Наука. Піраміди

Wi-Fi для фараонів

Найзагадковіші споруди в історії людства — єгипетські піраміди — збудовані так, щоб їхні мешканці не мали проблем із сигналом FM-радіо чи Wi-Fi

Найзагадковіші споруди в історії людства — єгипетські піраміди — тепер стали ще таємничішими. Згідно з останніми дослідженнями, вони збудовані так, щоб ідеально фокусувати електромагнітну енергію, немов для того, щоб їхні мешканці не мали проблем із сигналом FM-радіо чи Wi-Fi

 

Олексій Бондарєв

 

 

Всі ми знаємо, що сигнал Wi-Fi має властивість зникати в деяких частинах будинку — найчастіше там, де він потрібен найбільше. Можливо, це відбувається тому, що ми просто будуємо будинки неправильної форми. На відміну від єгипетських пірамід: згідно з нещодавнім дослідженням групи фізиків, піраміди створені таким чином, аби концентрувати електромагнітну енергію у своїх основних зонах — внутрішніх приміщеннях, а також у точці трохи нижче своєї основи.

Простіше кажучи, піраміду Хеопса (а саме вона фігурує в дослідженні) збудовано таким чином, ніби її творці хотіли, щоб у покійного фараона був ідеальний прийом FM-радіо. Ну, або стабільне Wi-Fi-з'єднання.

Дослідження групи російських фізиків, що відкриває таємничі властивості піраміди, було опубліковано в авторитетному науковому виданні Journal of Applied Physics, яке випускає Американський інститут фізики, й одразу отримало підтримку з боку багатьох учених.

До того ж як фізиків, так й істориків.

Адже робота дослідників, які показали незвичайні особливості піраміди Хеопса, змушує задуматися не тільки про фізичні властивості будови. Але і про те, хто і навіщо міг побудувати таке понад 4 тис. років тому — в епоху, коли люди щиро вірили в потойбічний світ, а фараони видавали дочок заміж за своїх синів, щоб зберегти цілісність роду.

графік
Таємнича конструкція

Об'єктом дослідження групи фізиків з університету ІТМО в Санкт-Петербурзі стала піраміда Хеопса, також відома як Велика піраміда Гізи.

Вчені створили комп'ютерну модель піраміди, в якій були враховані її розміри, структура, щільність матеріалів та інші відомі науці параметри цієї легендарної споруди.

Авжеж, довелося вдатися до деяких припущень, пояснює Андрій Євлухін, один з авторів дослідження. Наприклад, про те, що всередині піраміди немає невідомих порожнин, і що стіни виконано з однорідного матеріалу.

В рамках цієї моделі було проведено розрахунки щодо поведінки радіохвиль і поглинання їхнього резонансу стінами піраміди, а також розглянуто електромагнітні взаємодії. Простіше кажучи, вчені проаналізували, як електромагнітні хвилі розсіюються і поглинаються всередині піраміди.

З'ясувалося, що конструкція піраміди ідеально підходить для того, щоб електромагнітні хвилі прямували у внутрішні приміщення піраміди і у ділянку, яка розташована під її основою.

Таким чином, найкращий "прийом" забезпечується у двох гробницях — Хеопса і його дружини, а також у третьому приміщенні — незакінченій гробниці нижче основи піраміди (досі невідомо, кому вона призначалася).

Це абсолютно несподіваний результат. Піраміда влаштована так, ніби хтось хотів, щоб у певних її частинах були оптимальні умови для взаємодії з електромагнітними хвилями.

І тут починається найцікавіше.

Схоже, нам варто зводити будинки в формі пірамід
Джасінто Боулер,
оглядач американського порталу ScienceAlert

Електромагнітне випромінювання, зокрема і видиме світло, радіохвилі та мікрохвилі, оточують нас постійно, навіть сонячне світло є видом електромагнітних хвиль, випромінюваних Сонцем.

Ми постійно користуємося електромагнітною енергією і відчуваємо її на собі, пояснює Антонія Грубич, фізик з Університету Монаша (Мельбурн, Австралія), яка не брала участі в дослідженні. Мікрохвильові печі, радіоприймачі та Wi-Fi залежать від електромагнітних хвиль, додає вона.

