Країна

Одного разу в НАБУ

Як глава НАБУ Артем Ситник став для президента Петра Порошенка одним із найнезручніших і найнебезпечніших чиновників
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

За три з половиною роки, які минули відтоді, як глава держави благословив Артема Ситника на роботу в НАБУ, він став для Петра Порошенка одним із найнезручніших і найнебезпечніших чиновників. Хоча особистих випадів на адресу президента Ситник жодного разу не допускав

 

Іван Верстюк

 

 

П ісля закінчення робочого дня у спортзалі будівлі колишнього Мінпромполітики на столичній вулиці Сурикова, де зараз знаходиться Національне антикорупційне бюро (НАБУ), стукають м'ячі. Так співробітники відомства, яке за задумом його творців має поставити хрест на хабарництві у вищих ешелонах влади, знімають стрес — граючи у баскетбол.

Регулярно приходить покидати м'яч у кошик і 39-річний Артем Ситник, голова НАБУ. "У нашому бюро всі здають нормативи з фізичної підготовки, — всміхається він. — Ось і доводиться тримати себе у формі". Гарна фізична форма Ситнику дійсно не завадить: йому потрібно бути готовим до будь-яких несподіванок. Так, 1 жовтня цьогоріч він несподівано для себе опинився у столичному метро. Не сам, а у вигляді фотографій на лайтбордах із підписом Я викрию топ-корупціонерів. Окрімтого, була вказана дата сеансу викриття — 3 жовтня, місце — профільний комітет Верховної ради, час — 15:00.

Сам Ситник назвав появу плакатів типовою провокацією, до якої ні він, ні його команда не причетні.

Акція у столичному метро виглядає натяком на те, що Ситник мав відзвітувати про свою роботу в профільному комітеті Ради ще 19 вересня. Але до Ради не дістався — того дня стався скандал. Представники іншого антикорупційного відомства — Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), яка представляє в судах справи, розслідувані НАБУ, — заявили: в їхньому офісі намагалися встановити прослуховування. І робили це, мовляв, детективи з команди Ситника.

Оскільки формально підлеглий Генпрокуратурі Назар Холодницький, керівник САП, вже не вперше стає жертвою прослуховування, нібито встановленої представниками бюро, справа закінчилася плачевно: люди з прокуратури спробували заблокувати мікроавтобус зі співробітниками Ситника. Але ті не спасували і вирвалися на свободу, прокатали одного з прокурорів на капоті та пошкодили три автомобілі.

 

 

Загострення відносин САП і НАБУ сталося одразу після того, як детективи Ситника повідомили про підозру в недостовірному декларуванні майна двом високопосадовцям — міністру інфраструктури Володимиру Омеляну і першому заступнику глави СБУ Павлу Демчині, який веде економічний блок у спецслужбі. До того ж САП не дала ходу справі, в якій фігурує представник СБУ.

Лайтбокси в метро не найгірше, що може статися у кар'єрі Ситника: його бюро вже напрацювало досить для того, щоб у нього з'явилася ціла армія високопоставлених і добре забезпечених недоброзичливців.

У руках у детективів Ситника зараз перебуває майже сім сотень проваджень за корупційними злочинами, втрати держави від яких становлять 200 млрд грн.

Саме НАБУ замахнулося на дійсно серйозних персонажів: вело справи проти екс-глави Державної фіскальної служби Романа Насірова, колишнього депутата Миколи Мартиненка і його побіжного колеги Олександра Онищенка.

За три з половиною роки роботи НАБУ виявило 360 корупціонерів, справи 227 із них перебуваються у суді. Цьогоріч детективи завершили розслідування бурштинової справи, в якій фігурують депутати Борислав Розенблат і Максим Поляков. Також НАБУ довело до суду мера Одеси Геннадія Труханова за махінації з муніципальною нерухомістю.

Крім того, роботу НАБУ критикували чи не всі можновладці — від президента Петра Порошенка і генпрокурора Юрія Луценка до окремих депутатів.

