Країна. Президентські вибори

Залишиться один

Через декілька місяців офіційно стартує передвиборна кампанія, а НВ вже з'ясував, яку стратегію оберуть основні кандидати
Це матеріал Електронної версії журналу Новое Время, відкритий для ознайомлення. Щоб прочитати закриті статті – передплатіть.

За декілька місяців офіційно стартує передвиборна кампанія, а НВ уже з'ясував, яку стратегію оберуть основні кандидати. Петро Порошенко захищатиме український світ, Юлія Тимошенко спробує здивувати виборців численними програмами, Олег Ляшко закличе на допомогу Богородицю, а Юрій Бойко об'єднає всіх колишніх регіоналів

 

Максим Бутченко

 

 

Н а початку бесіди Андрій Лозовий, народний депутат від Радикальної партії Олега Ляшка (РПЛ), осінив хресним знаменням рибний салат. І лише після цього розпочав трапезу і розмову з НВ про те, якої стратегії дотримуватиметься лідер РПЛ на президентських виборах.

Справа була в ресторані на київській вулиці Шовковичній, що неподалік від Верховної ради. Споживаючи рибу, Лозовий, близький соратник Ляшка, розповів, що команда РПЛ зробить ставку на спілкування з людьми.

"Лідер", за словами Лозового, вже об'їздив сотню місць у всій країні, зустрічався з людьми на різних підприємствах. Під час цих поїздок, частина з яких припадає на заводи мільярдера Ріната Ахметова, нібито викристалізовується програма кандидата.

Втім, у Ляшка є й особливі помічники в справі заробляння електоральних балів. Зводячи перст до неба, Лозовий сказав про них так: "Господь Бог, Богородиця і апостоли — от наші політтехнологи". І повернувся до рибного салату.

До офіційного старту передвиборної кампанії залишилося кілька місяців, але всі головні претенденти на посаду глави держави вже вийшли на старт. Хто — з апостолами, а хто — з технологами та аналітиками. Вони всі працюють із дедлайном "весна наступного року", коли на виборні дільниці прийдуть пересічні українці та своїми голосами визначать шостого президента країни.

"У цій передвиборній кампанії буде багато бійок, у буквальному сенсі. Кандидатам важливо показати, що вони сильні. Тому адреналін тектиме річкою", — каже про передвиборні перегони політтехнолог Віталій Кулик.

фото1

ЮЛИН КУРС НА ВИБОРИ: Юлія Тимошенко як передвиборну стратегію використовує свою програму під умовною назвою Новий курс. Один із цих "курсів" — економічний — вона презентувала (на фото) в кінці вересня у Києві

Жити по-новому-2

П етро Порошенко — справжній важковаговик майбутньої кампанії. І не тільки тому, що посідає крісло глави держави. Він має серйозний фінансово-медійно-адміністративний ресурс.

Формально Порошенко ще не заявив про свої претензії на другий термін. Але вже активно долучився до перегонів, доносячи до мас через різні носії головні меседжі: "Армія! Мова! Віра!"

У глави держави вже і кістяк передвиборної команди зібраний. Глава штабу — Віталій Ковальчук, перший заступник глави Адміністрації президента. Роль основного радника-політтехнолога традиційно виконує депутат БПП Ігор Гринів, який зазвичай працює у парі зі своїм однопартійцем Ярославом Лесюком.

Спічрайтер у цій команді також є — це Олег Медведєв, який колись співпрацював із Тимошенко, а нині "постачає" промови главі держави.

Про те, що всі ці люди щільно зайнялися передвиборною грою, свідчить той факт, що Порошенко почав нарощувати свій рейтинг.

Якщо на початку року в замірах соціологів глава держави посідав четверте-п'яте місце, то за вересневими даними спільного опитування компаній Социс, КМІС і Центру Разумкова, президент став другим, поступившись лише Юлії Тимошенко.

Втім, у деяких опитуваннях Порошенко став першим — але за рівнем недовіри. Соціологи компанії Рейтинг у серпні цього року з'ясували, що до глави держави негативно ставляться 50% респондентів, тоді, як власники срібла і бронзи в цій номінації — Тимошенко і Ляшко — налаштували проти себе відповідно 28% і 26% опитаних.

