Світ

Побачити кожного

У кількох десятках міст Китаю запущено державну систему соціального рейтингу, яка стежить за громадянами

У кількох десятках міст Китаю запущено державну систему соціального рейтингу, яка за допомогою новітніх технологій стежить за громадянами, виставляє їм оцінки за поведінку, заохочуючи пільгами і караючи заборонами. До 2020 року під ковпаком у Великого брата вже буде кожен житель Піднебесної

 

Анна Павленко

 

 

Одного разу китайський журналіст Лю Ху увійшов у додаток на своєму смартфоні, щоб забронювати авіаквиток. Він, як завжди, ввів ім'я і номер паспорта, але несподівано отримав відмову з поясненням, що занесений до чорного списку Верховного суду КНР за несплату штрафу.

За рік до цього один із героїв статті Ху подав на нього в суд за наклеп. Позивач виграв справу, і журналіст заплатив $1,35 тис. штрафу, однак, як з'ясувалося пізніше, припустився помилки в реквізитах. Гроші на державний рахунок не надійшли, і журналіст потрапив до чорного списку, який чиновники передали авіаперевізнику.

Борг перед державою — не єдина причина, здатна позбавити громадянина Китаю права подорожувати. У травні 2018 року місцева преса відрапортувала: заборона на внутрішні авіаперельоти торкнулася понад 11 млн громадян, які порушили закон чи громадський порядок; ще 4,3 млн було відсторонено від подорожей на швидкісних поїздах.

Такі заходи стали черговим кроком китайського уряду в реалізації прийнятої в 2014 році Програми створення системи соціального кредиту, розрахованої до 2020 року. Згідно з документом, вже наступного року в кожного з 1,4 млрд жителів Китаю з'явиться прив'язаний до його внутрішнього паспорту соціальний рейтинг, який буде опублікований у відкритій базі даних.

Планується, що державна система стане безперервно відстежувати й оцінювати діяльність громадян і компаній, додаючи бали до рейтингу за схвальну поведінку і віднімаючи за порушення. У підсумку власники високих балів отримають соціальні та економічні пільги, тоді як низький рейтинг спричинить собою заборони й обмеження.

"Щоб ті, хто виправдали довіру, користувалися всіма благами, а хто її втратив, не могли зробити ані кроку", — говорить один із принципів програми.

За діями китайського уряду насторожено спостерігають західні демократії. Наприкінці січня відомий американський філантроп і борець за ліберальні цінності Джордж Сорос, виступаючи на економічному форумі у швейцарському Давосі, назвав систему соціального рейтингу лячною. Авторитарні правителі намагаються використовувати новітні технології для встановлення диктатури, попередив він, до того ж найбільшу загрозу для відкритих товариств становить глава найбагатшого і технологічно найпросунутішого авторитарного режиму — лідер КНР Сі Цзіньпін.

Китай посідає друге місце у світі за витратами на дослідження і розробки після США: у 2017 році на них було виділено рекордні $254 млрд. Тут створено десятки індустріальних парків й інкубаторів для розробок у сфері штучного інтелекту і великих даних. Розвивати і тестувати їх допомагають прості громадяни, за якими спостерігають мільйони вуличних відеокамер, дронів та інтернет-додатків.

"Система вже впливає на [життя] мільйонів китайців", — стверджує Йоган Лаґерквіст, професор китайської мови і культури в Університеті Стокгольма, який досліджує відносини держави і суспільства у КНР.

Свої пілотні програми соціального рейтингу запустила влада низки китайських муніципалітетів і провінцій, а також приватні компанії. Крім того в останні два роки робота над проектом ведеться у прискореному темпі, зазначає експерт.

фото_1

ВПІЗНАЄ ЗА ХОДОЮ: Глава фірми Watrix Хуан Юнчжень презентує програму розпізнавання людей за статурою та ходою, вже прийняту на озброєння поліцією Пекіну та Шанхаю

Процес пішов

У 2016 році центральний уряд призначив національним демонстраційним містом із побудови системи соціального кредиту приморський Жунчен у провінції Шаньдун. Уже за два роки місцева влада відзвітувала про створення системи оцінки з базовим рейтингом у 1 тис. балів, у якій зареєстровано майже 800 тис. жителів і 16 тис. підприємств, повідомляє сайт Китайського національного радіо.

Тепер саме персональний рейтинг визначає, чи отримає місцева компанія фінансову підтримку, чи зможе городянин претендувати на житловий кредит і пільги з медобслуговування, чи досягне чиновник підвищення на службі.

Щоб заробити додаткові бали, житель Жунчена може стати волонтером, донором крові або пожертвувати гроші на благодійність. А ось порушення правил дорожнього руху, протерміновані позики, ухилення від сплати податків і навіть неетична поведінка, яка не регулюється законом, загрожують зниженням рейтингу.

Крім Жунчена систему соціального кредиту тестують у десятках міст. Зокрема в північно-західному регіоні Сіньцзян, де живуть понад 10 млн уйгурів — представників тюркської народності, яка сповідує іслам. За даними звіту міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, опублікованого у вересні 2018 року, за уйгурами ведеться постійне спостереження. Таким чином місцева влада виявляє неблагонадійних і "занадто релігійних" громадян, відправляючи їх у тюрми і виховні табори.

Ще одна система ранжування вже працює по всій країні. У 2013 році платіжна система Alipay, яка належить китайському інтернет-гігантові Alibaba і нараховує 700 млн користувачів, запустила програму кредитного скорингу Sesame Credit. Спеціальний додаток аналізує транзакції клієнта і присвоює йому рейтинг від 350 до 950 балів, пропонуючи бонуси та заохочення за високу оцінку.

