Світ

Російське кохання

Здобувати секретну інформацію Москва відправляє на Захід сотні привабливих шпигунок

У шпигунських іграх Москва використовує не тільки нові технології, але і безвідмовні старі: здобувати секретну інформацію всіма можливими способами на Захід відправлено сотні російських шпигунок привабливої зовнішності, які володіють будь-якою кількістю грошей

 

Анна Павленко

 

 

У листопаді 2016 року, коли Америка приходила до тями після несподіваної для багатьох перемоги Дональда Трампа на президентських виборах, Марія Бутіна, російська студентка Американського університету у Вашингтоні, влаштувала костюмовану вечірку з нагоди свого 28-річчя.

Неподалік свого вишу, в Café Deluxe, дівчина зустрічала гостей, зокрема політиків-республіканців із передвиборного штабу Трампа, вбравшись у костюм імператриці Олександри Федорівни. Її бойфренд, 54-річний Пол Еріксон, юрист і консультант Республіканської партії, постав в образі Распутіна. Доповнювала російський колорит свята крижана скульптура у формі пляшки з серпом і молотом, з якої бив фонтанчик горілки.

За словами кількох учасників торжества, з якими розмовляло американське видання The Daily Beast, того вечора Еріксон розповідав гостям про свою роботу в команді Трампа, а Бутіна хвалилася, як допомагала соратникам обраного президента налагоджувати зв'язки з Росією.

Її історії із задоволенням послухали б і агенти ФБР, які почали регулярно запрошувати дівчину на допити навесні 2018 року. Однак із ними Бутіна поводилася значно скромніше.

Американські спецслужби майже рік спостерігали за діяльністю студентки, а в середині липня заарештували її за звинуваченням у злочинній змові і роботі незареєстрованим іноземним агентом. У Вашингтоні підозрюють: налагоджуючи зв'язки з Республіканською партією та її головним спонсором — Національною стрілецькою асоціацією (NRA), росіянка намагалася створити неофіційний канал комунікацій між оточенням Трампа і кремлівською верхівкою. Для досягнення своїх цілей дівчина з яскравою зовнішністю і наполегливим характером використовувала всі можливі засоби.

Сексуальне шпигунство, або так звані медові пастки, використовували ще радянські спецслужби — наприклад, щоб "проникнути в голови і серця" об'єктів стеження у Західній Німеччині, згадує професор Ентоні Глізе, директор Центру досліджень безпеки і розвідки Букінгемського університету. На його думку, нові інциденти вказують на нерозривний зв'язок російських ФСБ та СЗР (Служба зовнішньої розвідки) з радянським КДБ, на спільність їхніх методів і спадкоємність персоналу.

Серед росіянок, які опинилися в епіцентрі нещодавних шпигунських скандалів, експерти згадують Катерину Затулівєтєр та Анну Чапман. "Скільки ще таких, як ці леді? Припускаю, сотні по всіх західних країнах", — прикидає Глізе.

Головною метою роботи російських спецслужб фахівці називають вплив на вибори і підрив демократії в країнах Заходу, визнаючи: масштаб їхньої роботи вражає.

"Нещодавні випадки розкритого російського шпигунства як у США, так і в Європі вказують на енергійні та широкі розвідувальні зусилля, на які виділяються серйозні ресурси і персонал", — стверджує Ендрю Бовен, політолог, експерт із безпеки і міжнародних відносин із Бостонського коледжу.

Водночас Бовен зазначає, що не всі агенти Москви спеціально навчені і відкрито завербовані. Багато з них — звичайні люди, які опинилися у становищі, що представляє інтерес для спецслужб, пішли на зближення з агентами і так стали приносити користь російській розвідці.

 

раст2

ЗДІБНА УЧЕНИЦЯ: Заступник голови російського центробанку Олександр Торшин, який привіз Бутіну до США як свою помічницю, поділяв її пристрасть до зброї і хвалив за сміливість

Рудоволоса красуня, дочка алтайського бізнесмена Марія Бутіна завжди вирізнялася жвавим характером. У себе на батьківщині, в Барнаулі, вона працювала журналісткою, займалася громадською діяльністю — виступала за надання росіянам права на володіння особистою вогнепальною зброєю — і була активісткою молодіжного крила партії влади Єдина Росія.

Влітку 2015-го Бутіна прилетіла до Лас-Вегаса на зустріч кандидата в президенти Дональда Трампа з пресою. Їй вдалося поставити Трампу питання: якою буде його зовнішня політика в разі обрання і, зокрема, якими будуть відносини США з Росією?

"Я знаю Путіна. І, я вам скажу, ми з ним ладнаємо", — відповів Трамп.

