Електоральне полотно

Портрет їхнього виборця

Кого підтримають на президентських виборах молоді чоловіки-містяни і пенсіонерки з сіл
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

Кого підтримають на президентських виборах молоді чоловіки-містяни і пенсіонерки з сіл, та що спільного в електорату Юлії Тимошенко і Петра Порошенка

 

Максим Бутченко

 

 

Ч оловік, мешканець великого міста, до 34 років, живе у центрі України". Прочитавши цей опис, столичний журналіст Дмитро Литвин із подивом вимовив: "Так це ж я". Дійсно, все підходить: він чоловік, проживає в Києві, і вік відповідає. Але Литвин мав рацію і не мав її одночасно.

НВ запропонував киянину опис не його самого, а типового прихильника кандидата в президенти шоумена Володимира Зеленського. Цей портрет редакція склала на підставі даних всеукраїнських опитувань соцгрупи Рейтинг, центру Соціальний моніторинг і компанії Info Sapiens, проведених у січні та лютому цьогоріч.

Експерти розклали по поличках прихильників кожного з шести найрейтинговіших кандидатів у президенти. Тобто розглянули людей, які вже визначилися у своїй прихильності до конкретних політиків, з огляду на такі параметри: місце проживання — регіон і тип населеного пункту, стать, вік, мова спілкування, освіта і приналежність до тієї чи іншої конфесії.

Чому б не спробувати [проголосувати за Зеленського]?
Дмитро Литвин,
34-річний столичний журналіст

Потім НВ узяв за основу ті характеристики, які в електорату кожного з політиків превалюють. І на їхній підставі створив "фотороботи" типових виборців Володимира Зеленського, Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Анатолія Гриценка, Юрія Бойка й Олега Ляшка.

Один із таких "фотороботів" - середньостатистичного прихильника лідера Кварталу 95  — ідеально підійшов журналісту Литвину. Виявилось, що соціологія  — точна наука: дізнавшись про цю подібність, киянин усміхаючись розповів, що він дійсно схиляється до того, щоб на виборах підтримати Зеленського.

Литвин вважає, що у вітчизняній політиці надто довго все вирішували люди, які "навчалися керувати державою в приймальні другого президента Леоніда Кучми". Тепер же, за його словами, прийшов час для появи нових облич. "Лідерство Зеленського — це перша ознака того, що приймальна Кучми для нашої політики закінчується", — вважає журналіст.

Зеленський не олігарх, не апаратник зі стажем, не типовий герой 1990-х, який обріс незрозумілими мільйонами, зв'язками і компроматами. Всім цим він і приваблює Литвина. А якщо шоумен, ставши главою держави, обдурить надії електорату, то вся його популярність закінчиться за перші місяці: Зеленський, на думку Литвина, не зможе протягнути п'ять років, як Порошенко, за рахунок фінансових і апаратних ресурсів. І це теж, в очах журналіста, в плюс шоуменові. "Так чому б не спробувати?" — задається питанням людина, що стала втіленням соціологічної картинки.

інфографіка
Складний вибір

Ш ість портретів середньостатистичних виборців, складених НВ, показують: свій особливий прихильник, що виділяється на загальному тлі, є тільки у Зеленського, лідера соціологічних рейтингів. Лише у нього чоловіків серед шанувальників більше, ніж жінок. І частка молодих людей перевищує відсоток літніх.

Цю ж особливість помітила й Ірина Бекешкіна, соціолог, директор Фонду Демініціативи. Мовляв, саме за рахунок "мужності" та молодості прихильників Зеленський і вибивається із загального кандидатського ряду. "Всі ці інтернет-звернення, якась гра проти всіх, квартальський перформанс і мила усмішка — от все, що потрібно виборцю Зеленського",  — каже Бекешкіна. Вона впевнена, що у засновникові Кварталу його прихильники бачать "просто хорошу людину".

Та й Олексій Антипович, директор соціологічної групи Рейтинг, зазначає, що Зеленський часто бореться за виборця, що не симпатизує іншим кандидатам.

Ядерний електорат решти п'яти претендентів на крісло глави держави становлять вже немолоді жінки, як правило, живуть у сільській місцевості. Розрізняються вони лише віком: серед прихильниць Порошенка і Тимошенко найбільше дам від 45 до 50, а у решти — Гриценка, Бойка і Ляшка — це вже пенсіонерки старші 60.

Майбутні вибори будуть найнепередбачуванішими
Інна Волосевич,
заступник директора Info Sapiens

Втім, у літнього жіночого електорату Бойка є своя родзинка: він зосереджений у великих містах на сході країни, а не в центральних районах, як у інших.

А Ляшка можна назвати жіночим улюбленцем: у структурі його електорату жінки становлять найбільшу частку серед усіх конкурентів — 74%. Одночасно у лідера радикалів найбільше жителів села — 55%.

Порошенко ж виявився найзахіднішим в електоральному сенсі політиком: серед його прихильників більшість — 36% - складають жителі західних регіонів країни. У чинного президента є лише один антипод — Бойко зі своїм східним електоратом.

Але водночас регіональні електоральні відмінності навіть цих двох політиків не виглядають критично значимими проти інших кандидатів, яких розглядав НВ.

