Країна

Вибори по-східному

Мер Геннадій Кернес робить із Харкова електоральний анклав для свого нового союзника — президента Петра Порошенка

Мер Геннадій Кернес робить із півторамільйонного Харкова електоральний анклав для свого нового великого союзника - президента Петра Порошенка. В хід пішло все: від передвиборних газет до підключення київських політиків

 

Христина Бердинських
(Київ - Харків - Київ)

 


О точений помічниками й охороною у своєму просторому кабінеті, сидячи в інвалідному візку, мер Харкова Геннадій Кернес каже тихо, але впевнено: "Це не мій шлях — балотуватися у президенти. Ми повинні працювати в Харкові".

Ми — це він сам, людина, яка нещодавно офіційно поступилася місцем у списку потенційних президентів іншому — чинному главі держави Петру Порошенку. Несподіваний крок для політика, який ще вчора симпатизував партії Відродження, яка складається з екс-регіоналів. Від неї Кернес балотувався у мери і впевнено переміг із результатом 65,8%. Та й до того харківський мер ніколи не підтримував майданних політдіячів.

Але часи і настрої змінюються. І Кернес виявився підвладний змінам.

Сам Порошенко поки офіційно не оголосив про висунення у кандидати — він їздить регіонами, представляючи нещодавно отриманий томос про автокефалію для Православної церкви України. Та й на розвішаних у всій країні білбордах глави держави постійно фігурує це досі невідоме слово — "томос". Аналітики впевнені: автокефалія буде однією з тих тем, на яких Порошенко 31 березня цьогоріч спробує вдруге в'їхати на Банкову.

Але його новоявлений харківський союзник має намір по-своєму агітувати міський електорат за чинного главу держави. "Я не говоритиму про томос, я не буду говоритиму про безвіз або ще про щось, — це державна і зовнішня політика", — стверджує Кернес. Особисто він, мовляв, зробить акцент на підйомі міського господарства, який відбувся у Харкові за Порошенка.

Сьогодні саме корисністю глави держави для міста мер пояснює своє рішення підтримати власника Roshen. У 2014-му ніхто не міг би собі уявити, що подібні слова вилетіли б із вуст Кернеса, певен Дмитро Булах, глава Харківського антикорупційного центру і депутат місцевої облради. "Порошенко — постмайданний політик. Кернес був їхнім опонентом, постачальником тітушок на Майдан, представником проросійських сил, значна частина яких втекла до Росії", — каже обласний парламентарій.

Для самого гаранта такий союзник у регіоні — знахідка. За даними грудневого опитування групи Рейтинг, Порошенко в Харківській області — лише п'ятий за популярністю кандидат на посаду глави держави. Тут він поступається екс-опоблоківцю Юрію Бойку, автору Нових курсів Юлії Тимошенко, телешоумену Володимиру Зеленському та навіть телеполітику Євгену Мураєву. А от Кернес у Харкові — авторитет і людина з високим рівнем підтримки. І може допомогти президенту як мінімум у місті.

раст2

РЕПУТАЦІЙНІ РИЗИКИ: Харківський депутат Дмитро Булах певен, що підтримка Кернесом Порошенка вдарить по репутації останнього

Злиття двох гравців

У листопаді 2018-го року в Харкові з'явився безкоштовний інформаційний бюлетень Вісник Харкова. Тираж — 20 тис. примірників. На головній сторінці першого номера — фотографії лише двох осіб: голови держави і мера.

"У нас з'явилися гроші для вирішення міських питань. Я бачу, що Порошенко думає про місцеве самоврядування, допомагає йому", — цитує газета Кернеса.

Далі вже цитата Порошенка: "Харків — це серце української промисловості. У повному обсязі використовувати його потенціал — це завдання і для уряду, і для парламенту, і для президента". Поруч — фотографія глави держави на відкритті ювілейної, 30-й станціі харківського метрополітена зі символічною назвою "Перемога".

