Країна

Час "Ч" для великого комбінатора

Cправами бізнесмена Ігоря Коломойського зацікавилося американське ФБР

Відбиваючись від багатомільярдних позовів із боку України, бізнесмен Ігор Коломойський потрапив під вогонь важкої артилерії — його справами зацікавилося американське ФБР

 

Іван Верстюк

 

 

Cеред громадян України є людина, здатна самотужки позбавити країну необхідності брати борги у Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Наприкінці листопада 2018 року цей унікум — мільярдер Ігор Коломойський, екс-власник націоналізованого два роки тому ПриватБанку і власник телегрупи Студія 1+1, — із полегшенням розповів представникам українських ЗМІ, що перебуває в Ізраїлі.

Просто його справами зацікавилося американське ФБР. І людина з паспортами України, Кіпру та Ізраїлю, яка проводила майже весь час після звільнення з посади губернатора Дніпропетровської області у Швейцарії, виїхала під крило Тель-Авіва, який його раптом що — США не видасть.

А в середині грудня 2018 року український уряд із полегшенням повідомив про те, що МВФ остаточно затвердив виділення країні чергового, вже десятого траншу. Розмір нинішньої кредитної лінії — $3,9 млрд. Від неї залежить здатність Кабміну обслуговувати держборг і не допустити девальвації гривні — іншими словами, долари МВФ утримують від краху всю фінансову систему країни.

Як пов'язані один мільярдер і бюджет країни? Якщо американці зможуть розкрутити справу Коломойського, в офіційного Києва з'являться додаткові шанси стягнути борги з мільярдера. Йдеться про вельми солідну суму: згідно зі звітом авторитетного міжнародного детективного агентства Kroll, зробленим на замовлення українського Нацбанку, Коломойський, виводячи гроші з ПриватБанку, завдав збитків державі Україна на суму $5,5 млрд. А це понад 15% держбюджету країни на нинішній рік.

У грудні 2017-го ПриватБанк подав позов до Високого суду Англії та Вельсу в Лондоні, щоб змусити мільярдера розплатитися із боргами. В кінці 2018 року тамтешній суддя вирішив, що справу не варто розглядати в судах Альбіону.

Але 21 грудня український держбанк зробив неприємний різдвяний подарунок Коломойському, опротестувавши це рішення.

інфографіка
Судова сутичка

В ід самого початку тяганини з Коломойським у Лондоні ПриватБанк залучив до захисту своїх інтересів солідну команду юристів. Основну роль виконувала міжнародна юрфірма Hogan Lovells з офісами в Лондоні та Вашингтоні, що спеціалізується на Коломойському: вона вже перемагала його в Лондоні в рамках позову Віктора Пінчука, ще одного українського мільярдера.

Суд провів п'ять засідань за позовом ПриватБанку проти свого колишнього власника. Сам Коломойський на суд не приїжджав, надавши захист своїх інтересів юркомпанії Fieldfisher.

Банк вимагав повернути йому $1,9 млрд, з яких $1,8 млрд пройшли через три британські компанії — Teamtrend Limited, Trade Point Agro Limited та Collyer Limited.

І спочатку справи у захисників Коломойського йшли не дуже добре: суд розпорядився заарештувати активи мільярдера по всьому світу на $2,6 млрд.

У ПриватБанку НВ не захотіли розповісти, про які активи йшлося: мовляв, розголошення цих конфіденційних даних загрожує судовим розглядом в Англії.

Андрій Яницький, автор нещодавно виданої книги про ПриватБанк, каже, що судовий процес завдав Коломойському багато незручностей. "Я думаю, що навіть обмеження на витрати у рамках 20 тис. фунтів на тиждень, яке наклав лондонський суд, заподіює йому дискомфорт", — зазначає журналіст.

Однак ближче до кінця 2018-го фортуна усміхнулася мільярдерові. Наприкінці листопада 54-річний суддя Тімоті Фанкорт відмовив ПриватБанку в праві слухати справу проти Коломойського в Лондоні.

Текст цієї постанови, що займає 51 сторінку, є в розпорядженні НВ.

"Природним місцем для українського банку судитися із двома українськими громадянами [крім Коломойського відповідачем виступав також його партнер Геннадій Боголюбов] щодо розкрадання коштів, що сталося в Україні, є Україна або ж Швейцарія, де обидва громадяни живуть", — вирішив Фанкорт.

Якщо ФБР береться за справу проти впливового олігарха, то працює дуже витончено
Дар'я Каленюк,
виконавчий директор Центру протидії корупції

Суд не слухав позову ПриватБанку по суті, однак все ж вивчив надані цифри. Суддя так і не зрозумів, чому ПриватБанк вимагає повернення цілих $1,9 млрд.

