Парламентські списки

Дивіться, хто йде

Завдяки двом новим політичним силам на парламент чекає безпрецедентне в історії України оновлення

Завдяки двом новим політичним силам на парламент чекає безпрецедентне в історії України оновлення

 

Христина Бердинських, Іван Верстюк

 

 

У неділю, 9 червня, Ботанічний сад імені Гришка став найзеленішим місцем у столиці. І не тільки через дерева і траву: тут проходив з'їзд партії Слуга народу (СН), безумовного № 1 у всіх соцопитуваннях.

У СН зелена символіка і райдужні надії на те, що вона зможе з мінімальною зовнішньою участю сформувати за підсумками найближчих виборів пропрезидентську більшість у Верховній Раді.

За 40 хвилин до початку з'їзду в Ботсад приїхав голова держави. Від виснажливої спеки Володимир Зеленський сховався в автофургоні з написом Телебачення. Пізніше він запросив усередину НВ, щоб довести: жодних партійних списків він там потай не обговорює, а лише репетирує вступну промову.

Списки з'явилися пізніше і в руках іншої людини — голови партії СН Дмитра Разумкова. Саме він зі сцени оголосив топ-20 людей, які представлятимуть президентську політсилу в парламенті. Сам Разумков зазначений у списку під номером один.

Загалом на з'їзді прозвучало 100 прізвищ імовірних кандидатів у депутати ВР за партійними списками і ще кілька — за мажоритарними. Сотня людей — це не хвастощі, а реальність: з огляду на рейтинги, тільки за партчастиною СН може завести в Раду понад 100 депутатів.

Ознайомившись із цим довгим переліком, політолог Володимир Фесенко робить два висновки. Перший: до списку потрапив широкий спектр людей — від представників IT-бізнесу до архітекторів. Другий: більшість із них невідомі або мало відомі широкому загалу.

Схожі характеристики можна застосувати і до списку ще однієї досить перспективної політсили-початківця — партії Голос Святослава Вакарчука. Її з'їзд пройшов днем раніше в Національному музеї історії.

У майбутню парламентську команду лідера рок-групи ОЕ потрапили молоді антикорупційні активісти, реформатори, що встигли попрацювати в Кабміні, учасники бойових дій і звичайні підприємці. "Я готовий бути лідером і обличчям партії, але я не збираюся узурпувати владу", — заявив сам Вакарчук.

Оцінюючи списки СН і Голосу, Олексій Антипович, керівник соціологічної групи Рейтинг, робить цілком логічний висновок: "Склад Верховної Ради істотно зміниться". До того ж, на думку багатьох аналітиків, зміниться він помітно і настільки кардинально, як ніколи раніше за всю історію незалежної України.

Майбутнє кадрове оновлення, найімовірніше, змінить якість вітчизняної політики. Але за однієї умови: якщо вся ця розмаїта команда зуміє спрацюватися — і не стільки між партіями, скільки всередині їх.

графік
 
Оновлення:
26 липня були опубліковані нові дані опитування соціологічної групи Рейтинг, шанси на потрапляння у Верховну Раду наступного скликання зберігають п’ять партій.

Дані опитування свідчать, що лідером симпатій серед українців залишається Слуга народу, яку підтримують 45,3% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. Далі йде Опозиційна платформа — За життя з 12,1% підтримки. Партія Голос (8,4%) Святослава Вакарчука в свіжому соцопитуванні випередила Європейську Солідарність (7,2%) і Батьківщину (7,0%). Партію Сила і честь готові підтримати 3,4%, Радикальну партію - 2,5%. Рейтинг інших політичних сил - менше 2%.
 

 

Слуги народу-початківці

О станні соцопитування показують, що 226 місць у наступному скликанні ВР — партійна компонента парламенту — розділять між собою представники п'яти політсил: СН, Опоплатформи, Європейської солідарності, Батьківщини і Голосу.

Мажоритарна складова — ще 199 мандатів — виявиться строкатішою. Але й там переважно будуть представлені ті ж п'ять команд.