Спорудження будинків, усередині яких електромагнітні хвилі поширюються оптимальним чином, — мрія будь-якої сучасної людини, яка втомилася від того, що її ноутбук не завжди ловить Wi-Fi у власній квартирі.

Можливо, нам варто зводити будинки в формі пірамід, вважає Джасінто Боулер, оглядач американського порталу ScienceAlert.

Чи може бути так, що єгиптяни, чия цивілізація не вирізнялася технологічністю, свідомо проектували Велику піраміду саме таким чином?

Самі автори дослідження припускають, що стародавні єгиптяни не підозрювали про такі властивості пірамід. І не позиціонують свою роботу як спробу переписати історію, вказавши на надприродне походження пірамід.

За словами Євлухіна, цінність дослідження в іншому — відкриття нових властивостей піраміди може мати величезне значення для досліджень у сфері наночастинок.

Піраміда Хеопса — це пірамідальна будова на плоскій основі з вапняку. І всередині цієї структури електромагнітні хвилі спрямовані крізь порожні внутрішні простори до основи, констатують дослідники.

"Підібравши матеріал з аналогічними електромагнітними властивостями, ми можемо отримати пірамідальні наночастинки, — пояснює Поліна Капітанова, фізик з Університету ІТМО. — Це відкриває певні перспективи у створенні нанодатчиків або ефективних елементів для сонячних панелей".

графік 2
Стародавні будівельники

Таким чином, автори дослідження вважають, що дивовижні властивості піраміди — це лише вдалий збіг обставин.

Але так думають не всі.

Зрозуміло, тут проситься теорія про те, що стародавні єгиптяни будували піраміди таким чином, щоб поховані фараони могли слухати FM-радіо в найкращій якості, іронізує оглядач Джасінто Боулер. Або щоб ловити радіосигнали з потойбічного світу.

На думку Антонії Грубич, робота російських дослідників носить чисто теоретичний характер, і поки що невідомо, чи будуть висновки підтверджені на практиці. Отже, поки неясно, чи зможе дослідження у результаті призвести до переосмислення самих пірамід, їхнього призначення тощо.

Хоча переосмислення — не зовсім правильне слово в даному контексті.

Теорій про походження пірамід існує не менше, ніж версій вбивства Джона Кеннеді чи смерті Брюса Лі. Найбільш загальноприйнята з них зводиться до того, що піраміди є гробницями фараонів, а, отже, — найбільшими в історії пам'ятниками людській гордині.

Однак є й інші версії походження пірамід. І в деяких із них дослідження про електромагнітну "аномалію" піраміди Хеопса відмінно вписується.

Наприклад, у теорію про те, що єгиптяни пірамід не будували, а лише успадкували їх від якоїсь цивілізації, яка існувала в цьому регіоні задовго до них. І у цій цивілізації рівень технічного розвитку був відчутно вищим.

У рамках цієї теорії, нехай і досить абстрактної, легко пояснити давно відомі загадки, пов'язані з пірамідами. Наприклад, неймовірну точність, якої будівельники дотримувалися у зведенні пірамід. Піраміди не тільки ідеально орієнтовані за сторонами світу. Вони ще й ідеально збудовані — похибка в площині основи становить не більше 2 см, похибка в кутах нахилу — не більше кількох міліметрів.

І це крім того, що під час будівництва тієї ж піраміди Хеопса, найбільшої з трьох пірамід на плато Гіза, використовувалися блоки з граніту вагою до 40 т, деякі з яких розміщені на висоті 50 м від основи піраміди.

Не виключено, що єгипетські піраміди були збудовані задовго до єгиптян
Джеррі Кеннон,
британський історик

Прихильники загальноприйнятої версії вважають, що єгиптяни могли здійснювати таке масштабне будівництво завдяки системі дерев'яних лебідок і маятників. А також вказують на те, що в будівництві піраміди Хеопса було задіяно 100 тис. осіб (близько 10% населення Єгипту) протягом 20 років.

Скептики ж вказують на те, що таке масштабне будівництво з такою високою точністю неможливе навіть за сучасних будівельних технологіях. Адже піраміда Хеопса — це будова обсягом 2,6 млн куб. м на площі понад 5 га. Маса піраміди — 4,5 млн т, вона складається приблизно з 1,5–2,5 млн блоків середньою масою близько 2,5 т.

