Бізнес

Зухвалість надій

Новий рейтинг Топ-20 найнадійніших банків України збігся із першими ознаками відродження фінансової системи

Новий рейтинг Топ-20 найнадійніших банків України збігся із першими ознаками відродження фінансової системи — за підсумками минулого року вітчизняні фінустанови отримали найбільший прибуток в історії країни. Тривогу викликає лише надзвичайна крихкість цього сектора

 

Олександр Пасховер

 

 

Ц е раніше гроші любили тишу. Тепер їм уже все одно. Ніякий шум гривні більше не страшний. Навіть той, від якого закладало вуха весь останній передвиборчий рік. Саме в 2018-му, а ще очевидніше в першому кварталі 2019-го банківський сектор України вперше за останні роки продемонстрував тотальне зростання, а не суцільні збитки, як чотири роки поспіль до того.

Наприклад, за підсумками 2017-го вітчизняні банки пішли в мінус 26,5 млрд грн. У 2016-му взагалі лягли на історичне дно — мінус 159,4 млрд грн. Останній раз зі знаком плюс система спрацювала в далекому 2013-му. Тоді понад 180 банків України задовольнялися колективним прибутком у мікроскопічні 1,4 млрд грн (0,1% від ВВП). І ось у 2018-му чистий прибуток галузі вийшов у плюс 21,7 млрд грн (0,7% від ВВП).

"Той факт, що банківська система отримала рекордний прибуток в історії України, є свідченням її відновлення", — говорить Жан-Поль Пьотровскі, голова правління Креді Агріколь банку.

У рік найглибшого просідання системи, тобто в 2016-му, в Україні працювало 113 банків. Сумарно їхній статутний капітал (СК) ледь перевищував 247 млрд грн. Мізерно мало. Відтоді з дистанції зійшли 26 банків, а сумарний СК 77 банків, які залишилися, подвоївся, досягнувши позначки 469,2 млрд грн. Істотна частина статутного капіталу пішла на покриття неплатежів за проблемними кредитами, які дотепер у загальному портфелі всіх фінустанов займають частку 53%, і від цієї великої ложки дьогтю в маленькій бочці меду досі міцно гірчить.

Також уперше за останні роки депозитні ставки повільно поповзли вгору. Отже, гроші знову в ціні. За рік обсяг гривневих депозитів зріс приблизно на 40,5 млрд грн. А це плюс 15%. Валютні депозити скоротилися приблизно на еквівалент 1,5 млрд грн, мінус 0,5%.

Я чув від банкірів про спорожнілі комірки. У 2013–2016-му все було забито
Андрій Блінов,
координатор Експертної платформи НБУ

Андрій Блінов, координатор Експертної платформи НБУ, зауважує, що вперше за останні роки стали з'являтися порожні банківські комірки. Ще недавно на них була черга. "Я чув від банкірів про спорожнілі комірки, — розповідає він. — У 2013-2016-му все було забито. Народ боявся банкопаду. А зараз інвестує потихеньку. Але дуже обережно".

Українці все більше довіряють гривні, все менше бояться девальвації. Навіть у період гарячої виборчої кампанії курс української валюти виглядає стабільнішим, ніж курс усієї політичної еліти.

Втім, хоч якою була б "тиха українська ніч", інвалюту, на думку обережних громадян, краще поки приховати. Блінов зазначає, що в 2013-му в банках лежало понад $20 млрд у різних інвалютах, сьогодні — ледь $8 млрд. "Де гроші? — запитує Блінов і відповідає: — Моя версія: під матрацами і в нерухомості".

Якщо це так, то цей підматрацний резерв становить 10% ВВП. За нього можна поборотися.

І все-таки, незважаючи на весь цей позитив, банківська система України ще занадто немічна, щоб її скромні успіхи стали помітні в національній економіці. Станом на 1 березня вартість активів усіх 77 банків країни ледь перевищувала 1,3 млрд грн ($50 млн). Для порівняння: активи одного лише PKO Bank Polski, найбільшого польського банку, — трохи більше $70 млрд.