Головна скрипка, якщо не весь диригентський пульт, дістанеться Разумкову і його "підшефним": за даними дослідження КМІС, проведеного в кінці травня — на початку червня, за СН готова проголосувати майже половина респондентів, які визначилися із вибором і готові взяти участь у підході до урн.

Ці люди приведуть у Раду команду, яка виникла з кількох джерел, зокрема і з позитивною репутацією.

Організація Центр протидії корупції відрядила в СН одного зі своїх основних співробітників — Анастасію Красносельську, яка дістала восьме місце у списку.

Ще один антикорупціонер у команді Зеленського — Разумкова — це Галина Янченко, яка раніше була депутатом Київради від Демальянсу. Її чоловік Віктор Андрусів працює виконавчим директором Українського інституту майбутнього. З того ж інституту до списку потрапило ще двоє людей — Сергій Бабак і Денис Монастирський.

Аналітичний центр BRDO, який оцінював процес вітчизняних реформ за допомогою грантів Євросоюзу, делегував до СН одразу п'ятьох співробітників: Віталія Безгіна, Олену Шуляк, Олексія Оржеля, Дениса Малюська й Олександра Кубракова. А керівник BRDO Олексій Гончарук став заступником глави Адміністрації президента.

Але не тільки активісти і громадські працівники утворять майбутню парламентську команду Зеленського. Є в ній вихідці з середовища держслужбовців-реформаторів. Владислав Криклій, ідеолог реформи сервісних центрів із видачі документів МВС, отримав 12-е місце у СН. А 23-й номер у партсписку випав Гео Леросу, раднику Мінінформполітики, який адміністрував створення муралів у Києві. Останній його проект — розмальовування станції метро Осокорки. З організації Prozorro.Sale, яка займається продажем держмайна, до списку Зеленського потрапив Андрій Мотовиловець.

У СН представлено і медіабізнес мільярдера Ігоря Коломойського. Це передусім гендиректор телеканалу 1+1 Олександр Ткаченко, а також керівник інформагентства УНІАН Артем Ковальов. Ще один представник Плюсів — журналіст Олександр Дубінський, що має репутацію інформкілера, йде в Раду як представник СН в одному з округів у Київській області. На ньому він конкуруватиме з не менш скандально відомим Ігорем Кононенком, заступником голови фракції Блоку Петра Порошенка і багаторічним бізнес-партнером екс-президента. Один із мажоритарних округів обрала для себе й Ольга Василевська-Смаглюк, не тільки представник СН, але і журналіст ТСН, що виходить на 1+1.

Академічне середовище репрезентують у СН Руслан Стефанчук із Нацакадемії правових наук, Ірина Венедиктова з Харківського університету імені Каразіна й Олександр Мережко з Київського лінгвістичного університету. З середнього бізнесу в СН прийшли підприємець Давид Арахамія, Михайло Радуцький із клініки Борис та Іван Юнаков, засновник архітектурного бюро Yunakov Architects.

У "слугонародному" списку присутній і син Олега Устенка, економічного радника Зеленського. А також Михайло Ананченко, молодий помічник мера Сум. Він був одним з організаторів щорічного фестивалю команди Зеленського — Квартал Fest — у Сумській області, на окрузі депутата фракції Батьківщини Владислава Бухарєва. Самого Бухарєва президент днями призначив головою Служби зовнішньої розвідки.

Не обійшлося і без представників рідного для президента шоу: гендиректор компанії Квартал-Концерт Максим Ткаченко став 25-м у списку СН, а актор студії Квартал Юрій Корявченков (Юзик) йде за мажоритаркою.

фото 1

ТЕХНОЛОГІЯ ЗЕ: Захоплення президента цифровими технологіями зайшло так далеко, що його партія Слуга народу (на фото — Володимир Зеленський на її з'їзді) частину кандидатів у депутати відібрала під час онлайн-конкурсу

Гучний голос

Я кщо орієнтуватися на дані соціологів, наступні за СН за чисельністю фракції нового парламенту — хоч і в рази менші, ніж президентська, — матимуть у своєму розпорядженні три вже відомі політсили.

