Рейтинг

Топ-30 найвпливовіших людей Харкова

Журнал НВ за допомогою експертів склав список 30 найвпливовіших харків'ян — чиновників, політиків, письменників і спортсменів

 

Максим Бутченко

 

 

Півторамільйонний Харків — один із найбільших мегаполісів країни і головний форпост України на сході, своєрідна "остання барикада" в цьому неспокійному регіоні, дотичному як із Росією, так і зоною ООС. Центр промисловості, зокрема й оборонної, осередок наукових установ, музеїв та колоній, східний IT-хаб і місто з бюджетом у 15 млрд грн.

Харків завжди був у чомусь конкурентом Києву й опонентом заходу країни, але завжди залишався і центром українства в регіоні, чітко відділяючи себе від східного краю — Донецька і Луганська. Ця прикордонна самостійність втримала місто від повторення долі донбаських центрів.

Утім, утримали місто люди — харків'яни: як пересічні мешканці, так і місцеві еліти. Вони ж впливають і на сьогодення, і на майбутнє цього мегаполісу.

НВ вирішив уважніше придивитися до обличчя тих, хто має значення у цьому важливому для всієї країни центрі. Для цього редакція за допомогою десятка експертів із різних сфер виділила 30 найвпливовіших харків'ян, які багато в чому визначають життя міста.

У своєму рейтингу НВ врахував лише тих людей, для яких Харків є основним місцем проживання.

 

 

1. Геннадій Кернес

мер Харкова, 59 років

 

Геннадій Кернес вже дев'ятий рік керує півторамільйонним Харковом: вперше він став мером у жовтні 2010 року, а переобрався на цей пост восени 2015-го. До того ж у другому випадку він удвічі поліпшив свій перший результат: через чотири роки його підтримали майже 66% виборців (у 2010-му — 30%).

Кернес і нині залишається регіональним політиком, якого найбільше підтримують у місті за даними опитування соціологічної компанії Социс за осінь 2018 року, серед усіх місцевих лідерів харків'яни найбільше довіряють саме меру — за нього віддали голоси 41,6% опитаних. Та й баланс довіра — недовіра у градоначальника один із найкращих: плюс 33% на користь відповіді "довіряю". Вищий цей показник лише у голови Харківської області Юлії Світличної.

Кернес ще й повністю контролює міську раду, тож може не боятися конкуренції. А все тому, що нинішній мер, який колись розглядався як тінь Михайла Добкіна і виглядав людиною з сумнівною репутацією через розпочаті проти нього МВС, ГПУ і СБУ кримінальні справи, на практиці виявився цілком самостійним і господарським керівником.

У квітні 2014 року Кернес пережив замах, в організації якого він пізніше звинуватив голову МВС Арсена Авакова. Відтоді харківський мер пересувається на візку. Але навіть це не заважає йому чіпко тримати місто у своїх руках.

За нього відреставрували деякі зони в центрі міста, а також кардинально оновили величезний міський парк імені Горького. Зараз у місті за участю Європейського банку реконструкції і розвитку добудовують дві нові станції метрополітену — Державінську й Одеську. Також Харків придбав 57 нових тролейбусів. І цей список можна доповнити.

Крім того, Кернес вдало співпрацює з Києвом. Колишній активний прихильник Партії регіонів і чиновник, який виступав на мітингу в часи Євромайдану з георгіївською стрічкою на грудях, до останнього чинив опір знесенню пам'ятника Леніну в місті, нині харківський мер перетворився на прихильника чинної влади. Точніше — на адепта Петра Порошенка, якого Кернес відкрито підтримав на виборах. Тому що президент, мовляв, доклав зусиль, щоб допомогти місту фінансово.

Крім того, Кернес просуває в Харкові представника президентської команди — народного депутата з БПП Олександра Грановського. Той не просто представляє президентську фракцію, а ще і є близьким соратником Ігоря Кононенка, одного з лідерів БПП у Раді й основного бізнес-партнера Порошенка. Грановський балотуватиметься на осінніх парламентських виборах за центральним округом Харкова — в Київському районі міста.

А Кернес зізнався НВ, що саме він покликав президентського соратника до Харкова. І тепер його підтримує. "Він вміє працювати, вміє лобіювати інтереси", — вважає харківський мер.

