Вже не шоколад

Справа Порошенка

Експрезиденту Петрові Порошенку світить одразу декілька кримінальних справ. Які їх перспективи?

Експрезидентові Петру Порошенку світить одразу кілька кримінальних справ. Які їх перспективи?

 

Іван Верстюк, Ірина Крикуненко

 

 

П етро Порошенко, п'ятий президент України, почав нове життя. Саме його — життя по-новому — він свого часу обіцяв виборцям. Тепер же воно настало для самого ексголови держави.

І річ не в тому, що після втрати президентських повноважень у Порошенка стало більше часу на сім'ю і близьких. Закінчення президентського терміну означає для нього те, що він став підслідним українським правоохоронним органам.

Крім того, наразі експрезидент зайнятий передвиборчою кампанією своєї політсили Європейська солідарність, однак її рейтинг знижується: згідно зі свіжою соціологією групи Рейтинг, він опустився із 8,3% до 5%.

За прогнозами політологів, ця партія, найімовірніше, потрапить у наступне скликання Верховної Ради, але вже не буде істотно впливати на українську політику, опинившись серед роздроблених частин опозиції до Володимира Зеленського. Мікс старих і якісь пропорції нових осіб у партії тримається на популярності самого Порошенка. А їй загрожують значні ризики.

Закінчення періоду активної президентської кампанії дозволяє Порошенку жити в розслабленішому режимі. Зараз він засиджується в офісі не до другої години ночі, як це було під час каденції та кандидування у президенти, а їде додому значно раніше.

Хоча тепер у його порядку денному з'явилося нове завдання — юридичний захист від кримінальних проваджень. Ці провадження, за оцінкою політологів, — результат великих помилок Порошенка під час його президентської каденції.

НВ нарахував сім великих проваджень, у яких так чи інакше фігурує п'ятий президент. Справи перебувають у Національному антикорупційному бюро (НАБУ), Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП) і Державному бюро розслідувань (ДБР). Крім того, є ще низка менш масштабних позовів та розслідувань.

Стосовно перших осіб держави існує негласне правило притягати до відповідальності тільки тоді, коли йдеться про масштабні злочини
Анна Маляр,
експерт із політичної злочинності

Тепер юристи і політичні експерти намагаються відповісти на запитання, чи сяде на лаву підсудних колишній президент, і головне — чи притягнуть його до відповідальності. Якщо стосовно реальності вироку думки різняться, то в тому, що сам процес розслідування в антикорупційних органах завдасть непоправної шкоди репутації експрезидента, більшість одностайна.

"Є запит суспільства на покарання попередньої влади, на досить жорсткі дії", — наголошує Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, відповідаючи на питання, чи постане Порошенко перед судом.

У команді нового президента Зеленського також налаштовані рішуче. "Ніхто не повинен мати імунітет від розслідування, якщо на те є підстави", — каже Галина Янченко, антикорупційна експертка і п'ятий номер президентської партії Слуга народу (СН).

інфографіка
Старі гріхи

Анна Маляр, експертка з політичної злочинності, впевнена: Порошенко — політична фігура, а тому засудити його вийде тільки за великий злочин. "Стосовно перших осіб держави існує негласне правило: притягатимуть до відповідальності тільки тоді, коли йдеться про масштабні злочини", — каже юристка.

Саме великими розслідуваннями можливої причетності п'ятого президента до корупційних схем займаються правоохоронні органи.

У березні 2017 року НАБУ почало розслідувати схему Роттердам+, затверджену Нацкомісією регулювання ринку енергетики, — про її ліквідацію днями заявив представник президента Зеленського в Кабміні Андрій Герус. Схема визначала ціну вугілля, яку заклали у вартість електроенергії, на підставі його ціни у порту Роттердам з урахуванням доставки в Україну. Однак всупереч розрахункам із Роттердама до України не приїхала жодна тонна вугілля, а на електростанції велика його частина надходить із шахт ДТЕК, компанії найбагатшого українця Ріната Ахметова. Ще наприкінці минулого року експертиза НАБУ оцінила економічні втрати від Роттердама+ мінімум у 15 млрд грн.

"Матеріалів і документів у провадженні дуже багато, але справу ускладнює те, що в ньому фігурує Порошенко, допитувати якого у нас немає повноважень", — скаржилося у розмові з НВ джерело в НАБУ до програшу Порошенка на президентських виборах.

НАБУ в своєму розумінні причетності Порошенка до схеми Роттердам+ відштовхується від того, що саме він у 2015 році призначив головою Нацкомісії регулювання ринку енергетики Дмитра Вовка. Вовк до того працював у інвесткомпанії ICU, яка активно скуповувала євробонди ДТЕКу, який розбагатів на Роттердам+. Саме ICU свого часу стала джерелом кадрів для Порошенка, а юристи цієї компанії представляють сторону захисту від звинувачень у корупційній природі Роттердаму+ в суді.

