Погляди

Демократичне похмілля

Палкі емоції, образливі прізвиська, розподіл на своїх і чужих. Вибори давно закінчилися, а високий рівень ненависті між виборцями залишився. Як із цим впоратися?
Хочете купити цю статтю?

Палкі емоції, образливі прізвиська, розподіл на своїх і чужих. Вибори давно закінчилися, а високий рівень ненависті між виборцями залишився. Як із цим впоратися?

 

 

Валерій Пекар,
підприємець, викладач
Києво-Могилянської бізнес-школи,
співзасновник проекту Нова країна

 

П ід час виборів рівень політичного протистояння високий всюди у світі, адже ця енергія потрібна політикам для мобілізації прихильників. Палкі емоції, розподіл на "ми" і "вони", образливі прізвиська для чужих і горді найменування для своїх — звичайна річ. Однак потім пристрасті вщухають, і щоденні соціальні відносини з родичами, сусідами і колегами повертаються у своє русло. Але в нас нині не так, і сильне післявиборне похмілля наводить на думку, що (продовжуючи користуватися алкогольною метафорою) наш напій був, м'яко кажучи, не зовсім благородним, до нього щось підмішали.

Вихваляння своїх кандидатів і запльовування кандидатів-суперників — звична річ на виборах, але в Україні політичні дискусії вперше перейшли з особистостей політиків на особистості виборців. До того ж вибори давно закінчилися, а розкол залишився. Більшість, що перемогла, гордо вважає себе відповідальними громадянами, які вивели країну з глухого кута, а опонентів класифікує винятково, як злодіїв, мародерів і корупціонерів. Переможена меншість називає себе інтелектуальною і моральною елітою, а противників вважає за краще іменувати не інакше як бидлом, у кращому разі безвідповідальними інфантильними неробами.

Простий соціологічний аналіз демонструє, що всі ці характеристики хибні. Обидві протиборчі соціальні групи містять у собі героїв-фронтовиків і підприємців, письменників і священиків, відомих реформаторів і людей творчих професій, волонтерів і громадських активістів, а також сумнівних чиновників, мажорну молодь, напівзлиденних бюджетників, занепалих безробітних, паркетних генералів і безвідповідальних людей із мисленням із радянського минулого. Якщо ваші стрічки в соцмережах налаштовані не тільки на своїх, то вам і соціологи не потрібні — ви побачите всіх упереміж на власні очі.

Ви наймали на роботу топ-менеджера країни, а не месію

Таке протистояння після виборів спостерігається вперше в українській новітній політичній історії. Стабільно високий рівень поділу і ненависті — де ж ми це бачили? Та у всіх провідних країнах останніми роками: від президентських виборів у США до брекзиту, від парламентських в Італії до французьких жовтих жилетів тощо. І тут варто не радіти українській залученості до глобального світу, а згадати, що спецслужби цих країн визначають описуване явище як продукт російського втручання. До нашого благородного демократичного напою євро

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.