Найчисленніші групи виборців всіх основних претендентів на посаду глави держави тяжіють до центральних районів країни. Що ще раз доводить: електоральні поля політиків — лідерів соцопитувань багато в чому перетинаються.

Це і змушує Інну Волосевич, заступника директора дослідницької компанії Info Sapiens, говорити про те, що майбутні вибори будуть найнепередбачуванішими в історії України. Вона зазначає, що для нинішньої кампанії характерне згладжування навіть очевидних колись відмінностей між заходом і сходом. Перший вже не є найбільш електорально активних регіоном — його наздогнали Київ і північ. А другий хоч і залишається найменш активним, але вже позбувся колишнього напарника з пасивності — українського півдня, виборці якого немов прокинулися від політичної апатії.


ЗНАЙШЛИ ОДНЕ ОДНОГО: Типовий виборець Петра Порошенка — це немолода жінка із села з вищою освітою

Погляд зсередини

У командах кандидатів портрети своїх найактивніших виборців бачать дещо інакше, ніж створені НВ і соціологами.

У штабі Зеленського вважають, що їхній виборець роззосереджений по всій Україні. Дмитро Разумков, політичний консультант кандидата-шоумена, каже: основна риса їхніх прихильників — віра, що вони можуть щось змінити в країні. Мовляв, саме це є об'єднувальним моментом для жителів різного віку і статі у випадку із Зеленським.

А Володимир Ар'єв, депутат від Блоку Петра Порошенка (БПП), певен: виборець глави держави — це "критично мисляча людина, яка бере відповідальність за своє життя на себе". Але водночас сподівається на допомогу держави у загальноприйнятих у цивілізованому суспільстві випадках. "Загалом, це людина не з лівим європейським менталітетом. Ну і, звісно, достатньо патріотична, щоб розуміти, хто зараз ворог, а хто друг", — каже Ар'єв.

Подібним же дещо пишномовним чином описував портрет основного виборця Тимошенко її соратник депутат Олексій Рябчин. Він бачить прихильника Леді Ю "відповідальним громадянином, який йде на вибори й усвідомлено робить вибір". Так, мовляв, роблять патріоти України.

Проте в дечому Рябчин погодився із соціологами, які бачать електорат Тимошенко вже немолодим. Депутат сказав: "наш виборець" має великий життєвий досвід і значний трудовий стаж.

"Разом із тим останнім часом до ідей Тимошенко з увагою ставляться молоді люди, представники сучасного бізнесу і військові, — запевнив НВ Рябчин. — Особливістю спільноти виборців Тимошенко є її соціальна різноманітність".

Дізнатися думку представників інших кандидатів в президенти редакція не змогла — для відповідей на запити НВ вони не знайшли часу.

фото 1

РЕАЛЬНИЙ ПРОТОТИП СОЦІОЛОГІЧНОГО ПОРТРЕТА: Столичний журналіст Дмитро Литвин має характеристики типового прихильника Володимира Зеленського. І готовий віддати свій голос саме цьому кандидату

Туманне майбутнє

П олітолог Володимир Фесенко, ознайомившись із портретами типових виборців шести політиків, зазначив: у цих "фотороботах" приховані зерна майбутніх сюрпризів. Уся річ у різниці поведінки різних електоральних груп.

Так, експерт каже, що виборець заходу і центру найактивніший саме в день виборів. І подібна особливість може зіграти на руку Порошенку та Тимошенко, зіпсувавши картину для Зеленського. Крім того, пенсіонери завжди бадьоро крокують до урн на дільницях, а це теж може негативно позначитися на підсумковому результаті лідера Кварталу 95.

Чому? Антипович пояснює: молодь і люди пенсійного віку складають по 25% від усіх українців, які мають виборче право. Однак, як показує історія, у день виборів частка літніх людей серед тих, хто проголосував зазвичай становить до 40%, а молоді — лише 10%.

Особливо надійний електорат має Тимошенко. "Опоненти називають її "королевою жебраків", — каже Фесенко. І недарма: в програмі Леді Ю багато уваги приділено економіці, тій же ціні на газ. "Малозабезпечений виборець, для якого все це важливо, прийде на вибори від відчаю, — зазначає політолог. — Це буде такий останній крок заради того, щоб поліпшити своє матеріальне становище".

Проте експерт не заперечує, що фактор несподіванки і тут може зіграти вирішальну роль. "Якщо молодь, яка традиційно не голосує, прийде на вибори і віддасть свій голос за Зеленського", — пояснює Фесенко.

Політолог Віталій Кулик щодо цього робить невелику ремарку: аудиторія молодих виборців шоумена складається із трьох груп. Перша — ті, кому по приколу. Друга — диванні аналітики, домашні опоненти влади. І третя, найменша, — креативний клас, якому подобається все нове.

Опоненти Зеленського зараз, на думку експерта, б'ють саме по диванних аналітиках, намагаючись відвернути їх від шоумена. Але представники цієї групи на вибори, як правило, і не ходять. "А от інші можуть дійти до виборчих урн. І зробити коміка президентом", — каже Кулик.