Країна

В гостях у ще не влади

Якими є штаби найрейтинговіших кандидатів на головне крісло країни, і хто грає головну роль у командах потенційних президентів

Якими є штаби найрейтинговіших кандидатів на головне крісло країни, і хто грає головну роль у командах потенційних президентів

 

Крістіна Бердинських,
Максим Бутченко

 

 

коли вибори?", "А можна проголосувати наступного дня, а то я працюю?", "Це мій номер, чекаю дзвінка від Зеленського". Прозора скляна перегородка у виборчому штабі шоумена Володимира Зеленського вщерть обписана, як зазначено на ній же, "ТОПчик" розумних "питань" від тих, хто телефонує до контакт-центру кандидата.

У цій же кімнаті, де сидить із десяток осіб, відповідальних за дзвінки, маркером на дошці прописані принципи Ze: моментально реагуємо, не сперечаємося, не говоримо про інших погано, всміхаємося.

Приміщення із бадьорими написами в двоповерховій будівлі на вулиці Новоселицька, 7, орендує партія Слуга народу Зеленського. Тут відбуваються зустрічі кандидата з експертами, тут же він записує свій відеоблог. У цьому ж офісі збирається на наради штаб, який очолює Іван Баканов, друг дитинства і партнер Зеленського у Студії Квартал 95.

Начальник штабу приймає рішення із поточних питань і майже повністю підміняє кандидата, коли той перебуває в поїздках із концертами. "Всі [в українській політиці] звикли, що є начальник штабу, заступники за напрямками, окремо стоять політичні технологи і юристи й далі вибудовується вся вертикаль", — розповідає НВ Дмитро Разумков, політтехнолог Зеленського і публічний спікер його кампанії. "У нас все інакше", — одразу ж зазначає він.

Штаб, за словами Разумкова, обмежений у фінансових і людських ресурсах: ЗеКоманда витратила на кампанію 87 млн грн, і це, мовляв, значно менше витрат конкурентів. Тому, уточнює Разумков, вони використовують у роботі горизонтальні зв'язки. Тобто всі штабісти, крім Зеленського і Баканова, роблять будь-яку потрібну команді роботу.

Як з'ясувалося, подібна організація сприяє успіху. Згідно з даними дослідження, проведеного КМІС, Центр Разумкова та групою Рейтинг 5-14 березня, Зеленський залишається лідером електоральних симпатій українців. За шоумена готові голосувати 27,7% виборців, які вже визначилися зі своїм вибором. І він пристойно відірвався від Юлії Тимошенко, лідера Батьківщини (16,6%), і чинного президента Петра Порошенка (16,4%).

НВ відвідав штаби всіх трьох лідерів перегонів, щоб побачити, як там кують перемогу. Або — поразку.

фото_ZE

ЗЕ І КОМАНДА: Іван Баканов, голова штабу Володимира Зеленського (праворуч) у контакт-центрі кандидата

ЗеШтаб

Біля витоків штабу Зеленського стояли найближчі соратники і колеги кандидата — люди з Кварталу 95, які давно співпрацюють із шоуменом.

"Ви скільки років працюєте з Володимиром?" — уточнює Разумков у Ірини Побєдоносцевої, яка у звичайному житті є директором із розвитку Студії Квартал 95, а зараз веде медіанапрям кандидата. "Років 6-7", — відповідає та.

Уявний непрофесіоналізм у політиці ЗеКоманді не перешкода. Тут зібрані професіонали у сфері телебачення і медіа, а саме це — ті ковзани, які впевнено везуть Зеленського до успіху.

Основні витрати штабу — це пряма реклама на найбільших телеканалах. Але кандидат не шикує: на кампанію Зеленський витратив менше за інших топових претендентів на головне крісло країни. Та й навіщо витрачати багато, якщо крім прямої реклами кандидат широко представлений на телеканалі 1+1 мільярдера Ігоря Коломойського: там регулярно виходять в ефір численні розважальні проекти команди шоумена Зеленського. І чим ближче вибори, тим їх більше на Плюсах.

