Погляди

Сім запитань до кандидатів

Давайте ставити ці неприємні запитання. Це наше конституційне право
Хочете купити цю статтю?

Давайте ставити ці неприємні запитання. Це наше конституційне право

 

 

Валерій Пекар,
підприємець, викладач
Києво-Могилянської бізнес-школи,
співзасновник проекту Нова країна

 

Є  чотири типи українських виборців. Перші голосують розумом, другі серцем, треті шлунком, четверті ногами. Навряд чи можна зменшити третю категорію — тих, хто обирає гречку, — але можна спробувати збільшити першу категорію за рахунок других і четвертих (ця остання — ті, хто не ходить на вибори). Як це зробити? Ставлячи запитання.

Нинішня кампанія буде ще більше, ніж всі попередні, апелювати до емоцій і розділяти виборців. Емоції — легкозаймиста речовина і надійний інструмент мобілізації електорату, але поганий порадник, коли йдеться про курс країни (а в країні з незрілою державністю кожні вибори доленосні, як би це не набридло). Тому потрібно не піддаватися емоціям, а ставити питання.

На щастя, я не один так думаю. Три десятки політологів, соціологів, економістів зібралися разом у Виборчу Раду UA, щоб ставити ці питання і порівнювати відповіді, щоб закликати кандидатів чітко відповісти суспільству — всім, хто хоче слухати і чути. Всім, хто хоче голосувати розумом. Вірю, що голоси цієї меншості вирішать результат виборів.

Перше запитання потрібно поставити про війну. Кандидату в президенти нічого робити у виборному бюлетені, якщо у нього немає відповіді на головну проблему, яка хвилює українців. Чи є у вас стратегія, пане/пані кандидат? Якщо ви обіцяєте мир, то на яких умовах і яким шляхом? Якщо обіцяєте повернути території, то яким чином? Як збираєтеся будувати армію, реформувати Міноборони, Укроборонпром, розвідку і контррозвідку?

Друге запитання — про гроші. Як країні з режиму виживання перейти до режиму розвитку? Що робитимете з бізнес-кліматом, зокрема з правом власності, з податковою і митницею, державними підприємствами і ринком землі, пенсійною системою і трудовим законодавством, монополіями і силовиками? Якщо ненавидите олігархів — як збираєтеся їх позбутися?

Третє запитання про справедливість. Можливо, навіть потрібно поставити його другим, незважаючи на те, що я вважаю економіку ключем майже до всіх проблем. Що нам робити із судами? Без них не буде економічного зростання. Ви обіцяєте справедливість, а що конкретно збираєтеся робити?

Щоб прочитати статтю повністю,