Перша — це формально новий, але глобально старий союз Опоплатформа — За життя, скріплений відносинами у квадраті Сергій Льовочкін — Юрій Бойко — Віктор Медведчук — Вадим Рабінович. Партія є згуртованою групою колишніх регіоналів і, якщо ретельніше роздивитися минуле, екс-представників СДПУ (о). Жодних нових людей у Раду, якщо зважати на першу десятку, Опоплатформа не веде.

Зате деяких нових людей збирається завести до ВР вкрай консервативна Європейська солідарність (ЄС) екс-президента Порошенка. Але в першій десятці превалюють чиновники і відомі політики. "У ЄС надто невисокий рейтинг, щоб вони експериментували з повністю новими обличчями", — пояснює Анатолій Октисюк, експерт Дому демократії.

Ще менше до експериментів схильна Батьківщина: серед озвучених прізвищ верхівки списку основу становлять депутати самої партії Юлії Тимошенко.

А ось поки найменш рейтингова з прохідних сила — Голос Вакарчука — готується висадити в парламент цілий десант новачків. Саме Голос може відбирати голоси у ЄС на заході й у центрі країни, пояснює Антипович із Рейтингу. А тому нинішній рівень підтримки "голосистої" команди до кінця виборчої кампанії помітно зросте. Тим паче, що рейтинг ЄС — це рейтинг її лідера Порошенка, у якого надлишок проблем минулого. "Нове в Європейській солідарності занадто переплелося зі старим", — пояснює політолог Фесенко.

У команді Вакарчука таким переплетінням немає місця. Зате там знайшлися місця для людей, яких ніколи не обирали в Раду. Порядковий номер два, одразу за Вакарчуком, отримала голова партштабів Юлія Клименко: вона працювала в Мінекономрозвитку за часів Айвараса Абромавичуса. № 3 — у Кіри Рудик, голови українського офісу міжнародної IT-компанії Ring Ukraine. Цю фірму в 2018-му за $1 млрд купив американський гігант Amazon.

У списку Вакарчука є також випускники лідерської програми Стенфордського університету — Олександра Устінова, екс-учасниця правління Центру протидії корупції, й Іван Примаченко, засновник онлайн-курсів Prometheus.

Ще до Голосу приєдналися Сергій Рахманін, заступник головного редактора газети Дзеркало тижня, і шоумен-волонтер Сергій Притула, №30. Останній свідомо витребував собі аж 30-е місце в списку, щоб додати голосів партії.

А ось у мажоритарних округах під прапорами Вакарчука піде група чинних депутатів, які поголовно входять до міжфракційного об'єднання Єврооптимісти: представник фракції Самопоміч Вікторія Войціцька, позафракційна Вікторія Пташник, депутат від БПП Павло Різаненко і парламентарій від Народного фронту Леонід Ємець.

"У Голосі є професійні кандидати з непоганими моральними рисами. І є люди, готові обійняти посади в Кабміні", — підводить умовну риску під партсписками Вакарчука Фесенко.

фото 2

НОВЕ ЗВУЧАННЯ: У кандидатському списку партії Голос її лідер Святослав Вакарчук (у центрі) — єдиний, хто має парламентське минуле

Труднощі вростання

Е ксперти не сумніваються: саме президентська партія визначить долю майбутньої коаліції.

СН, за словами Фесенка, готова взяти в партнери Голос. У Слуги також є варіант союзу з Тимошенко. Але в такому разі Леді Ю захоче отримати посаду прем'єра, про що вона вже відкрито заявила. "А Слуга народу хоче мати свого шефа Кабміну", — уточнює політолог. Якщо в Раду пройде партія Ігоря Смешка, вона теж стане потенційним партнером "народних слуг", прогнозує він.

Але навіть якщо коаліцію утворять одразу і СН, і Батьківщина з Голосом, домінувати, на думку Октисюка, стане партія президента. Однак безумовне лідерство однієї політсили не означає, що ВР дев'ятого скликання із місця в кар'єр запрацює з ефективністю добре налагодженого конвеєра.

