Погляди

Тягар влади

Людина, яка отримала в руки владу, з часом втрачає важливу здатність — розуміти інших. Які ще побічні ефекти проявляються у тих, хто обійняв високу посаду?
Хочете купити цю статтю?

Людина, яка отримала в руки владу, з часом втрачає важливу здатність — розуміти інших. Які ще побічні ефекти проявляються у тих, хто обійняв високу посаду?

 

 

Наталя Кадя,
партнерка юридичної компанії
Danevych.Law, кар'єрний і лайф-коуч
Міжнародного еріксоновського університету

 

П еред виборами хотілося б нагадати, що влада — це не суперсила, а супервідповідальність. Насамперед перед самим собою, а якщо вдасться, то і перед іншими.

Річ у тому, що з владою пов'язана одна проблема. Людина, яка отримує її, з часом втрачає важливу здатність — розуміти інших. Якби владу виписували як ліки, то в інструкції варто було б вказати низку побічних ефектів: токсичність, несумісність із проявом людяності, зниження емпатії та невиправдане зростання самооцінки.

Відомий соціолог Макс Вебер пояснював владу в такий спосіб: це ймовірність того, що один учасник соціальних відносин зможе виконати свою волю, незважаючи на опір і незалежно від причини цього опору. Філософ Томас Гоббс, автор знаменитого Левіафана, трактував владу як спосіб досягнення певного блага. Чудово описав механізм влади Роберт Алан Даль, професор Єльського університету, перший лауреат премії Юхана Шютте в політичних науках: "У А є влада над Б у тій мірі, в якій він може змусити Б зробити те, що в іншому разі Б не зробив би".

Нейронаука має власне, фізіологічне пояснення феномену влади. Вона безпосередньо впливає на мозок. Щоб довести це, Дачер Келтнер, професор психології в Каліфорнійському університеті в Берклі, витратив 20 років. І прийшов до висновку, що люди, які відчували над собою сильну владу довго, незабаром поводилися так, ніби перенесли черепно-мозкову травму: ставали імпульсивними, але головне — втрачали здатність бачити речі і процеси очима інших.

Розповім про вражаючий експеримент. Вчені з голландського Університету Неймегена спостерігали за реакцією людей, які по черзі були то сильними (у владі), то безсилими (підпорядковувалися). Ці ролі учасникам у процесі комп'ютерної гри обирали випадково. Що ж з'ясувалося? Навіть незважаючи на те, що йшлося про гру, ті, хто опинився у ролі головних, дійсно відчували свою владу.

Щоб прочитати статтю повністю,