Він і сам усе це вміє.

 

 

2. Юлія Світлична

голова Харківської обласної держадміністрації, 34 роки

 

Уперше в Харківській ОДА Юлія Світлична з'явилася 2006 року — розпочала там свою трудову діяльність на позиції головного спеціаліста відділу з інвестиційної політики. Пропрацювала три роки і пішла.

Повернулася в адміністрацію 2014-го і вже наприкінці того ж року обійняла посаду заступника голови ОДА. Опісля стала ще й депутаткою в облраді, до того ж керувала там фракцією Блоку Петра Порошенка. А коли в 2016-му губернатор Ігор Райнін відбув до Києва, очоливши Адміністрацію президента, зайняла його місце. На початку — як в. о., а потім і повноцінно, перемігши на конкурсі. І стала наймолодшим головою ОДА в українській історії, а також єдиною на даний момент жінкою на цій посаді.

Світлична підтримує зв'язок із Райніним, що робить її однією з найвпливовіших фігур у Харкові. За словами місцевих експертів і депутатів, глава АП і Світлична майже повністю контролюють силову вертикаль у місті й області, насамперед прокурорів і СБУ.

За даними соцопитування, проведеного компанією Социс восени минулого року, Світлична є другим за рівнем підтримки держдіячем у Харкові після мера міста Геннадія Кернеса. А в області за цим показником вона і зовсім перша. Що логічно для її посади.

 

 

3. Олександр Давтян

бізнесмен, політик, власник і президент Інвестиційної групи DAD, 66 років

 

Про 66-річного Олександра Давтяна в Харкові говорять просто: "Він знає всіх, і його знають всі". Давтян — власник великої інвестиційної групи DAD, в яку входять три готелі (Харків, Палац, Інтернаціональ), будівельний бізнес і одне з найпопулярніших ТБ у місті — телерадіокомпанія (ТРК) Simon. Остання почала своє мовлення ще в 1992 році. Однією ТРК Давтян не обмежився — він контролює також медіагрупу Об'єктив і дві газети — Об'єктивно і Симон. ЗМІ стали одним із тих інструментів, які визначають вплив Давтяна.

Але є і другий — він щільно пов'язаний із Блоком Петра Порошенка і, зокрема, він є радником Ігоря Райніна, колишнього губернатора Харківщини, який тепер керує Адміністрацією президента Петра Порошенка. Крім того, Давтян входить в оточення харківського мера Геннадія Кернеса.

Все це робить бізнесмена універсальним бійцем і непотопним персонажем у харківській колоді регіональних тузів. Із його нинішніми активами і зв'язками Давтян легко переживе навіть зміну президента країни.

 

 

4. Олександр Фельдман

народний депутат, бізнесмен, 59 років

 

Олександр Фельдман контролює концерн АВЕК, якому належить найбільший торговий об'єкт у країні — те, що на сайті структури концерну називається "торговий центр Барабашово", а по суті є гігантським однойменним ринком, що з'явився у Харкові в 1990-х.

Фельдману ж належить офісно-торговий центр Platinum Plaza в центрі Харкова і низка інших об'єктів. Є у нього і медіабізнес у регіоні — газета Время і портал Капітал.Время. А також предмет особливої гордості бізнесмена — виставковий центр АВЕК й іменний Екопарк, який об'єднує в собі контактний зоопарк, центр реабілітації і низку інших функцій.

Все це дозволило Фельдману потрапити до рейтингу НВ рейтинг Топ-100 найбагатших українців: у 2018 році він опинився в ньому на 99-му місці — статок харківського бізнесмена експерти оцінили в $45 млн.

Але Фельдман — це не тільки фінансовий капітал, але ще і політичний досвід, а також уміння пристосуватися до мінливих обставин. Самовисуванець за одним із харківських округів, член депутатської групи Воля народу, що складається переважно з колишніх регіоналів, він і сам у минулому скликанні був членом фракції Партії регіонів. Та й до цього Фельдман перебував у парламентському представництві цієї політсили, хоча потрапив до ВР у 2007 році за квотою Блоку Юлії Тимошенко.

