Погляд. Тест на виживаність

Все стало Орвелл

Ми часто чуємо, що найкращою протидією пропаганді є правда. Це гарно. Але це ще не вся правда
Хочете купити цю статтю?

Ми часто чуємо, що найкращою протидією пропаганді є правда. Це гарно. Але це ще не вся правда

 

Дмитро Кулеба,
постійний представник України в Раді Європи

 

Ю НЕСКО внесла особистий архів Джорджа Орвелла до реєстру документальної спадщини Пам'ять світу. Напевно, сам він скривився б, дізнавшись, що є якийсь список у стилі "вся пам'ять однаково важлива для світу, але деяка важливіша за іншу". Але так вже влаштований цей світ.

Реальність перевершила застереження Орвелла. Він писав про державну пропаганду однодумності. Вона не встановила монополію на переконання і емоції. Але вона існує як частина керованого різними гравцями глобального інформаційного хаосу. А з Великими урядовими братами непогано уживаються Великі бізнес-брати — Google, Amazon, Facebook, Apple, Alibaba тощо.

Є тут і свій борець із системою. Проте тепер, цілком у дусі часу, це не людина, а технологія. Євангелісти блокчейну обіцяють людині свободу і безпеку. Але, до їх честі, визнають, що історія цілком може зайти на чергове коло. І з блокчейном Брати можуть не зійти зі сцени, а стати ще сильнішими.

Думки Орвелла зі щоденника, есе та роману 1984 масштабуються в реальному часі до загрозливих розмірів. "Часто у мене виникає відчуття, що сама концепція об'єктивної істини зникає з нашого світу", — написав він, осмислюючи війну в Іспанії 1930-х. А міг би з таким же успіхом написати і зараз про нескінченні комунікативні війни, які палають навколо і всередині нас.

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.