Питання тижня

Думаєте, без кредиту МВФ не обійтися?

НВ запитав співвітчизників, чи може, на їхню думку, українська економіка обійтися без зовнішнього фінансування

НВ запитав співвітчизників, чи може, на їхню думку, українська економіка обійтися без зовнішнього фінансування

 

 

У принципі, можна, але зараз — навряд. Насправді більшість країн зі здоровішою економікою і з меншими фінансовими проблемами обходяться без кредитів МВФ. І ми маємо до цього прагнути. Нам потрібно позбавлятися від наркотичної залежності зовнішніх запозичень.

Припустімо, кредит може бути виправданий, коли в країні складна військово-політична ситуація, а от у спокійніші часи, вважаю, можна і без цього обходитися. Треба жити економно, виходячи з можливостей економіки. Жити в борг завжди небезпечно. Є приклад Греції, Аргентини. І нам краще цього не повторювати.

Крім того, вважаю, що з боку МВФ жорстке наполягання на обов'язковому і досить високому підвищенні ціни на газ — величезна помилка. Адже наполягаючи на такому очевидно непопулярному рішенні напередодні президентських і парламентських виборів, вони тим самим підіграють популістським силам.

Володимир Фесенко,
політолог, директор Центру політичних досліджень Пента

 

Обійтися не можна. І буде так, поки Україною керують пузаті клептократи з патріотичним сумом в очах.

Володимир Федорін,
співзасновник аналітичного центру Bendukidze Free Market Center

 

Для менеджменту країни все просто: можете обійтися без кредиту МВФ — не беріть. Але я ж розумію, що не можуть, тому братимуть.

МВФ натомість дає певні алгоритми для реформ у країні, після успішного проведення яких держава має ставати економічно сильнішою, а люди — багатшими. Але не у всіх країн є сила волі провести реформи. От і в Україні якісь реформи провели, якісь — ні. Результат відповідний — економіка зростає на 2-3% на рік.

А що стосується [підвищення] ціни на газ, то тут працюють закони економіки: щоб не зростала ціна, потрібно мати більше пропозицій газу за дешевою ціною. Якщо є можливість добувати український газ дешевше, то потрібно інвестувати в його видобуток або переходити на альтернативні джерела енергії.

Я у свій приватний будинок принципово газ не проводив, а інвестував у теплові насоси, сонячні колектори, твердопаливний котел і електричні котли для резервного виду енергії.

Андрій Худо,
глава наглядової ради Холдингу емоцій !FEST
(креативні проекти і ресторани, зокрема і львівська Криївка)

 

На цьому етапі без отримання траншу МВФ фінансову стабільність ми однозначно не втримаємо. Фактично це означатиме, що ми змушені скоротити витрати бюджету мінімум на $4 млрд. А без траншу МВФ не зможемо отримати макрофінансову допомогу, не зможемо вийти на ринки і залучити майже $800 млн. Це проблеми нинішнього року з усіма соціальними наслідками. Адже бюджет-2018 планувався виходячи із найголовнішого припущення — що ми отримаємо гроші МВФ. А якщо цього не відбудеться, виникнуть наслідки, зокрема різкий стрибок курсу долара.

Водночас рішення щодо підвищення цін на газ потрібно було прийняти ще у травні, тоді зростання склало б не більше 15%. На той момент ми могли б знайти компенсатора за субсидією, підготувати людей, було б менше фінансове навантаження на бюджет. Але тоді цього не зробили, і зараз це вдвічі болючіше і важче — як для уряду і прем'єра, так і для системи субсидій і людей. Такі шокові заходи сприйматимуться населенням, як нав'язані. З усіма іміджевими наслідками для тих, хто це рішення приймає.

За 26 років у нас було кілька програм МВФ, за якими ми отримували кредит тільки за першим траншем. Фактично це означає, що умови не виконуються. За нинішньою ж програмою з $17,5 млрд ми отримали половину — $8,5 млрд. Мав бути п'ятий транш. Тож, нинішню програму МВФ із погляду виконання можна вважати рекордною.

Олександр Данилюк,
екс-міністр фінансів України

 

Без позитивного рішення МВФ дефолт України за зовнішніми боргами практично неминучий. Українцям це принесе черговий виток фінансової нестабільності та девальвації гривні. За нашими розрахунками, знецінення гривні до 35 грн/$ збільшить витрати середньої київської сім'ї втричі більше, ніж підвищення ціни газу на потрібні 45%.

Це тільки прямі втрати, бо дефолт означатиме ще й втрату такої потрібної Україні довіри інвесторів. Без неї не варто очікувати помітного зростання економіки і добробуту громадян.

Гліб Вишлінський,
виконавчий директор Центру економічної стратегії

 

Якщо і далі залишати нездар у владі та продовжувати політику [влізання в борги], то одного дня це закінчиться тим, що прем'єр-міністр заявить: перед кредиторами розраховуватися нічим. А тому ми маємо розраховуватися нашою територією. Ну, або подивіться на ситуацію в Аргентині та інших країнах.

У нашому разі йдеться про мільярдний кредит від МВФ. Але згадайте: торік заробітчани перерахували до України майже $10 млрд. Це говорить лише про те, що влада не здатна організувати робочі місця в країні. Ось і виходить, що співвітчизники заробляють у чужих країнах кошти, які в десятки разів перевищують ці нещасні кредити, за які ми потім розраховуватимемося.

А підвищення цін на газ, воду і продукти харчування створять умови, за яких люди взагалі будуть нездатні платити.

Олександр Сугоняко,
екс-президент Асоціації українських банків

 

Боюся, що в нинішній ситуації обійтися без кредиту ми можемо тільки ціною фінансової розрухи. Країні необхідно віддавати борги. В доларах. А віддавати їх нема чим. Єдиним інститутом, який дасть нам у борг, залишається МВФ.

Але за дешеві гроші фонду доведеться заплатити підвищенням цін на газ. Міра, необхідна з погляду реформування країни, але згубна для передвиборної репутації влади. От уряд і мучиться, тягне час, обираючи з двох зол менше.

Для країни ж в ситуації, що склалася кредит МВФ — безсумнівно, найкращий варіант. Щодо цін на газ, то платити більше, звичайно ж, нікому не хочеться. Але краще високі тарифи, ніж ілюзія дешевизни. Адже корупція, пов'язана із заниженими цінами, страшніша самих цін. Саме вона, а не ринкові тарифи на газ, робить нашу країну бідною.

Іван Компан,
директор Академії Deloitte

 

Вимоги МВФ — це як вимоги здорового глузду. Без нього завжди можна обійтися, але ефективніше завжди з ним.

Зараз МВФ — як маркер адекватності країни. Якщо ми не отримуємо транш, то не зможемо рефінансувати доларові борги. У підсумку доведеться шукати долари всередині країни. Можна не називати це дефолтом, але результат — девальвація, а потім інфляція і падіння економіки, зростання безробіття.

Вимоги МВФ потрібні не МВФ, це потрібно Україні. Це те, що ми мали зробити 20 років тому, але все ще опираємося.

Сергій Фурса,
фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.