Адвокати Коломойського і Боголюбова у процесі розбору цифр визнали відповідальність за виведення лише $248 млн. Водночас вони намагалися представити справу як помсту з боку нинішньої української влади власнику великого телеканалу 1+1, який веде антипрезидентську риторику. "Пан Коломойський завжди стверджував, що позови, подані банком, політично мотивовані", — говорить Ендрю Лафферті, партнер юркомпанії Fieldfisher і представник українського мільярдера в суді.

Суддя Фанкорт не має великого досвіду у Високому суді. Королева Великої Британії Єлизавета II схвалила його призначення у Високий суд лише в грудні 2017-го, а до цього він був юристом, який спеціалізувався на нерухомості. Справа ПриватБанку стала для судді першим великим провадженням у банківському секторі.

"Через недосвідченість він не міг зрозуміти цифр, які надав до суду банк на основі звіту Kroll", — розповідає джерело НВ, залучене до представництва інтересів ПриватБанку в лондонському процесі.

Дійсно, у своєму рішенні суддя неодноразово підкреслює, що не може зрозуміти арифметику, що стоїть за позовом українського держбанку.

Він, наприклад, був збентежений тим, що в українській пресі фігурує інша сума виведених коштів — $5,5 млрд.

Проте текст рішення суду свідчить про те, що потенціал у позову великий, вважає Оксана Карел, керівник групи міжнародних суперечок юрфірми Arzinger.

Жоден лондонський суддя не любить апеляційного процесу щодо його рішень, адже там оцінюють обґрунтованість його юридичної логіки. І тому позивач, який бажає оскаржити рішення Високого суду Англії та Вельсу, повинен спочатку отримати спеціальний дозвіл на подачу апеляції. Однак Фанкорт одразу ж на засіданні видав дозвіл на апеляцію, розповідає джерело НВ. "По суті, він просто переклав відповідальність на апеляційну інстанцію", — стверджує співрозмовник.

"Ми продовжуватимемо займатися поверненням коштів за допомогою судового процесу в Лондоні", — говорить чех Петер Крумганзл, глава правління ПриватБанку, який був присутній на судових засіданнях. Поданий 21 грудня в Апеляційний суд Англії позов на рішення Фанкорта підтвердив його слова.

 

 

До того ж всесвітній арешт активів Коломойського залишається у силі, незважаючи на те, що Фанкорт його скасував, — це рішення може набути сили лише після початку процедур в Апеляційному суді.

Тим часом Нацбанк подав позов проти Коломойського ще й до женевського суду у Швейцарії на суму 6,6 млрд грн. Та й в українських судах триває понад 400 справ, у рамках яких ПриватБанк і Нацбанк намагаються повернути кошти, виведені Коломойським.

Мільярдер і його партнери видавали з коштів Привату незабезпечені кредити пов'язаним із ними фірмам.

Екс-глава НБУ Валерія Гонтарєва в інтерв'ю НВ зізналася, що вона спочатку навіть не здогадувалася, в які борги завів ПриватБанк його колишній власник. "Коли я з Мінфіном оголошувала націоналізацію банку, діра була 146 млрд грн, — каже вона. — А постаудит після націоналізації знайшов ще одну дірку — в 38 млрд". До того ж Коломойський надав персональні гарантії виконання банком своїх зобов'язань. "Він повинен був усім своїм майном відповідати, навіть годинниками, — розповіла Гонтарева. — Але нічим не відповів".

Поведінка українських правоохоронців у розслідуванні справ колишнього приватівця не завжди виглядає логічною.

Так, Генпрокуратура в грудні минулого року несподівано зажадала перевірити законність купівлі НБУ послуг агентства Kroll. Рівно тоді ж глава ГПУ Юрій Луценко зустрівся із Коломойським в Амстердамі. "Ймовірно, вони про щось домовилися", — вважає Грехем Стек, докторант Ноттінгемського університету і фахівець з українських олігархів.

Сам Луценко пояснював, що в Амстердам їздив для здачі аналізів, так як страждає на хворобу шлунка. Там його самостійно знайшов Коломойський. "Він підійшов до мене. Ми привіталися, так, ми спілкувалися. Якщо ви запитаєте, чи були розмови про його бізнес, — ніколи таких розмов не було", — таку версію озвучив глава ГПУ.

Коломойський, як повідомляло видання Insider, намагався дістати звіт Kroll. Цей же звіт зажадало київське управління СБУ, яке на той момент очолював Сергій Семочко. Дружина Семочка — сестра дружини Боголюбова, з якою той формально розлучився, стверджує депутат Сергій Лещенко. Його слова частково підтверджують дані розслідування проекту Наші гроші з Денисом Бігусом: журналісти встановили, що подружжя Семочків і Боголюбових пов'язані через спільну нерухомість у Києві.