Відповідь порадувала росіянку, яка, за словами її американських знайомих, не раз говорила про свою симпатію до Путіна і навіть носила портрет російського лідера на чохлі смартфона. До слова, у 2011 році саме співпраця з путінською партією допомогла їй перебратися із провінції до Москви.

У столиці Бутіна влаштувалася помічницею 60-річного Олександра Торшина, заступника голови Банку Росії та довічного члена NRA. У 2015-му вона вирушила з ним у США і відтоді стала регулярно навідуватися за океан. А ще за рік вступила на факультет міжнародних відносин до Американського університету, отримала студентську візу й осіла у Вашингтоні. Цей крок, на думку Глізе, може вказувати на те, що росіянці було доручено за необхідності грати в дуже довгу гру.

Одним із методів роботи Бутіної, виходячи з матеріалів ФБР, став секс в обмін на зв'язки та протекцію. Також через ліжко вона ймовірно вербувала нових агентів. Увесь цей час її коханцем і провідником у світ американської політики залишався Пол Еріксон — ще один член NRA, з яким дівчина познайомилася в Москві на ґрунті спільного інтересу до зброї, а в США жила з ним в одній квартирі.

Нещодавні випадки розкритого російського шпигунства як у США, так і в Європі вказують на енергійні та широкі розвідувальні зусилля
Ендрю Бовен, експерт із безпеки
і міжнародних відносин
із Бостонського коледжу

"Марія була "сплячою" [шпигункою] в двох сенсах: максимально довго перебувала "у режимі сну" і ночами спала з потрібними людьми", — коментує Глізе.

За даними обвинувачів, фінансову підтримку росіянці надавали ще кілька американських громадян, а також неназваний "російський олігарх". Журналісти припускають: ним є Костянтин Ніколаєв, російський мільярдер і бізнес-партнер близьких до Путіна Аркадія та Ігоря Ротенбергів.

Налагоджувати зв'язки з американськими політиками Бутіній допомагав Джордж Д. О'Ніл-молодший, нащадок сім'ї Рокфеллерів, бізнесмен і видавець журналу The American Conservative. Зустрічалася Бутіна і з сином американського президента Дональдом Трампом-молодшим на заході NRA в 2016 році.

Весь цей час росіянка користувалася своїм справжнім ім'ям і охоче фотографувалася з американськими чиновниками. "Те, наскільки відкрито вона грала, є однією з найпримітніших особливостей справи Бутіної", — ділиться з НВ Пол Піллар, старший науковий співробітник Джорджтаунського університету та інституту Брукінгса з 28-річним стажем роботи в ЦРУ. Він зазначає: якщо зазвичай подібні операції передбачають секретність, то ця була особливо зухвалою.

Піллар згадує про шпигунський скандал восьмирічної давнини, коли в США було затримано росіянку Анну Чапман. Спеціально навчена шпигунка, дочка дипломата і, за деякими даними, екс-розвідника КДБ, разом із групою агентів займалася пошуком інформації про американську ядерну зброю, політичні партії, керівництво ЦРУ та плітки в Білому домі.

І хоча Чапман, як і Бутіна, не використовувала вигаданого імені, діяла вона більш обережно. Наприклад, для спілкування з іншими агентами послуговувалася паролями і передавала інформацію через приватну мережу між комп'ютерами. Тоді як Бутіна відкрито листувалася в месенджерах і проявляла високу активність у соціальних мережах.

Незважаючи на відмінності, багато людей вже охрестили Бутіну "алтайською Чапман": обидві гарненькі росіянки для досягнення своїх цілей використовували секс.

Раніше за інших порівняв дівчат багаторічний начальник Бутіної Торшин. "Ти перевершила Чапман: вона позує з іграшковими пістолетами, а ти — зі справжніми", — писав він своїй помічниці навесні 2017 року, коли її підозрілу активність помітили американські ЗМІ.

 

раст3

З АКТИВІСТОК — У ПІДСУДНІ: Сьогодні Марія Бутіна (в помаранчевій формі) перебуває під арештом у Вашингтоні, а її справу за звинуваченням у роботі на спецслужби РФ розглядає федеральний суд

Не минуло й місяця від моменту арешту Бутіної, як у пресі вибухнув новий скандал: авторитетна британська газета The Guardian написала, як після десяти років роботи в американському посольстві у Москві за підозрою в шпигунстві було звільнено громадянку Росії. Те, що жінка у вільний від роботи час регулярно зустрічалася зі співробітниками ФСБ, з'ясувалося під час спеціальної перевірки в 2017 році.

На думку Глізе, виявлення шпигунки в посольстві — поганий знак, так як вказує на провал розвідувальних органів США у відсіюванні чужих агентів, до того ж провал глибиною в десятиліття. І все-таки західні спецслужби не сплять, про що говорять кілька гучних скандалів останніх років.