"Насправді люди — свідомо чи ні — використовують Sesame Credit щоразу, коли користуються Alipay", — констатує Су Ченгуан, 29-річний помічник аудитора з міського округу Хух-Хото на півночі Китаю.

Ця програма встановлена на його смартфоні, а також на телефонах його родичів і друзів. За високий рейтинг користувач отримує низку переваг: може бронювати готельні номери й орендувати велосипеди без застави, а також претендувати на більші суми кредитів від Alipay, пояснює Ченгуан.

Є й інші бонуси — наприклад, Сін Чжао, 29-річний бізнес-консультант із Гонконгу, розповідає, що користувався Sesame Credit на материковому Китаї, щоб не вносити заставу за книги в Шанхайській бібліотеці. Для цього він просто прив'язав свій аккаунт до читацького квитка.

"Оцінка в Sesame Credit залежить від вашої поведінки в Alipay, тобто погашення кредитної карти, оплати рахунків, позики на житло", — пояснює принцип роботи програми Чжао.

Тим часом у самій компанії визнають, що їхня програма не тільки оцінює частоту і своєчасність розрахунків, а й аналізує самі придбання: наприклад, покупці памперсів отримують більший кредит довіри, ніж любителі відеоігор. Передбачається, що сімейні громадяни з дітьми відповідальніші. Підвищити рейтинг у Sesame Credit допомагає також дружба з користувачами, які мають високий бал.

Правда, крім пряників додаток має і батіг. Якщо його клієнт буде винен державі — не сплатить кредит або не сплатить штраф, — то потрапить у чорний список і почне швидко втрачати бали. Побоюючись шкоди для власного рахунку, друзі з високим рейтингом будуть видаляти його з контактів, що прискорить процес. Покинути чорний список порушник зможе тільки за рішенням суду, який підтвердить розрахунок із державою.

Китайська влада вже скористалися потенціалом програми, передавши Sesame Credit дані про 6 млн боржників зі штрафів. Після їх завантаження в базу додатку судам вдалося покарати 1,2 млн порушників, передає державне інформагентство Сіньхуа.

Експерти припускають, що незабаром станеться і зворотний обмін: Alipay передасть інформацію про своїх користувачів у державну систему соціального рейтингу. І, хоча в компанії стверджують, що не діляться даними клієнтів із третіми особами, зокрема із державою, самі китайці вважають такий сценарій цілком імовірним.

"Компанія Alibaba доклала багато зусиль, щоб залучити в Alipay максимальну кількість користувачів, — говорить Ченгуан. — І, якщо вона отримає шанс підключитися до державної системи соціального кредиту, довго сумніватися не стане".

фото_2

ПРОНИЗУЮЧИ ПОГЛЯДОМ: На вокзалі в китайському місті Чженчжоу поліцейські використовують окуляри з функцією розпізнавання облич, щоб виявляти злочинців у натовпі

Плата за довіру

Сьогодні за громадянами Китаю спостерігають 170 млн вуличних відеокамер, і невдовзі їх кількість зросте більш ніж утричі. Дані з камер також стануть частиною системи соціального рейтингу. Адже, за задумом китайського уряду, система повинна допомогти боротися не тільки з фінансовими порушеннями, але і з побутовими — такими як перехід вулиці в недозволеному місці, непристойна поведінка в транспорті, дрібне хуліганство та інші порушення.

У найбільшому китайському місті Шеньчжень камери на перехрестях уже сьогодні фіксують і за допомогою технології розпізнавання облич ідентифікують пішоходів-порушників, виводячи їхні фотографії на розташовані тут таки великі екрани.

Надалі крім публічного осуду, обмеження сум кредитів і заборони на купівлю авіа- і залізничних квитків уряд має намір використовувати й значно  серйозніші санкції. Наприклад, відмову в зарахуванні дітей до престижної школи і бар'єри у разі працевлаштуванні. В підсумку система соціального рейтингу штучно поділить суспільство на класи, побоюються оглядачі. Тоді як контроль держави над системою загрожує перетворенням країни на цифрову диктатуру.

Із впровадженням системи будь-яка форма опору і критики в Китаї стане практично неможливою, попереджає Лаґерквіст.

"Громадяни боятимуться висловлювати свою думку, і Китай програє дебати про політичні та економічні реформи, які такі важливі для розвитку суспільства", — прогнозує він.

Система вже впливає на життя мільйонів китайців
Йоган Лаґерквіст,
професор китайської мови і культури, Університет Стокгольма

Небезпека, на думку експерта, полягає і в тому, що інші авторитарні країни з ринковою економікою можуть надихнутися прикладом Китаю, а уряди і компанії демократичних країн своєю співпрацею з китайськими університетами та технологічними корпораціями підірвуть цінності прав людини, за які боролися кілька поколінь.

Проте в самій Піднебесній система соціального рейтингу користується підтримкою.

"У Китаї є прислів'я: людина не може жити без довіри, — ділиться Ченгуан. — Але, схоже, сьогодні багато людей забули про це, і ми на кожному кроці стикаємося з шахрайством, люди і компанії не виконують своїх обіцянок".

Експерти погоджуються: проблема довіри вкрай актуальна для країни, де раз у раз спалахують скандали навколо якості товарів, підприємства порушують екологічні норми і не платять співробітникам зарплати. Від виконання своїх фінансових зобов'язань ухиляються і самі громадяни. А в держапараті на всіх рівнях процвітає корупція.

На думку Ченгуана, система соціального рейтингу повинна змусити його співгромадян усвідомити цінність довіри. І хоча для цього вона отримає доступ до приватного життя кожного жителя країни, в Китаї з цим уже змирилися.

"Із системою або без неї у нас ніколи не було такої приватності, як у жителів Європи, тож нам нічого втрачати", — пояснює Ченгуан.

фото_3

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.