Несподіваний лідер

Слуга з народу

Сценічний образ Володимира Зеленського виходить на друге місце у реальних президентських перегонах
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

Сценічний образ Володимира Зеленського виходить на друге місце у реальних президентських перегонах. Свої політичні амбіції шоумен приховує, але таємно готується до ролі, яку вже одного разу зіграв у кіно

 

Максим Бутченко, Іван Верстюк

 

 

Простий хлопець із народу, який перемагає досвідченого президента країни на виборах, — сюжет, можливий лише в кіно. І такий серіал-фільм в Україні вже зняли — зробила це Студія Квартал 95 Володимира Зеленського, назвавши свій продукт підкупницьки невигадливо — Слуга народу.

Зеленський і зіграв у ньому головну роль простого вчителя Василя Голобородька, який став президентом. На цій посаді герой бився із корупцією й іншими лихами держави простими інструментами — повною незалежністю від олігархів і власною чесністю.

Далі буде — Квартал готовий зняти нові серії мегауспішного серіалу.

Далі буде і поза кіно. За даними соціологів, на початок листопада 2018 року шоумен і комік Зеленський обігнав за популярністю чинного главу держави Петра Порошенка: 11,4% у творця Кварталу 95 проти 10,3% у творця Roshen.

Аби остаточно втілити кіносценарій у реальність, Зеленському залишилося здолати останнього супротивника — Юлію Тимошенко, яку сьогодні підтримують 20,7% українців, опитаних соціологами КМІС, Центру Разумкова та Соціологічної групи Рейтинг.

Завдання не виглядає нездійсненним: ще нещодавно головний телегуморист країни не входив до п'ятірки лідерів. Водночас 40-річний Зеленський, на відміну від 57-річної Тимошенко, ніколи політиком і чиновником не був, офіційного старту своєї кампанії не оголошував, та й президентських амбіцій не озвучував. Шоумен із Кварталу навіть розмов про вибори уникає.

Але уникає — не означає, що нічого не робить: як переконався НВ, Зеленський все ж почав готуватися до виборів. І це не жарт.

Без жартів

Про шанси головного гумориста країни, криворіжця, вихідця із сім'ї професора кібернетики та випускника юрфаку Криворізького економічного інституту, заговорили приблизно навесні цьогоріч. Тоді Зеленський вперше потрапив до рейтингів і опинився там на п'ятому-шостому місці.

Якраз тоді країною гримів знятий командою Кварталу серіал Слуга народу.

У напіввіртуальній парі Зеленський — Голобородько все настільки вдало зійшлося, що в очах багатомільйонної армії телеглядачів шоумен легко став реальним кандидатом у президенти. І навіть промо нової частини серіалу — на ТВ та зовнішній рекламі — додає балів Зеленському.

Але сила гумориста не тільки в цьому. І навіть не в тому, що сьогодні у нього вже друга позиція в рейтинзі народної підтримки. Значно важливіше, що серед політиків-лідерів у екс-криворіжця частка нелюбові з боку електорату мінімальна: лише 8,4% опитаних соціологами КМІС, Центру Разумкова та Рейтингу ніколи не віддадуть голосу "слузі народу".

У його головних опонентів — Порошенка та Тимошенко — відповідні показники становлять 51% і 27%.

Поки в другому турі Зеленський програє з мінімальним відставанням Леді Ю — 23% проти 26%. Але Порошенкові він дасть повного чосу — 28% проти 15%.

Якщо Зеленський і Тимошенко насправді вийдуть до другого туру, високий антирейтинг екс-прем'єра може погубити всі її надії. І на трон зійде скромний "слуга народу".

Навіть партія Зеленського — вона теж називається Слуга народу й існує тільки на папері (зареєстровано 2 грудня 2017 року) — нині має підтримку 11%. Це друге місце після Батьківщини з її 22%.

Зі власною політсилою шоумен формально не пов'язаний — нею керує Іван Баканов, який є одночасно шефом гумористичної Студії Квартал 95. Інформації про членів партії немає. Сайт у неї відсутній.

Але якщо ця структура є хоча б на папері, то кандидата Зеленського офіційно не існує.

