Люди

Питання грошей

Напередодні візиту місії МВФ в Україну заступник голови фонду Владислав Рашкован розкриває власний сценарій майбутньої зустрічі і розповідає про те, як йому живеться у США

Напередодні візиту місії МВФ в Україну, такого важливого для економіки країни, заступник голови фонду Владислав Рашкован розкриває власний сценарій майбутньої зустрічі, порівнює своїх колишнього та нинішнього босів — Валерію Гонтареву і Крістін Лагард — і розповідає про те, як йому живеться у США

 

Віталій Сич

 

 

Владислав Рашкован, один із найуспішніших і найдосвідченіших українських фінансистів, віднедавна на батьківщині буває всього кілька разів на рік.

У минулому — заступник голови НБУ й один із головних учасників очищення української банківської системи в 2014–2017 роках, сьогодні він тримає руку на пульсі фінансів глобальних, у Вашингтоні. Вже як заступник виконавчого директора Міжнародного валютного фонду від України.

З фінансовою допомогою цієї організації більшість експертів пов'язують майбутнє України в найближчі роки. Транш від МВФ, який Україна може отримати вже цієї осені, дозволить країні виплатити відсотки за зовнішніми боргами й уникнути можливого дефолту.

Напередодні візиту місії МВФ в Україну Рашкован розмовляє з НВ.

— Зараз в Україні багато говорять про те, наскільки важлива ця місія МВФ. Можна почути вашу версію?

— Я думаю, що питання не в тому, чому Україні потрібні ці гроші, а в тому, навіщо їй потрібен МВФ. Міжнародний валютний фонд — це не організація, яка змушує якісь країни що-небудь робити на догоду світовим залаштункам. Завдання МВФ просте — глобальна макроекономічна стабільність. Це означає, що у світі не відбувається жодних великих макроекономічних шоків. Фінансова стабільність — тобто банки повинні працювати. І МВФ сприяє міжнародній торгівлі, стежить, щоб за товарами, які йдуть між різними країнами, йшли відповідні платежі, умовно кажучи, з Америки до Китаю, з України до Китаю. Це основні функції фонду.

— Ми багато говоримо про те, що буде, якщо Україна не отримає цього траншу в $1,9 млрд. Ви можете описати м'який і найбільш жорсткий сценарій з реалістичних, що може статися з українською економікою або з гривнею в цьому разі?

— Я все-таки розраховую, що Україна ці гроші отримає. Тому я б мислив категоріями, як нам це допоможе далі реалізовувати ті реформи, які були розпочаті. За останні чотири роки зроблено більше, ніж за 23 роки до цього. Це визнають і МВФ, і Світовий банк, і ЄБРР, і всі міжнародні інвестори.

Але ми втратили багато часу, і нам необхідно розвиватися швидше. МВФ здатен нам у цьому допомогти. Всім відома наша економічна ситуація, зокрема пов'язана з війною, але всередині економіки існує багато структурних проблем, не лише пов'язаних із війною.

 

раст1

ЛЮДИ З МВФ: Півтора року тому заступник глави Нацбанку України Владислав Рашкован змінив роботу — перейшов до МВФ під руку глави фонду Крістін Лагард

— Я розмовляв із фінансистами, експертами, аналітиками. Вони вважають, якщо Україна не отримає траншу МВФ $2 млрд, тоді вона і навряд чи отримає допомогу від ЄС у $1 млрд. Тримачі українських суверенних облігацій, а це головний інструмент запозичення нашого уряду закордоном, почнуть скидати ці облігації. В України не буде достатніх фінансових ресурсів, щоб обслуговувати зовнішні борги, а це може призвести до непередбачуваних економічних наслідків аж до падіння гривні до 35-40 грн/$1. Таке можливе?

— Я б сказав, що це один із гіпотетичних, а не реалістичних сценаріїв. Завдання уряду і всіх гілок влади, зокрема із центральним банком, не допускати його і використовувати для цього абсолютно різні механізми. Ми пройшли досить складний 2014-2015 рік і сьогодні сидимо з вами, розмовляємо на тлі економічного зростання у країні, сповільнення інфляції, збільшення і гривневих, і валютних депозитів у банківській системі. Тому я думаю, що в Україні сьогодні набагато менше проблем, ніж у 2014-2015 роках. І, напевно, менше, ніж у 2016-му.

— Згоден.