фото 1

ПОЛІТИЧНИЙ АКТИВ: Партнери Коломойського стали спонсорами виборної кампанії флоридської демократки Деббі Мукарсел-Павелл (на фото), чий чоловік у минулому працював на українського мільярдера

Земля невидаванна

Коломойський неодноразово зізнавався, що вважає себе людиною релігійною і намагається дотримуватися шабату, не працюючи по суботах. В Україні дотримуватися цих правил не так просто, та й у Швейцарії, де в основному проживає екс-приватівець, теж.

Але зараз Коломойський може дотримуватися шабату в природному середовищі: наприкінці осені він перебрався до ізраїльського міста Герцлія.

Прибув він туди, правда, аж ніяк не з релігійних мотивів: у мільярдера є громадянство Ізраїлю, що дозволяє йому розраховувати на захист місцевої влади, — подібного в Швейцарії або на батьківщині він би точно не отримав.

Питання захисту для нього не порожнє: американське ФБР у 2018 році завело справу на Коломойського за заявою його колишнього бізнес-партнера Вадима Шульмана — українсько-американського бізнесмена, який частину свого часу проводить у США, а частину — в Монако.

З американцями, що може підтвердити колишній земляк Коломойського екс-прем'єр Павло Лазаренко, жарти погані. Тому від гріха подалі мільярдер перебрався до Ізраїлю, який не видає своїх навіть ФБР, пояснює Дар'я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції (ЦПК).

А до видачі справа цілком може дійти. Шульман має до Коломойського великі претензії. У травні 2017 роки він подав позов до Високого суду Лондона, в якому звинуватив екс-приватівця у шахрайстві на понад $500 млн. Позивач вирішив використовувати британську юрисдикцію, так як один із відповідачів, Боголюбов, проживав на той момент у Великій Британії. Однак той продемонстрував суду чеки з женевського тренажерного залу Pure Sports Club, використовуючи їх як доказ того, що він проживає у Швейцарії. Внаслідок суд відмовився слухати справу, вирішивши, що вона не в його юрисдикції.

Однак Шульман не здався. Бізнесмен, який займається інвестиціями в біотехнології, подав заяву на Коломойського вже до ФБР, щоб справу в підсумку слухав американський суд.

У нещодавньому інтерв'ю Коломойський підтвердив, що така справа проти нього існує.

Розслідування ФБР може обернутися для мільярдера великими неприємностями. "Якщо ФБР береться за справу проти впливового олігарха, то працює дуже витончено", — пояснює Каленюк. Головний ризик для об'єкта подібних розслідувань пов'язаний із тим, що американські правоохоронні органи мають доступ до всіх доларових банківських транзакцій і рахунків і в разі чого можуть їх заморозити.

ФБР давно цікавиться Коломойським. Лещенко розповів НВ, як у 2015 році його покликали на зустріч із прибулими до Києва агентами ФБР. "Вони просили показати їм договори, за якими Коломойський перераховував гроші колишньому керівництву Укрнафти [фактично контрольованій ним на той момент компанії, в якій 50% + 1 акція належать державній НАК Нафтогаз України] і копії яких у мене були", — пояснює депутат. Самі ефбеерівці приїхали з американського Клівленда.

Андрій Коболєв, глава правління Нафтогазу, нагадує: керівники Укрнафти, лояльні до мільярдера, вивели з цієї структури на якісь зниклі вже компанії більше 15 млрд грн у вигляді нафти. "Ми чекаємо результатів кримінальних справ щодо цього, — сказав Коболєв НВ. — Але досі нічого не бачили".

 

ЗАПАСНИЙ ГРАВЕЦЬ: Григорій Коломойський, син екс-власника Приватбанку, захищає кольори баскетбольної команди Клівлендського університету. Але на майданчику з'являється вкрай рідко

Справи вікінгів

Клівленд у справі виник не випадково.

В одній із баскетбольних ліг США, в команді Vikings Клівлендського університету, в майці під номером три на позиції плеймейкера грає Коломойський. Не Ігор, а Григорій, 19-річний син одного з найбагатших українців.

Сам олігарх пояснює переїзд сина в Клівленд саме його успіхами в баскетболі. Але на сайті Клівлендського університету вказано, що за весь поточний сезон вікінг Коломойський-молодший провів на ігровому майданчику лише чотири хвилини.

Зате з Клівлендом Коломойського пов'язує бізнес. За даними сайту сleveland.com, Коломойський та його партнери з компанії Optima Management є найбільшими гравцями на місцевому ринку офісної нерухомості: на скупівлю тутешніх активів Optima витратила близько $250 млн, за даними видання Miami Herald.

"У США Коломойський і Боголюбов ведуть бізнес з одновірцями", — розповідає журналіст Яницький.