Однак це лише видима сторона. На ділі комік вже задумався про вибори. І заради них ініціював низку консультацій із політтехнологами.

Він не дурень, але політика для нього зовсім незнайома
Віктор Андрусів,
виконавчий директор Українського інституту майбутнього

Віктор Андрусів, виконавчий директор аналітичного центру Український інститут майбутнього, — один із них. Він розповів НВ, що розмовляв із Зеленським, консультував його про політичний устрій країни, проведення виборів тощо.

"Які у нього політичні погляди? Він не дурень, але ця сфера для нього зовсім незнайома, — каже Андрусів. — Тому політично у нього нульовий рівень, як у людини, яка лише почала цікавитися тим, яким чином влаштована політика у країні".

На якому етапі зараз перебувають консультації — це питання директор Українського інституту майбутнього обговорювати не захотів.

Сам Зеленський відмовився говорити з НВ про свої політичні плани.

Але НВ знайшов ще одного відомого вітчизняного політтехнолога, на якого шоумен сам вийшов ще навесні. На умовах анонімності цей експерт розповів, що телекомік зустрічався з ним і розпитував про те, як проводити вибори, як працювати з виборцями, які можуть бути передвиборчі тактики. Вже тоді у Зеленського, мовляв, був сформований технічний штаб, в якому помітну роль грав юрист Андрій Богдан, колишній адвокат Геннадія Корбана.

Останній свого часу був заступником мільярдера Ігоря Коломойського — людини, яка грає важливу роль у бізнесі та політичній складовій образу Зеленського.

Богдан у бесіді з НВ підтвердив, що співпрацює з шоуменом. Але уточнив: лише як адвокат.

Вищезгаданий же політтехнолог переконував НВ, що станом на весну 2018-го до штабу Зеленського навіть найняли спічрайтерів: там, мовляв, щосили йшла підготовка до виборів.

Цей же експерт пояснив, що Коломойський, із телеканалом якого — Студією 1+1 — співпрацює фронтмен Кварталу 95 і вся його команда, дійсно зацікавлений у Зеленському-кандидаті.

Штаб "слуги народу" працював активно все літо. Проте все зупинилося у вересні, коли Зеленський нібито вирішив не йти на вибори — проти були його партнери з бізнесу та дружина. Тоді всю свою політкоманду кварталівець розпустив.

Однак тиждень тому, за даними політтехнолога, Зеленський мав серйозну розмову з Коломойським. Мільярдер нібито переконував шоумена: "Дивись, які у тебе рейтинги, з ними точно варто спробувати".

Зеленський, за словами джерела НВ, почув співрозмовника. Крім того, в того був додатковий, але серйозний аргумент: Коломойський винен Кварталу значну суму грошей. І віддати її колишній господар ПриватБанку пообіцяв лише в тому разі, якщо актор Зеленський зіграє кандидата у президенти в реальному житті.

Отримати коментарі самого коміка та Коломойського стосовно цього НВ не вдалося.

фото 1
Квартал крокує країною

Свого часу так робив сам Порошенко й інші бізнесмени, які вирішили піти в політику: всі ці люди часто апелювали та апелюють до електорату з ідеєю, що, мовляв, зуміли в бізнесі — зуміють і в політиці.

У цьому сенсі несерйозній, здавалося б, людині Зеленському теж є чим похвалитися: на ниві телевізійного шоу-бізнесу кандидат №2 досяг багато чого.

"Квартал 95 — це група талановитих людей, які монополізували ринок гумору в Україні", — говорить Андрій Кокотюха, письменник і автор статей про телевізійний та кінематографічний ринки. Ця монополія має реальні цифри: за 2017–2018 роки в українському телеефірі оселилися 15 проектів Зеленського.

Нинішній телемонстр виник на початку 2000-х на базі команди КВН. Зеленський кілька років писав там сценарії та виступав, жив якийсь час у Москві. А після спробував конвертувати сміх у гроші.

Десяток років знадобилося криворізькому хлопцю, щоб разом із командою друзів втілити фантазію в реальність. Але результат вийшов феноменальним.