— МВФ тут потрібен для того, щоб допомогти Україні йти далі. Я не хочу говорити, що це має бути сума $1,9 млрд чи $3 млрд, важливо розуміти, що МВФ — це першопроходець, за ним йдуть інвестори. Вони знають: у разі чого МВФ підтримає. І ця гарантія дорого вартує. Якщо всі знають, що ти перебуваєш усередині програми МВФ, то у тебе дійсно спокій на ринку євробондів. У тебе є не тільки програми ЄБРР [Європейський банк реконструкції і розвитку], кредитування, яке ЄБРР або IFC [Міжнародна фінансова корпорація] розглядають для приватного бізнесу або для держави. ЄБРР та IFC цьогоріч заявили, що вони хочуть увійти обидва в капітали [українських] державних банків. Я вважаю, що це було б значущим фактом у продовженні реформи фінансового сектора. Але вони цього не зроблять, якщо поруч не буде МВФ, який скаже: "Так, країна робить те, що в принципі і повинна робити, з огляду на її сьогоднішніх реалій".

В Україні сьогодні набагато менше проблем, ніж в 2014-2015 роках. І, напевно, менше, ніж в 2016-му

— Для отримання грошей МВФ є три основних умови. Перше — пенсійна реформа, вона проголосована парламентом. Створення антикорупційних судів — є. Третя умова не виконана Україною для отримання цих грошей, це підвищення цін на газ. МВФ рекомендує привести їх у відповідність до ринкових. Навіщо їх приводити у відповідність до ринкових, і що це означає? Це на скільки — на 30%, на 60% — підняти потрібно?

— До ринкових — це до ринкових. МВФ заради місії не приїжджає, коли не впевнений в позитивному її результаті. Я дуже сподіваюся, що ми спокійно пройдемо цю місію і незабаром зможемо обговорювати вже подальші кроки в рамках програми МВФ.

— Чи розуміють у МВФ соціальні наслідки різкого підвищення тарифів на газ? Якщо нинішній президент і уряд підвищать тарифи на газ, вони просто вдарять по своїх шансах бути переобраними. Чи враховує фонд такі політичні чинники?

— Це хороше запитання. Фонд — не політична організація. Незважаючи на це, ми всередині правління обговорюємо, наскільки він мусить розуміти політичні цикли в різних країнах. Не будучи україноцентричним у даному випадку, ми говоримо про 40 країн, де є програми. У всіх державах завжди існують проблеми політичних циклів.

— І фонд це бачить?

— Фонд намагається це інституціоналізувати. Яким чином? Потрібно структурувати свою програму, знаючи, що у тебе є політичний цикл, знаючи, що у тебе вибори. Наприклад, за чотири роки, напевно, правильніше робити так звані front-loaded-програми. Тобто програми, де у тебе відбувається багато дій спочатку і багато грошей дається спочатку. Замість того, щоб створювати програми, в яких багато робити припадає в кінці, на політично складні періоди часу. Це стосується не тільки України, а й Аргентини, Тунісу, це стосується будь-яких країн, де ми бачимо складнощі, які вимагають фінансової допомоги...

— Іншими словами, фонд намагається розуміти ті складнощі, з якими зіткнеться тут президент Порошенко, уряд Гройсмана, якщо вони піднімуть ціни на газ. Скажу більше: якщо раптом МВФ не виділить наступного траншу й Україна його не отримає, очевидно, що економічна ситуація погіршиться, і з високою часткою ймовірності наступні президентські вибори виграють популісти. У них просто буде багато причин для критики, якщо раптом впаде гривня та інше. І такі фактори фонд, думаю, розуміє.

— Звичайно.

 

раст2

З АМЕРИКАНСЬКИМ ПРИВІТОМ: До США Владислав Рашкован переїхав із дружиною і дітьми. На фото — він із сім'єю біля будівлі корпорації Google

— Ви чуєте обговорення України у фонді різними експертами, ту тональність, в якій воно відбувається. Для МВФ Україна — це історія успіху чи історія втрачених можливостей?

— Поки що історія втрачених можливостей. Є навіть одне нещодавнє дослідження після кризи 2008 року, де аналізувався набір країн, зокрема Україна, в яких програми того періоду були неуспішними.

— До того ж за останні чотири роки Україна зробила більше, ніж за попередні 20 років?

— Я говорю зараз загалом про Україну, а нинішній період є найбільш успішним за всі періоди співпраці України з фондом.