"Артем — прокурор-розслідувач до мозку кісток, але не політик, який вміє вести публічну дискусію", — каже Віталій Шабунін, директор Центру протидії корупції.

За даними соціологів фонду Демініціативи, у команди Ситника найвищий рівень суспільної підтримки серед усіх правоохоронців — 35,1%. У прокуратури цей показник дорівнює лише 9,3%.

Діяльність НАБУ відкрито підтримують і міжнародні партнери — посольство США, представництво ЄС і ООН, організація Transparency International. "У довгостроковій перспективі успішність України в умовах російської агресії залежить саме від здатності викорінити корупцію", — пояснює Марі Йованович, посол США в Україні.

Під її словами готові підписатися і зовнішні інвестори: за даними опитування інвесткомпанії Dragon Capital і Європейської Бізнес Асоціації, бізнесмени-іноземці вважають саме корупцію головною перешкодою для вкладення капіталів у країну.

 

раст

ЗАКЛЯТІ КОЛЕГИ: Артем Ситник і Назар Холодницький регулярно критикують одне одного, що істотно заважає їхній роботі

Складна вакансія

С итник очолив бюро, пройшовши у 2015 році серйозний відбір.

Спочатку документи на його нинішню позицію подали 176 осіб. Після перевірки анкет і декількох етапів співбесід конкурсна комісія визначила чотирьох кандидатів, серед яких був і Ситник.

Правозахиснику Євгену Захарову, секретарю комісії, сподобалося, як він відповів на одне із запитань на співбесіді — про феномен української корупції. "Артем сказав тоді, що головне джерело корупції — злиття бізнесу і влади, — згадує Захаров. — Якби мене попросили відповісти на це питання, я б сказав так само".

До приходу в НАБУ Ситник очолював слідчі відділи прокуратур Кіровоградської та Київської областей, де розслідував кілька резонансних справ. Так, завдяки його роботі Апеляційний суд Кіровоградської області у 2004 році визнав недійсним обрання Віктора Януковича президентом в окрузі №100 — через фальсифікації. Цей випадок став одним із каменів, під вантажем яких кандидат Янукович тоді так і не сплив до посади глави держави.

"Мене вразила ця історія, — зізнається історик Ярослав Грицак, який також був членом комісії. — На Ситника [в той момент] був сильний тиск, але він не поступився".

Пізніше Ситник залишив прокуратуру, влаштувавшись на роботу до приватної юркомпанії, де спеціалізувався на економічних справах.

А потім подав документи в НАБУ — і отримав сім голосів із дев'яти можливих.

16 квітня 2015-го Порошенко призначив Ситника директором НАБУ. Навряд чи в той момент глава держави підозрював, що через три роки він особисто займеться дискредитацією голови бюро.

 

фото 1
Відносини з головним

ід офісом НАБУ ми дуже часто фіксуємо спецкомплекси для стеження і зняття інформації, які встановлюють інші правоохоронні органи", — каже Ситник.

Більшість справ, які розслідує бюро, — економічні. Одна з найскладніших — схема визначення вартості вугілля, так звана формула Роттердам+.

Нацкомісія з регулювання ринку енергетики (НКРЕКП), керівника якої призначив Порошенко, у 2016 році вирішила: в тариф теплових електростанцій закладається ціна вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну.

Внаслідок, на думку енергетичного експерта Андрія Геруса, у виграші опинився мільярдер Рінат Ахметов, який контролює 80% видобутку вугілля у країні.

Доставляти чорне золото з Роттердаму йому не потрібно — компанії Ахметова добувають його в Україні. Але тарифом він все одно користується.

"Тариф, на наш погляд, абсолютно безпідставний, — каже Ситник, для якого Роттердам+ перетворився на головне кар'єрне випробування. — Його просто наклали на населення України без адекватних економічних аргументів".

