Країна. Автокефалія української церкви

Із хрестом чи на хресті

Що насправді принесе Україні томос

Що насправді принесе Україні томос — указ про автокефалію національної православної церкви

 

Максим Бутченко

 

 

9 жовтня двері резиденції Вселенського патріарха в Стамбулі, розташованої в історичному районі Фанар, де це місто вперто іменують Константинополем, закрилися.

За ними почалося засідання Синоду.

Його порядок денний, розраховано на три дні, не оголошувався. Але в Україні за новинами з Фанара стали стежити мільйони вірян А все тому, що Синод міг дати країні один невеличкий, але довгоочікуваний папірець.

За кілька днів до цього, в один із осінніх вихідних, група парафіян біля центрального входу до Києво-Печерської лаври взялася обговорювати автокефалію.

День стояв теплий, але від слів цих мирних на вигляд киян мороз йшов шкірою: парафіяни Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), вони все емоційно засуджували бажання президента Петра Порошенка неодмінно отримати той самий папір, іменований томосом — указ Вселенського патріарха про дарування самостійності українській православній церкві.

Одна з парафіянок, 62-річна Надія, буквально криком пояснила НВ, що поганого у томосі: "Це все розкольники з Київського патріархату задумали і прокляті американці. Навіщо нам інша церква? У нас вже є своя!"

Водночас Надія з благанням подивилася у бік лаври, немов у ній і полягала її остання надія.

За могутніми стінами древньої святині ховалася не надія, а митрополит Павло, намісник лаври. За сумісництвом — один із основних діячів УПЦ МП.

Напередодні стихійного обговорення томосу під стінами його обителі Павло записав відеозвернення, в якому м'яко, але наполегливо погрожував Божим прокляттям усім тим, хто захоче під виглядом збирання всіх церков у помісну церкву відібрати лавру в УПЦ МП. За його персональними даними, подібну спробу зроблять націоналісти 14 жовтня — на Покрову.

Павло як у воду дивився, та не все у ній роздивився.

Пізніше представники СБУ оприлюднили зібрані ними дані про те, що російські спецслужби готують провокації в Україні: агенти Кремля під виглядом українських праворадикалів атакуватимуть православні святині, які сьогодні контролює УПЦ МП. Ці дії, за оцінкою СБУ, мають на меті спровокувати масові заворушення і дестабілізувати суспільство.

Москва вже кілька тижнів, після того як перспективи автокефалії стали реальністю, готує Україну до внутрішньоцерковного конфлікту. Який має перерости чи не у громадянську війну.

От як про це в середині вересня сказав Іларіон, митрополит Російської православної церкви (РПЦ): "Якщо УПЦ МП визнають церквою країни-агресора, як вони [політики в Україні] зараз кажуть, якщо її позбавлять законних прав, то ми можемо очікувати, що розкольники заволодіють великими монастирями, такими як Києво-Печерська лавра, Почаївська лавра. Тоді, звісно, православні віряни захищатимуть ці святі місця і може початися кровопролиття".

А шеф Іларіона, патріарх РПЦ Кирило, і поготів передрік українській владі перспективу повалення.

Теза про те, що томос відкриває двері праворадикалам, які прагнуть захопити "істинно православні" церкви, озвучує не тільки Москва: в Україні з подібними заявами виступають представники Опозиційного блоку (ОБ). Так, наприклад, сформулював проблему автокефалії в бесіді з радіо НВ Олександр Вілкул, співголова Опоблоку.

У лавах цієї партії є не лише парафіяни МП, а й один із головних меценатів московської церкви в Україні — мільярдер Вадим Новинський.

До пристрастей представників РПЦ, УПЦ МП і ОБ довела нешкідлива і пристойна на вигляд літня людина — Вселенський патріарх Варфоломій. Старий намірився піти назустріч побажанням України і повернути країні помісну православну церкву, тим самим вивівши її з-під влади церкви московської.

Здавалося б, дрібниця. Але, як зауважив архієпископ Євстратій (Зоря), прес-секретар УПЦ Київського патріархату (КП), що усіма силами підтримує томос, йдеться про щось більше — про те, що автокефалія української церкви поховає російський імперський проект. А це вже не питання релігії, а політика, точніше — геополітика.

інфогрфіка
Справа на мільйони

В Україні приблизно 20 млн осіб, за оцінками низки аналітиків, називають себе православними.

За формальною ознакою, кількості парафій, МП набагато випереджає своїх конкурентів — КП і Українську автокефальну православну церкву (УАПЦ): 12 тис. проти 4,8 тис. і 1 тис. відповідно.

