Країна

Папери Путіна

Господар Кремля затіяв на сході України нову гру, запустивши процес роздачі російських паспортів жителям так званих ЛНР і ДНР

Господар Кремля затіяв на сході України нову гру, запустивши процес роздачі російських паспортів жителям так званих ЛНР і ДНР. Офіційному Києву буде складно зупинити цю повзучу окупацію регіону, що перетворює "республіки" на вічну скалку

 

Максим Бутченко

 

 

6 травня російське агентство Інтерфакс опублікувало новину про те, що в окупованому Луганську відкрився центр, який приймає у місцевих жителів документи на отримання російського паспорта.

Інтерфакс навів слова такого собі Михайла Параскеєва, "заступника голови МВС ЛНР", який повідав, що документи прийнято у 10 заявників. А на консультації щодо отримання паспортів записалися вже 400 осіб.

Папери від луганчан, які прагнуть у громадяни РФ, за словами Параскеєва, будуть централізовано відправляти в російське місто Новошахтинськ, розташоване поблизу українсько-російського держкордону. Там відкрили спеціальний центр із роботи з подібними документами від жителів "ЛНР": чиновники, що перебувають на місці, протягом 90 днів будуть розглядати всі отримані прохання і приймати за ними рішення.

Вся ця схема стала можливою після того, як 24 квітня, буквально через кілька днів після другого туру президентських виборів в Україні, російський президент Володимир Путін підписав указ, що дозволяє жителям "Л/ДНР" отримувати громадянство РФ у спрощеному порядку. Тобто за скороченою процедурою і без багатьох формальностей: здобувач віддає певний перелік документів у "республіці", їх відвозять у РФ, розглядають і, якщо все окей, запрошують на прийняття присяги і видачу паспорта.

За кремлівськими указами, жителям двох самопроголошених республік доведеться їздити по російські паспорти в два різних населених пункти Ростовської області, що межує зі східними регіонами України. Донеччанам — у село Покровське Некліновського району, а луганчанам —  у Новошахтинськ.

Офіційний Київ заявив, що ініціатива Москви суперечить схваленим світовими лідерами Мінським домовленостям. Президент Петро Порошенко, як і багато інших офіційних осіб країни, назвав рішення господаря Кремля новим витком окупації східних регіонів України. Засудили путінські укази і представники Євросоюзу, а також США.

Але 1 травня Путін підписав ще один указ, спростивши отримання громадянства РФ для деяких інших категорій українців.

Олег Ігнатов, заступник директора російського Центру політичної кон'юнктури, близького до Владислава Суркова, кремлівського куратора так званих республік, заявив НВ: рішення про паспортизацію готувалося задовго до українських президентських виборів. І за ним стоїть особисто Путін, адже саме він, за словами Ігнатова, одноосібно розпоряджається усіма важливими питаннями щодо Донбасу.

"За цим криється простий розрахунок: Путін — досвідчений політик, а новообраний Володимир Зеленський поки що мало розуміться на зовнішній політиці, — запевняє Ігнатов. — Путін грає на контрасті, щоб показати: поступатися потрібно саме українській владі".

Офіційний Київ поступатися не бажає: рішення Путіна обурило не тільки чинного голову української держави, але й Зеленського, що вступає на цю посаду.

photo_1

РОБОТА НА МЕЖІ МИСТЕЦТВА: Співробітник Новошахтинського відділення МВС РФ опрацьовує документи жителів "ЛНР". Саме відділення знаходиться у будівлі місцевого ДК

Вистава місцевого значення

Ж урналіст російського видання Коммерсант Кирило Кривошеєв на початку травня спеціально побував у Новошахтинську, щоб побачити, як працює місцеве відділення російського МВС із питань міграції — саме воно розглядає документи від луганчан.

Він описав НВ побачене: відділення розмістилося у несподіваному місці — будівлі місцевого будинку культури. Осередок культури до того ж продовжує роботу за профілем, але на одну другу, тому що половину своїх площ здав в оренду чиновникам із міграції.

"В кабінетах, які зараз займають співробітники МВС, ще недавно проводили репетиції хоровий ансамбль Росіяночка і театральний гурток. Тепер же там кабінети дактилоскопії та принесення присяги — такий захід для отримання російського громадянства запровадили в 2017 році", — розповів Кривошеєв.

Однак жодного українця, що присягають на вірність Російській Федерації, в Новошахтинську журналіст не зустрів — ще ніхто з охочих не пройшов процедуру до кінця.

Порядок отримання російського громадянства, згідно з новим указом, такий: житель "ЛНР" або "ДНР", який має паспорт невизнаної республіки, звертається в "республіканське МВС" із документами, які вже самі чиновники переправляють до РФ.

Процедура отримання паспорта платна — за все потрібно викласти близько 6 тис. рублів (2,4 тис. грн).

У разі позитивного рішення новоявлених росіян запросять у Новошахтинськ або Покровське — прочитати присягу й отримати паспорт із двоголовим орлом.

На початку травня "заступник начальника міграційної служби МВС ЛНР" Руслан Найда, який прибув у Новошахтинськ, заявив журналісту Кривошеєву, що точну кількість переданих через нього заявок на отримання паспорта РФ він не називатиме. Але уточнив, що привіз кілька коробок подібних документів.