Бюлетень — це зброя масової паперової поразки, запущена, судячи з усього, командою Кернеса. Але це ще не все: Булах розповідає, що багато харків'ян у новорічні свята отримали листівки зі спільним привітанням від мера і президента. Починається воно словами "Шановні однодумці!". Водночас на листівці розміщено фотографію з пам'ятником радянському вождю Володимиру Леніну на головній харківській площі.

"Кого я можу підтримувати [крім Порошенка], якщо я працюю щодня і бачу те, що відбувається?" — каже Кернес. Харків завдяки главі держави отримав держгарантії під важливі для міста інфраструктурні проекти. Що, як вважає мер, дасть йому можливість реалізувати обіцянки, виконання яких харків'яни чекають роками.

У цьому місці Кернес починає перераховувати обіцянки: будівництво метро, багатофункціональний комплекс із переробки твердих побутових відходів, будівництво нового полігону.
Кого я можу підтримувати [крім Порошенко], якщо я працюю щодня?
Геннадій Кернес,
мер Харкова

Все це він збирається повторювати і перед виборцями, на персональних зустрічах із містянами.

Юлія Біденко, харківський політолог, розповіла, що Кернес став публічно висловлюватися про підтримку президентові ще в 2017-му.

Союз цих двох політиків логічний для них самих, але може не сподобатися виборцям мера, впевнена експерт. Адже ті бачили в Кернесові альтернативу майданним політикам і прагматика, який працює на регіон.

Проте, як зауважує Булах, і для чинного президента Кернес-союзник може стати причиною проблем — мер, мовляв, принесе репутаційні втрати Порошенку в національному масштабі.

У самому Харкові вся ця двоїстість призведе до того, що виборці покажуть низьку явку.

"У цей момент якраз вступлять у силу ті ресурси, які є в розпорядженні мерії та облдержадміністрації (ОДА)", — припускає Біденко.

У Харкові існує близько 50 комунальних підприємств, метрополітен, міськелектротранс і безліч інших міськструктур. У кожній із них мер може виступати і закликати голосувати за Порошенка. А до закликів мерів комунальники, як показує українська практика, дослухаються.

Електорат Порошенка на Харківщині неоднорідний. Але його виборчий штаб орієнтуватиметься на людей з активною життєвою позицією у віці від 30 до 50 років. Про це НВ розповів Віталій Маляренко, депутат міськради від пропрезидентської фракції Солідарність.

раст3

НОВИЙ ХАРКІВСЬКИЙ: У центральному Київському районі Харкова до ВР вирішив балотуватися депутат від БПП Олександр Грановський. Готуватися до цього осіннього заходу він почав уже зараз

Під наглядом АП

В регіоні у Порошенка є ще один союзник, груповий, — ОДА, очолювана Юлією Світличною. Але ця команда працює окремо від Кернеса, який стверджує, що "Харків і область — це не одне і те ж".

"Кожен працює у своєму напрямку", — каже і Маляренко, який сам орієнтований на область. Там стільки ж виборців, скільки і в місті, — близько 1 млн.

Агітувати за Порошенка в регіоні президентська команда має намір традиційними методами: намети, проект "від дверей до дверей", мобільні пересувні агітаційні групи.

"Ми ставимо перед собою завдання забезпечити 100-відсотковий дотик [із цільовою аудиторією] мінімум один раз", — розповідає Маляренко.

Головним союзником Світличної в обласних справах став Ігор Райнін, нинішній глава президентської Адміністрації (АП), який раніше сам очолював область. За словами місцевих експертів і депутатів, чиновник тісно спілкується із головними силовиками міста й області — прокурорами і співробітниками СБУ.

"СБУ в Харківській області — це структура, яка нині обслуговує інтереси глави АП [Райнін], — відверто каже харків'янин Всеволод Кожемяко, власник компанії Агротрейд. — До того ж особисті, а не державні чи партійні". За його словами, СБУ під різними підставами тисне в регіоні на бізнес і неугодних людей. У Києві це подається, як політична боротьба, але насправді, за висловом Кожемяко, "це вже давно комерційна історія".

