Погляди

Битва за майбутнє

Через п'ять років після початку війни країна опинилася на контрольних вагах. Дуже скоро ми дізнаємося про себе багато нового
Хочете купити цю статтю?

Через п'ять років після початку війни країна опинилася на контрольних вагах. Дуже скоро ми дізнаємося про себе багато нового

 

 

Павло Казарін,
ведучий телеканалу ICTV,
оглядач Крим.Реаліі

 

Ч и є у нас червоні лінії, які ніхто не зважиться перетнути? Чи існує політичний консенсус, здатний перетравити людину без поглядів, що опинилася всередині системи? І чи правда, що наша зовнішня фортефікаційна стіна вища за внутрішні паркани?

Нещодавно ці питання здавалися ще риторичними. Анексія, окупація, бойові дії виглядали як точка неповернення. Як неминуча ціна, яку Україна платить за розлуку з колишньою метрополією. Але соціологія 2019 року змушує повернутися до питання про те, де починається Україна і де закінчується.

УРСР 2.0

Ми раз у раз говоримо про те, що незалежність Україна здобула в 1991 році. Але в цьому є певне лукавство. Наш передперебудовний національно-визвольний рух не вдасться порівняти за масштабами з тим, що існував у Литві або Польщі. В серпні 1991-го ми отримали свободу не тому, що втекли з в'язниці, а тому, що в'язниця навколо нас звалилася.

Найкращим доказом цього служать перші президентські вибори. Вітчизняний Вацлав Гавел — В'ячеслав Чорновіл — зміг перемогти лише в трьох західноукраїнських областях. А у всіх інших регіонах перемогу здобув цілковито номенклатурний Леонід Кравчук. Історична дистанція дарує право на узагальнення — можна допустити, що за Чорновола у 1991 році голосували ті, хто прагнув до незалежності й розриву з минулим. А для інертної більшості незалежність була чимось на зразок права не годувати дотаційні республіки Радянського Союзу. Вони голосували не за цінності, а за добробут, не за Україну, а за переформатовану УРСР.

І саме в цьому форматі країна існувала наступні десятиліття. Так, з'явилася приватна власність. Так, відбувався період первинного накопичення капіталу. Але Україна продовжувала жити цінностями виживання, і весь перший пострадянський період відбувався у логіці приватизації радянської спадщини. Хтось забирав собі держпідприємства, а хтось ставив гараж на дитячому майданчику.

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.