Фільм Слуга народу 2 торік став найкасовішою українською стрічкою, зібравши майже 24 млн грн. Це другий результат в історії вітчизняного кінематографа. Перший належить ще одному продукту Кварталу 95 — фільму 8 найкращих побачень.

Кінострічки та передачі Студії на відеосервісі YouTube збирають мільйонні перегляди. У сторінки Зеленського в мережі Facebook — більше 212 тис. підписників, а в Instagram — 1,5 млн. "Політизований гумор — секрет популярності Зеленського на всіх медіаплатформах", — вважає Зураб Аласанія, голова правління Національної громадської телерадіокомпанії.

Головний та найприбутковіший продукт Кварталу 95 — шоу Вечірній квартал, розповідає Тетяна Руденко, піар-менеджер проекту. Шоу з 2012 року виходить на телеканалі 1+1. До цього півторагодинний випуск недільного гумору транслювали на телеканалі Інтер Валерія Хорошковського, екс-віце-прем'єра часів Віктора Януковича. Хорошковський ще й був бізнес-партнером Кварталу.

Але Зеленський пішов до Коломойського, бо той запропонував вигідніший комерційний контракт, пояснює Алла Липовецька, колишній директор із виробництва на Інтері. І гроші нібито були не єдиною причиною переходу. "Вові [Зеленському] стало нецікаво на Інтері, — розповідає Липовецька. — Він створював так багато контенту, що телеканал був змушений його різати".

За її даними, 1+1 платить Зеленському за годину контенту рівня Вечірнього кварталу $50 тис. Таким чином, на рік тільки це шоу приносить студії другого номера президентських рейтингів $3,9 млн. А загалом річний дохід Кварталу 95 і суміжних проектів експерти оцінюють у понад $10 млн.

У постмайданівському суспільстві виник запит на людей не з політики, таких як Зеленський і Вакарчук
Володимир Фесенко,
політолог

$50 тис. за годину — це не прайсова ціна, а результат особистих домовленостей Зеленського з Коломойським, впевнений Аласанія. "За такий контент, як у Зеленського, це дуже багато", — вважає медіаменеджер.

Але саме Коломойський підклав ложку дьогтю в бочку доходів Зеленського, заборгувавши тому $4 млн. Про це НВ розповіло джерело на медіаринку. Підсумок заборгованості такий: цілий рік Зеленський виробляє Вечірній квартал за свій рахунок.

У Студії 1+1 не заперечують наявність заборгованості, але стверджують, що робота триває. "Наші відносини регулюються комерційними угодами, — коментує Марина Мельничук, керівник групи просування розважальних проектів телеканалу 1+1. — Сторони не мають претензій одна до одної".

Якщо ж поглянути на фінансову звітність компаній Зеленського в базі даних YouControl, то можна побачити, що податок на прибуток у держскарбницю їм платити практично ні з чого. Весь розважальний бізнес Зеленського розбитий на десять юросіб, кожна з яких за минулий рік задекларувала або незначний збиток, або невеликий прибуток. Наприклад, ТОВ Студія Квартал 95 відзвітувало про збиток у 130 тис. грн, ТОВ Квартал-Концерт — про прибуток у 860 тис. грн, ТОВ Квартал-ТВ пішло в мінус на 3,7 млн ​​грн. Загальний річний фінансовий результат цього "холдингу" — збиток на рівні 3,2 млн грн.

"Нам краще зробити в нуль і забезпечити роботою всю нашу компанію", — пояснював Зеленський фінансові результати свого бізнесу в інтерв'ю сайту delo.ua.

Особлива стаття доходів шоумена — продаж готової продукції й телеформатів за кордон. У 2017-му серіал Слуга народу вийшов на платному американському каналі Netflix. За його формат заплатила американська Fox Studios. Формат також купили у Франції та Греції, а готовий серіал вийшов на екрани в Кореї, Польщі та Болгарії.

Шоу, засноване на кварталівській передачі Розсміши коміка, під час якої люди з вулиці читають професійним гумористам свої скетчі, стало популярним у Фінляндії.

Суми всіх цих угод сторони не розголошують.