Але за кількістю вірян, як свідчать дані того ж Центру Разумкова, попереду всіх — Київський патріархат: його прихильниками називають себе 42,6% опитаних. За масштабування цієї частки на всю країну виходить 8,7 млн ​​прихожан.

Частка прихильників "московської" церкви помітно менша — 19,1%.

Не дивно, що, маючи подібну електоральну підтримку, а також очевидне підігравання частини священнослужителів МП російській агресії і сепаратизму на сході та півдні країни, Порошенко зважився активно просувати ідею томосу.

Тим більше, що зараз до "своєї" церкви, яку втратила Україна разом із незалежністю більше 300 років тому, прихильні самі небеса. Вірніше, ситуація, яка склалася як у світовій політиці, так і в оточенні Варфоломія.

Попередню спробу повернути до життя колись втрачену Київську метрополію — самостійну церкву під егідою Вселенського патріарха — Київ зробив у 2008-му, під час президентства Віктора Ющенка.

Представники УПЦ КП та УАПЦ планували, що їхні церкви стануть основою метрополії, і запросили Вселенського патріарха до української столиці на святкування 1020-річчя Хрещення Русі. Але далі ідей справа не пішла.

А ось після Євромайдану до процесу переговорів із Константинополем долучилася влада.

За словами Олега Медведєва, політтехнолога Банкової та спічрайтера глави держави, головним драйвером цієї теми став сам Порошенко. "Думаю, він реально закусив вудила 8 травня 2015 року, коли у Верховній Раді верхівка УПЦ МП демонстративно не встала, щоб вшанувати пам'ять загиблих українських воїнів", — каже він.

Вже через 11 днів Верховна рада підтримала звернення президента до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу.

І тут Україні допомогли, самі того не бажаючи, вороги — росіяни: сталася сварка московського патріарха із Варфоломієм.

Константинопольський владика вважав справою всього свого життя скликання Всеправославного собору — зібрання всіх православних церков світу. Його готували 40 років, але коли він пройшов — сталося це в 2016-му, — РПЦ на чолі з Кирилом захід проігнорувала.

Варфоломій ще в 1996 році образив москвичів, надавши томос Естонській православній церкві без згоди РПЦ.

Константинопольський-московський конфлікт українська журналістка Соня Кошкіна, прихожанка однієї із парафій МП, яка відстежує церковну тему, вважає вирішальним фактором, який спонукав Варфоломія підтримати ідею Києва про автокефалію.

До всього додалася і позиція США, які намагаються посилити тиск на Росію.

"Може, це грубо звучить, але нам [Україні] тупо пощастило в такій ситуації", — каже Кошкіна.

Після того, як Порошенко звернувся до Вселенського патріарха, колеса давньої історії закрутилися швидше. І на початку вересня Варфоломій відправив до України двох своїх представників, екзархів, — архієпископа Даніеля Памфілона зі США і єпископа Іларіона з канадського Едмонтона. Обидва на місці повинні були підготувати ґрунт для появи на світ томосу.

Після цього представники РПЦ почали вже публічно лаяти Варфоломія і його церкву, розповідаючи, що Вселенський патріарх — це фікція, та й церкви під ним ніякої немає, одна суцільна мусульманська Туреччина.

Росіянам підтакують і українські опозиціонери. "Ви в курсі, скільки у Константинопольського патріарха прихожан у всій Туреччині? — запитував у НВ Вілкул. — Я довідався: у нього всього лише 4 тис. осіб".

Водночас 23 вересня "нікчемний" Варфоломій публічно нагадав усім недоброзичливцям приклад Чехії, яка отримала автокефалію у 1998 році. А потім заявив: "Настала черга України, яка, я сподіваюся, отримає статус автокефалії незабаром, не зважаючи на існуючі перешкоди. Це станеться, оскільки вона має на це право".

З такими настроями зібраний Варфоломієм Синод і вирушив засідати на Фанар.

фото 1

ОСНОВА НОВОЇ ЦЕРКВИ: УПЦ КП (на фото — найвищі чини КП на чолі з Філаретом у Володимирському соборі Києва) стане основою єдиної помісної церкви

На початку початку

На думку патріарха Філарета, глави УПЦ КП, буквально через два тижні після того, як Україна отримає томос, у країні відбудеться всеукраїнський Собор. На ньому й оберуть нового предстоятеля нової церкви. І до неї одразу підключаться єпископи — свою згоду на це дали вже 40 архієреїв УПЦ КП та 12 — УАПЦ.

Від Московського патріархату до помісної церкви також одразу увійдуть деякі його високопоставлені представники. Але скільки їх буде, поки невідомо.

Найпопулярнішу в Московському патріархаті позицію щодо томосу НВ озвучив отець Микола Данилевич із відділу зовнішніх зв'язків УПЦ МП. Мовляв, умови автокефалії для них прості: спочатку об'єднання всіх православних церков, а потім — томос.

