Погляди

Поговоримо про політику

Зараз я вам розповім, за кого голосувати на виборах

Зараз я вам розповім, за кого голосувати на виборах

 

 

Сергій Жадан,
письменник

 

Ви теж помітили, що вибори поступово витісняють із розмов усе інше? Навіть війну. До того ж впевнено. Точніше, в розмовах війна, звісно, з'являється, але лише в контексті цієї дражливої і незручної теми виборів. Якщо раніше все зводилося до питання, як припинити війну, то тепер ситуація ускладнилася — як це зробити вже після виборів? І яким має бути вибір, щоб закінчити війну? Ми потрапили до звичного для нас глухого кута. З одного боку, вибору особливого немає, з іншого — немає можливості його не робити. Доведеться обирати, доведеться йти на компроміс. Тобто на виборчу дільницю.

І всі розмови так чи інакше зациклені на тому, за кого голосувати. І всі змушені говорити про політику, хоча це питання не політичного, а кармічного характеру. Досить уже прогнозувати, планувати або розбирати наворочені технології, засновані на досвіді розвинених країн. Карма не будується на чужому досвіді. Карма ґрунтується на власних помилках. Чий досвід допоможе, якщо навіть п'ять років крові та смертей, п'ять років нерозслідуваних злочинів і безкарного зла не призвели до зміни правил гри, до зміни політичного розкладу, до появи нових імен, а головне — до втрати затребуваності й актуальності старих імен? От не призвели. І на кого тут скаржитися?

Залишається лише вчергове прикриватися непереконливими тезами: мовляв, все вимагає набагато більше часу, ніж минуло. І це правильно, складно не погодитися — наша невтішна ситуація вимагає більше часу. За такий короткий термін авгієві стайні не розчистити. Але є один момент — наші авгієві стайні зараз у робочому стані, тобто прибирати їх потрібно не на суботниках, а щодня. Оскільки вміст цих стаєнь схильний до самовідтворення. Я до чого: самовідтворення гівна у стайнях української політики — питання кармічне, тут політтехнологіями справі не зарадиш.

Нас усіх випробовують на міцність, укотре граючи на страху

Крім того, я чудово знаю, що ви зараз скажете. Що за дурниці він верзе? Все ж просто: є злочинна влада (варіант — прокремлівський кандидат, п'ята колона, агенти КДБ), яку потрібно за всяку ціну повалити, і єдиний можливий вибір — ворог нинішньої влади (варіант — ефективний менеджер, незаплямоване ім'я, кандидат, якому варто дати шанс). І що тут мудрувати? Що він (тобто я) взагалі каже? Треба ж про інше — про корумпованість влади (варіант — ефективність влади), її злочинність (варіант — продуктивність), здачу національних інтересів (варіант — захист цих самих інтересів). Запитайте у мене, скажете ви, запитайте, і я точно скажу, за кого насправді потрібно голосувати. Найсмішніше, що дійсно скажете. Шкода тільки, вас ніхто не запитує. А так — ніяких проблем.

Власне, я до чого. Всі ми невдовзі будемо змушені говорити про політику, шукати аргументи, мати справу з протиріччями. Хоча більшості з нас про політику говорити не варто. От мені так точно. Але доведеться ж, доведеться про неї говорити. І вибір, повторюся, робити доведеться незалежно від того, яким буде почуття відрази щодо власного вибору. До того ж я не вважаю це чимось безнадійним. Безнадійним може бути наше небажання прибирати у власних стайнях. А поки це бажання є, поки залишилися злість і впертість, нам є на що і на кого розраховувати. Я маю на увазі, на самих себе. Так, не дуже-то конкретно, так, багато слів, ви абсолютно праві. Можемо про це поговорити.

Тому коли хтось вам скаже, що знає, за кого варто голосувати, женіть його і не слухайте. Це шарлатан, який намагається збити вас із пантелику. Ніхто нічого не знає. Ніхто ні в чому не певен. Нас усіх випробовують на міцність, укотре граючи на наших комплексах і страху. До нас застосовуватимуть схеми і технології, розраховуючи на наші слабкості та упередження. Але ж у нас справді досить і того й іншого. Нічого страшного, просто потрібно не боятися про них говорити.

А головне — чим би все не закінчилося, до чого б не призвело, всі потім казатимуть, що знали все наперед, не сумнівалися, що саме так і буде, тому знімають із себе відповідальність. Усі пересваряться, розійдуться і заспокояться. До наступних виборів.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.