Олена Щербан, юристка Центру протидії корупції (ЦПК), позитивно оцінює перспективи розслідування вугільної схеми. Але є складнощі. Річ у тому, що чинного президента не можна було прослуховувати й обшукувати, тому в розслідуванні Роттердаму+ головними будуть свідчення свідків, вважає експерт.

Я дуже уважно стежу за тими звинуваченнями, які йдуть не від моїх ворогів, а від ворогів України
Петро Порошенко,
експрезидент України

За її даними, екс-нардеп Олександр Онищенко передав у НАБУ відео- й аудіофайли, які можуть стати основою для звинувачення Порошенка у цій справі, а також щодо зловживань на ринку газу.

Крім НАБУ, за Роттердам+ у травні цьогоріч взявся Антимонопольний комітет (АМКУ). Справу ініціювала держуповноважена Марія Нижник. За даними сайту журналістських розслідувань Наші гроші, це сталося після того, як кум Нижник — Олексій Філатов, заступник голови президентської Адміністрації часів Порошенка, відповідальний за судову реформу, пішов у відставку.

Одним Роттердамом+ провадження стосовно дій Порошенка на ринку енергетики не вичерпуються. Є ще два інших.

Обидва збудовані на одній і тій же історії, провадження яке спочатку зареєструвало НАБУ, а потім і САП — для підстраховки. В їх основі — свідчення Дмитра Крючкова, колишнього керівника компанії Енергомережа.

Крючкова затримали в Німеччині у квітні 2018 року за запитом НАБУ, а у травні цьогоріч він приїхав до України для надання свідчень. Ексголова Енергомережі виступив у Солом'янському суді та дав кілька інтерв'ю українським ЗМІ. У них він заявив, що віддавав Порошенку і його правій руці нардепу Ігорю Кононенку від 50% до 75% заробітку на схемах із виведення грошей із держкомпаній Центренерго й Одеський припортовий завод, а також низки дистриб'юторів електроенергії — Запоріжжяобленерго, Черкасиобленерго і Харківобленерго.

За даними НАБУ, Енергомережа завдала збитків державі на 1,4 млрд грн. Схема працювала так: обленерго з великим дисконтом поступалися Енергомережі правом вимагати борги зі своїх боржників, втрачаючи реальні гроші. 25 квітня НАБУ допитало у цій справі Кононенка.

Дар'я Каленюк, виконавча директорка ЦПК, не ставить під сумнів зміст проваджень про причетність Порошенка до зловживань на ринку енергетики, але має сумнів, що розслідування можна довести до суду, поки свої посади зберігають генпрокурор Юрій Луценко і його заступник Назар Холодницький, який очолює САП.

Фактично те ж саме каже і політолог Володимир Фесенко. "Ми поки не знаємо, хто прийде на посаду генпрокурора замість Луценка", — зауважує він. Але очевидно, що цій людині доведеться визначитися із майбутнім проваджень стосовно Порошенка, Кононенка і їхньої причетності до ринку енергетики, додає політолог.

Поки що правоохоронний комітет Ради відмовляється розглядати питання звільнення Луценка, хоча Зеленський неодноразово повторював, що нинішній генпрокурор однозначно має піти зі своєї посади.

"Нині команда Зеленського наполягає на тому, щоб всі справи не просто розслідувалися об'єктивно, але і доводилися до кінця", — коментує Янченко з СН перспективи притягнення Порошенка до відповідальності.

фото

АКТИВ ПІД МІКРОСКОПОМ: ДБР розслідує продаж Кузні на Рибальському — суднобудівного заводу, який, згідно з оприлюдненою інформацією, перейшов із власності Петра Порошенка у власність Сергія Тігіпка

Подарунки від Портнова

Одразу кілька проваджень підкинув п'ятому президенту Андрій Портнов, юрист і ексзаступник голови президентської Адміністрації часів Віктора Януковича. Всі ці справи розслідує ДБР.

"Ми подаємо лише ті заяви, які можуть зібрати під собою консенсус громадської думки", — пояснює НВ логіку заяв джерело, близьке до Портнова.

Справи і справді різні. Найсвіжіша стосується фальсифікації документів у 2016 році про існування парламентської коаліції у Верховній Раді. Крім того, ДБР розслідує непрозорий продаж суднобудівного заводу Кузня на Рибальському, відмивання грошей під час придбання телеканалу Прямий і перевищення повноважень під час призначення представників Вищої ради правосуддя.

Сам Порошенко пов'язує звинувачення проти себе з початком парламентської виборчої кампанії. "Ми прогнозуємо, що кількість таких спроб тільки зростатиме, адже провадження не мають жодного юридичного обґрунтування, — заявили НВ у прес-службі політика. — Немає жодних причин і підстав для судового оскарження дій Петра Порошенка на посаді президента України".

Політолог Фесенко вказує на те, що Порошенку найвигідніше називати кримінальні провадження проти нього політичним переслідуванням, до того ж від представників команди Януковича. Розрахунок тут у тому, що це, мовляв, навіть може чимось допомогти в електоральному сенсі.

