Погляди

Записки ворога народу

У 2015 році я писав, що варто готувати новий Майдан — у виборчих скриньках. Однак навіть не думав, що електоральний Майдан у 2019-му набуде таких форм
Хочете купити цю статтю?

У 2015 році я писав, що варто готувати новий Майдан — у виборчих скриньках. Однак навіть не думав, що електоральний Майдан у 2019-му набуде таких форм

 

  

Ярослав Грицак, історик,
професор Українського
католицького університету,
член Несторівської групи

 

У ніч перед другим туром мені наснився сон: до квартири увірвався Володимир Зеленський, за ним гнався натовп. Він просив заховати його, і ми з сім'єю бігали кімнатами у пошуках такого місця. Не вірю у сновидіння. Але такого варіанту розвитку подій не відкидаю.

Україна знову може стати жертвою своїх ілюзій. Хоча вона не перша в цьому і не остання. Якраз закінчив читати нову книгу Тімоті Снайдера Шлях до несвободи. Росія, Європа, Америка. Він показує, як російська влада за допомогою ботів і тролів вплинула на результати брексіта і перемогу Дональда Трампа. Йдеться не про прямий вплив або підкупи, а про ефективнішу зброю — створення віртуальної реальності, заповненої фейками.

Не кажу, що Зеленський переміг за допомогою Росії. Просто запитую в себе: яку б тактику обрала російська влада в українських виборах? Навіть якщо вплив РФ був мінімальним, команда Зеленського використовувала зброю російського розливу: створення віртуальної реальності, на яку може клюнути більшість населення.

Якщо в 2010-му Україна нагадувала мені літак, захоплений бандитами, то тепер — борт, систему якого перепрограмували хакери.

Можна, звісно, тішитися думкою, що країна, яка пережила бандита, переживе і коміка. Що є противаги і громадянське суспільство. Але коли розповідав про це американським друзям, що непокояться за Україну, вони не вірили. І говорили про Трампа, який послідовно руйнує один інститут за іншим, а вони, його противники, безсило спостерігають. І це в країні, яку ми вважали idiotproof — коли жоден ідіот, який прийшов до влади, не може зламати систему стримувань і противаг.

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.