Ідеі

Заповіт Стівена Гокінга

Прогноз майбутнього для людства у посмертно виданій книзі видатного вченого

Прогноз майбутнього для людства у посмертно виданій книзі видатного вченого

 

Ірина Ілюшина

 

Stephen Hawking. Brief Answers to the Big Questions, 2018

В останні роки свого життя знаменитий учений Стівен Гокінг працював над книгою Короткі відповіді на великі питання, яка мала стати квінтесенцією його праць. На жаль, автор помер у березні 2018 року, а книга була завершена його однодумцями й одразу стала хітом продажів сайту Amazon і бестселером The New York Times.

Гокінг попереджає, що нинішній стиль життя людства призведе до катастрофи, і тільки наука може врятувати нас від наших же помилок.

Найграндіознішою подією в історії людства, на думку Гокінга, може стати створення штучного інтелекту (ШІ). Грандіозним і останнім. Коли ШІ почне самовдосконалюватися, його інтелектуальний рівень перевершить наш, і необхідна впевненість у тому, що цілі комп'ютерів збігаються із людськими.

Втім, потенційно у нас є і чарівна кнопка, здатна радикально змінити світ, але зі знаком плюс. Це термоядерний синтез, який давав би необмежену кількість екологічно чистої енергії. Якби він став найпоширенішим джерелом енергії, то позбавив би планету від забруднення та глобального потепління.

Також зараз ми входимо в новий еволюційний етап, який дозволить нам вдосконалити свою ДНК. Гокінг прогнозує, що через 100 років людство навчиться модифікувати й інтелект, й особистісні риси на зразок схильності до агресії.

Генна інженерія дозволить продовжити життєвий цикл істоти з оновленою ДНК на 100 тис. років

Напевно, будуть прийняті закони, що обмежують генну інженерію людини, але знайдуться ентузіасти, які не встоять перед спокусою і почнуть експериментувати. Поява надлюдей призведе до серйозних проблем із конкурентоспроможністю у звичайних людей. Ймовірно, звичайні або не виживуть, або їхні життя перестануть бути важливими.

Можливо, генна інженерія дозволить продовжити життєвий цикл істоти з оновленою ДНК на 100 тис. років.

Найбільшою загрозою для планети Гокінг вважає зіткнення з астероїдом. Є ще одна, реальніша небезпека — зміна клімату. Підвищення температури Світового океану розтопить крижані шапки і призведе до гігантського викиду вуглекислого газу. У підсумку ми отримаємо погоду як на Венері, з потеплінням до 250℃.

Гокінг був певен, що протягом найближчого тисячоліття неминуче станеться або ядерна війна, або екологічна катастрофа. Але він ніколи не втрачав надії на те, що людство знайде спосіб залишити межі планети і зберегти свій вид.

"Ми живемо, проявляючи разючу недбалість до свого майбутнього на планеті Земля, — писав учений. — Мені залишається тільки сподіватися, що ми не впустимо кошик до того, як знайдемо інший".

 

 

Ben Macintyre. The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War, 2018

 

Шпигун вийшов геть

Історія однієї людини, ненависть до комунізму якої змінила перебіг історії

 

Б ен Макінтайр, британський журналіст і письменник, пише про Олега Гордієвського, досвічено радянського шпигуна, який перейшов на сторону ідейного ворога — до британської розвідки МІ-6. Полковник зовнішньої розвідки КДБ СРСР Гордієвський допоміг Заходу змішати карти КДБ, викрити безліч агентів і запобігти декільком радянським спецопераціяма.

Його часто називають людиною, яка зупинила перетворення холодної війни на ядерну: в 1983 році під час навчань НАТО Гордієвський повідомив про параноїдальний неспокій радянського керівництва, впевненого, що Захід готується до ядерного удару по СРСР. Тоді Британія і США внесли у навчання корективи.

Першим поштовхом до переходу Гордієвського на антирадянські позиції було усвідомлення сталінських злочинів після промови Микити Хрущова в 1956 році. Ще більшим потрясінням стала празька весна, розчавлена гусеницями радянських танків. У 1972 році він перейшов на інший бік залізної завіси. До того ж відмовлявся від грошей МІ-6, заявляючи про свої ідеологічні мотиви.

Гордієвський став по-справжньому цінним активом: він знав про всі операції КДБ. Інформацію передавав у обідній час, вислизаючи з посольства СРСР у Лондоні.

Коли Гордієвського відкликали до Москви, МІ-6 вигадала план його втечі з СРСР, якщо виникне така необхідність. План був простий до комічності. У разі тривоги Гордієвський повинен з'явитися на Кутузовському проспекті в сірій кепці й з пакетом із супермаркету Safeway.