Але є у цього харків'янина ще одна іпостась: Фельдман — справжній колекціонер, до того ж великого калібру. У декларації за 2017 рік депутат-бізнесмен вказав цілих 45 колекцій вина різних марок і років, кілька колекцій коньяків, а також зборів шампанських вин, рому, віскі, арманьяку. Крім того, він задекларував кілька пляшок вина врожаю середини 1800-х років і декілька коньяків, розлитих у 1814-му, 1818-му і 1830-му.

Збирає Фельдман і антикваріат. Зокрема, історичну зброю різних країн і культур, зокрема середньовічну і виготовлену до нашої ери.

 

 

5. Олександр Ярославський

бізнесмен, президент групи DCH, 59 років

 

Серед сучасних харків'ян Олександр Ярославський найбагатший. Він і в масштабах країни за цим показником один із лідерів: у торішньому рейтингу Топ-100 найбагатших українців за версією НВ власник групи DCH посів 17-е місце — експерти оцінили його статок у $375 млн.

Зараз у бізнес-скарбничці скупого на слова Ярославського перебувають готель Palace Hotel Kharkiv, мережа ТРЦ Караван Megastore, Харківський тракторний завод, міжнародний аеропорт Харків і багато інших активів.

Саме у фінансових можливостях Ярославського полягає його вплив на місто — від політики цей бізнесмен, який колись навіть засідав у Верховній раді, тепер старанно дистанціюється.

 

 

6. Всеволод Кожем'яко

бізнесмен, засновник і генеральний директор групи компаній Агротрейд, 46 років

 

Мультимільйонер Всеволод Кожем'яко володіє групою Агротрейд, що входить у десятку найбільших українських агрохолдингів, і контролює 3% експортного ринку зерна. Але в Харкові бізнесмен насамперед відомий іншим: у 2014 році він опинився у вирі майданних подій і став одним із тих харків'ян, які протистояли проросійським силам у місті і змогли вберегти його від сепаратистської розв'язки за донецьким або луганськми зразком.

Кожем'яко цим не обмежився: він надавав і надає допомогу українським добровольцям, військовим і бійцям Нацгвардії на фронті. А в самому місті, як і на Донбасі, бізнесмен організовує і підтримує різні українофільські проекти.

Крім того, він заснував благодійний фонд Україна ХХI.

 

 

7. Сергій Чернов

голова Харківської обласної ради, 57 років

 

Сергій Чернов — один із найдосвідченіших місцевих чиновників і політиків. Він потрапив на роботу в облраду ще в 1997 році. А в 2006-му отримав корочку обласного депутата. Уже за два роки Чернов очолив обласну раду. І в кожному новому скликанні цього органу місцевого самоврядування він незмінно займав вже звичне для нього місце на чолі регіонального депутатського корпусу.

На думку багатьох опитаних НВ експертів, секрет тримання на плаву Чернова в тому, що він - компроміс між центральною владою і місцевими елітами. А сьогодні Чернов став ще й своєрідним мостом, що зв'язує пропрезидентські сили в області та місцеву постпартрегіональну еліту.

А ще цей політик — досить скромна людина: Чернов вирішив не хвалитися перед земляками своєю особистою фінансовою успішністю, а тому на сайті керованої ним облради вивісив лише дві свої декларації про доходи — за 2014 рік і за 2015-й. Тобто це звітність ще старого зразка, без вказівки часток у бізнесах і переліку різних цінностей.

Якщо вірити останнім документам, хвалитися особливо і нічим: особисто у Чернова на рахунках назбиралося понад 1,6 млн грн, а з предметів розкоші можна назвати хіба що єдиний автомобіль у сім'ї 1995 року випуску. Правда, це великий кросовер BMW X5, його дорожча спортивна версія М5 із 3,8-літровим двигуном.

 

 

8. Ігор Терехов

перший заступник харківського міського голови, 52 роки

 

Ігор Терехов у всіх сенсах є правою рукою мера Геннадія Кернеса. Державна служба — коник, який Терехов осідлав п'ятнадцять років тому.

Він працював в управлінні споживчого ринку Харкова, після Помаранчевої революції був заступником голови Харківської обласної держадміністрації в ті часи, коли її очолював Арсен Аваков, нинішній міністр внутрішніх справ.

