Вибори Президента

Рентген для претендентів

НВ "просвітив" основних кандидатів у президенти наскрізь, щоб з'ясувати: чим вони володіють, що обіцяють електорату, за рахунок чого збираються перемагати, і наскільки реалістичні їхні програми
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

НВ "просвітив" основних кандидатів у президенти наскрізь, щоб з'ясувати: чим вони володіють, що обіцяють електорату, за рахунок чого збираються перемагати, і наскільки реалістичними є їхні програми

 

Христина Бердинських

 

 

В идам дотації по 5 тис. грн на корову", "ліквідую ПДВ", "легалізую вогнепальну зброю", "виплачу по 100 тис. грн за народження першої дитини". Це найяскравіші позиції атракціону небачено щедрих передвиборчих обіцянок, який офіційно розпочався в Україні 8 лютого.

У цей день Центральна виборча комісія (ЦВК) завершила реєстрацію кандидатів у президенти. Підсумковий список складається із 44 прізвищ — національний рекорд.

Серед них є шість осіб із найвищим рівнем підтримки. Це (в порядку зменшення частки прихильників у січневому соцопитуванні групи Рейтинг) шоумен Володимир Зеленський, лідер Батьківщини Юлія Тимошенко, чинний президент Петро Порошенко, кандидат від Опозиційної платформи — За життя Юрій Бойко, лідер Громадянської позиції Анатолій Гриценко і фронтмен Радикальної партії Олег Ляшко.

НВ за допомогою експертів проаналізував сильні та слабкі сторони самих кандидатів, а також передвиборчих програм цієї чудової шістки.

графік
Джокер

У гральних картах є поняття "джокер" (жартівник) — це карта із зображенням блазня, яка може замінити собою будь-яку іншу і зрештою забезпечити перемогу.

В українській політиці джокером у всіх сенсах став Володимир Зеленський. Він потрапив до загальної колоди з боку, але буквально розірвав найдосвідченіших конкурентів.

Зеленського "зробив" суспільний запит на нові обличчя у політиці, який останніми роками був неймовірно високий. Але не тільки.

Сильна риса шоумена — нестандартність, переконаний політолог Володимир Фесенко. А також недовіра його прихильників до всіх політиків. "Усе це його монопольний ексклюзив", — пояснює експерт.

Інтерес до Зеленського підігріває і міф, який він створив самому собі телесеріалом Слуга народу: кіношний президент Голобородько, якого зіграв лідер Кварталу-95, показує глядачам, що людина з народу може стати гарним керівником країни.

Програма Ляшка —  це популізм і економічний деструктив: давайте більше витрачати і менше заробляти
Сергій Фурса,
фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital

І ця платівка крутитиметься і далі: третя частина мегапопулярного серіалу вийде на екрани дуже вдало — в березні, за місяць до виборів.

Свою виборчу програму Зеленський, немов і не виходячи з образу, складав також за допомогою народу: він збирав побажання виборців на своїй онлайн-сторінці.

Цілком вдалий хід, як, втім, і пропагована шоуменом теза, що він йде в президенти тільки на один термін.

У програмі кандидата №1 експерти позитивно оцінюють обіцянку запровадити прозорий ринок землі. Це давно очікуване інвесторами рішення, здатне збільшити ВВП і розмір зовнішніх інвестицій, з усіх топових претендентів декларує тільки Зеленський.

Аналітики позитивно сприймають і обіцянку Зе-кандидата зменшити тиск правоохоронних органів на бізнес, і намір проводити вибори до парламенту за відкритими партійними списками (без мажоритарної складової).

Шоумен обіцяє також ввести нульову декларацію: кожен бізнесмен, сплативши 5% від своїх доходів, зможе задекларувати і легалізувати їх.

Втім, Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital (Dragon Capital видає НВ), зазначає: подібна ініціатива суперечить програмі МВФ. І перед введенням такої норми потрібно провести жорстку податкову реформу.