План привели в дію після того, як Гордієвського допитували в КДБ протягом п'яти годин із використанням психотропних препаратів, проте він відкинув усі звинувачення.

Через кордон із Фінляндією його перевезли в багажнику машини британські дипломати. Щоб відволікти собак-прикордонників, були використані сир, цибульні чіпси і брудний підгузник одного з дітей дипломатів.

Зараз 80-річний Гордієвський живе в британській провінції, критикує Кремль і консультує МІ-6. Він заочно засуджений до розстрілу за держзраду, крім того, вирок не був скасований після розвалу СРСР.

 

 

Howard Marks. Mastering the Market Cycle: Getting the Odds on Your Side, 2018

 

За рік до кризи

Нинішній економічний цикл близький до завершення, і настав час проявляти обережність, певен американський інвестор

 

Е кономіка, компанії та ринки працюють відповідно до певних часових циклів, на які впливає багато, зокрема жадібність і страх.

Про це пише в книзі Управління ринковими циклами: Примусьте шанси працювати на себе інвестиційний аналітик Говард Маркс, співзасновник Oaktree, інвестиційної компанії, яка керує активами в розмірі $120 млрд.

"Інвестор має навчитися розпізнавати цикли, оцінювати їх і робити те, що вони говорять йому, — пише Маркс. — Так він зможе перетворити цикли з дикої, неконтрольованої сили, яка завдає шкоди, у феномен, який можна використовувати".

Аби зрозуміти, як працюють цикли, Маркс рекомендує вивчити три речі: недавню історію, людські емоції та ціноутворення активів. Хоча дату, коли один із циклів закінчиться, а другий почнеться, із високою точністю не передбачить, ніхто.

Візьмемо аналогію: майже всі вмирають приблизно до 114 років. Із розвитком медицини і поліпшенням рівня життя все більше людей доживає до 100 і майже ніколи довше 114 років. А значить, якщо ви відклали гроші на круїз на честь свого 116-го дня народження, ви, ймовірно, втратите їх. Але ніхто не візьметься стверджувати це з повною впевненістю, з огляду на новітні досягнення геронтології.

Що стосується нинішнього стану ринку, то, на думку автора, ми перебуваємо в кінці циклу. Якщо без змін мине ще один рік, він стане найдовшим в історії. Також можуть минути ще один, два або три роки.

Тому зараз багато хто вкладає в ризиковані активи, але робить це мимоволі, тому що активи з низьким рівнем ризику не дають жодного прибутку. Треба рухатися вперед, але з обережністю, радить автор: "Для інвесторів існують два головні ризики — ризики втрати грошей або ризик втрати можливості. Всі мають шукати золоту середину".

 

Marion Nestle. Unsavory Truth: How Food Companies Skew the Science of What We Eat , 2018

 

Змова в тарілці

Американський дієтолог розповідає, як харчова промисловість заради зростання прибутку спотворює наукові дослідження

 

С хоже, споживачі остаточно заплуталися у тому, що добре для здоров'я, а що ні. Наприклад, десятиліттями їм рекомендували скоротити споживання насичених жирів для мінімізації ризику серцево-судинних захворювань. А нове велике дослідження показало, що споживання жирних (насичених) молочних продуктів знижує ризик смерті від серцево-судинних захворювань.

Кому ж вірити?

Меріон Несл, доктор біологічних наук, професор Нью-Йоркського університету, відповідає на це питання у своїй книзі Неприємна правда: як харчові компанії спотворюють інформацію про те, що ми їмо.

Якщо компанії фінансують дослідження про користь чи шкоду тих чи інших продуктів, їхні питання майже завжди сформульовані таким чином, щоб результати могли бути використані в маркетингових цілях, пише Несл. Так, Coca-Cola фінансувала дослідження дитячого ожиріння, яке не знайшло зв'язку між надлишковою вагою і солодкими шипучками, а привело до висновку, що зайві кілограми з'являються через низьку фізичну активність, поганий сон і сидіння перед телевізором.

Несл переконана, що індустрія безалкогольних напоїв докладає всіх зусиль, щоб нівелювати внесок насиченої цукром газованої води на епідемію ожиріння.

Взагалі, хто спонсорував — головне питання, яке потрібно ставити відносно будь-яких досліджень продуктів. Наприклад, якщо ви бачите заголовок на кшталт Гранатовий сік має сильні антиоксидантні властивості, то логічно запитати, порівнюючи з чим. Чи дійсно гранати корисніші, ніж виноград, який до того ж значно дешевший? Або гранатовий сік став таким суперантиоксидантом тільки тому, що компанія, яка випускає його, вклала $20 млн у пошук доказів корисності свого продукту?

В підсумку Несл зауважує: ми, споживачі, також володіємо великою владою. І голосування виделкою — найкращий спосіб захистити себе.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.