Найда розповів, що "паспорти ЛНР", які дозволяють претендувати на російське громадянство, отримали в "республіці" вже більше 200 тисяч жителів.

Всього в "ЛНР", за оцінками експертів, проживає понад 1 млн осіб.

Кривошеєв пояснив, що чинне "законодавство ЛНР" дозволяє мати друге (російське) громадянство. Та й Москва одразу заявила: здавати українські документи заради отримання російських не потрібно.

photo_3

НАВ’ЯЗАНИЙ ВИБІР: Ідея союзу з Росією масово просувається "керівництвом ДНР" у широкі маси (на фото — проспект в окупованому Донецьку)

Привіт із Кремля

НВ спробував дізнатися у жителів окупованих регіонів, як вони ставляться до ідеї російської паспортизації. Зробити це виявилося непросто.

Серед десятка опитаних лише 42-річний луганчанин Сергій Сакадинський погодився поговорити на цю тему не як анонім.

За його спостереженнями, указ Путіна в регіоні багато хто сприйняв захоплено. Особливо пенсіонери. Хтось із них вважав, що російські документи дадуть їм право на пенсію з бюджету РФ, а також інші блага. Подібне бажання логічне: зараз всім літнім жителям "Л/ДНР" Україна пенсії не платить — гроші отримують лише ті, хто оформився як біженець.

А декому з луганських пенсіонерів здалося, що паспорти з двоголовими орлами принесуть у "республіку" мир.

Ось як цю думку висловила 58-річна Тетяна, мешканка містечка Ровеньки, що знаходиться на території "ЛНР": "Як Росія нас прийме, так перестане йти війна. Стріляти у нас перестануть. Ось що нам потрібно", — сказала вона НВ.

Але частіше в російських паспортах жителі окупованих територій, за спостереженнями Сакадинського, шукають практичний сенс: у луганчанина досить багато знайомих, які їздять працювати в Росію. Їм громадянство РФ дуже полегшило б життя.

"Є люди, нев'їзні в Україну, а їм закордонний паспорт, наприклад, потрібен. Вони теж підуть [за громадянством РФ] у перших рядах", — переконаний Сакадинський.

Але він же уточнює, що в "республіці" проживає безліч таких "громадян", які взагалі нікуди не їздять. І подібний контингент навряд чи побіжить по російські паспорти, тому що це коштує грошей і потрібно докласти зусиль. "А мотивації для цього немає", — говорить Сакадинський.

Однак він упевнений, якщо процедура отримання/відновлення українських документів буде складнішою, ніж оформлення російських, то більшість його земляків піде шляхом найменшого спротиву, переходячи у підданство РФ. "Але це актуально тільки за умови, що російський паспорт буде повноцінним документом. Якщо там будуть якісь обмеження і підводні камені, то тоді це черговий глухий кут з усіма наслідками, що випливають", — вважає луганчанин.

Один "підводний камінь" вже проявився на поверхні: в російському уряді заявили, що "новим росіянам" із "Л/ДНР" пенсія з казни РФ не світить — для цього їм доведеться переїхати в Росію.

photo_2

У ТОЧЦІ ЗРАДИ: Ті, хто бажає подати документи на російські паспорти в Донецьку це збіговисько характерних типажів

Зворотний бік чужого паспорта

С ам Путін назвав своє рішення "гуманітарною акцією" — мовляв, треба допомогти жителям невизнаних республік хоч якось легалізуватися.

Слово "гуманітарна" господар Кремля вжив не випадково. Володимир Дергачов, заступник головного редактора російського видання РБК, упевнений: за логікою Путіна "гуманітарна акція" не викличе у Заходу бажання відповісти на неї суттєвими санкціями.

Але для України подібна ініціатива — серйозний виклик. Політолог Володимир Фесенко впевнений: надання Росією паспортів жителям "Л/ДНР" фактично означає смерть політичної частини Мінських домовленостей, а воєнний конфлікт надовго заморожується.

Російську тактику експерт називає традиційною. Мовляв, після 2014 року такий хід відбувався не раз: "Це стратегія хулігана: спочатку дати в морду, а потім домовлятися".

Уже згаданий Дергачов додає: "Офіційної анексії не буде. Навіщо приєднувати розорені території з убитою інфраструктурою? Залишать їх як буфер із надією на дезінтеграцію України на російських умовах".

У такій ситуації, на думку Костянтина Батозського, директора українського Агентства розвитку Приазов'я, Києву потрібно нагадати світовій спільноті, що саме РФ розв'язала війну на Донбасі. Для чого варто показати Заходу тих російських кадрових військових, яких захопили на сході, засудили і помістили в українські в'язниці.

З подібною подачею Україні буде простіше пояснити США і ЄС, що російська паспортизація — це черговий крок агресії Москви.

Крім того, офіційному Києву варто було б переглянути соціальну політику щодо українських громадян, які проживають на окупованих територіях.

"Питання із пенсіями необхідно вирішувати. Також необхідно на державному рівні кинути максимум ресурсів для розвитку українського Донбасу. Ця земля повинна стати форпостом і символом України, а не зоною перманентного лиха", — вважає Батозський.

Поки що активних дій офіційний Київ не робить — хід у влаштованій Путіним на сході України грі повинен буде зробити вже новий президент країни.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.