Натомість Андрія Длигача, гендиректора групи компаній Advanter Group. насторожує бажання Зеленського прийняти законопроект про народовладдя, коли електорат зможе формувати завдання для влади за допомогою референдумів. "Референдуми — зло в нашому патерналістському суспільстві", — переконаний експерт.

Всі обіцянки кандидата Зеленського — гарні та не дуже — можуть розбитися об його недоліки: відсутність досвіду і чіткої позиції з основних державних питань (відносини із Заходом і з Москвою, стратегія з питань Криму і Донбасу). До того ж у шоумена немає команди, готової зайняти головні посади в державі у разі його перемоги на виборах.

Кадрова проблема проявляється вже зараз: багато регіональних осередків у передвиборчій структурі Зеленського очолили представники Студії Квартал 95 або ще одного його гумористичного проекту — Ліги сміху.

Є в шоумена і глобальний противник — Верховна рада. Щоб створити свій Кабмін і втілювати в життя все обіцяне, Зеленському-президенту знадобиться парламентська більшість. До осені, поки працюватиме нинішній склад Ради, йому її не отримати. Та й після виборів до ВР, якщо вірити соцопитуванням, партія Слуга народу навряд чи візьме досить мандатів, щоб диктувати умови всьому парламенту.

Фесенко вказує на ще одну особливість, здатну обірвати реаліті-шоу Слуга народу на найцікавішому місці: Зеленського підтримує переважно молодь. А ця категорія виборців, як правило, не дуже активно голосує, та ще й живе часто не за місцем прописки. Тому свідомі пенсіонери цілком можуть стати тією силою, яка поверне засновника Кварталу в світ гумору.

Поки ж український джокер кинув всі сили на безкоштовні концерти Кварталу 95 по містах країни, мобілізуючи електорат не логікою, а жартами. І це приносить результат: за інформацією Фесенко, у свіжій хвилі соцопитувань, результати яких ось-ось будуть опубліковані, шоумен вже не на кілька пунктів, а в півтора рази випереджає найближчих переслідувачів.

Той, який вже не перший

Д митро Білоцерковець, народний депутат від Блоку Петра Порошенка (БПП), певен: найсильніші сторони програми його політичного шефа — це те, що з ініціативи глави держави Верховна рада конституційно закріпила курс країни на приєднання до ЄС і НАТО. "Це [ухвалений закон] документ політика, який зумів переорієнтувати Україну зі східних ринків на західні та перерозподілив стратегічні цілі держави", — розмірковує Білоцерковець.

Депутат каже про вже доконаний факт, що для Порошенка символічно: у програмі кандидата-президента йдеться теж найчастіше про те, що глава держави встиг зробити під час першого терміну.

А єдина чітка обіцянка, яку Порошенко зважився закріпити у власній програмі, звучить так: подати в 2023 року заявку на вступ до ЄС.

Інші тези виглядають абстрактно. Глава держави, наприклад, хоче допомогти подолати бідність.

Також президент певен, що в його наступній п'ятирічці Україна стане одним з п'яти нових глобальних лідерів IT-сектору. Але якщо подібне станеться, то заслуга глави держави буде мінімальною — айтішники, на думку експертів, і без того зможуть піднятися вгору на світовому ринку. Вони, власне, вже це роблять.

 

 

Так, у цьому є заслуга президента: економічна політика останніх п'яти років, на думку Фурси, виглядає правильною. Але багато в чому її визначила жорстка позиція міжнародних кредиторів країни. До того ж тиск на бізнес і корупційна рента залишаються реальністю.

Крім уже здійснених кроків, коротко описаних у гаслі Віра, мова, армія, глава держави намагається поляризувати виборче поле: він — єдина альтернатива тріумфу Володимира Путіна в Україні.

А ще у глави держави є два унікальні ресурси — адміністративний і фінансовий. "Тут він поза конкуренцією", — вважає Фесенко.

Але й найвищий антирейтинг — проти нього висловилися 50% респондентів опитування Рейтингу, — а також агресивна риторика можуть загубити проект Порошенко-2.

