Країна

Список брехунів

НВ спільно з VoxCheck оцінив, хто з основних кандидатів у президенти найчастіше говорить неправду

НВ спільно з VoxCheck оцінив, хто з основних кандидатів у президенти найчастіше говорить неправду, і ранжували їх за цим показником. Лідерами рейтингу ошуканців і маніпуляторів стали Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Юрій Бойко

 

колектив VoxCheck, Максим Бутченко

 

 

Ю лія Тимошенко, перша особа Батьківщини і претендент на посаду глави держави, поки друга в президентських рейтингах. Але в одному вона вже лідер: за оцінками команди VoxCheck, зробленим спеціально для НВ, Леді Ю виявилася політиком, яка найчастіше за інших топових кандидатів у президенти у своїх публічних виступах говорить неправду. Трохи більше третини її висловлювань — це обман слухачів, ще третина — маніпуляція фактами, і лише решта — правда. Іншими словами, банальна порада ділити на три щодо Тимошенко підходить ідеально.

Дещо відстали від Леді Ю за часткою неправди в публічних висловлюваннях лідер Радикальної партії Олег Ляшко і колишній опоблоківець Юрій Бойко. Вони й посіли друге і третє місця у рейтинзі брехунів, складеному VoxCheck: радикал обманював слухачів у 30% випадків, а вигнаний з Опоблоку соратник скандального бізнесмена Дмитра Фірташа — в 23%.

Рейтинг політичних ошуканців став доробком року роботи аналітиків VoxCheck. Протягом усього 2018-го вони збирали витяги з публічних виступів кандидатів у президенти, які можна було оцінити за параметрами правда — брехня, і перевіряли їх. Єдина вимога до цитат у VoxCheck — щоб у них містилися якісь факти або дані.

За рік команда проекту перевірила майже 1,2 тис. висловлювань. До того ж якщо в першій половині 2018 року експерти оцінювали всі доступні виступи кандидатів, то з другого півріччя (ближче до виборів) віддали перевагу усним висловлюванням, — саме такі слова більшою мірою показують, наскільки політики орієнтуються у тому, про що говорять.

До підсумкового списку VoxCheck окрім Тимошенко, Ляшка і Бойка потрапили ще троє політиків: чинний глава держави Петро Порошенко, лідер Громадянської позиції Анатолій Гриценко і перша особа партії Самопоміч Андрій Садовий, мер Львова. Тобто в рейтинзі опинилися всі ті кандидати у президенти, які мають найбільшу підтримку електорату.

До списку мав потрапити і найрейтинговіший нині кандидат — шоумен Володимир Зеленський. Але протягом усього того часу, поки команда VoxCheck відстежувала його виступи, засновник Кварталу сказав занадто мало конкретних речей, які можна перевірити, — подібних цитат у нього виявилося п'ять. Через це до підсумкового лістингу він не потрапив.

Серед учасників рейтингу рідше за інших топ-кандидатів дозволяли собі промовляти відверту брехню Садовий і Гриценко — частка подібних висловлювань у кожного коливається у межах 11-15%.

А в середині списку опинився чинний президент: Порошенко озвучував неправдиві тези у 16,5% своїх промов. Але і чисту правду він казав приблизно в половині випадків.

Те, що серед усіх топових претендентів на посаду глави держави не виявилося ідеальних правдорубів, експертів не дивує. "Ніхто не бреше так нестямно, як рибалки, мисливці та учасники виборів", — посміхаючись, каже політолог Віталій Кулик.

інфографіка_ВСТАВІТЬ
Перша в усьому

Я кби існував титул "головний маніпулятор України", лідерка Батьківщини отримала б його заслужено.

В кінці 2017-го, коли VoxCheck і НВ уперше випустили рейтинг політичних брехунів, Тимошенко опинилася на першому місці за часткою неправдивих висловлювань. Минуло більше року, і Леді Ю повторила свій успіх.

Єдина відмінність — частка правди в її словах зросла з 9% (так було в 2017-му) до вже майже 33%.

Увесь 2018-й Тимошенко присвятила підготовці передвиборної кампанії та проведенню п'яти форумів, на яких вона представила свій Новий курс — програму модернізації країни.

На кожній із цих презентацій лідерка Батьківщини сипала заздалегідь підготовленими і завченими фактами з найрізноманітніших сфер — банківської справи, держбезпеки, геополітики і навіть фінансової белетристики. Політик намагалася звучати професійно, а тому часто посилалася на статистику і міжнародні рейтинги. І чим менше Тимошенко давала собі волю, утримуючись від особистих інтерпретацій, тим частіше вона казала правду.

Але тільки-но кандидатка втрачала самоконтроль, починався майстер-клас маніпуляцій. Так, торік Тимошенко стверджувала, що держборг країни сягнув рівня 82% ВВП, але це дані 2016-го, а в 2018-му показник знизився майже до 60%.

Ще Леді Ю бралася порівнювати українські та європейські зарплати, але за зразок незмінно брала доходи в найбагатших країнах Євросоюзу. Водночас не згадуючи, що і вартість життя там висока.