Дізнавшись про ці слова, архієпископ Євстратій з КП коротко кинув: подібна позиція утопічна. Тому що православні в Україні багато разів намагалися об'єднатися, але щоразу справа закінчувалася нічим.

Втім, думка Данилевича — це далеко не консолідована позиція всієї "московської" церкви.

Митрополит Олександр Драбинко, представник Московського патріархату, розповів НВ, що сам він підтримує надання томосу. Але всередині церкви це питання ніяк не обговорювалося. І хоча нещодавно УПЦ МП поширила заяву про те, що її єпископат виступає проти автокефалії, насправді ніхто думки єпископів не питав.

"У нас нікому не дають голосу, — пояснив Драбинко.— Прислали готовий папір з управління справами або з Москви — і все, жодного обговорення, нічого. А священики мені телефонують, запитують, що робити".

Отець Андрій Дудченко з УПЦ МП так описує настрої, що панують серед священиків: противників томосу небагато — близько 15%, прихильників — трохи більше, близько 20%. Основна ж маса вичікує: більшість насторожено ставиться до нинішнього патріарха КП Філарета, якого РПЦ відлучила від церкви в 1997 році за розкольництво.

І навряд чи ця інертна маса швидко переорієнтується із МП на нову помісну церкву.

Процес переходу в її лоно окремих "московських" парафій обіцяє бути трохи жвавішим.

За правилами церковна громада на загальних зборах більшістю голосів може змінити патріархат. Але за останні роки лише близько сотні парафій МП перебралися під крило КП. Причина — "київських" багато вірян вважали розкольниками і бунтарями.

Однак, як тільки Вселенський патріарх дасть помісній церкві офіційне визнання, процес прискориться. Особливо на заході та в центрі країни, вважає релігієзнавець Юрій Чорноморець, — у Волинській, Рівненській, Київській і Полтавській областях.

Поступово вал наростатиме. "Після створення нової церкви і вливання у неї парафій і священиків вона стане найбільшою в Україні", — певен Чорноморець.

фото 2

ГЕОПОЛІТИКА: Речник УПЦ КП Євстратій (Зоря) певен, що поява української помісної церкви поховає російський імперський проект

Центри всього

О крема глава цієї складної церковної історії — лаври.

В Україні їх три: Києво-Печерська, Почаївська та Святогірська. Всі підпорядковані УПЦ МП. І кожна стала прихистком для найортодоксальніших промосковських настроїв і релігійного мракобісся.

Так, за словами Євстратія, у Почаївській лаврі досі проповідують, що в Брюсселі стоїть машина на прізвисько Звір. І вона всім європейцям ставить його число — позначку 666. Тому в Почаєві виступають проти магазинних штрихкодів та ідентифікаційних номерів.

А той самий Павло, настоятель Києво-Печерської лаври, буквально декілька днів тому розповів вірянам про існування секретних лабораторій США, які випускають в українські міста і села отруйних комарів, що розносять заразу.

Святогірську лавру, розташовану на Донбасі, віряни між собою називають не інакше як сепаратистською — через пануючі там настрої.

"Лаври — це не тільки ідеологічне, а й політичне питання: хто керує лаврами, той і формує політику серед прихожан", — розповідає Чорноморець.

А ще лаври — це фінанси, продовжує він.

Бюджет православних церков децентралізовано. Місцеві парафії перебувають на самоокупності. Митрополії формують свій бюджет, а чернечі святині — свій.

У тій же Києво-Печерській лаврі розцінки за хрещення, за словами Чорноморця, сягають $10 тис., бо туди прагне потрапити вся еліта.

Формально УПЦ МП фінансово незалежна від РПЦ — не платить їй податки, не пов'язана іншими внесками. Але на ділі вся продукція, яка поширюється у храмах МП, виготовлена ​​на одному підприємстві у Підмосков'ї — в Софрині, що підкоряється РПЦ. Там роблять все — від ікон до різного начиння.

"Тому в РПЦ так бояться втратити Україну, адже виручка Софріна на 40% формується саме у нас", — каже владика Євстратій.

До Києво-Печерської лаври, як центру православ'я стікаються ще й гроші спонсорів. За словами Євстратія, депутат Новинський, один із головних спонсорів МП, щорічно витрачає на утримання "московського" церковного керівництва близько 30 млн грн.

 

ВОРОГ МОСКВИ: Своїми діями Вселенський патріарх Варфоломій налаштував проти себе Москву. Зате у його особі Україна отримала союзника

Томос як політика

П резидент Порошенко вже використовує тему єдиної церкви на своїх вуличних білбордах.