Щоб остаточно відчути себе карликом у великій грі, досить поглянути на показник найбільшого банку в світі — китайського ICBC: він управляє активами вартістю $4 трлн. Це значно більше, ніж ВВП Німеччини. Активи найбільшого європейського банку HSBC (Велика Ббританія) становлять $2,5 трлн, тобто еквівалент ВВП Франції.

У 2008-му HSBC відкрив своє представництво в Києві. Британці чотири рази подавали в НБУ документи для отримання попереднього дозволу на роботу в Україні. Тричі Нацбанк загадковим чином відмовляв гігантові. Коли дозвіл все-таки вимучили, передумав вже сам HSBC. І поки що про повернення в Україну мова не йде.

Найбільший банк, що працює тут через Укрсіббанк, — це BNP Paribas (Франція) з активами $2,3 трлн, що можна порівняти з ВВП Індії. І почувається він досить комфортно, про що свідчить індекс надійності банків — його для читачів НВ підготувала Анастасія Туюкова, старший аналітик інвесткомпанії Dragon Capital.

інфографіка_ВСТАВІТЬ

О тже, перед вами велика таблиця з топ-20 найнадійніших банків України. Це не означає, що всі інші ненадійні. Просто ті, що потрапили до двадцятки за всіма основними фінансовими показниками, виглядають більш ніж переконливо.

Лідер перегонів ось уже четвертий рік поспіль Райффайзен Банк Аваль — українська дочка австрійської мами. Банк отримав найвищий бал у номінаціях Підтримка акціонерів, Якість активів і Найбільший серед комерційних банків держатель депозитів. Чистий прибуток Райффайзен Банку Аваль торік сягнув 5,1 млрд грн, а це майже чверть від усієї банківської системи України.

Навіть більше, у ПриватБанку 11,7 млрд грн, але у цієї надвелетенської машини проблеми — 83% кредитів, які не працюють. У Райффайзен Банку Аваль — 10%. І це один із найскромніших показників у системі.

Найсимпатичніша цифра свіжого рейтингу — у Правекс Банку. Коефіцієнт покриття ліквідністю за всіма валютами — 801%, за інвалютами — 686%. І це за 80% необхідного мінімуму. Простими словами, залишки валютних коштів всемеро перевищують гіпотетичний відтік валюти клієнтів у найближчі 30 днів. "Тобто грошей вистачить усім вкладникам-панікерам. І ще залишиться", — з усією серйозністю іронізує Туюкова.

Загалом до топ-20 потрапили 14 банків з іноземними власниками — по два французькі, польські, нідерландські, по одному американському, австрійському, угорському, німецькому, італійському, російському, грецькому і швейцарському.

Поруч із ними чотири держбанки і два комерційні українські. Один із них, МІБ, належить Ігореві Кононенку, соратнику і бізнес-партнеру чинного президента України. Другий — ПУМБ, актив Ріната Ахметова, акціонера найбільшої в країні фінансово-промислової групи СКМ.

Попри те, що рейтинг висвітлює діяльність тільки двадцяти, до того ж не найбільших, а найнадійніших банків, у сумі вони становлять левову частку всього ринку. На цю двадцятку припадає 85% усіх банківських активів країни і близько 75% капіталу.

Все вищесказане не означає, що очищення або навіть самоочищення системи завершено, і банківський сектор України прийняв свої остаточні форми. У будь-якому разі Ігор Кожевін, заступник голови правління ПУМБу, одного з банків гарячої двадцятки, прогнозує швидку трансформацію ринку.

"Низка банків приймає рішення про самостійну ліквідацію (вихід із ринку), — підсумовує він. — Частина банків обговорюють продаж або пошук інвесторів, які б їх придбали. Переділ банківської системи не припинився".

фото_1

ПОРАХУВАЛА: Анастасія Туюкова, старша аналітик інвесткомпанії Dragon Capital, є автором дослідження Топ-20 найнадійніших банків України

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.