Слідство йде кілька місяців, і сама справа вже ледь вміщується у 90 коробках із паперами. Про це НВ розповів один із представників НАБУ на умовах анонімності, додавши: "Оскільки в справі замішані президент і Ахметов, експерти бояться ділитися зі слідством своїми висновками".

"Я невигідний президенту", — відверто заявляє директор НАБУ.

Причина не тільки в розслідуванні вугільного тарифу: бюро почало викликати на допити найближчих соратників Порошенка у справі про скупку голосів фракцією БПП, пояснює Ситник.

Розслідування засноване на листуванні в месенджері Whats-App. Її депутат-утікач Онищенко, обвинувачений у маніпуляціях із газом на €100 млн, передав журналістові-розслідувачу Дмитрові Гнапу, а той — НАБУ.

У листуванні найближчі соратники президента — депутати БПП Сергій Березенко та Ігор Кононенко — вказують Онищенку, кому і скільки віддати грошей за конкретні голосування.

Згідно із законом НАБУ не може розслідувати дії президента.

Але термін Порошенка може закінчиться навесні наступного року. "Саме з цієї причини Порошенко хоче скомпрометувати НАБУ вже зараз", — каже депутат БПП Сергій Лещенко, який регулярно опонує главі держави.

Одним із проявів подібної тактики сам глава НАБУ вважає історію, що сталася з ним у квітні цьогоріч. Тоді журналісти програми Схеми зафіксували факт нічного візиту Ситника в будинок, де живе президент. На таємній зустрічі був присутній також народний депутат Олександр Грановський, один із наближених до Кононенка.

 

раст2

ТАЄМНИЧА РЕКЛАМА: Вранці 1 жовтня у київському метро з'явилися лайтборди із зображенням Артема Ситника. Він пізніше натякнув, що їх замовив депутат Сергій Березенко

Зустріч, за словами Ситника, ініціював Порошенко: глава держави пропонував обговорити питання створення Антикорупційного суду. "Я був наївний і дійсно думав, що Порошенко хоче обговорити зі мною суд, — виправдовується голова НАБУ. — Але, напевно, мене запросили, щоб зробити про це сюжет".

Ще помітнішу роль у справі компрометації Ситника грає САП. "Ми бачимо, як САП і НАБУ зіштовхують між собою, — каже Олег Рибачук, голова громадської організації Центр UA та колишній віце-прем'єр. — Це робиться як із Банкової, так і з парламенту".

Холодницький заблокував одразу кілька резонансних розслідувань, проведених НАБУ. Наприклад, справа про закупівлю МВС за завищеними цінами рюкзаків, у якій фігурував син міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Або розслідування, присвячене розкраданню коштів державних Черкасиобленерго і Запоріжжяобленерго за участю братів Григорія та Ігоря Суркісів. Нещодавно до цього списку додалася справа про можливе незаконне збагачення заступника голови СБУ Демчини.

"Справа Демчини — це тест на те, чи здатні НАБУ і САП на принципові дії, — вважає Віталій Касько, колишній заступник генпрокурора. — Так звана політична еліта у цій справі [в її об'єктивному розслідуванні] не зацікавлена​".

А от розслідування, в якому фігурує міністр Омелян, який потрапив до уряду за квотою Народного фронту екс-прем'єра Арсенія Яценюка, САП не стало гальмувати.

Показова позиція самого Ситника. Він пояснює, що справу Омеляна ініціював один із детективів НАБУ, який знайшов, що в декларації міністра є невідповідність між витратами і доходами. "Заборонити детективу нести підозру до прокуратури з тієї причини, що частина суспільства вважає Омеляна реформатором і далеко не найбільшим корупціонером, я не можу", — каже глава НАБУ.

Дамоклів меч

К ритика роботи Ситника звучить часто. "Ми створили НАБУ для боротьби з топ-корупцією в країні, а закінчилося тим, що велика риба не попадається", — заявляв, наприклад, Антон Геращенко, депутат від Народного фронту і радник глави МВС.