А коли державу очолив Віктор Янукович, Терехов перебрався в команду Кернеса. З ним він і працює до цього часу. Співпраця у цих двох вийшла настільки тісною, що, на думку низки харківських експертів, якби сам Кернес не пішов вдруге на вибори мера, він виставив би замість себе Терехова. Адже саме йому нинішній харківський градоначальник довіряє більше за інших.

 

 

9. Сергій Жадан

письменник, 44 роки

 

Письменник і поет Сергій Жадан — один із найвідоміших нині харків'ян. І не тільки в самій Україні. У березні цьогоріч авторитетне американське видання The New York Times внесло поетичну збірка Жадана Те, чим ми живемо, те, заради чого вмираємо до списку рекомендованих до прочитання у 2019 році книг. І харків'янин став єдиним українцем, хто потрапив у цей лістинг.

На батьківщині Жадана теж цінують: тут він вже потроху переходить у ранг живих класиків — людей, чиї твори не тільки читають і перечитують, а й екранізують. Торік у прокат вийшов фільм Дике поле за його романом Ворошиловград.

Але в Україні знають й іншого Жадана — активіста. Він брав активну участь в Євромайдані, під час спроби сепаратистів створити фейкову республіку в Харкові постраждав від рук бойовиків російської весни. А після став часто їздити в зону бойових дій і прифронтові райони.

 

 

10. Віктор Суботін

генеральний директор державного підприємства Турбоатом, 59 років

 

Віктор Суботін вже 11 років керує одним із найбільших підприємств рідного для нього міста — харківським Турбоатомом.

Цей завод виробляє важливу й унікальну продукцію — турбіни для атомних, теплових і гідроелектростанцій. Річні обороти компанії перевищують $2 млрд, а чистий прибуток становить близько $800 млн на рік.

Як один із найбільших платників податків Суботін входить у кабінети топових міських управлінців, та й не тільки міських. Але водночас він лояльний до влади. Що і допомагає йому зберігати за собою гендиректорське крісло.

11. Володимир Скоробагач

заступник голови Харківської обласної ради, 49 років

 

Володимир Скоробагач фінансово багатий: у декларації за минулий рік він тільки готівкою вказав 15 млн грн, $1,4 млн і 450 тис. євро.

Але багатий він і своїм минулим, будучи вихідцем із харківської молодіжної організації Партії регіонів, — свого часу Скоробагач навіть керував нею. І двічі був депутатом Харківської міськради.

Потім потрапив до облради, приєднавшись до локальної партії влади — групи Єдність та розвиток Харківщини, яка зібрала під своїми прапорами (і прапорами нинішнього губернатора області Юлії Світличної) майже сотню місцевих депутатів від різних політсил.

 

 

12. Володимир Мисик

народний депутат із групи Партія Відродження, 54 роки

 

Колишній депутат ВР від Партії регіонів Володимир Мисик 16 січня 2014 року голосував за так звані диктаторські закони Віктора Януковича. Та й загалом активно підтримував президента-втікача.

Але це не завадило йому вже в листопаді 2014-го переобратися у Раду за харківським одномандатнми округом — за нього віддали голоси майже 52% місцевих виборців.

У нинішньому скликанні Мисик логічно опинився серед екс-регіоналів — у депутатській групі Партії Відродження. І логічно налагодив непогані контакти з владою Харкова в особі Геннадія Кернеса.

Забувати батьківщину Мисику не з руки — у нього в регіоні бізнес: крім фермерського господарства Кегичівського, він разом із дружиною володіє ще й акціями великого хлібопекарського комплексу Кулиничівський (торгова марка Кулиничі).

 

 

13. Марина Єпішина

громадська діячка, 61 рік

 

У 2015 році харківські аналітики внесли Марину Єпішину в список п'яти найвпливовіших жінок Харківщини. А все через її зв'язок із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.

Із главою МВС Єпішина співпрацювала ще з початку 1990-х, коли той заснував своє підприємство Інвестор. Пізніше вона стала головою правління цієї компанії.