Ірину Луценко, представницю президента у Верховній раді, подібні показники не лякають. За її словами, вони лише демонструють завищені очікування суспільства.

Наприклад, закладені ще в 2014 році у президентській економічній програмі цілі не мали поправки на розгорнуту в повну силу війну на сході та окупацію територій, де виробляли до 25% ВВП країни. "Чи можна вважати нашою помилкою надмірний оптимізм 2014-го року? — запитує Луценко. — Ні, я так не вважаю. Навпаки, щоб досягти значної висоти, потрібно ставити собі цілі ще вищі".

Про завдання, які ставить перед собою на виборах команда Порошенка, НВ розповів один із політтехнологів, близьких до Банкової.

Президент, за його словами, вже підняв на щит кілька тем: успішну дипломатичну політику і євроінтеграційні процеси, томос — надання українській церкві автокефалії, а також створення боєздатної армії.

Але це з очевидного. За суттю, президентська команда гратиме на перемогу — але не в першому турі, що навряд чи можливо, а в другому. І для цього штаб глави держави намагатиметься вивести на повторне голосування зручного для свого шефа опонента. Таким у Порошенка вважають Тимошенко.

В обох кандидатів, як стверджує джерело НВ у команді глави держави, високий рейтинг недовіри. "Працюватимемо на протиставленні меншого зла більшому, — відверто каже політтехнолог із Банкової. — Аргументувати станемо тим, що Тимошенко може повестися після перемоги як завгодно".

Політолог Володимир Фесенко прогнозує, що штаб Порошенка зробить свого кандидата головним українським патріотом, "носієм українського світу, який бореться із рускім міром". Паралельно президентські соратники стануть активно просувати міф про якусь проросійськість Тимошенко. "Адже дуже важливо показати ворога всередині країни", — каже Фесенко.

фото 2

ТРИ ЗАПОВІТНІ СЛОВА: Петро Порошенко намагається достукатися до розуму і сердець виборців за допомогою лише трьох слів

Її спроба номер Знову

орог усередині країни", яка ще у 2017 році піднялася на перший рядок президентських рейтингів і не поступається нікому, сидіти склавши руки не має наміру. Про це НВ розповів Олексій Мустафін, медіа-консультант штабу Леді Ю.

За його словами, передвиборна стратегія вічної принцеси української політики розбита на чотири частини. Перша — Новий курс: просування конституційної реформи, головні умови якої — вибори в два тури до парламенту, призначення прем'єр-міністра Радою та анулювання посади президента. Крім того, Тимошенко має намір запропонувати виборцям кілька варіантів громадського контролю — наприклад, створивши раду асоціації виробників із правом вето на профільні закони. Все це Леді Ю вже презентувала на великому форумі в Києві.

Другий елемент програми Тимошенко — економічний блок під назвою Новий економічний курс (НЕК). Лідер Батьківщини і його "продала" виборцям на ще одному масовому форумі, який відбувся у столиці зовсім нещодавно.

Наше завдання показати: у Тимошенко є план
Олексій Мустафін,
медіаконсультант штабу Юлії Тимошенко

НЕК передбачає те, що сама колишня бранка Качанівської колонії назвала "переходом від олігархічного сировинного устрою до соціальної ринкової економіки інноваційного типу": знищення монополій, оптимізація податкового законодавства, зміцнення гривні та приборкання інфляції, введення дешевих довгострокових кредитів, прискорення темпів економічного зростання до 7%. І тому подібний досить традиційний для України набір передвиборних обіцянок.

Третя складова — нова політика миру: повернення окупованих територій, а також звернення за допомогою до США і Великої Британії — держав-підписантів так званого Будапештського договору про гарантії для України в обмін на відмову від ядерної зброї. Людей з команди Тимошенко не бентежить той факт, що цей документ ні до чого конкретного Вашингтон і Лондон не зобов'язував.

Останній елемент програми Леді Ю носить назву Нова якість життя і присвячений зростанню соціального навантаження на державу.

"Наше завдання показати: у Тимошенко є план, — каже Мустафін. — Вона не йде на вибори з порожніми руками".

