Країна

Хонка, гроші, два господаря

Межигір'я перетворилося на парк розваг із гігантськими зборами, який держава ніяк не може взяти під контроль

Колишня резиденція президента Віктора Януковича Межигір'я перетворилася на парк розваг із мільйонними щомісячними зборами, який держава ніяк не може взяти під свій контроль

 

Максим Бутченко

 

 

М ежигір'я — це не просто відома всій Україні колишня резиденція екс-президента Віктора Януковича, але ще й зачароване місце.

П'ять років тому власник поспіхом покинув її на вертольоті. І рівно стільки ж років держава не може знайти для цього шикарного маєтку площею 140 га на березі Дніпра на північ від Києва нового господаря.

Розслідуючи злочини Януковича, Генпрокуратура заарештувала резиденцію і передала її держструктурі з довгою назвою — Нацагентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

Агентство повинно було покерувати активом і внаслідок конкурсу знайти для нього нового власника. Але покерувати не вийшло — вже фактично п'ять років Межигір'ям розпоряджається однойменна громадська організація, яка утримує маєток, запускає туди за гроші відвідувачів, але не пускає представників АРМА.

Колишній маєток Януковича, немов підтримуючи реноме зачарованого місця, продовжує обростати скандалами. Нацагентство довго шукало резиденції нового власника. Але лише після того, як Держбюро розслідувань порушило проти АРМА справи за затягування рішення, тендерний комітет знайшов власника — ним призначили фірму Скомпані.

Та з'явилася на світ чотири роки тому, має статутний капітал 1 млн грн. Її директором є 32-річний Олексій Вороненко, колишній помічник депутата Євгенія Мураєва, який рветься зараз у парламент і вирізняється проросійськими поглядами. 

Але громадська організація з Межигір'я цього рішення не прийняла. Та й у ЗМІ зазвучали звинувачення на адресу АРМА — мовляв, агентство поспішило. В підсумку Скомпані лише оголосили переможцем, але права власності фірма так і не набула.

А на початку червня ще й Генпрокуратура згадала про Межигір'я. І повідомила колишньому президенту Вікторові Ющенку, що підозрює його в незаконному виведенні у 2007 році з держвласності цієї резиденції, яка внаслідок  дісталася Януковичу. У відомстві Юрія Луценка назвали і збитки, яких зазнала держава, — 540 млн грн.

Зачароване місце це Межигір'я.

Керівник АРМА Антон Янчук називає резиденцію найскладнішим об'єктом, з яким його відомству довелося працювати. І навіть те, що зрештою Нацагентство знайшло маєтку власника, не додало йому позитивного настрою.

"Не сказати, що я був радий цьому рішенню. Навіть засмутився. Але поки ми нічого не можемо зробити, — до того моменту, поки громадська організація сидить у Межигір'ї", — каже Янчук. І несподівано додає: "Ніхто не знає, що там відбувається. Це таємниця".

photo_2

ЯК ЗА ЯНУКОВИЧА: Всередині особняка все збереглося, як за часів попереднього господаря, — тут заборонено навіть пересувати меблі

По той бік таємниці

Г оловний фахівець із межигірських таємниць зустрів НВ біля воріт резиденції. Відрекомендувався — Денис Тарахкотелик, філософ за освітою, підприємець. Після втечі Януковича він одним із перших зайшов на територію резиденції, назвавшись її комендантом. А тепер керує громадською організацією Межигір'я — тією самою, на яку скаржився Янчук. Цю структуру зареєстровано тут таки — у Нових Петрівцях, серед її засновників — активісти Майдану і Правого сектору.

На людину, яка ретельно зберігає якісь таємниці, Тарахкотелик не схожий. Він досить докладно розповів НВ, що основне джерело доходу його організації, в якій зараз працює приблизно дві сотні людей, — продаж квитків на відвідування резиденції. "Філософ за освітою" назвав процес отримання грошей із туристів словом "пожертвування".