Єпішина і в політиці повторювала шлях Авакова: коли нинішній шеф МВС співпрацював з Юлією Тимошенко, вона була депутатом міськради Харкова від партії Батьківщина. А пізніше, коли Аваков став одним із лідерів Народного фронту Арсенія Яценюка, Єпішина очолила міську фракцію НФ.

Зараз Єпішина зосереджена на благодійній діяльності.

 

 


14. Роман Семенуха

народний депутат із фракції Об'єднання Самопоміч, 41 рік

 

Роман Семенуха зі студентських часів займався громадською діяльністю. Спочатку керував Молодим Рухом на Харківщині, потім перейшов у Рух "дорослий". Паралельно займався комерційною діяльністю — виробництвом софту і консультуванням у сфері комп'ютерних технологій.

У 2014-ому Семенуха приєднався до Самопомочі львівського мера Андрія Садового, потрапивши разом із цією політсилою до ВР. Там став одним із найефективніших ініціаторів поправок до різних законопроектів — за статистикою, парламент прийняв 797 його уточнень.

Семенуха продовжує керувати Харківським обласним осередком Самопомочі і регулярно опонує міській владі.

 

 

15. Віль Бакіров

ректор Харківського національного університету імені В. Каразіна, 72 роки

 

Харківський нацуніверситет імені Каразіна входить до топ-400 найкращих університетів світу — як для українського вузу це гідний результат. Віль Бакіров має до цього досягнення найбезпосередніший стосунок — він очолює універ із 1998 року.

 

 

 

16. Євген Комаровський

лікар-педіатр, 58 років

 

Євген Комаровський — головний теледоктор України. Втім, не тільки: він широко відомий на всьому просторі колишнього СНД.

Популярність прийшла до харківського педіатра через його книги, в яких він у легкій і доступній манері навчає батьків науки медичного поводження із дітьми.

У своєму рейтингу Топ-100 найвпливовіших українців НВ поставив Комаровського на 47-е місце.

 

 

17. Сергій Політучий

президент групи компаній Фактор, 65 років

 

Фінансова група Сергія Політучого афілійована з великим видавництвом Віват. Бізнесмен є членом координаційної ради Харківського офісу європейської бізнес-асоціації.

Політучий очолює низку великих громадських організацій у регіоні.

 

 

18. Олександр Кірш

народний депутат із фракції партії Народний фронт, 57 років

 

Економіст Олександр Кірш представляє в парламенті партію Народний фронт. І не дарма: він близький з одним із основних гравців цієї політсили — головою МВС Арсеном Аваковим.

Вони давно знають один одного — в 2005-му Кірш служив заступником Авакова, коли той очолював Харківську область, а в 2010-му був його довіреною особою на виборах мера Харкова.

 

 

19. Еліна Світоліна

тенісистка, 24 роки

 

Еліна Світоліна — найтитулованіша українська тенісистка. Станом на кінець торішнього сезону вона була четвертою ракеткою світу.

Світоліна виграла 13 турнірів WTA (Жіночої тенісної асоціації) в одиночному розряді і два в парному.

У 2017-му вона примудрилася поставити навіть невеликий рекорд, вигравши у трьох поспіль турнірах WTA серії Premier 5 (Dubai Tennis Championships, Italian Open і Canadian Open, усі 2017 року), — подібного не досягала жодна інша тенісистка на планеті.

 

 

20. Ігор Черняк

позафракційний депутат Харківської міськради, 31 роки

 

Ігор Черняк — єдиний позафракційний депутат у міськраді Харкова. І один із найпослідовніших опонентів мера міста Геннадія Кернеса.

Юрист за освітою, Черняк був одним з ініціаторів створення Харківського антикорупційного центру. Крім того, він із 2014 року займається волонтерською діяльністю — допомагає українським військовим і переселенцям із зони проведення ООС.

 

 

21. Гамлет Зіньковський

художник, 32 роки

 

Гамлет Зіньковський відомий своїми роботами в жанрі стріт-арт. Його навіть називають українським Бенксі.

Найвідоміше своє графіті Зіньковський створив у 2016-м — малюнок Сьоме правило на стіні звичайної міської трансформаторної будки. У вересні 2018-го його зафарбували. Потім там стали з'являтися різні графіті, які хтось одразу зафарбовував, лише створюючи фон для нових зображень.