Вживаючи словосполучення наше завдання, Мустафін дещо спотворює дійсність. Тому що в команді Тимошенко чи не всіма процесами керує особисто Леді Ю.

Саме такий висновок можна зробити зі слів Олексія Рябчина, народного депутата від Батьківщини, який розповів НВ, що лідер його партії є і головним політтехнологом власного штабу. Вона, мовляв, сама детально займається усіма питаннями. "Тимошенко по-справжньому захоплена розробкою своєї програми, приділяючи їй всю увагу", — заявив Рябчин.

Але штаб у претендента №1 все ж є. І там працює народний депутат Олександр Абдуллін, перевірений соратник Тимошенко, який "генерує сенси і меседжі" і традиційно завідує співпрацею із засобами масової інформації. Також із командою Леді Ю працюють філософ Сергій Дацюк і політтехнолог Костянтин Матвієнко.

Ті "сенси і меседжі", які згенерували всі ці люди на чолі з Тимошенко, політолог Фесенко оцінює критично. Він назвав програму Леді Ю позитивною утопією, яку складно реалізувати. "Там багато цікавих ідей, але задумки від практики відділяє ціла галактика", — каже експерт.

фото3

МАЙЖЕ КАНДИДАТ: У Опоблоці ще точно не вирішили, чи стане Юрій Бойко (на фото — на передньому плані) їхнім єдиним кандидатом на посаду президента. Але за рейтингами йому поки немає рівних серед соратників

Перший непрохідний

Ф ормально третє і четверті місця в останньому рейтинзі кандидатів у президенти посіла "непрофільна парочка" — шоумен Володимир Зеленський та рок-зірка Святослав Вакарчук. Однак обидва завзято заперечують свою участь у виборах. І тому говорити про їхні виборна стратегії не видається можливим. І запити НВ, присвячені цій темі, Зеленський і Вакарчук проігнорували.

А от п'яте місце у вересневому дослідженні настроїв електорату із показником 7,6% голосів окупував Анатолій Гриценко, лідер партії Громадянська позиція (ГП). І це навряд чи стало позитивною новиною для кандидата — ще кілька місяців тому він був другим за популярністю претендентом після Тимошенко.

Недарма Денис Каплунов, представник штабу Гриценка, заявив НВ, що головне завдання їхнього кандидата — не розгубити рейтинг і довіру виборців. І не збільшити показник недовіри, який у цього політика виявився одним із найнижчих серед конкурентів — лише 8%.

Каплунов вважає: поки найбільша проблема лідера ГП полягає в тому, що електорат не сприймає його як експерта в економіці. А тому зараз Гриценко максимально часто коментує економічні теми.

Господь Бог, Богородиця і апостоли — ось наші політтехнологи
Андрій Лозовий,
народний депутат від Радикальної партії Олега Ляшка (РПЛ)

Крім того, команда колишнього глави оборонного відомства, за словами Каплунова, хотіла б об'єднати зусилля із партією Самопоміч львівського мера Андрія Садового. Але останній поки зволікає. Крім того, Садовий нещодавно заявив, що його політсила піде на президентські та наступні через півроку після них парламентські вибори самостійно.

Не все гаразд і в штабі Гриценка. Формально все виглядає надійно і працездатно —  в команді ГП працюють кілька досить відомих персонажів. Наприклад, колишній депутат БПП Єгор Фірсов, екс-заступник губернатора Міхеіла Саакашвілі Соломія Бобровська і Христина Бондаренко, в нещодавньому минулому — генпродюсер телеканалу ATR.

Нещодавно до цього колективу приєднався позафракційний депутат Віктор Балога — один із трьох братів-парламентарів, що представляють у нинішньому скликанні Закарпаття. Свого часу він був головою Адміністрації президента Віктора Ющенка, вважався одним із неформальних господарів Закарпатської області.

Минуле Балоги, на думку низки експертів, робить цього політика токсичним — він навіть здатен "отруїти" рейтинг Гриценка.

Один із представників ГП ​​на умовах анонімності розповів НВ, що Балога має привнести у команду Гриценка те, чого їй не вистачає: системність роботи та організації передвиборного процесу. "У нього великий досвід — як виборний, так і в розумінні того, що потрібно робити, — заявило джерело НВ. — Нам цього, ой, як не вистачає".

