Погляд. Головний урок минулого

Який зараз світ?

У нас багато минулого, але майбутнє одне. І нам потрібно колективно вибрати шлях у це майбутнє
Хочете купити цю статтю?

Ми робимо велику помилку, порівнюючи наш час із 1930-ми напередодні Другої світової. Насправді тоді все було інакше. І краще б нам згадати, що сталося у 1880-і

 

Ніл Фергюсон,
британський історик, письменник,
професор історії в Гарвардському університеті та
старший науковий співробітник Оксфордського університету

 

Кожен період історії унікальний. Але між різними періодами існують певні подібності. Вінстон Черчілль якось сказав: "Чим далі в минуле ми дивимося, тим більше майбутнього бачимо". У нас багато минулого, але майбутнє одне. І нам потрібно колективно вибрати шлях у це майбутнє.

На жаль, чимало політиків і журналістів використовують погану аналогію в спробі описати наш час. Часто вони повертаються у 1930-і, порівнюючи поточні події саме з тими роками. Я хотів би отримувати по біткоіну за кожну погану колонку в пресі, коли пишуть про те, що ми знову опинилися в 1930-х роках минулого століття.

По-перше, у нас ще не було повторення Великої депресії. По-друге, популізм — не фашизм. Ми робимо велику помилку, змішуючи ці два поняття. І якщо вже вам так хочеться історичний аналогій, то залишімо все ж у спокої 1930-і роки. У минулому в людей виникали лише проблеми, коли вони намагалися цей період притягнути за вуха до своєї реальності.

Озирніться навколо: як багато людей одягнені у військову форму? Їх майже немає на вулицях. У 1930-х ви навряд чи зустріли б когось у цивільному. Згоден, досить поверхневий аргумент. Проте якби у нас була машина часу і ми могли перенестися у минуле, нас би шокував той час — наскільки він не схожий на все, що ми звикли бачити зараз. А ось якби ми опинилися у більш ранньому періоді, наприклад у 1880-х, то побачили б популістів, які закликають до обмеження міграції, скарги на багатих фінансистів, антисемітизм. Тож популісти кінця XIX століття значно більше нагадують популістів нашого часу. Тоді не було фашистів: вони не закликали до війни, вони жадали закриття кордонів і виступали проти вільної торгівлі. І те, що ми зараз проживаємо, відчуваємо, дуже схоже на той період.

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.