без мату.

Що стосується законопроекту про дематюкацію: він надзвичайно тупий. Бо не передбачає механізму його виконання. Ось, припустимо, буде перелік слів, які не можна вживати. До речі, його ж має затверджувати Кабмін, — так от, я мрію потрапити на це засідання Кабміну. Коли обговорюватимуть: оце слово — мат, а це — ні. Припустимо, затвердять такий список слів. І що? Буде спеціальна матюкальна поліція, яка ловитиме і штраф виписуватиме?

А що стосується тих, хто такий законопроект вносить і підтримує, — це має бути як лакмусовий папірець, що таким людям у жодному разі більше не можна йти в депутати.

Петро Чернишов,
експрезидент компанії Київстар, засновник освітнього проекту Контора Пі

 

Як це не дивно для військовослужбовця, сама я ніколи не матюкаюся і виступаю проти мату в публічному просторі та побуті. Але законопроект цей вважаю непродуманим і навіть шкідливим. Думаю, публічним людям у публічному просторі однозначно має бути заборонено вживання ненормативної лексики. Але зовсім інша річ — передача прямої мови інших людей.

Наприклад, у книзі моїх спогадів про війну дуже багато прямої мови з матом, де одна буква замінена зірочкою. Якби я переклала все сказане людьми літературною мовою, це була б брехня. Якби повністю замінила деякі слова трьома крапками, було б взагалі незрозуміло, про що йдеться. Взяти, наприклад, загальновідомі матюки синоніми слів "убити" або "вкрасти". Якщо їх повністю прибрати, буде незрозуміло, що сталося.

Олена Білозерська,
офіцерка Збройних сил України, блогерка

 

Мат намагаюся вживати мінімально. А взагалі, лаюся, звісно. Вважаю, що одне-два лайливих слова можуть передати ту гаму емоцій і почуттів, описуючи які простими словами, часом не вистачить і цілого абзацу. Важко ж замінити слово "пи... дець", "ї... анутий" або "ох... їти". А взагалі цей законопроект про дематюкізацію — маячня цілковита.

Леонід Остальцев,
власник VeteranoPizza, засновник VeteranoGroup

 

Я грішний, як і всі люди. Але намагаюся не робити цього публічно.

Водночас не зовсім розумію суть цього законопроекту. Тому що у нас є адміністративна відповідальність за лайку в громадському місці. А на тяжче покарання ця історія не заслуговує.

Зрештою це не головна проблема нашої держави.

Андрій Іллєнко,
народний депутат України

 

Мені соромно, і я з собою борюся. Виходить не дуже. Але остання, кого я хотів би бачити в цій історії, це держава. Держава, яка не може забезпечити базових функцій, наприклад, правосуддя, навіть рота не має відкривати, щоб лізти в питання мови чи інші [приватні] сфери.

Віталій Шабунін,
голова правління Центру протидії корупції

 

Дуже шкода, що ви піддалися на цю провокацію і відволікаючу від важливих речей інформацію. Вважаю запропонований законопроект, який, по суті, ніхто не бачив, чистісіньким популістським піаром.

А взагалі нецензурна лайка, якщо вона використовується приватно і не спрямована на те, щоб когось образити, скажу вам як психолог, навіть корисна для каналізації внутрішньої агресії і напруги. Краще словами каналізувати напругу, ніж діями. А оскільки одна з авторів цього законопроекту лікарка, то, може, [їй] треба було краще вчитися?

Олег Березюк,
народний депутат від Самопомочі

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.