люди

Глухівський романтик

Мішель Терещенко, уродженець Парижа і мер Глухова, який заявив про намір стати президентом України, розповідає, як намагався перемогти сірого кардинала Сумської області

Мішель Терещенко, уродженець Парижа і мер Глухова, який заявив про намір стати президентом України, розповідає, як намагався перемогти сірого кардинала Сумської області, та порівнює життя у Франції й Україні

 

Віталій Сич

 

 

Чверть століття тому Мішель Терещенко, французький бізнесмен і нащадок знаменитого роду українських меценатів, уперше приїхав на історичну батьківщину, в Україну. А через 20 років закріпив повернення офіційно: 60-річний підприємець відмовився від французького громадянства на користь українського.

Причиною такого незвичайного рішення Терещенко називає борг перед предками. Цей борг він уже чверть століття намагається повернути, живучи і працюючи у маленькому місті Глухові, звідки походить його відома своєю благодійністю сім'я. Спочатку він займався бізнесом, відроджуючи на Сумщині виробництво льону, а з 2015 року став мером Глухова, отримавши від жителів міста рекордний рейтинг довіри — майже 70%.

Утім, три роки мерства у прикордонному з Росією місті і жорсткий конфлікт з обласною владою і депутатами міськради обернулися для Терещенка провалом. Днями він оголосив про дострокову відставку з поста мера Глухова і майже одразу ж — про свої президентські амбіції.

Все це НВ завважав причинию для бесіди з Терещенком.

— Ви народилися у Франції, десять років прожили у США. Вперше в Україну потрапили в 1994 році. Яке враження вона тоді для вас залишила?

— Україна — це батьківщина моїх предків і тому моя батьківщина. Коли я вперше сюди потрапив, то відразу зрозумів, що це справжня європейська країна, дуже перспективна. Глухів, звичайно, дуже відрізняється від Парижа, але 300 років тому він також був європейською столицею, дуже красивою. У нас є водонапірна вежа, віддалено схожа на Ейфелевую вежу. Природа навколо схожа одночасно і на Баварію, і на Тоскану, красиві ліси.

 

 

— Ви бачите в Глухові схожість із Баварією й Тосканою?

— Так, але головна цінність Глухова — це люди, вони патріоти міста і не хочуть жити по-новому в Польщі. У мене після Майдану було бажання допомогти їм. Я знав, що я не політик, і не був готовий бути міським головою, але все ще хочу допомогти землякам моїх предків.

— Люди в Глухові хоч і патріотичні, але були б не проти емігрувати в Париж, а ви мігрували якраз навпаки. Якщо взяти француза, який живе у Марселі чи Парижі, й українця, чим відрізняється їхнє життя?

— На жаль, найбільша різниця — це корупція. Якби в Україні не було корупції, ми вже були б такими ж багатими, як Франція. А так молоді українці мігрують за кордон. Ми спустошуємо Україну та реалізуємо мрію Володимира Путіна, щоб між РФ і Євросоюзом була безлюдна буферна зона. А немає людини — немає проблеми, це стара радянська філософія.

— Тобто найбільше вас вразила корупція?

— Так. Наприклад, посада губернатора продається, роздаються хабарі, щоб прокуратура працювала за інструкцією. У нас у Сумській області є приклад — це Андрій Деркач, народний депутат, якого, на жаль, обрали люди п'ять років тому. Губернатор області Микола Клочко — його людина, яка працює на захист інтересів Деркача. Так само працює обласний прокурор, перший заступник голови поліції. Цілий клан. Це велика проблема на всіх рівнях. Я думав, що ми можемо вирішити це питання, і я гордий сказати, що три роки ми в Глухові працювали без корупції.

— Це, напевно, перший такий період у Глухові без корупції за останні 20 років.

— Так, але це нелегко. Коли ми прийняли рішення працювати категорично без корупції, вони заблокували нам усе фінансування. Ми не отримали в бюджет міста нічого.

— Вони — це члени глухівської міськради?

— Ні, люди з обласної ради, губернатор, який захищає інтереси Деркача. Наш народний депутат, на жаль, сидить у бюджетній комісії Верховної ради, там блокували фінансування для міста.

фото 1

СПАДЩИНА ПРЕДКІВ: Мер Глухова Мішель Терещенко позує на тлі резиденції брата його діда, Олександра Терещенка у Києві. Нині у будівлі розташована Національна наукова медична бібліотека

 

— Виходить, що за суттю Сумська область перебуває у приватній власності сім'ї Деркача. А що президент отримує у вигляді оплати від Деркача?