Розмір "пожертвувань" строго регламентований і дорівнює 40–120 грн за одного дорослого. Нижня цінова межа діє щовівторка — цей день за термінологією Тарахкотелика називається "соціальним". Верхня — для вихідних і святкових днів. У середньому за добу резиденцію відвідує приблизно 500 зацікавлених осіб, а у соцвівторки — приблизно по 3 тис.

 

photo_3

СОБАЧИЙ РАЙ: За словами кінолога Віктора Войновича, за Януковича в Межигір'ї було 16 породистих собак, а тепер — 50

О крема стаття доходів — продаж квитків у зібраний ще Януковичем гараж ретро-автомобілів: по 50 грн із людини. Ще можна замовити гіда для екскурсії парком — 150 грн за годину. У Межигір'ї працює 13 точок приватних підприємців — їжа, продаж сувенірів. А на в'їзді є оренда велосипедів і електроскутерів.

За травень цьогоріч команда Тарахкотелика зібрала "пожертвувань" на 5 млн грн — непогано. Але це на 1,5 млн менше, ніж останнього весняного місяця 2018-го. Чому так? Хранитель межигірських таємниць уточнює коротко: наплив відвідувачів став меншим.

І починає детально розповідати про те, що його організація має великі витрати. На одну заробітну плату в напів офіційних керівників резиденцією йде щомісяця 1,8 млн грн. Тому що гігантська територія потребує постійного догляду.

Галявини тут дійсно акуратно пострижені. Цвітуть троянди. Працює кіоск із хот-догами — саме так акуратно, як шурхотить шинами по виметеній доріжці екскурсійний електрокар.

photo_4

ВХІД ДОЗВОЛЕНО: Денис Тарахкотелик, голова громадської організації Межигір'я, яка керує маєтком колишнього президента, розповідає, що за травень продали вхідних квитків на 5 млн грн

У день візиту НВ робочі змінювали плитку неподалік від знаменитої Хонки — величезного і розкішно оздобленого дерев'яного особняка, в якому жили Янукович і його коханка з собачками.

Тарахкотелик із гордістю каже, що зараз вони підвищили персоналу заробітну плату — тепер працівники отримують до 350 грн за день.

Слова Тарахкотелика про зростання оплати підтверджує кінолог Віктор Войнович. Його володіння — псарня, закладена власником-утікачем, — розташована у глибині території.

"Віктора-колишнього" Войнович пам'ятає — він почав тут працювати ще за нього. У ті часи кінологу платили 6 тис. грн., а тепер — так, більше, — 15 тис.

Правда, як уточнює головний собачник Межигір'я, у доларах його доходи впали: з $750 часів Януковича до нинішніх $576. "Я не скаржуся, мені вистачає", — одразу додає кінолог.

Вистачає йому і роботи. У колишні часи на псарні жило всього 16 собак, а зараз їх уже півсотні. Сюди почали привозити тварин, "які були" у МВС. Працює тут і собачий готель — для псів, чиї власники у від'їзді. Тому з відвідувачів псарні беруть по 50 грн із людини за екскурсію.

"За день собаки з'їдають по 15 кг корму, а за місяць на їхнє обслуговування витрачають 50 тис. грн", — пояснює Войнович. І додає, що якщо за Януковича собаки жили добре, то і зараз вони щасливі "своїм собачим щастям".

photo_5

НОВИЙ ХРАМ: Кілька років тому громадська організація Межигір'я почала будувати на території парку церкву. Тепер вона майже готова

У парку також є своя оранжерея, де вирощують квіти для клумб, теплиця з овочами і ціле стадо племінних корів. Тварин у Межигір'ї багато: є навіть зоопарк. За місяць він "з'їдає" — витрачає на корм, ліки й обслуговування — до 600 тис. грн.

Директорка звіринця Олена Могель розповідає, що під її опікою перебуває понад 2,5 тис. тварин і птахів. І за п'ять років їх кількість зросла на третину. Річ не тільки у приплоді — сюди завезли і нових підопічних: муфлонів, лам, віслюків, буйволів. "Ми дуже швидко розростаємося", — із деяким подивом пояснює Могель.