Головний діамант у клівлендській короні Коломойського — готель Westin на 472 кімнати: Optima купила його в 2011-му за $9 млн у одного з уламків розваленого під час фінансової кризи американського банку Lehman Brothers. У реконструкцію готелю Коломойський з партнерами вклали $64,5 млн.

Саме наявність активів у США стала підставою для того, щоб Шульман подав заяву в ФБР із надією, що розслідування рано чи пізно опиниться в американському суді. А той, на відміну від британського, визнає свою юрисдикцію щодо Коломойського.

За інформацією, отриманою НВ із достовірних джерел, ФБР уже допитало партнерів Коломойського з інвестицій у США — це Мордехай Корф (Мотті) та Урі Лейбер, вихідці з єврейської громади штату Флорида.

І Корф, і Лейбер живуть у Маямі і склали українському олігарху компанію з інвестицій у такі активи, як нерухомість у Клівленді, сталеливарний комбінат Warren Steel Holdings в Огайо, завод із виробництва засобів для очищення сталі Felman Productions у Вірджинії, а також низку переробних підприємств, розташованих по всій Америці. Водночас Лейбер навіть входить до наглядової ради Укрнафти, де міноритарною часткою володіє Коломойський.

 

 

ПРИВАТНІ ПЕРСПЕКТИВИ: Дар'я Каленюк із ЦПК вважає, що розслідування ФБР загрожує Коломойському серйозними ризиками

Корф і Лейбер, за даними джерел НВ, підтвердили під час допитів у ФБР, що Коломойський є кінцевим бенефіціаром низки американських активів.

Обидва відмовилися спілкуватися із НВ на цю тему. У ФБР хід розслідування теж не коментують.

Корф і Коломойський знайомі багато років. На початку 2000-х вони обидва брали участь в «агресивному поглинанні» мобільного оператора WellCom, що належав на той момент південнокорейській компанії Daewoo. Після півтора років боротьби в судах корейці в 2003 році продали свій пакет Коломойському і Корфу. Ті перепродали його росіянам. Унаслідок Київстар поглинув WellCom.

Американські активи Коломойського могли б бути конфісковані на користь України в рамках справи про розкрадання грошей із ПриватБанку, вважає Андрій Потьомкін, начальник юридичного управління АРМА — держагентства з пошуку активів, надбаних злочинним шляхом. "Україна має право на майно злочинного походження, яке належить українському громадянину, навіть якщо це США", — пояснює він. Мовляв, у підсумку переговорного процесу активи розподіляються: якась частка дістається США, якась — Україні. Це може бути і 50% на 50%, й інші варіанти.

Якщо ФБР виграє справу за зверненням Шульмана в американському суді, то це забезпечить дуже вагомі підстави для перемоги також за позовом ПриватБанку, вважає Каленюк із ЦПК.

Джерело НВ у юридичній команді Привату повідомило, що банк розглядає можливість судитися із Коломойським зокрема в американській юрисдикції.

Коломойський боїться втратити американські активи, вважає Яницький. Саме тому його оточення — Корф і Лейбер — спонсорувало передвиборну кампанію флоридської демократки Деббі Мукарсел-Павелл. Про цей факт багато писало авторитетне флоридське видання The Miami Herald.

Окрім того, чоловік політика довгий час працював на Коломойського — він був радником компаній Optima Acquisitions, Felman Trading і Felman Productions. Від фірм, пов'язаних із дніпровським мільярдером, чоловік представника Демократичної партії отримав як мінімум $700 тис., за даними видання Florida Politics.

За результатами листопадових виборів Мукарсел-Павелл пройшла до Конгресу. Прохання НВ про коментарі вона залишила без відповіді.

Каленюк пояснює, що Коломойському потрібен сильний лобіст у Штатах. "Американці, якщо захочуть, можуть вплинути на замороження та розмороження активів, а також на швидкість розслідування щодо українського олігарха", — говорить експерт.

Крім того, у Коломойського в Маямі був актив, у який він інвестував разом із Корфом і Лейбером, — це компанія Georgian American Alloys, що володіє видобутком марганцевої руди в Грузії. Однак у травні 2017 року уряд Грузії фактично експропріював завод. Місцеве Міністерство екології ввело на виробництво свого адміністратора, посилаючись на те, що видобуток марганцю здійснювався способом, який завдавав значної шкоди навколишньому середовищу.

Повернення цього підприємства — ще одна американська мрія Коломойського.

Він публічно заявив, що підтримує двох учасників президентської гонки — Юлію Тимошенко і Володимира Зеленського. За оцінкою аналітиків, мільярдер розраховує, що в разі їхньої перемоги він зможе укласти з державою Україна мирову угоду щодо ПриватБанку та інших активів, щоб позбутися усіх проблемних боргів і зберегти за собою нинішню власність.

Фінал цієї статті традиційний для розслідувальних проектів НВ: герой матеріалу коментувати викладені в ньому факти не захотів.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.