Погляди

Період ризиків

Що чекає українську економіку в 2019 році
Хочете купити цю статтю?

Що чекає українську економіку в 2019 році

 

  

Гліб Вишлінський,
виконавчий директор
Центру економічної стратегії

 

Д умаючи про економіку, українців, як правило, турбує питання: що буде з курсом гривні та цінами?

На перший погляд, 2019-й — рік величезних ризиків. Наближаються президентські й парламентські вибори. Поки ніхто точно не знає, якими будуть списки кандидатів і партій. За три місяці до виборів 30% громадян не визначилися із тим, за кого готові віддати свій голос, а у найсильнішого кандидата всього 16% підтримки серед тих, хто планує йти на виборні дільниці. Ще гірша ситуація, якщо справа дійде до другого туру. За будь-якого розкладу більше половини виборців не зможуть вибрати жодного із двох претендентів.

І це не дивно. У всіх кандидатів негативний баланс довіри/недовіри громадян, а кожному з двох лідерів перегонів не довіряють понад 70% українців.

Подібна гра в рулетку ще ризикованіша, якщо врахувати відсутність сильних партій і змішану мажоритарно-пропорційну систему. Переможець президентських перегонів може легко перетягнути до лав своєї партії значну частину мажоритарників, до того ж найбільш безпринципних і одіозних, сформувати коаліцію в Раді та взяти під контроль уряд.

Таким чином, усього за рік принципи економічної політики в країні можуть повністю змінитися, і не в кращий бік. Кандидати, які закликають передати контроль над Нацбанком політикам і почати щосили друкувати гроші, знизити вдвічі або вчетверо ціни на газ, лякають своїми заявами активних громадян і бізнес. Ми тільки оговталися після кризових 2014-2015 років, ніхто не хоче отримати черговий обвал валюти і реальне зубожіння.

Щоб прочитати статтю повністю,