— Сподівається, що отримає результат на виборах. Але не все так просто. Деркач був кумом Леоніда Кучми і зрадив йому заради Віктора Ющенка, після цього зрадив Ющенка заради організації виборів для Віктора Януковича та Партії регіонів. Зараз Деркач вважає, що наступним президентом країни буде Юлія Тимошенко. Він уже купив франшизу Батьківщини і погодив з Юлією Володимирівною, що, якщо вона буде президентом, його людина, Олег Бояринцев, стане губернатором області. Я не бачу перспектив і шансів для міста, якщо не буде інших кандидатів на президентських виборах.

Думаю, що я єдиний міський голова в Україні, який практично не п'є

— Іншими словами, він підтримує всіх, хто у владі, — кон'юнктура. Натомість ви виставили свою кандидатуру на виборах мера Глухова і перемогли із солідною перевагою в 68%. Ба більше, ви перемогли Андрія Деркача, сина колишнього глави СБУ, на його території, що досі не вдавалося нікому. Що ви пообіцяли глухівцям, чому вони підтримали вас?

— Вони голосували за мене так, як, мабуть, будуть голосувати на наступних виборах безліч українців. Я — абсолютно нове обличчя, нетиповий кандидат, тому що був громадянином Євросоюзу 60 років мого життя. Я служив у армії та був офіцером армії НАТО. Я знаю, що таке Європа, і знаю, що нам потрібно робити, щоб стати країною — членом Євросоюзу. Ну, і голосуючи за мене, вони більше голосували проти Деркача.

— За час роботи мером Глухова ви спілкувалися з американськими чи французькими інвесторами, привозили когось до Глухова?

— Європі зараз цікавіше будувати заводи на периферії України — у Словаччині, Польщі чи Румунії. І організовувати через безвіз або інші інструменти, щоб українці приїжджали на роботу туди. Євросоюз вже не дуже вірить, що український уряд, генпрокурор або президент почнуть справжню боротьбу з корупцією. Вся ця боротьба дуже схожа на імітацію.

— І все ж повернемося до приватних інвесторів. Вони до Глухова приїжджали?

— Був один інвестор із Бельгії, який приїхав відкривати завод із виробництва олії з льону та конопель. Це маленький завод, маленькі інвестиції. Він уже отримав дозвіл на будівництво і навіть вклав кілька мільйонів, але за тиждень до початку робіт Державна архітектурно-будівельна інспекція анулювала дозвіл на будівництво без усіляких причин. Вже тоді ми знали, що ця інспекція також працює заодно з губернатором. І інвестор пішов.

— Ви оголосили, що йдете в президенти, і заявили, що серед інших кандидатів немає людей, здатних перемогти корупцію і реформувати, модернізувати країну. Ви на своєму досвіді переконалися, наскільки складно боротися зі старою системою. Чому ви думаєте, що це вдасться вам у загальнонаціональному масштабі?

— Проблеми Глухова не розв'язуються на рівні Глухова. Тому я хочу дати цей бій на національному рівні. Тільки так можна щось змінити. Якщо президент вирішує, що генпрокурором має бути його кум, то вже ніщо працювати в такій країні не буде.

— Все-таки рейтинг упізнаваності на загальнонаціональному рівні у вас досить низький. І за півроку його складно наростити. Який резон брати участь, ви ж, напевно, не розраховуєте, що пройдете до другого туру виборів?

— Я впевнений, що буду у другому турі. У нинішній ситуації недовіри в країні той, хто набере більше 12% у першому турі, має всі шанси на другий. Ми не в ситуації п'ятирічної давнини, коли Петро Порошенко отримав 60% довіри вже у першому турі. Сьогодні люди розуміють, хто такий Порошенко, і знають, що він продовжить керувати корупцією в Україні наступні п'ять років.

— Ви неодноразово говорили про те, що небагаті та вирощуєте льон і коноплі. Що ви з ними робите, куди продаєте і наскільки великий дохід приносить вам цей бізнес?

— І льон, і коноплі — це культури, добре адаптовані до українських ґрунтів. Ми продаємо волокно і насіння. Практично все йде на експорт у Бельгію та Францію. Це приносить не величезний, але достатній дохід, а ще для мене важливо, що завдяки цьому бізнесу 83 сім'ї в Глухові можуть отримувати нормальну зарплату.

— Питання наостанок: що француз — або колишній француз — їсть у Глухові та яке вино він там п'є? Вам місцева кухня не здається важкуватою?

— Думаю, що я єдиний міський голова в Україні, який практично не п'є. Моя сестра у Франції, дізнавшись, що я стану мером, сказала, що буде перевіряти мою печінку двічі на рік. (Сміється.) Але я можу сказати, що і в Глухові, і в Україні загалом кухня дуже смачна. Вона багато в чому нагадує ту французьку кухню, яка існувала в моїй юності, 30–40 років тому. Українські вареники — ті самі равіолі, тільки більші.

 

 

Повністю інтерв'ю з Мішелем Терещенком прозвучить в ефірі Радіо НВ 12 жовтня. Його повну версію можна буде знайти на сайті nv.ua

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.