Але, як каже статистика, Геращенку слід обрушити свій гнів радше на людей у ​​мантіях. Із 155 проваджень, за якими НАБУ і САП направили до судів обвинувальні позови, за 49 ще навіть не почалися підготовчі засідання. Окремі справи лежать у судових архівах півтора року.

"У НАБУ дуже важка робота, — каже Ека Ткешелашвілі, колишній генпрокурор Грузії та глава Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.— Ти гаруєш, гаруєш, і бачиш, як справа потім простоює в суді".

Тим часом над головою керівника НАБУ продовжує висіти дамоклів меч звільнення. Є два варіанти того, як можна прибрати Ситника до закінчення семирічного терміну його повноважень.

Перший — відсторонити його за звинуваченням у скоєнні злочину. Цей сценарій вже реалізовує Генпрокуратура.

Йдеться про так звану зустріч не під запис із журналістами, під час якої Ситник нібито порушив таємницю слідства. Щоб довести провину голови НАБУ, ГПУ отримала в суді дозвіл на доступ до даних мобільних телефонів двох її учасниць — журналіста НВ Христини Бердинських та її колеги Наталії Седлецької.

За версією Луценка і його команди, Ситник розповів деталі справи про незаконне збагачення Костянтина Кулика, колишнього військового прокурора сил АТО.

Матеріали проти глави НАБУ на замовлення Генпрокуратури збирала СБУ, точніше підрозділ Демчини.

Але без даних із телефонів Бердинських та Седлецької розслідування застопорилося, журналістки оскаржили рішення суду про доступ до їхніх даних. Крім того, за представників ЗМІ заступився Європейський суд із прав людини.

Депутат Лещенко певен: у даному разі можна говорити про сплановану акцію ГПУ і СБУ, спрямовану проти Ситника. Веде ж справу сам глава держави.

Другий варіант усунення шефа НАБУ — аудит.

19 червня НАБУ отримало останнього з трьох аудиторів: Порошенко призначив на цю посаду Павла Жебрівського, який перед цим очолював Донецьку військово-цивільну адміністрацію. Кабмін і Рада призначили своїх аудиторів раніше.

Коли почнуть працювати ці троє і коли вони зроблять фінальний звіт, невідомо: із аудиторами поки навіть не підписані трудові договори, й у них немає свого офісу.

Але перевіряти будуть усю діяльність НАБУ, з 2015-го до кінця 2018-го, зазначає Жебрівський. І обіцяє, що процес не буде швидким. Якщо висновки аудиторів виявляться негативними, то Ситника зможе звільнити своїм рішенням президент або парламент, проголосувавши за відставку більшістю голосів.

Один аудит НАБУ вже витримало: в березні цьогоріч звіт про діяльність основного антикорупційного органу країни представили міжнародні експерти. Їхню роботу спонсорували посольство США й Антикорупційна ініціатива ЄС.

Роботу Ситника і Ко вивчали Керол Таражка, аудитор з американського Мін'юсту, Ерік Джонсон, керівник слідчого управління цього ж відомства, а також Флеммінг Денкер, екс-заступник державного прокурора Данії.

"Аналіз показав, що НАБУ обробляє різні елементи проваджень належним чином, а розслідування проводить професійно і без затримок, — йдеться в їхньому звіті. — Опитані особи за межами НАБУ висловили спільну думку, що робота бюро відрізняється високою якістю — вищою, ніж, наприклад, робота поліції".

Чи задоволені роботою Ситника і в посольстві США. "Політично мотивовані атаки проти НАБУ треба припинити, — каже посол Йованович.— НАБУ — молода організація, яка під керівництвом Ситника досягла великих успіхів".

Сам згаданий послом керівник, сидячи у своєму кабінеті під портретом Тараса Шевченка, лише криво посміхається у відповідь на питання, чи зможе він втриматися у своєму кріслі до кінця каденції. "Працюємо під божевільним тиском", — тільки й промовляє він.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.