А ще в Межигір'ї швидко розростається борг за електрику — його розмір вже сягнув 51 млн грн. Одна Хонка з прилеглими будівлями витрачає енергії на 1,5 млн за рік. Маєток було заарештовано за рішенням суду, він довго не мав статусу і не міг укласти договір з енергокомпанією-постачальником. Лише на початку 2019-го відносини оформили офіційно. І почали повертати борги.

photo_6

НОВА ВЛАДА: На території вертолітного майданчика в колишньому володінні Віктора Януковича тепер дитячий табір

Втім, повертати — слово не зовсім вдале: за минулі півроку Межигір'я спожило електрики на 6 млн грн, а заплатило за неї лише 1 млн грн.

Можна було б бути скромнішими у витратах, але тут проти резиденції грає те, що її власник-утікач економити якраз не любив: Янукович вважав за краще надійність.

А тому всі системи в Межигір'ї продубльовані: електричні підстанції, трансформатори, насоси, багато іншого. І через це половина енергії витрачається даремно.

Останнім часом тут з'явилися і нові споживачі фінансів — на території резиденції збудували невелику церкву з дзвіницею, а з настанням тепла відкриває свої двері дитячий табір — у ньому щорічно відпочивають до 700 дітей.

photo_7

ІДЕАЛЬНИЙ ПЕЙЗАЖ: Межигір'я залишилося доглянутим парком, в якому тепер можна покататися на орендованому велосипеді

Ні дати, ні взяти

По  інший бік височенного межигорського паркану проблеми інші.

В АРМА сподіваються невдовзі вирішити: передавати права власності на резиденцію Скомпані чи проводити новий конкурс. Поки через суспільний резонанс, викликаний поспішним оголошенням переможця, Нацагентство зупинило рішення всіх майнових питань.

Але є й інша причина: Янчук з АРМА називає Тарахкотелика і його хлопців "громадською організацією, яка має зброю і бронетранспортери". І тому, мовляв, із нею ніхто не хоче зв'язуватися.

У відповідь Тарахкотелик, не коментуючи тему зброї, заявляє: він готовий піти з Межигір'я, якщо на конкурсі переможе якась "прозора компанія з чистою репутацією, типу Кварталу 95".

У Скомпані спілкуватися із НВ відмовилися.

 

photo_8

УСЯКІЙ ТВАРІ ПО ПАРІ: Директорка зоопарку Олена Могель розповідає, що поголів'я мешканців приватного зоопарку колишнього голови держави без нього збільшилося на третину і тепер під її опікою перебуває понад 2,5 тис. тварин і птахів

На думку Янчука, для Межигір'я є кілька сценаріїв його майбутнього.

Перший — залишити все як є, тому що юридично скасувати результат тендеру не можна, інакше можна буде оскаржити законність наступного конкурсу.

Другий — почекати, поки Скомпані сама відмовиться від об'єкта, і тоді оголосити новий конкурс.

Третій, що виглядає як бажання самого Ямчука, — нехай ГПУ подасть ще одне прохання до суду, щоб той чітко визначив нового керівника для резиденції. Тому що за законом Нацагентство не може саме відмовитися від подібного активу.

Представник Генпрокуратури на умовах анонімності заявив НВ: АРМА не варто перекладати відповідальність на інших, а потрібно розібратися із проблемою самостійно.

Гліб Каневський, представник наглядової ради в АРМА, має ще один варіант вирішення: мовляв, нехай уряд видасть указ про націоналізацію Межигір'я і залучить до керування ним якісь держпідприємства. Ті й забезпечать нормальну роботу резиденції. Якщо що, в цій справі їм допоможуть поліція або Нацгвардія.

"Межигір'я — це пам'ятник жадібності. І потрібно вчинити з ним розумно", — вважає Каневський.

photo_1

ДОРОГЕ ЗАДОВОЛЕННЯ: Величезний особняк, прозваний на честь компанії-виробника Хонка, де раніше жив президент-утікач Віктор Янукович, споживає електрики на 1,5 млн грн на рік

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.