Країна

Що чекає на країну

2019 рік — вирішальний для українців. Багато що стоїть на кону.
Хочете купити цю статтю?

2019 рік — вирішальний для українців. Багато що стоїть на кону. Час поговорити про те, як зміниться країна після виборів

 

 

Н езалежно від того, хто посяде крісло президента і яким стане склад нового парламенту в 2020 році, Україна має дотримуватися свого основного курсу в напрямку Європи. Але чи станеться саме так?

Минулого тижня НВ запустив цикл лекцій Україна 2020. Що чекає на країну? Відомі економісти, успішні бізнесмени, впливові історики та мислителі під час дискусій шукатимуть відповіді на найактуальніші та найболючіші питання про завтрашній день. Усього до 15 листопада відбудеться чотири зустрічі. Спектр тем — від проблем економіки до самоідентифікації нації.

4 жовтня відбулася перша дискусія під назвою Країна 2020 року, в межах якої президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер, науковий директор фонду Демократичні ініціативи Олексій Гарань, народний депутат від БПП Мустафа Найєм і заступник головного редактора газети Дзеркало тижня Сергій Рахманін назвали головні тренди розвитку України після парламентських і президентських виборів.

"Історія тягне нас до Європи", — певен Олександр Пасхавер. Тому, на його думку, істотного розвороту від цього курсу не відбудеться, але темп змін як і раніше не влаштовуватиме більшість населення. Однак швидкість трансформацій не може бути іншою через три об'єктивні причини, наголошує економіст. Перша — молодість української держави. Друга — цінності. За словами Пасхавера, для більшості населення як і раніше головною цінністю є виживання, водночас, як меншість перейняла європейську цінність активності та самореалізації. Третя причина — слабкість революційного прошарку, який виник протягом останніх років і активно діяв на Майдані.

Сергій Рахманін також вважає, що курс України радикально не зміниться. "Люди, які прийдуть до влади невдовзі, не стануть робити різких рухів хоча б з інстинкту самозбереження, — певен він. — Навіть, якщо наберуть силу орієнтовані на Росію політики, рух призупиниться, але не розвернеться на 180 градусів".

Мустафа Найєм назвав найближчі два роки періодом переходу від вирішення тактичних завдань до стратегічного мислення. "У нас не було моменту, щоб видихнути і зайнятися системними речами, — каже екс-журналіст. — Ми постійно "гасимо пожежі". Головним завданням на найближче майбутнє він називає необхідність довести життєздатність ідей, з якими до парламенту прийшли нові обличчя, а також перестати говорити про власну інакшість.

"Мені здається, що "іншим" чиновникам і політикам настав час перестати бути білими воронами. Тому що "інші" — це і є та норма, до якої ми йшли", — розмірковує Найєм. Що стосується нового парламенту, політик прогнозує повернення старих облич.

Щоб прочитати статтю повністю,