Але Олександр Смирнов, креативний директор групи рекламних компаній Tabasco, вважає ці контракти безпрецедентними. "Якість робіт Кварталу однозначно хороша", — говорить він.

Високий попит і на корпоративи за участю Кварталу. Правда, пік цього напрямку бізнесу припав на часи Віктора Януковича, пояснює Липовецька, яка працювала з коміком на Інтері. Політики Партії регіонів із радістю запрошували Квартал на свої святкування. Зараз же Зеленський і Ко, за даними видання Viva, готовий виступити перед заможним клієнтом за $60 тис. у новорічну ніч і трохи дешевше — в будь-який інший вечір.

А ще Зеленський, за даними YouControl, має у столиці ресторан Фіш-Хаус.

фоото 2

КІНО І РЕЙТИНГ: Поки Володимир Зеленський як кінопродюсер набагато успішніший, ніж політик. На фото — кадр із фільму 8 найкращих побачень (Зеленський і поп-зірка Віра Брежнєва), створеного Кварталом, — найкасовішого в Україні

Що ховається за образом?

впевнений, що Зеленський домовляється безпосередньо не тільки з гендиректором Плюсів Олександром Ткаченком, а й із самим власником, Коломойським, — підкреслює Аласанія. — І ці домовленості, очевидно, виходять за рамки телевізійного продукту".

Чи доходять домовленості до політичних питань, експерти не знають. А сам Зеленський тему не коментує.

Але люди, які знають ситуацію, переконували НВ: шоумен досить незалежна людина. І рішення намагається приймати самостійно.

"Зараз тактика Зеленського така: оголосити про своє висунення, рейтинг через таку новину підвищується, а його, звичайно, починають гасити конкуренти, — говорив НВ джерело, пов'язаний з колишнім власником ПриватБанку. — Його рейтинг впаде. І ось від того, наскільки він буде падати, залежить рівень підтримки з боку Коломойського".

Подібна варіативність із боку мільярдера логічна: як розповів народний депутат Сергій Лещенко, Коломойський, імовірно, підтримує на виборах ще й Тимошенко.

Проте самому Зеленському сумувати про це не варто. Відразу кілька співрозмовників НВ серед політологів упевнені: зі своїм рейтингом він може дозволити собі обирати фінансових партнерів для майбутньої політичної кар'єри.

До того ж рівень підтримки Зеленського навряд чи буде знижуватися, адже він заснований аж ніяк не на політичних поглядах "слуги народу". "У постмайданівському суспільстві виник запит на людей не з політики, таких як Зеленський і [Святослав] Вакарчук. Це так звані несистемні кандидати, уособлення нових надій виборців", — говорить політолог Володимир Фесенко.

Зеленський-кандидат, на думку експерта, стане грати на протестних настроях. "Він буде критикувати всіх кандидатів, буде таким собі криголамом, що ламає стереотипи", — говорить Фесенко.

Але Кокотюха думає, що трощити всіх і вся комік не стане. "Зеленський працює з ватною аудиторією, яка ностальгує за Радянським Союзом і готова голосувати за Опоблок чи його гібридний союз із партією За Життя", — говорить критик.

Так, під час концерту в Юрмалі у 2016-му комік жорстко пройшовся проблемами країни: назвав Україну "актрисою німецького фільму для дорослих", яка "готова прийняти будь-яку кількість із будь-якого боку". Після піднятого через це скандалу лідер Кварталу 95 відмовився від держґранту в 35 млн грн на виробництво анімаційного фільму Повернення Гуллівера.

Головне шоу, Вечірній квартал, не їздить на захід від Хмельницької області. Зате до кінця року Зеленський прокотиться зі своєю програмою південним сходом країни, де зібрано його потенційний електорат.

Андрусів, розкриваючи карти про реальні політичні погляди "слуги народу", говорить: зараз Зеленський міркує як популіст, який пропонує прості рішення складних проблем. Це рівень бабусь і дідусів, які неглибоко розбираються у політиці. "Однак, якщо він буде вдаватися у деталі, то стане прагматичнішим і більш приземленим, — вважає експерт. — Тоді у нього є шанс".

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.