Місцевих правоохоронців пов'язують не тільки з Райніним.

У 2016-му голова МВС Арсен Аваков у інтерв'ю інтернет-виданню Українська правда розповідав: у Харкові активізувалися угруповання кримінальних авторитетів Володимира Манукяна (Мантус) і Вадима Казарцева (Князь). А в розпорядженні НВ є знімок, на якому Манукян мило розмовляє з обласним прокурором і головою місцевої СБУ під час спортивного заходу.

Втім, сам Аваков говорив, що авторитети не пов'язані з Райніним.

Напередодні новорічних свят між ОДА і мерією виникло тертя: Кернес, спілкуючись із харківськими журналістами, дорікнув Світличній, що вона блокує місту важливий проект — будівництво зоопарку.

Тоді ж в інтернет потрапив проект листа президенту від представників харківської територіальної організації БПП, незадоволених поділом виборної кампанії на окремі проекти — місто Харків і область.

Але до відкритого протистояння між мером і ОДА справа не дійшла.

Райнін, як і Світлична, не наважилися поговорити з НВ про підготовку до президентських виборів у Харківській області.

раст4

ТУТ ДУХ АП: Бізнесмен Всеволод Кожемяко (на фото) розповідає, що Харківська СБУ працює в інтересах глави АП Ігоря Райніна

Плюс київський

Н ещодавно в Харкові з'явився ще один представник президентської команди — народний депутат від БПП Олександр Грановський. Він не просто парламентар пропрезидентської фракції, але ще і близький соратник Ігоря Кононенка, одного з лідерів БПП у Раді та головного бізнес-партнера Порошенка.

Грановський балотуватиметься на осінніх парламентських виборах за центральним округом Харкова — у Київському районі міста.

Зараз від цього округу в Раді засідає народнофронтівець Олександр Кірш, якому Кернес дорікає в тому, що він узагалі нічого для міста і своїх виборців не робить.

А Грановського вже добре видно в Харкові: на багатьох вулицях він із білбордів вітає містян із новорічними святами.

Кернес розповів, що саме він покликав президентського соратника до Харкова. І тепер активно його підтримує. "Він вміє працювати, вміє лобіювати інтереси", — пояснив мер.

Сам Грановський, зовсім нещодавно відвідавши вотчину Кернеса, заявив НВ, що він, як й інші депутати, ділиться із президентом враженнями про стан справ на місцях.

Депутат ВР Сергій Лещенко неодноразово заявляв, що Грановський впливає на судову систему в країні. А до Кернеса у цій системи є питання: мер уже кілька років фігурує як обвинувачений у судових процесах — його разом з охоронцями прокуратура вважає винним у викраденні й катуванні кількох активістів Євромайдану.

У серпні торік суд закрив процес, оскільки прокурори не з'являлися на засідання. Тепер справа на апеляції.

Кернес запевнив НВ, що сьогодні все перебуває на фінальній стадії, — справа проти нього фактично розвалилася. І Грановський тут ні до чого. "Якщо я й отримую консультації від нього — це моє особисте право звернутися до такого адвоката і юриста, як Грановський", — каже мер.

Сам адвокат і юрист, схоже, може стати сполучною ланкою між Кернесом і Райніним. Про останнього він відгукується позитивно. "Ігор добре знає область і місто, часто щиро переймається [за регіон]", — заявив НВ Грановський.

Але Кернес показує, що він переймається значно щиріше: "Якщо ми йдемо маршем — це один ритм. Якщо ми йдемо мляво здаватися у полон — це інший ритм".

Сам же мер, схоже, готовий бадьоро карбувати свій передвиборний крок.

раст1

ХАРКІВСЬКА ДРУЖБА: Мер Харкова Геннадій Кернес вирішив публічно підтримати президента Петра Порошенка на виборах, бо той, на його думку, допоміг місту

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.