Але його численні опоненти — як усередині країни, так і поза нею — не готові поступитися цим майданчиком голові української держави.

До того ж Москва налаштована вкрай серйозно.

Віктор Кононенко, заступник голови СБУ, прогнозує: після отримання томосу росіяни спробують спровокувати в країні масові заворушення. Як варіант, вони завезуть сюди православних тітушок, які під виглядом українських націоналістів почнуть громити парафії МП. І якщо процес почне наростати, справа закінчиться масовими протестними акціями.

Подібні бунти вигідні Кремлю, адже вже навесні наступного року в країні відбудуться президентські вибори.

Віктор Єленський, депутат фракції Народного фронту, кілька разів стикався із православними тітушками. Він певен: якщо вчасно не припинити їхні дії, ситуація може вийти з-під контролю. Як це було, наприклад, на початку 1990-х, коли конфлікт між греко-католиками і православними охопив понад 1 тис. населених пунктів України.

Томос — це торжество справедливості
Юрій Чорноморець,
релігієзнавець

На думку Єленського, зараз ситуація гостріша: є замовлення на заворушення з боку Кремля, так і РПЦ із МП підігрівають проблему.

Про прийдешні неприємності, викликані томосом, говорять і політики — насамперед представники Опоблоку.

Той таки Новинський в одному з інтерв'ю заявив: якщо буде "легітимізовано розкол, велика ймовірність початку громадянської війни на релігійному ґрунті".

Щоправда, про свою роль у протистоянні розколу опоблоківці не кажуть. Вілкул лише зазначив, що томосу вони не сприймають.

А один із лідерів ОБ, Борис Колесников, у коментарі НВ заявив, що його партія "проти того, щоб політики втручалися у справи церкви". Але на прохання пояснити, що ж конкретно робитиме Опоблок, відповів коротко: "Це ідіотське питання".

Ідіотське чи ні, але ним точно скористаються як влада, так і опозиція, певен політолог Віталій Кулик. І саме Опоблок розстарався у цій темі більше за інших. "У ОБ казатимуть про війну з істинно православними, щоб мобілізувати свій електорат, — вважає експерт.— На нас чекає справжня сутичка як на політичному терені, так і церковному".

І все ж релігієзнавець Чорноморець закликає ступити на цей складний шлях, не переймаючись сумнівами. "Томос для України — це торжество справедливості за сотні років поневірянь і обману. Для української церкви це схоже на революцію правди", — каже експерт.

фото 4

БЕЗЗАПЕРЕЧНИЙ ЛІДЕР: Нова помісна українська церква стане найбільшою в країні, певен релігієзнавець Юрій Чорноморець

Як оцінюють автокефалію топові церковні діячі й український президент

 

 

 

Немає нічого неймовірного в тому, що якщо автокефалія буде надана тим, хто зараз є розкольниками, то проти канонічної церкви буде розв'язана вже справжня і повномасштабна війна

митрополит Волоколамський Іларіон,
глава відділу зовнішніх церковних зв'язків
Московського патріархату Російської православної церкви

  

 

Якщо вивчати історію православної церкви за текстами і документами, а не за створеними міфами і фальшивою історіографією, помітно, що абсолютно всі сучасні автокефалії були проголошені Вселенським патріархатом. Навіть якщо брати історію православної церкви в Росії, то бачимо, що її автокефалія була самопроголошена у 1448 році, коли в Москві обрали митрополита Йону самостійно, без дозволу Вселенського патріархату

архієпископ Тельміський Іов,
представник Константинопольського патріархату

 

Українці не відчувають себе комфортно під владою Росії і бажають бути абсолютно вільними на релігійному і політичному рівні. І тому попросили церкву-мати допомогти їм. Церква-матір вважає їх запит законним і слідуватиме тій політиці, яка була визначена на останньому засіданні Священного синоду

Варфоломій,
Вселенський патріарх

 

Вони не є представниками народу. Вони захопили владу внаслідок державного перевороту під час повстання Майдану. Вони хочуть автокефалію з метою зміцнення своєї влади, яку захопили незаконно. Народ їх скидатиме і виганятиме з влади, тому вони і прагнуть, і хочуть автокефалію. Щоб утриматися у владі з підтримкою авторитету Вселенського патріархату

Кирило,
патріарх Російської православної церкви

 

 

Я думаю, багато років мільйони українців мріяли про те, щоб Господь послав нам нашу об'єднану православну помісну церкву. Деякі втратили надію, деякі продовжували вірити. І Божа допомога дозволяє мені зараз стверджувати, що ми як ніколи близькі до отримання томосу на автокефальну помісну церкву

Петро Порошенко,
президент України

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.