Погляди

Перемогти дракона

Головна проблема України за роки незалежності стала ще гострішою
Хочете купити цю статтю?

Головна проблема України за роки незалежності стала ще гострішою. Олігархічно-клановий монстр знову зміцнів — порожні місця після революції зайняли інші. Чи є у нас шанс перемогти цю систему?

 

 

Ірина Бекешкіна,
соціолог, директор фонду
демократичні ініціативи

 

Д о дня народження заведено аналізувати, що вдалося, а що ні. Із позитивного: Україна відбулася як незалежна держава, вирвавшись із задушливих обіймів "старшого брата" і взявши курс на інтеграцію з європейською спільнотою. Зараз йде процес формування нації. Дослідження фіксують зростання загальнонаціональної ідентифікації, гордості за своє українське громадянство, підтримки незалежності. Агресія РФ і реальність загрози втратити країну різко активізували громадянське суспільство. І на відміну від помаранчевої революції, коли після зміни влади більшість демобілізувалася, вирішивши, що вже перемогли, після революції гідності, навпаки, серйозно розвивався волонтерський рух, що взяв на себе частину функцій державних інституцій, які не давали собі ради. На тлі розчарування владою і недовіри до всіх інститутів, за винятком армії, саме громадянське суспільство користується підтримкою українців.

Здавалося б, у цій ситуації державі варто було максимально використовувати кредит довіри і діяти з волонтерами разом. Але ні. В кінці минулого року розгорнулася кампанія з дискредитації, а навесні-влітку цьогоріч — небувалі за час незалежності акції терору проти активістів.

Очевидно, питання в тому, наскільки панівний політичний клас готовий вирішувати головну проблему країни, що стала лише гострішою. Це — олігархічно-клановий устрій економіки з відповідною політичною системою і низкою залежних ЗМІ. Система, яка природно містить корупцію, кумівство, імітацію демократичних процедур.

На жаль, у нас так і не сформувалася нормальна політична система, подібна до польської або чеської, — зі стабільними партіями і чітко сформульованими програмними цілями. В Україні партії створюються для виборів методом підбору популярних лідерів і додавання до списків потрібних людей. Вибори в країні дійсно демократично-змагальні, от тільки сили, які змагаються за владу, борються насамперед за інтереси фінансово-економічних груп, що стоять за ними.

У чому небезпека? Злиття економіки і політики ставить владні клани в особливо сприятливі умови, закріплює їх монопольне становище і виводить із зони конкуренції. Другий небезпечний наслідок — вибірковість у реалізації принципів права і закону ("не для всіх" і "не завжди"). З гарантіями власності справи ще гірші. Скільки було скандальних випадків рейдерства — і що? Власність повернули? Когось посадили? Тому із закордонними інвестиціями справи йдуть дуже погано — з нашими нотаріусами, судами, тітушками і повною безкарністю.

Щоб прочитати статтю повністю,
© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.