Жінка, яка веде

С ила Юлії Тимошенко, яка раптово поступилася першістю в соцопитуваннях Зеленському, — у величезному політичному досвіді, зазначає Фесенко. А ще вона харизматична.

У Батьківщини, за словами аналітиків, сильні та життєздатні регіональні партійні осередки. Вони можуть конкурувати навіть з адміністративними ресурсами команди чинного президента.

Крім того, уточнюють експерти, судячи з розмаху передвиборчої агітації, у Леді Ю є потужна фінансова підтримка.

До того ж колишня бранка Качанівської колонії вміє перелаштовуватися у процесі.

Довго вона робила ставку на свою програму Новий курс і просувала прийняття закону про референдум і зміни до Конституції.

Сергій Соболєв, заступник голови фракції Батьківщина, повідомив НВ, що над Новим курсом експерти працювали більше року і встигли широко обговорити його на форумах. "Це єдиний кандидат у президенти, яка заявила, що вона за парламентську республіку з потужним прем'єр-міністром", — додає соратник Тимошенко.

До речі, повна версія Нового курсу займає 400 сторінок друкованого тексту.

Нестандартність — це монопольний ексклюзив Зеленського
Володимир Фесенко,
політолог

Але всі ці напрацювання, як зазначає Анатолій Октисюк, експерт із політичних питань Дому демократії, виявилися занадто складними для виборця Леді Ю. І тепер у публічних виступах претендентка повернулася до улюблених тем — "зубожіння" українців і обіцянок знизити ціни на газ для населення.

Не зважаючи на інтелектуальні та фінансові ресурси, які лідер Батьківщини вклала у свій Новий курс, її підсумкова виборча програма приголомшила експертів популізмом.

Одна обіцянка вдвічі здешевити газ для пересічних споживачів, якщо Тимошенко почне її реалізовувати, може повністю зіпсувати відносини офіційного Києва з міжнародними кредиторами в особі МВФ: фонд, завдяки якому фінансова система країни залишається стабільною, наполягає на ринковому ціноутворенні для всіх.

Крім того, претендентка пропонує ліквідувати податок на додану вартість (ПДВ) і запровадити податок на реалізацію. Але Україна торгує з Євросоюзом, де ПДВ, як зазначає економіст Фурса, є, а тому збереження цього податку обов'язкове для співпраці з ЄС.

Однак загалом обіцянки Тимошенко працюють на обрану аудиторію — малозабезпечених виборців, каже політолог Фесенко. А електорат лідера Батьківщини старанно ходить на вибори.

Але тріумфу Леді Ю може перешкодити високий (другий після Порошенка) індекс недовіри до неї — трохи більше чверті респондентів опитування Рейтингу заявили, що категорично проти Леді Ю.

фото

ОБІЦЯНКИ ЧЕСНИХ: Віктор Чумак, народний депутат і глава штабу Анатолія Гриценка, озвучує одну з основних ідей свого кандидата — про необхідність судової реформи

Проросійський

С еред усіх топових кандидатів лише Юрій Бойко дозволяє собі бути яскраво вираженим проросійським претендентом.

У своїй програмі він виступає за подолання протиріч із країнами-сусідами, зокрема і з Росією. Також віце-прем'єр часів Віктора Януковича ратує за перемовини про мир з усіма сторонами конфлікту на сході.

"Мир, тарифи і розвиток національної економіки — це головні пункти програми Бойка", — пояснює НВ депутат Микола Скорик, парламентський соратник кандидата.

Вигнаний з Опоблоку претендент дійсно обіцяє розвивати основні галузі економіки, відновивши втрачені ринки збуту і зв'язки, зокрема з РФ.

  

 

Бойко грає в популізм: він готовий списати всі комунальні борги, які накопичилися у населення на нинішній момент. І, як багато конкурентів, пропонує знизити тарифи на газ для населення і скасувати медичну реформу.

Оцінивши весь звід пропозицій Бойка, Фурса робить висновок: президентський термін цього кандидата точно призведе до розриву відносин із МВФ і, як результат, до дефолту.