Український парламент складно назвати місцем, приязно налаштованим до новачків. А тому не варто переоцінювати сам факт володіння депутатським мандатом. Про це НВ розповів Ігор Луценко, який у 2014 році вперше отримав книжечку депутата і став представником фракції Батьківщини. Він попереджає: депресія від усього побаченого в кулуарах Ради у чесної людини може затягнутися на півроку-рік.

Є в парламенті і дідівщина. Так, за словами Луценка, Олег Ляшко любив вказувати парламентській молоді, що вона ще нічого у світі політики не розуміє. "У нинішній Раді була заздрість із боку досвідчених депутатів, які говорили молодим парламентаріям, що ними скористалися лише заради прикраси списків", — розповідає депутат. Ляшко, зважаючи на рейтинги, в нове скликання парламенту не потрапляє.

Я готовий бути лідером і оличчям партії, але я не збираюся узурпувати владу
Святослав Вакарчук,
лідер партії Голос, соліст ОЕ

А найскладнішим завданням для депутата-початківця, на думку Луценка, є бюджетна ніч — період, коли Рада ухвалює головний фіндокумент країни. "У нашому скликанні більшість речей, які відбувалися із бюджетом, йшли в обхід регламенту", — зазначає депутат. Тому, додає він, розсудливим людям у Раді варто об'єднуватися і вимагати виконання всіх процедур.

У молодих депутатів є і прихований опонент — це апарат Верховної Ради: він де-юре має однаково співпрацювати з усіма депутатами, а де-факто підпорядковується спікеру. Ця структура, за словами Луценка, працює в режимі ручного управління і реєструє законопроекти і постанови вибірково.

Приватними завданнями вростання молодих депутатів у життя Ради проблеми нового скликання не обмежаться. Так, поки незрозуміло, як спрацюється сотня списочників СН, зібрана з різних сфер і за різними каналами — хто за конкурсом, а хто завдяки знайомству — з президентом і його ближнім колом. Тому політолог Фесенко і вважає головним викликом для СН монолітність її фракції.

"Нашій команді ще тільки належить перезнайомитися один із одним", — визнає проблему Олександр Ткаченко, один із новоспечених представників президентської партії.

Фесенко очікує, що на початку якість законодавчої роботи нової Ради знизиться. "Буде більше плутанини", — підкреслює експерт. Він прогнозує, що різко зросте попит на досвідчених депутатських помічників, адже насправді саме вони разом із командами залучених юристів пишуть законопроекти. Так, Центр політико-правових реформ і Лабораторія законодавчих ініціатив у нинішньому скликанні писали законопроекти для молодих депутатів Ради.

Але якщо написати проект ще буде кому, то інша перешкода не стане настільки ж легко переборною: за словами Фесенка, у списках СН і Голосу немає досвідчених депутатів, які могли б навчити колег проводити законопроекти через всі процедури.

"Провести законопроект через комітет — це ціле мистецтво", — говорить експерт. Тому для Голосу, наприклад, дуже важливо, щоб у парламент пройшли ті досвідчені депутати, яких партія виставляє на мажоритарні округи.

І все ж, на думку Фесенка, вже на другому році роботи парламент перестане втрачати ефективність через недосвідченість депутатів. "У них з'являться навички, необхідні для щоденної роботи", — резюмує експерт.

Головне ж полягає в тому, що за кадровим складом дев'яте скликання буде кращим за нинішнє: багато професіоналів із різних сфер зібрано в СН і Голосі. "Це будуть медійно активні політики", — говорить Октисюк.

Зараз, на думку експерта, переважна більшість народних обранців є "політичними бізнесменами" — лобістами інтересів великого бізнесу і своїх власних. І лише меншість можна назвати людьми, які реально працюють на інтереси виборців і країни.

Але в новій Раді, вважає Октисюк, основна частина "молоді" змінить цей розклад. І не на користь лобістів.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.