— Завершуючи частину про МВФ, суворо конфіденційно: грошей дасте?

— Упевнений, що ми пройдемо досить спокійно цю осінь і наступну зиму, зокрема завдяки допомозі МВФ.

— Всі, хто вміють читати між рядків, думаю, зрозуміли. А вас майбутні президентські вибори в Україні не турбують? Не переживаєте, що після президентських виборів може кардинально змінитися економічний курс країни, якщо до влади прийде один із так званих популістів?

— Я думаю, ми трохи неправильно розуміємо сенс слова популізм. Під цим розуміємо брехню. Популізм — це не брехня, це набір тактик, спрямованих на реалізацію основних сподівань великої групи населення. В принципі, з погляду репрезентативної функції це якраз і повинна робити влада. Проблема в іншому. Через низьку фінансову, політичну, економічну грамотність люди не знають, що добре для країни.

Моя дружина сформулювала комфортність життя у США простою фразою: там не потрібен побутовий героїзм

Якщо запитати людей: "Хочете жити довго, багато і щасливо?", Всі скажуть: "Так". Відповідно, будь-який політик починає це й обіцяти. У цьому і полягає популізм. Чи може він це зробити швидко? Ні, не може. Чи може він це зробити безболісно? Можливо, в якихось випадках. Але для кого? Для більшості людей. Наприклад, один із моїх рецептів, що потрібно зробити для України, — приватизація як частина великого завдання з роздержавлення. Фактично концепція повинна бути проста: все, що може зробити бізнес, повинен робити бізнес.

— А як вам працювалося під керівництвом Валерії Гонтаревої, коли ви в Нацбанку були її заступником? І як тепер працюється під керівництвом Крістін Лагард?

— Гарне питання. Обидві жінки багато в чому дуже схожі. Я думаю, їх об'єднують три основні чинники. Перший: ти чітко бачиш, як і Лагард, і Гонтарева дають можливість людям, які їм підпорядковуються, реалізовувати ті завдання, які стоять перед організацією. Тобто не потрібно весь час оглядатися на них і дивитися, "можна мені зробити це чи не можна".

— Іншими словами, делегують повноваження.

— Це навіть більше, ніж делегування. Вони показують усім іншим: "Окей, я цій людині довіряю, вона може це зробити". Друга складова — як відстоюються співробітники. Третє — те, що ти повинен за це і відповідати.

— Ви півтора року живете в США. Вже зрозуміли, чому це найпотужніша інноваційна країна у світі?

— Перше — дуже багато свобод багато в чому. Не так багато зарегульовано. І цю свободу виховують, починаючи зі школи. Друге — підприємницький дух. Я бачу це, починаючи зі шкільних завдань доньки і закінчуючи дійсно продажами лимонаду у нас на вулиці маленькими дітьми, як це ми бачимо в багатьох американських фільмах.

— Коли людина їде в нову країну, у неї, напевно, є свої уявлення, очікування того, що вона побачить. Що вас здивувало?

— Я їхав без особливих очікувань. Я відкритий світу, але, зізнаюся, не чекав такої сильної сегрегації.

— За якою ознакою?

— Освітньої сегрегації, фактично починаючи із садочка. Якщо ти живеш у хорошому районі, у тебе хороший садок і початкова школа, середня, старша, університет, і ти отримав першу роботу, то, за даними Світового банку, ймовірність того, що твоя сім'я буде бідною, — 1%.

— Я так розумію, якщо ти не отримав хорошої освіти, ймовірність того, що ти будеш заможним, падає?

— У рази збільшується ймовірність того, що ти будеш бідним, десь на 30%. Фільми, які ми бачили тут у телевізорі, якщо дивитися їх в Америці, виглядають зовсім по-іншому, тому що ти розумієш контекст, що він дійсно таким і є, особливо фільми, які засновані на реальних подіях.

— Вам комфортно в США? І якщо так, то чому?

— Моя дружина сформулювала це простою фразою: у США не потрібен побутовий героїзм. Тобто світлофор завжди працює, поліцейські завжди є, медицина є, школа відкрита. Ти не витрачаєш багато нервів на стандартні щоденні рутинні заняття, вони проходять непомітно для тебе.

Інтерв'ю з Владиславом Рашкованом, заступником виконавчого директора МВФ від України, прозвучить в ефірі Радіо НВ 31 серпня о 20:00. Його повну версію можна знайти на сайті nv.ua

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.