Крім Баканова і Разумкова, у штабі помічаємо Руслана Стефанчука, член-кореспондента Національної академії правових наук, — ідеолог і один з авторів передвиборчої програми Зеленського. Зараз він відповідає за роботу і комунікацію з експертними групами, пояснює Разумков. Із Зеленським працюють також кілька юридичних груп, серед яких — Hillmont Partners. Партнер цієї фірми Вадим Галайчук — довірена особа Зеленського на виборах.

За digital-напрямок — сайт і соцмережі — відповідає мало кому відомий за межами штабу Михайло Федоров. "Із контакт-центром у мене 28 осіб. А всього десь 50-60. Тому що є ще розробники і дизайнери", — пояснює він, забігаючи до просторої кімнати, де зазвичай за великим столом проходять зустрічі Зеленського з експертами. Федоров не приховує, що задоволений результатами своєї роботи. "Ми планували залучити за допомогою сайту 10 тис. волонтерів, а їх уже 570 тис. Ми дещо помилилися", — усміхаючись, каже він.

Також команда Зеленського взаємодіє із зовнішніми консультантами. Наприклад, з екс-міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом і з відставним міністром фінансів Олександром Данилюком. А також із колишнім членом Національного агентства з питань запобігання корупції Русланом Рябошапкою і з депутатом Сергієм Лещенком.

Загалом команда Зеленського може собі дозволити вести нестандартну кампанію, вважає Анатолій Октисюк, експерт центру Дім демократії. Адже на їхньому боці — протестний електорат, запит на нові обличчя і медіапідтримка телеканалу 1+1.

"Технологам Зеленського пощастило, що це Зеленський. Хто б не працював із таким кандидатом, це дало б результат. Просто такий зараз запит суспільства", — резюмує експерт.

фото_PO

МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ: Олег Медведєв, спікер кампанії Петра Порошенка, каже, що представники штабу кандидата-президента збираються тут мінімум раз на тиждень

ПоШтаб

У триповерховій будівлі на вулиці Лаврська, 16, розташованій неподалік від Мистецького арсеналу, сусідять кілька різних структур. Наприклад, український центр економічних і політичних досліджень Центр Разумкова та Міжнародний інститут глибинної психології.

У цю дивовижну компанію затесався і відкритий офіс партії Блок Петра Порошенка Солідарність, він же — штаб кандидата в президенти Порошенка.

НВ потрапив сюди ввечері 26 березня, після того як у штабі завершилася зустріч глави держави, міністра оборони Степана Полторака і першого віце-спікера парламенту Ірини Геращенко з інтернет-блогерами.

"Штаб як такий знаходиться на 2-му поверсі", — пояснив Олег Медведєв, досвідчений політтехнолог і спікер кампанії Порошенко, який відповідає за інформаційно-аналітичний напрям роботи. Там, за його словами, знаходяться департаменти, юристи, орговики і медійники.

На Лаврську на період кампанії з Банкової перебрався навіть Віталій Ковальчук, перший заступник глави Адміністрації президента (АП). Він — начальник штабу, а в АП взяв відпустку. Ковальчук займається організаційними питаннями, розповідає Медведєв. Стратег же кампанії Порошенка — депутат від БПП і політтехнолог Ігор Гринів, який визначає зміст і меседжі. Але він вважає за краще працювати в своєму офісі на вулиці Інститутській, а не в штабі.

"А я взагалі 50% зустрічей проводжу в кафе. Зараз смартфон дозволяє вирішувати всі питання в будь-якому місці: пошта, правка текстів, заяви, прес-релізи — все це робиться телефоном", — з усмішкою пояснює Медведєв. Утім, у штабі він все одно буває часто, оскільки регулярно проводить там брифінги про перебіг кампанії.