Цитатою року від Тимошенко можна вважати її передвиборну обіцянку знизити ціни на газ для населення удвічі. Багато експертів стверджують, що провернути подібну операцію, не втративши фінансової допомоги з боку МВФ і не перетворивши НАК Нафтогаз України з найбільшого платника податків на хронічно збиткове підприємство (яким НАК був довгі роки), неможливо.

Лідерка Батьківщини займалася навіть дрібною брехнею: на одному з телеефірів вона сказала, що пропускає засідання парламенту лише у двох випадках — коли хворіє (і приносить довідки про це) і коли їде у закордонні відрядження. Провівши просту перевірку, аналітики VoxCheck переконалися: Леді Ю досить часто відсутня у ВР із невідомих причин.

А ще увесь 2018 рік Тимошенко критикувала главу держави і все, що з ним пов'язане. І теж не завжди втримувалася у рамках істини.

фото_1

НАПИСАНЕ ПЕРОМ: Знаковим прикладом маніпуляцій Юлії Тимошенко стала обіцянка вдвічі знизити ціну на газ — її Леді Ю використовує у своїй агітації

Вила в пушку

О лег Ляшко, № 2 рейтингу VoxCheck, полюбляє демонструвати себе в оточенні корів, вил та інших атрибутів українського села. Але говорити він воліє про власні законодавчі ініціативи. І не втомлюється критикувати Угоду про асоціацію України і ЄС: договір не влаштовує головного радикала країни низькими безмитними квотами для експорту української продукції.

Крім того, Ляшко давно і планомірно відстоює мораторій на експорт українського лісу-кругляка до Європи, скасування якого вимагає Євросоюз. Політика не турбує той факт, що мораторій не призвів до припинення вирубки вітчизняних лісів та істотного підйому деревообробної промисловості.

Загалом спектр тем, про які воліє говорити Ляшко, надзвичайно широкий: від фінансування лікування онкохворих до смертності українців у ДТП. Можливо, саме через це майже третина його публічних виступів містить відверту брехню — бути експертом одразу в усьому не можна.

Наприклад, Ляшко заявляв, що онкохворі фінансуються із бюджету на 6% від необхідного рівня. Хоча реальні цифри інші: на 30% для дорослих і на 63% для дітей.

А ще лідер радикалів із задоволенням критикує керівників Нафтогазу за отримані ними багатомільйонні премії — наслідок виграного у російського Газпрому позову: мовляв, топ-менеджери не тільки отримали багато, але і вивели всі гроші в офшори.

фото_2

CФАЛЬШУВАВ: Третина публічних висловлювань Олега Ляшка (в центрі) містить брехливі твердження

Газовий опозиціонер

Надзвичайно полюбляє коментувати газові питання і № 3 рейтингу — Юрій Бойко. Воно й зрозуміло: цей політик не просто представляє опозицію, а й сам у минулому був міністром енергетики.

Бажання налякати населення темою газових тарифів зробило Бойка одним із головних брехунів серед топових кандидатів у президенти.

Політик, наприклад, залюбки згадує про той період, коли він був міністром, а газ для населення коштував 400-700 грн за 1 тис. кубометрів (сьогодні — 8.550 грн).

Але, озвучивши ці дані, колишній регіонал не нагадав слухачам, що подібний рівень цін був приблизно 10 років тому і відтоді все в країні суттєво подорожчало. І що тарифна сітка на газ досить складна і залежить від типу споживача. А 400-700 грн — це найнижчі тарифи з тих, що існували в деякі періоди.

Ще Бойко критикує Нафтогаз за відсутність довгострокових контрактів на поставку газу, хоча подібні договори з європейськими постачальниками в української компанії є: їх на кінець 2017-го було три десятка.

Президент напівправди

П резидент Порошенко на прес-конференціях і у вільному спілкуванні та президент Порошенко у ФБ-дописах та авторських колонках — це дві різні людини.

У першому випадку, коли глава держави довго говорить перед великою аудиторією і відповідає на незручні питання, він може помилятися, маніпулювати інформацією або перебільшувати. Але коли йдеться про писані тексти, підготовлені його прес-службою, Порошенко стає бездоганним у роботі з фактами.

Це роздвоєння особистості відбилося і на місці глави держави в рейтинзі VoxCheck: він посів четверте місце із 16,5% частки брехні у висловлюваннях і з майже 57% правди.

І в цій різниці між усними та письмовими цитатами міститься головна відмінність Порошенка від Тимошенко і Ляшка: у тих частка правди в написаних текстах рівно така ж, як і в озвучених фразах.