Жага реваншу

О позиційний блок (ОБ) теж готується до виборів, хоча єдиного кандидата у них ще немає.

Один із основних політиків ОБ на умовах анонімності розповів НВ про те, яким чином цей політичний союз планує діяти найближчим часом.

Так, процес об'єднання блоку із партією За життя Вадима Рабіновича перебуває на фінальній стадії. До новоствореного союзу, за словами співрозмовника НВ, доєднаються чинний мер Харкова Геннадій Кернес і скандальний проросійський політик Віктор Медведчук.

Цей широкий союз планувався вже давно. Але пряме "введення" Медведчука, мовляв, одразу знижувало рейтинг ОБ на 9%. А зараз негатив згладжує партія Рабіновича, підтримка якої в суспільстві досить серйозна: за останніми опитуваннями, у неї другий показник серед реальних партій — 6,4%. Вище тільки Батьківщина.

Усередині всього цього "консорціуму друзів мимоволі" йде, за словами джерела НВ, боротьба за єдиного кандидата на президентських виборах. Змагаються три групи: "газова" на чолі з депутатом Сергієм Льовочкіним, "донецька" мільярдера Ріната Ахметова і "медведчуківська".

Поки основний претендент — депутат Юрій Бойко, який лише трохи відстає від Гриценка зі своїми 7,1%. За інформацією закритої фокус-групи, проведеної аналітиками ОБ, він найпривабливіший для електорату серед усіх опоблоківців. А все тому, що симпатичний немолодим жінкам і людям із достатком нижчим за середній, які є прихожанами Української православної церкви Московського патріархату.

Серед прихильників ОБ, як показали дані фокус-групи, багато хто асоціює Бойка з Віктором Януковичем — мовляв, у них навіть міміка та жестикуляція схожі. А це великий плюс для виборців південного сходу країни — базового регіону для опоблоківців.

Але представників ОБ більше турбує не єдиний кандидат, а створення нового союзу. Адже їхня головна мета — парламентські вибори. "Ми будуємо нову велику партію, яка стане певним аналогом Партії регіонів, але менш централізованою", — заявило високопоставлене джерело НВ у Опоблоці.

На виборах до ВР "аналог Партії регіонів" може розраховувати на високий результат, перетворившись на головний біль для нового президента. Саме через Раду проходить затвердження глави уряду, і вся його подальша робота залежатиме від підтримки більшості.

Зараз без Криму і Донбасу ресурс ОБ становить близько 5 млн осіб проти 15 млн виборців, які були електоральною базою Партії регіонів. Тому, за словами Бориса Колеснікова, одного із лідерів Опоблоку, вони націлені на парламентські вибори. А там, з урахуванням "широкого об'єднання" ОБ може отримати до третини місць у Верховній Раді з 423 можливих.

Утім, Фесенко оцінює потенціал опоблоківців скромніше — приблизно 20% голосів і близько сотні депутатів.

У Опоблоці не виключають, що в новому парламенті вони співпрацюватимуть з іншими політсилами.

Експерти впевнені: одним із прихованих "друзів" ОБ стане партія Ляшка. Адже її лідер сьогодні обзавівся унікальним умінням — він проводить зустрічі з трудовими колективами великих підприємств, підконтрольних Ахметову. Зробити подібне без схвалення власника неможливо.

Та й джерело НВ у керівництві Опоблоку каже про те, що колишній донецький мільярдер тісно співпрацює із радикалами.

Але оскільки стратегію партії Ляшка, за словами Лозового, визначають небесні сили, прогнозувати дії РПЛ під час і після виборів не готовий жоден з експертів.

У будь-якому разі опитані НВ експерти сходяться на тому, що майбутні президентські вибори стануть полігоном для різних маніпулятивних стратегій. А одним із вирішальних факторів гонки за посаду глави держави стане геополітика — підтримка з боку ЄС чи реверанси з Кремля.

Але на перемогу зможе розраховувати лише той кандидат, який знайде власну "фішку". "Потрібно щось вражаюче, як вибух", — певен Фесенко.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.