На щастя, для кредиторів України, Бойко, ймовірно, не потрапить навіть до другого туру. Завадить йому все та ж проросійська риторика — із втратою 5 млн виборців Донбасу і Криму на цій темі перемоги не здобути. Ще однією перешкодою, певен політексперт Октисюк, стане відсутність у кандидата харизми.

Офіцерська кісточка

З харизмою проблема і в Анатолія Гриценка, відзначають експерти.

Хоча ті напрямки, які він заявляє у своїй програмі, багатьом симпатичні.

"Нам потрібно провести єдину реформу — судову, — озвучує одну з основних ідей Гриценка керівник його штабу Віктор Чумак, позафракційний депутат ВР. — Справжня судова реформа і незалежний суд швидко запустять і економічні процеси".

Колишній міністр оборони обіцяє зробити життєздатною й антикорупційну реформу. Для чого, на його думку, потрібно перезапустити Нацагентство з питань запобігання корупції. "Це та кувалда, яка може повбивати всіх, якщо вона працює", — певен Чумак.

Але загалом, на думку Длигача, програмі Гриценка часто не вистачає відповіді на питання "як?" "Як повернути Крим і окуповану частину Донбасу? Як досягти зростання економіки в 10% і середньої зарплати у 700 євро?" — ставить кандидату заочні питання експерт.

Октисюк вважає, що Гриценко може об'єднати якусь частину ліберального електорату, що і є сильною стороною цього кандидата. Але для справжнього успіху колишньому військовому міністру не вистачає внутрішньої енергії. "Треба мати хоч якийсь вогонь в очах", — посміхається експерт. І додає, що Гриценко ще й занадто конфліктний.

 

ВІД КАНДИДАТА ЗЕ: Під вибори Володимир Зеленський створив спеціальний сайт, за допомогою якого спілкується із виборцями

Струшувач повітря

Я кщо президентом стане Олег Ляшко, то першим своїм указом він скасує підвищення цін на газ, потім проведе референдум і скоротить кількість народних депутатів із 450 до 250. Одночасно він залишить 10 міністерств із нинішніх 19 і ліквідує посаду прем'єр-міністра. Ну, і припинить медреформу.

Саме такі головні тези передвиборчої програми Ляшка озвучив НВ його соратник Ігор Мосійчук, депутат фракції Радикальної партії.

На медреформу радикали почали наступ вже зараз: за позовом Мосійчука Окружний суд Києва тимчасово заборонив Уляні Супрун, драйверу змін, виконувати обов'язки міністра охорони здоров'я.

У своїй програмі Ляшко також пропонує ввести держрегулювання цін на продукти і ліки.

Робити подібне означає вбити цілі галузі економіки, певен Длігач. "Це теза Мадуро [Ніколас Мадуро, президент Венесуели, який довів країну до економічної катастрофи]!" — обурюється експерт.

Також президент Ляшко планує проводити жорстку політику протекціонізму вітчизняного виробника і лобіювати прийняття закону Купуй українське.

Стосовно цих новацій є що сказати економісту Фурсі: мовляв, вони знищать систему ProZorro, яка кардинально знизила корупційне навантаження у сфері держзакупівель.

"Його [Ляшка] програма — це популізм і економічний деструктив: давайте більше витрачати і менше заробляти", — резюмує експерт.

Зате Ляшко вміє працювати з виборцями і забиратися у найвіддаленіші куточки країни заради зустрічей з електоратом. А ще він наполегливий. "Умовно кажучи, Ляшка б'ють у морду, а він іде далі", — каже Октисюк.

Експерт нагадує: хоча Ляшко позиціонує себе як піклувальник про інтереси бідних людей, політично він близький до найбагатшого українця — мільярдера Ріната Ахметова.

Загалом, на думку аналітиків, нинішнє шосте місце Ляшка в рейтингах цілком відповідає тому результату, який головний радикал покаже за підсумками президентських перегонів. Втім, політика це не зупинить і він все одно піде далі: його головна мета — парламентські вибори.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.