Якщо ДБР долучиться до війни проти Порошенка, а ознаки цього вже є, то ризики для експрезидента дуже великі
Володимир Фесенко,
політолог

Головний ризик розслідувань, ініційованих Портновим, у тому, що він зберіг вплив на багатьох українських суддів, зокрема на суддів Печерського райсуду, який за своєю юрисдикцією розглядає всі клопотання ДБР. "Центри впливу в судах навіть за влади Порошенка були центрами впливу ще попередньої влади", — наголошує адвокат Маляр. А тепер Портнов через свій телеграм-канал звертається до суддів, закликаючи їх розслідувати справи проти Порошенка.

Свого часу екс-президент не очистив українські суди від людей Портнова, влада змінилася, і тепер головний юрист режиму Януковича може використовувати суддів для своїх цілей, додає політолог Фесенко.

До того ж деякі справи, ініційовані Портновим, цілком перспективні — так вважають юристи і політичні експерти.

Сергій Лещенко, нардеп і один із головних критиків Порошенка, вважає, що найбільші перспективи у провадження стосовно телеканалу Прямий. На його думку, оскільки телеканал купили у представників команди Януковича, без корупційних домовленостей там не могло обійтися.

"Купівля-продаж телеканалу і подальші інвестиції у його роботу можуть мати на меті приховування і маскування незаконного походження використаних коштів", — пише Портнов у своїй заяві до ДБР. І хоча формальним власником Прямого є Володимир Макеєнко, юрист із команди Януковича намагається довести, що реально ним володіє Порошенко. Головний аргумент його доказів — те, що телеканал у своїх ефірах активно роздає Порошенкові компліменти.

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів, нагадує, що питання про те, як телеканал Тоніс перетворився на телеканал Прямий, виникають постійно. "Якщо Тоніс [тепер — Прямий] визнають активом, отриманим від корупційних злочинів у часи Януковича, то він відійде до АРМА [Державне агентство з управління активами, одержаними злочинним шляхом]", — вважає медіаексперт. АРМА вже співпрацює з ДБР у розслідуванні придбання телеканалу Прямий.

Не менш перспективним, за оцінкою юристів, є розслідування продажу Кузні на Рибальському. Новини про те, що актив перейшов із власності Порошенка у власність бізнесмена Сергія Тігіпка, з'явилися у листопаді 2018 року, і Тігіпко нині володіє заводом, що має статус військового спецекспортера, через кіпрську компанію Евінз Лімітед. Ні він, ні Порошенко не розкривали ціну угоди, проте агентство Інтерфакс-Україна на підставі даних Нацкомісії з цінних паперів підрахувало, що ціна продажу склала $300 млн.

Портнов у своїй заяві до ДБР посилається на рейтинг найбагатших українців, складений НВ і Dragon Capital: мовляв, наприкінці минулого року статки Тігіпка складали $223 млн, а значить, заплатити цілих $300 млн за завод бізнесмен не міг. Отже, мала місце лише номінальна зміна власника. Натомість Тігіпко в коментарі для преси заперечував, що володіє Кузнею на Рибальському лише номінально, і навіть озвучив плани з будівництва нерухомості на території заводу.

Джерело, близьке до Портнова, розповідає, що у цьому провадженні вже йдуть допити, і навіть прогнозує, що питання арешту майна Порошенка щодо цієї справи вирішать впродовж трьох-чотирьох тижнів. Сам Портнов має за всіма п'ятьма провадженнями ДБР процесуальний статус, що дозволяє йому оскаржити найменшу затримку в діях слідчих.

"Якщо ДБР долучиться до війни проти Порошенка, а ознаки цього вже є, то ризики для експрезидента дуже великі", — вважає Фесенко.

фото 2

І ЗНОВУ ЗДРАСТУЙТЕ: Будучи фігурантом декількох кримінальних справ, Петро Порошенко готується провести свою партію Європейська солідарність до парламенту. На фото — він із дружиною Мариною Порошенко перед подачею до ЦВК документів про участь у виборах

Привид відповідальності

О кремий фактор — ставлення українських суддів до Порошенка. Безумовно, суди залежать від політичної кон'юнктури, про що вже свідчить низка рішень Верховного суду та Окружного адмінсуду в інтересах Зеленського, вважає Анатолій Октисюк, аналітик експертного центру Дім демократії. "Основна надія Порошенка — на депутатський імунітет", — додає політолог.

Втім, команда Зеленського розраховує позбавити депутатів недоторканності, змусивши Раду проголосувати за це під тиском громадської думки. "Потрібно зробити все, щоб касти недоторканних в Україні не було", — заявляє Янченко, антикорупціонер із СН.

Порошенко як мінімум понесе політичну відповідальність і заплатить за чинні кримінальні провадження своїм електоральним рейтингом, каже Щербан із ЦПК. "Президентські вибори він вже програв, на парламентських виборці йому знову згадають про корупцію", — резюмує експерт.

Фесенко нагадує: у чималої частини суспільства є глибока образа на Порошенка за високі тарифи і розквітлу за нього корупцію. А тому ця частина суспільства вимагатиме притягнення п'ятого президента до відповідальності.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.