Погляди

Вийти на арену

Українці немов сховалися від усього світу. Нас немає на міжнародній сцені, ми навіть не намагаємося шукати відповіді на глобальні виклики. Настав час це змінити. час дорослішати
Хочете купити цю статтю?

Українці немов сховалися від усього світу. Нас немає на міжнародній сцені, ми навіть не намагаємося шукати відповіді на глобальні виклики. Настав час це змінити. Час дорослішати

  

 

Олеся Островська-Люта,
директор Мистецького арсеналу

 

Ч и існує Україна на світовій арені? Більшість, напевно, скаже: "Ну, звісно!" У нас же є дипломатія, ми беремо участь у спортивних змаганнях, військових навчаннях, і слово Україна регулярно з'являється на шпальтах іноземних медіа. Не завжди в тому сенсі, в якому хотілося б: рідше у зв'язку з науковими проривами, частіше — у справах про ухилення від сплати податків, на кшталт випадку з Полом Манафортом, але все ж як суб'єкт міжнародного життя. І тут варто задуматися: а що таке ця світова арена? Звідси починається пафос, якого ніяк не уникнути, оскільки йдеться про те, що називають глобальними проблемами людства.

Міжнародна арена — це спільний інформаційний простір, де постійно обмінюються ідеями з питань, актуальних для всіх держав. Тут людство обговорює спільний порядок денний і варіанти взаємодії щодо таких викликів, як зміна клімату, міграція, нерівність, дослідження космосу. Саме тут йде пошук нового політичного порядку, здатного відповідати технологічним проривам людства. І де в цьому всьому України? Які відповіді на ці виклики пропонуємо ми?

Так ось, моя думка: на цій сцені українського суспільства — нас із вами — немає. Чому? Тому що у нас прийнято цікавитися малими практичними питаннями, актуальними для самої України. Ми навіть не наважуємося говорити на теми, які обговорюють "великі народи": міграція, нерівність, розрив між політичним устроєм і технологічним прогресом. Крім того, на жаль, нам як суспільству часто і нічого сказати. Так, наша культура цікава, але її творці мають мислити глобально, навчитися звертатися до людини з будь-якого куточка світу. І цього нам сьогодні дуже не вистачає.

Чи знаєте ви, наприклад, що в Німеччині, на найбільшому перекладацькому ринку Європи, наша література вважається літературою малої мови? Тобто така, коли носіїв дуже мало, а сама література є етнографічною практикою, а не справжнім обговоренням людської екзистенції. Наша наука ще тримається, але це радше диво. Наші політики і журналісти зосереджені на внутрішніх проблемах — їм нема чого сказати про політику Венесуели або уряд Нігерії. Ми живемо обмеженим життям. Ми немов сховалися від усього світу і стоїчно витримуємо удари долі, оскільки не шукаємо відповіді на глобальні виклики, хоча вони все одно б'ють по нас. І це потрібно змінити. Час стати суспільством із реальним голосом. Час дорослішати.

На жаль, нам як

Щоб прочитати статтю повністю,