Світ

Народжені вільними

2 млн мешканців Гонконгу вийшли на вулиці, аби висловити недовіру правосуддю материкового Китаю

2 млн мешканців найвільнішого міста Азії Гонконгу виходять на вулиці, аби висловити недовіру правосуддю материкового Китаю, як і тамтешньому уявленню про демократію. Причиною соціального вибуху став закон, який перетворює будь-якого незгодного з офіційним Пекіном гонконгця на злочинця

 

Анна Павленко

 

 

У неділю, 16 червня, чорне море протестувальників заполонило вулиці Гонконгу. Два мільйони містян у темному одязі вийшли на марш, прямуючи з парку Вікторія у напрямку району Адміралтейство. В руках вони тримали білі квіти і транспаранти з написом Припиніть нас убивати.

Третина мешканців найвільнішого міста Азії та її бізнес-серця вийшла на вулиці, щоб висловити невдоволення діями влади, а також поліції: остання чотири дні до того розігнала мирний протест за допомогою газу і гумових куль. Першопричиною невдоволення містян став намір влади ухвалити закон про екстрадицію, що дозволяє гонконгським судам видавати материковому Китаю тих, кого там вважатимуть злочинцями. Те саме стосується Макао і Тайваню.

photo_1

ПІД ПРАПОРОМ АВТОНОМІЇ: Протестувальник тримає перед собою прапор Гонконгу, який уособлює принцип відносин мегаполісу з Китаєм: одна країна — дві системи

“М и сиділи на Лунг Вуї Роад, коли раптом почули постріли і побачили, як поліція розпилює сльозогінний газ по обидва боки вулиці, не залишаючи нам можливості втекти”, — згадує події 12 червня 30-річна мешканка Гонконгу Грейс.

Разом з іншими учасниками протесту вона кинулася до найближчої офісної будівлі — вежі Citic. Але поліцейські продовжували пускати газ, який просочувався під вхідними скляними дверима, викликаючи кашель і удушення у всіх, хто опинився усередині.

Грейс приєдналася до протестів у день, коли влада міста мала ухвалити закон про екстрадицію. Саме в цей день поліція Гонконгу діяла особливо жорстко в розгоні сотень тисяч мирних протестувальників.

photo_2

ВОГОНЬ НА ЗАСЛІПЛЕННЯ: Поліція Гонконгу стріляє сльозогінним газом убік протестувальників 12 червня

“З астосування сили з боку поліцейських було безпрецедентним і жорстоким, — ділиться своїми спостереженнями Мак Юнг Сунг, 63-річний професор Гонконгського університету. — В хід йшли сльозогінний газ і пластикові кулі, беззбройних людей жорстоко били”.

Зі свого боку практично всі учасники протесту не були озброєні та не виявляли агресії, підкреслює 23-річний Тоні, який теж вийшов на акцію 12 червня.

Перший масовий мітинг проти закону про екстрадицію пройшов у Гонконзі три дні до того і став найбільшим із 1997 року, коли Велика Британія передала цю територію Китаю на умовах особливої автономії за принципом "одна країна — дві системи", зокрема зі збереженням незалежної системи правосуддя. У той день, не повіривши в те, що Китай погодиться поважати демократичні свободи Гонконгу, на вулиці вийшла сьома частина жителів 7,4-мільйонного мегаполісу. Вони блокували дороги й урядові будівлі. Ще через тиждень кількість протестувальників подвоїлася.

photo_3

УНІФОРМА ПРОТЕСТУ: 17 червня гонконгці, надівши захисну амуніцію, вийшли на черговий марш проти закону про екстрадицію

“М и боїмося, що [після ухвалення закону] порушуватимуть права людини, і ми втратимо свободу, зокрема свободу слова”, — пояснює побоювання співгромадян Грейс.

Наприклад, якщо житель Гонконгу, що хоч раз побував у материковому Китаї, висловить невдоволення керівною партією, китайська влада зможе звинуватити його в злочині, якого він ніколи не скоював, і відправити під суд у Китай, ілюструє її думку Юнг Сунг. "Гонконг стане місцем, де люди не посміють висловлювати свою думку і будуть жити в білому терорі", — переконаний він.

Ідея ухвалити закон про екстрадицію викликала занепокоєння не лише у простих гонконгців і опонентів китайської влади, але також у підприємців, що мають бізнес в одному з провідних ділових центрів Азії зі зручною податковою системою і доступом до найбільшого на світі ринку Піднебесної. Гонконгські бізнесмени зізнаються, що бояться підступів нечесних конкурентів із хорошими зв'язками в материковому Китаї, де судова влада перебуває під впливом керівної партії.

photo_4

ЗБЕРІГАЮЧИ СПОКІЙ: У відповідь на мирні протести влада Гонконгу мобілізувала спецзагони поліції з протидії вуличному безладу

В тім, не всі жителі Гонконгу поділяють обурення протестувальників. Сін Чжао, 29-річний бізнес-консультант, який два роки тому переїхав сюди із Шанхаю, переконаний: закон про екстрадицію ніяк не загрожує чесним громадянам і спрямований винятково на кримінальних злочинців. Справжньою причиною масових протестів він називає недовіру гонконгців до влади і небажання останньої почути своїх громадян.

Про ставлення до влади говорить і Грейс. Мешканці мегаполісу давно втратили довіру до уряду, і найяскравіше це виявилося після Революції парасольок у 2014 році, підкреслює вона. Тоді тисячі гонконгців понад два місяці протестували проти контролю Пекіна над процесом виборів місцевої влади. Своєю жорсткою позицією влада КНР вперше дала зрозуміти жителям Гонконгу, що не потерпить непокори.

photo_5

І МОРЕ РОЗСТУПИЛОСЯ: Тисячі гонконгських протестувальників звільняють дорогу автомобілю швидкої допомоги під час мітингу 16 червня

Тепер протестувальників не змогли заспокоїти ані обіцянки місцевої адміністрації не екстрадувати обвинувачених у політичних і релігійних злочинах, ані твердження про останнє слово гонконгських судів, які окремо розглядатимуть кожне рішення про видавання злочинця.

Навіть після того, як 16 червня голова місцевої адміністрації Керрі Лам попросила у гонконгців вибачення за ситуацію з законом про екстрадицію і зупинила його розгляд, обурені громадяни не склали транспарантів — на вулиці вийшли два мільйони протестувальників. Їхніми новими вимогами стали повна відмова від розгляду скандального закону і відставка самої Лам.

photo_6

УДАР У СПИНУ: Акції 12 червня ознаменувалися жорсткими сутичками протестувальників із поліцією, в яких постраждало понад 80 осіб

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.