Навіть якщо цим займалися 100 тис. осіб протягом 20 років, то значить, що вони укладали чи не з десяток таких блоків на годину. Такій продуктивності могли б позаздрити і нинішні будівельні компанії, які використовують сучасну техніку.

Деякі дослідники піраміди Хеопса вказують на те, що гігантські блоки зістиковано під ідеально прямими кутами, немов їх розрізали дисковою пилкою з алмазним напиленням. Точність цієї роботи перевершує ту, з якою ведеться сучасне будівництво, вказують вони.

Будівельні матеріали теж викликають подив. Тоді, як частина блоків мають походження, яке легко простежити до гранітних копалень у Єгипті, інші зроблені з дивного матеріалу зовсім іншого походження.

Так, група дослідників з Університету Філадельфії провела хімічний аналіз частинок деяких блоків піраміди Хеопса. Він показує, що вони зроблені з бетону, тобто рукотворного будівельного матеріалу, який не характерний для давніх єгиптян.

Британський історик Джеррі Кеннон вважає, що є і простіший доказ того, що піраміди були збудовані задовго до єгиптян.

Він стверджує, що Сфінкса, який стоїть неподалік пірамід, так само як і великі блоки, з яких будували піраміди, було висічено з цілісних скель.

Неможливо висікти їх зі скелі, присипаної піском, а потім транспортувати по піску, стверджує Кеннон, натякаючи на те, що ці будови створювалися в епоху, коли Єгипет ще не був здебільшого пустелею.

"Ви не можете обробляти каміння, коли воно вкрите піском, і все навколо всипане піском", — стверджує Кеннон. Він також вказує на те, що транспортування багатотонних блоків швидше виглядає реалістичним твердою поверхнею (тобто землею), ніж сипким піском.

Отже, робить висновок історик, максимально пізній період для будівництва пірамід — приблизно 12 тис. років до н. е.— за часів Малого льодовикового періоду.

графік 3
Навіщо потрібні були піраміди?

к?" — це цікаве питання, але дослідників не менш цікавить "навіщо?"

Можливо, на нього було б простіше відповісти, якби ми знали, що розташовано всередині пірамід, але політика єгипетської влади щодо збереження культурної спадщини не дозволяє вченим активно "розбирати на запчастини" піраміди та інші стародавні споруди в Єгипті.

Можливо, це пов'язано з тим, що завеликим є ризик публічного визнання, що піраміди побудували не стародавні єгиптяни, а отже, нинішнім єгиптянам загалом нема чим пишатися, натякає Кеннон.

Тому дослідникам доводиться використовувати новітні технології. Зокрема, в 2002 році завдяки використанню невеликого робота зі свердлом вченим вдалося знайти якусь таємну кімнату всередині піраміди Хеопса, проте її призначення досі незрозуміле.

У 2011 році інший робот знайшов у глибинах тунелів піраміди червоні ієрогліфи, які досі не вдалося розшифрувати.

У 2016 році термальне сканування піраміди протягом дня показало аномальну температуру деяких блоків всередині, що може бути наслідком руху нагрітого повітря всередині піраміди в раніше невідомих приміщеннях.

Торік група французьких фізиків використовувала спеціальне обладнання для спостереження за елементарними частинками — мюонами, які утворюються у результаті зіткнення космічних променів із молекулами газу в повітряному просторі.

Мюони виникають в атмосфері і проникають вглиб земної поверхні. Однак швидкість їх пересування залежить від зустрічанні ними перешкод. У повітрі мюони розсіюються значно швидше. Таким чином, спостерігаючи за поведінкою мюонів, можна визначити, де під землею розташовані порожнечі.

Усередині піраміди Хеопса цим методом вдалося виявити одразу декілька раніше не відомих порожнин.

Можливо, це приховані кімнати, до яких "адресовані" електромагнітні хвилі, які піраміда скеровує завдяки своїй конструкції, міркує американський дослідник Майкл Фінн за мотивами нещодавнього дослідження фізиків. Але дізнатися, чи так це, не видається можливим доти, поки хтось не проникне в ці приміщення, підсумовує він.

фото

УВАГА ДО ДЕТАЛЕЙ: Хоча перші близькі до наукових досліджень древніх пірамід у передмісті Каїра почалися в середині XVII століття, групи археологів із різних країн досі продовжують їх вивчати

Всі матеріали номеру

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.