Так, у грудні 2010 року поліція Лондона затримала 25-річну росіянку Катерину Затулівєтєр, помічницю Майкла Генкока, 64-річного депутата парламенту і члена комітету безпеки. Дівчину звинуватили у використанні сексуального зв'язку з чиновником для передачі секретної інформації в Москву. Та зізналася у романі з босом, проте співпрацю з російськими спецслужбами спростувала.

В підсумку суд виправдав Затулівєтєр, але деякі експерти, як і раніше, не вірять у випадковість її зв'язку з депутатом. Серед них і Глізе, який зараховує коханку Генкока до шпигунок, які спокушають "страждальців на ожиріння і часто потворних старих політиків", щоб вивідати секрети.

Інші використовують інтим не для збору інформації, а для отримання компромату. Жертвою такого прийому влітку 2009 року став Джеймс Гадсон, заступник британського консула в Єкатеринбурзі. Тоді на одному з місцевих сайтів з'явився професійно знятий відеоролик про втіхи дипломата з двома повіями, після чого Гадсона було зі скандалом звільнено і він повернувся на батьківщину.

"Секретні спецслужби Росії могли підставити дипломата, щоб сконфузити Велику Британію, з якою у них зараз кепські відносини", — писали відразу після інциденту британські ЗМІ.

Марія була "сплячим" [шпигуном] у двох сенсах: максимально довго перебувала "в режимі сну" і ночами спала з потрібними людьми
Ентоні Глізе, директор Центру
досліджень безпеки і розвідки
Букінгемського університету

За рік, у квітні 2010-го, під приціл мисливиць за компроматом потрапили вже російські громадяни: опозиціонери та журналісти. У мережі з'явилися записи інтимних сцен за участю публіциста Віктора Шендеровича, журналіста Михаїла Фішмана і деяких інших відомих критичним ставленням до Кремля росіян. Із ними в кадрі була одна і та ж дівчина — модель Катерина Герасимова на прізвисько Муму. Як потім з'ясувалося, вона кілька років поспіль знайомилася з опозиційними діячами, представляючись журналісткою, а коли відносини переходили на стадію інтиму, робила запис на приховану камеру.

Про те, що у росіян є "полуничний компромат" навіть на американського президента, преса заговорила в січні 2017-го. Тоді екс-співробітник британських спецслужб Крістофер Стіл розповів журналістам, що під час свого візиту в Москву в листопаді 2013 року Дональд Трамп провів ніч у готелі Рітц-Карлтон із повіями, а росіяни записали все на відео. І хоча цей факт поки що не знайшов підтвердження, його як і раніше широко обговорюють не тільки в пресі, але й у Вашингтоні.

Експерти визнають: секс-шпигунство — старий метод, яким користуються спецслужби багатьох країн світу. Про його популярність у радянській, а потім і російській розвідці Олег Калугін, екс-генерал КДБ, який нині мешкає в США, якось сказав: "В Америці і на Заході час від часу чоловіків просять постояти за батьківщину. Ну, а ми в Росії просимо жінок полежати за неї".

Втім, "лежати за батьківщину" готові і чоловіки. Так, у січні 2015-го в США було заарештовано росіянина Євгена Бурякова, підозрюваного в зборі секретної інформації для СЗР і вербуванні студенток і співробітниць фінансових консалтингових компаній. Його було засуджено до 2,5 років в'язниці, але потім достроково звільнено і депортовано до Росії. Експерти зазначають, що сучасних російських шпигунів, на відміну від радянських попередників, стала цікавити не тільки політична, але й економічна секретна інформація.

Крім того, більш небезпечними, на думку Глізе, залишаються все-таки не викрадачі інформації, а агенти впливу — такі як Чапман і Бутіна. Адже їм доручено не тільки вивідувати секрети, а й шукати спосіб привести політику чужої держави у відповідність до цілей та амбіцій своєї країни.

Експерти сумніваються, що свіжий скандал із Бутіною призведе до перевороту в американсько-російській дипломатії. Довгі роки обидві сторони не допускали серйозних відхилень у відносинах через викриті розвідувальні операції, пояснює Піллар.

Однак ветеран ЦРУ зазначає: "Американські політики і без того з підозрою ставляться до курсу Трампа щодо Москви і дивитимуться на подібні шпигунські скандали як на додаткову причину поводитися з Росією жорстко".

раст1

СИЛА ТРЬОХ: Росіянок Анну Чапман (ліворуч), Марію Бутіну (у центрі) та Катерину Затулівєтєр об'єднує приємна зовнішність і досвід життя закордоном, а ще — звинувачення у секс-шпигунстві проти США та Великої Британії

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.