У підсумку в Інстаграмі створили сторінку Стіна срачу, де можна подивитися всю еволюцію зовнішнього вигляду нещасної будки.

 

 

22. Ігор Аріх

депутат Харківської міськради, 49 років

 

Ігор Аріх із 2010 року окупував одне з депутатських крісел у Харківській міськраді. Сьогодні він як і раніше там — входить у промерську депутатську групу За Харків. За Відродження.

Із мером Геннадієм Кернесом Аріх знайомий особисто. Крім того, до такої міри, що міський голова навіть відвідав у лютому весілля сина цього міського депутата.

 

 

23. Тарас Ситенко

керівник фракції Об'єднання Самопоміч у Харківській міськраді, голова місцевого представництва партії Об'єднання Самопоміч, 45 років

 

Лікар Тарас Ситенко, який має спеціальність ортопед-травматолог, у міру своїх сил намагається лікувати міську владу Харкова.

З 2014 року він це робить у складі місцевого представництва Самопомочі львівського мера Андрія Садового. Сьогодні ця структура — єдиний реальний конкурент команди Кернеса на міському рівні.

Три роки тому Ситенко висунув свою кандидатуру на пост губернатора Харківщини. Але його не допустили до конкурсу, який у підсумку виграла Юлія Світлична. Сам Ситенко впевнений: йому не дали взяти участь у відборі з політичних причин.

 

 


24. Дмитро Святаш

народний депутат, член депутатської групи Партія Відродження, 47 років

 

Дмитро Святаш — великий бізнесмен, власник групи компаній АІС.

Із 2002 року засідає у Верховній Раді, був членом Партії регіонів з усіма наслідками — неприйняттям Майдану і нової влади.

Але і з таким бекграундом із політики Святаш не втік, а знову обрався до Ради.

 

 

25. Тетяна Бідняк

депутатка Харківської облради від партії Об'єднання Самопоміч, 42 роки

 

Тетяна Бідняк — одна з перших волонтерів Харкова. Вона досі допомагає 92-й окремій механізованій бригаді.

З серпня 2014 року Бідняк є радником на громадських засадах губернатора Харківщини з соціальних питань.

 

 

26. Олег Дроздов

архітектор, урбаніст, 52 роки

 

Олег Дроздов — автор проекту Театру на Подолі в Києві, один із кураторів виставкових ідей на архітектурних бієнале. Його проектне бюро працює не тільки з українцями, але і з замовниками у США, Франції, Швейцарії, Австрії.

 

 

27. Марк Беккер

перший заступник голови Харківської обласної державної адміністрації, 54 років

 

Марк Беккер, колишній учитель біології з Краматорська, з початку 2000-х впевнено піднімався кар'єрними сходами, поки в 2014 році не очолив Барвінківську райдержадміністрацію в Харківській області.

За кілька років губернатор Юлія Світлична зробила його своїм заступником: Беккер займається усіма оперативними питаннями в адміністрації.

 

 

28. Олександр Красовицький

власник видавництва Фоліо, 51 років

 

Олександр Красовицький очолює видавництво, що входить до трійки найпопулярніших у країні серед тих, що випускають художню літературу. За підсумками 2018-го сукупний тираж Фоліо склав 947 тис. примірників. Більше тільки у Віват (1,033  млн) і КСД (3,9 млн).

 

 

29. Віктор Коваленко

перший заступник голови Харківської облради, 54 років

 

Віктор Коваленко — людина, міцно пов'язана з владою. Він не тільки є першим заступником голови Харківської облради, але ще й керує в місцевому парламенті фракцією Блоку Петра Порошенка.

 

 

30. Ігор Балута

екс-голова Харківської обласної держадміністрації, 48 років

 

Біля керма області Ігор Балута встав 2 березня 2014 року — якраз у день першого захоплення будівлі облдержадміністрації проросійськими активістами та російськими бойовиками.

Губернаторство Балути було складним — аж до кінця 2014-го в регіоні зберігалася напружена ситуація: теракти, сутички на мітингах, все нові і нові наміри сепаратистів.

Балута втримав область від повторення донецького сценарію. Але в лютому 2015 року президент Петро Порошенко звільнив його. Тепер Балута займається громадською діяльністю.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.