Членом штабу Порошенка є ще і Сергій Березенко, заступник голови парламентської фракції БПП. У середині березня його викликали в МВС на допит у зв'язку зі справою про можливу організацію "сітки" — схеми масового підкупу виборців. Втім, Березенко до поліції не з'явився, пообіцявши поговорити зі слідчим у будівлі комітетів Верховної Ради.

Штаб Порошенка збирається на розширені наради в середньому раз на тиждень. Медведєв розповідає, що коли Порошенко вперше балотувався у президенти в 2014-му, то завжди брав участь у подібних зустрічах. Зараз же штаб працює практично без лідера — у президента немає часу. "Робочі питання вирішуються, але безпосередньої участі в роботі штабу він не бере", — запевняє Медведєв.

За словами Октисюка, кампанія президента відрізняється від кампаній конкурентів розмахом. Задіяний величезний організаційний ресурс не тільки в Києві, а й у регіонах. Проходить масштабна рекламна кампанія, ведеться інформаційна боротьба з конкурентами із залученням ЗМІ та соцмереж. "Штаб Порошенка зробив максимальну синергію всіх можливих інструментів, за допомогою яких можна поборотися за владу", — резюмує експерт.

За інформацією громадського руху Чесно, Порошенко є лідером кампанії за розміром свого виборчого фонду, який станом на 18 березня становив 415,6 млн грн. Це в 2,5 рази більше, ніж витрачає Тимошенко і вчетверо більше витрат Зеленського.

фото_TI

НА ТЛІ ЮЛИНОГО ДОМУ: Олексій Мустафін, медіаконсультант кандидата Юлії
Тимошенко, демонструє офісну будівлю Батьківщини на Турівській, де розташувався
штаб Леді Ю

ТіШтаб

Р озмір виборчого фонду Леді Ю, за даними Чесно, дійсно помітно менший — він складає 164 млн грн.

А от штаб кандидата Тимошенко помітно солідніший за порошенківський: він традиційно знаходиться у головному партійному офісі Батьківщини на Подолі, на вулиці Турівській, 13, неподалік від станції метро Тараса Шевченка. У цій будівлі Юлина команда базується із 2005 року. За інформацією інтернет-видання Українська правда, раніше нею володіли люди з орбіти нинішнього секретаря Радбезу Олександра Турчинова. Але в 2014-му, після того, як Турчинов розпрощався із політичною силою Леді Ю, власником фірми Екотехпром, на яку оформлений офіс, став інший Олександр — Абдуллін, народний депутат із фракції Батьківщини.

За словами Олексія Мустафіна, медіаконсультанта штабу Тимошенко, за організаційну роботу в офісі кандидата відповідає досвідчений депутат Іван Кириленко: він відповідає за спостерігачів на дільницях, членів комісій, агітаторів і регіональні структури.

"Кириленко — дуже сильний орговик. Він добре показує себе у всіх кампаніях, зокрема на виборах ОТГ [об'єднаних територіальних громад], де Батьківщина взяла більшість голосів", — пояснює Мустафін.

За юридичний напрям у Тимошенко відповідає депутат Сергій Власенко — той самий, який захищав Леді Ю ще за часів Віктора Януковича та відвідував нинішнього кандидата в Харківській колонії.

Інформаційний відділ, в якому працює і сам Мустафін, очолює Абдуллін. Ця команда розробляє інформаційний порядок денний для спікерів Батьківщини і контактує з медіа.

Що ж стосується масових заходів, наприклад, багатолюдних форумів Леді Ю, то за їх проведення відповідальний ще один депутат фракції Тимошенко — Олена Кондратюк, дружина директора-президента телеканалу ICTV Олексія Богуцького.

Важливі рішення у штабі приймають на загальних нарадах, але останнє слово завжди залишається за самою Леді Ю. "Керівником штабу за великим рахунком є вона сама", — каже Мустафін.

"Я працював у різних кампаніях, але Тимошенко найбільше залучена в процес, зокрема в прийняття конкретних рішень", — резюмує він.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.