Типовим прикладом маніпуляцій з боку глави держави може бути його виступ на Національній інвестиційній раді у травні 2018 року. Тоді президент похвалив самого себе і свою команду: "Ми докладаємо постійних зусиль для поліпшення інвестиційного клімату". І як доказ навів таку статистику: мовляв, протягом 2012-2013 років Україна посідала 153-е місце в рейтинзі Світового банку Doing Business (чим вище місце, тим кращі справи зі свободою підприємництва). Наступного року країна, за словами Порошенка, опинилася на 137-му місці, а в 2017-му — і поготів на 76-му. "61 підкорений щабель означає, що ми точно не стояли на місці", — підсумував глава держави.

Насправді ж Україна посідала 152-е (а не 153-е) місце в рейтинзі ще у 2011 році. Коли Порошенко очолив країну, в 2014-му, країна вже була на 96-му місці. Водночас рейтинг Doing Business завжди відображає попередній рік. Тобто до 2018 року ривок країни склав не 61 щабель, а лише 20.

фото_3

НАПІВПРАВДА: У цитатах із публічних виступів Петра Порошенка правдиві твердження зустрічаються приблизно в половині випадків

Правдивий і веселий

Е кс-міністр оборони Гриценко торік часто звертався до питань армії, досить чітко критикуючи окремі проблеми. А якщо десь і маніпулював, то в темі Мінських домовленостей. На думку лідера Громадянської позиції, в них записана повна і безумовна амністія для терористів, чого в цих документах немає.

В підсумку частка брехні у словах Гриценка низька — менше 15%.

Ще правдивішим виглядає Андрій Садовий. Львівський мер безпомильно говорив про муніципальні проблеми. А плавав у глобальніших темах — наприклад, у коментарях із питання енергетичної незалежності країни.

 

МАЙЖЕ БЕЗ ПОМИЛОК: Єгор Фірсов, соратник Анатолія Гриценка,
певен: його шеф говорить правдиво, лише іноді допускаючи неточності

 

В Україні є ще один кандидат, рейтинг якого змусив ставитися до нього максимально серйозно, — Володимир Зеленський. Але коректно порівняти рівень його правдивості з конкурентами команда VoxCheck не змогла: шоумен занадто часто жартував і занадто рідко говорив щось серйозне, варте перевірки. Виняток — тема його творчості, але для суспільства ця сфера не є значущою.

Зеленський розговорився лише одного разу, коли в кінці минулого року дав тригодинне інтерв'ю Дмитру Гордону.

З нього VoxCheck зумів виловити п'ять цитат, які можна було оцінити категоріями правда — брехня. Лише одна з них виявилася правдивою.

Політик продемонстрував вельми поверхневі знання у питаннях економіки, взаємовідносин із Росією, Мінських угод і загалом у тому, що відбувається в Україні.

Наприклад, він запропонував попросити озброєння у Канади і Польщі, хоча офіційний Київ уже давно отримує оборонну продукцію з-за кордону і має угоди з кількома країнами про військове співробітництво.

Де шукати правди

НВ звернувся за коментарями до представників усіх кандидатів, які стали фігурантами рейтингу VoxCheck. Але відповідь редакція отримала лише від команд Порошенка і Гриценка.

Володимир Ар'єв, депутат від БПП, певен: президент не має такого принципу — брехати електорату. І людей він відверто не обманює, "як це роблять Тимошенко, Бойко, Ляшко і Гриценко".

Єгор Фірсов, один із лідерів Громадянської позиції, заявив НВ, що їхній кандидат говорить правдиво й об'єктивно. А якщо Гриценко коли і збивався із цього шляху, то лише в бік неточностей, яких політику, мовляв, неможливо уникнути.

Водночас Фірсов вважає, що у більшості людей, які маніпулюють інформацією, хороший рейтинг.

Політики говорять що завгодно
Олена Шкарпова,
керівник VoxCheck

А от Олена Шкарпова, керівник проекту VoxCheck, впевнена, що для українських політиків брехня — це природне середовище їхнього медійного проживання. Її команда з 2016 року оцінює висловлювання можновладців, і весь цей час політики як брехали, так і продовжують це робити.

Відбувається подібне, на думку політолога Володимира Фесенка, через низку причин.

Частина з них лежить на поверхні: прагнення критикувати опонента збиває у багатьох політиків приціл, а їхні команди часом підсовують лідерам погано перевірені факти.

Але є і засадничі речі, які дають можливість політикам маніпулювати і брехати у вражаючих масштабах. Вся справа у виборцях.

Вітчизняний електорат, за словами Фесенка, орієнтується не на те, чи сказав політик правду або збрехав, а на власні переваги. Тобто в більшості своїй виборці або вірять політдіячю — і він стає їхнім улюбленцем, якому дозволено казати що завгодно, або ж не вірять — і таку людину вони вже не сприймають взагалі.

У подібній ситуації політики не несуть відповідальності за свої слова, адже їхній електорат їм все пробачає. Тому і передвиборні обіцянки в Україні перетворилися на парад гасел, а рівень брехливості самих кандидатів майже не впливає на рівень електоральної підтримки.

"Політики розуміють, що жодної відповідальності за їхні слова немає. І говорять що завгодно", — підсумовує тему рейтингу брехунів Шкарпова.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.