Бізнес

Метри, що оживають

За останній рік кількість угод із купівлі квартир у столиці зросла в 1,5 рази, а ціни на метри пішли вгору

За останній рік кількість угод з купівлі квартир у столиці зросла в 1,5 рази, а ціни на метри пішли вгору

 

Світлана Угнів

 

 

Київська художниця Ірина Мануковська нещодавно вирішила продати однокімнатну квартиру на 32 кв. м.

Особливих надій на швидку операцію у неї не було: житло було "немолодим" — хрущовка 1960-х років побудови. Та й розташування — один зі спальних районів столиці — не додавало оптимізму. А фахівець із нерухомості, який допомагав із продажем, попередив: покупця доведеться чекати не менше трьох місяців. Мовляв, ринок "стоїть".

Але не минуло й чотирьох тижнів, як Мануковська вже оформляла угоду. "Я дуже задоволена", — говорить киянка.

Забудовники та ріелтори готові повторити її фразу. Адже столичний ринок нерухомості подав ознаки "рухомості" — клієнти стали активніше купувати. "Оживає", — каже Олена Біберова, директор київської ріелторської компанії Благовіст.

За торік кількість угод на первинному і вторинному ринках Києва зросла в 1,3–1,5 рази, та й динаміка минулих семи місяців 2018-го вселяє експертам оптимізм.

На думку Сергія Костецького, аналітика компанії SV Development, це свідчить про загальне відновлення економіки. І клієнти активніше шукають собі квадратні метри.

Дійсно, веселіше пішли справи не тільки в Києві, а й в інших великих містах країни.

Все це оживило апетити продавців. Держкомстат, порівнявши ціни на житло в першому півріччі 2018-го з тим самим періодом, але роком раніше, переконався: нові квартири в країні в середньому подорожчали на 5,5%, а вживані метри додали 3,5% до своєї колишньої вартості.

Локомотивом зростання стали однокімнатні квартири в новобудовах — вони подорожчали на 7%. Динаміка цін на двокімнатні апартаменти — на кілька відсотків нижчі, а трикімнатні мали в середньому 3-відсоткову надбавку вартості.

Схожим чином, тільки з корекцією всіх показників на мінус 2%, виглядає ситуація і з уже обжитим житлом.

 

З'явилися гроші — з'явився клієнт

Із 2014-го ринок нерухомості або падав, або завмирав на проміжному рівні. Але в 2017-му почав зростати попит, а за ним повільно потягнулися вгору й ціни колись "золотих" метрів столиці і найбільших міст країни.

За 7 місяців цьогоріч продажі на первинному ринку Києва зросли на дві третини, а на вторинному — на 60%, підрахували в SV Development. Тепер щомісяця у головному місті країни укладають лише вдвічі менше угод, ніж це було в докризовому 2013-му: на тепер — відмінний показник.

У Національному банку, який в червні опублікував звіт про фінансову стабільність у країні, зазначають: левову частку попиту забезпечують співвітчизники, доходи яких прив'язані до курсу іноземної валюти. Перш за все йдеться про учасників IT-ринку — співробітників і власників компаній, які отримують зарплати та інші виплати в доларах від зовнішніх замовників.

 

ЗДОРОЖЧАННЯ ЗАДОВОЛЕННЯ: Ціни на нерухомість потроху ростуть, і одна з причин, на думку Тетяни Маркової з Київміськбуду, — подорожчання будівельних робіт

 

У країні залишилися й ті люди, які розглядають купівлю квартири як інвестицію. За даними консалтингової компанії City Development Solutions (CDS), частка подібних угод становить трохи менше третини від загальної кількості. Але саме вони тягнуть вгору вартість однокімнатних квартир, говорить Ярослава Чапко, директор CDS. "Така нерухомість найбільш рентабельна і ліквідна", — пояснює експерт.

Компактні квартири в новобудовах, придбані ще на стадії фундаменту, не тільки дають пристойні доходи під час перепродажу вже готовими. Вони ж відмінно підходять для здачі в оренду: ставки після падіння в 2015–2016 роках стали зростати. Так, за даними НБУ, на початку весни середня щомісячна плата в доларах за орендоване житло в столиці виявилася на дюжину відсотків вищою, ніж у березні торік.

Ціни на первинне житло штовхає вгору і зростання вартості будівельних робіт — за перші шість місяців 2018-го вони подорожчали на чверть. Про це, зокрема, говорить Тетяна Маркова, директор департаменту продажів і маркетингу компанії Київміськбуд. Окрім того, як стверджує Чапко, забудовники вже заклали в ціни нових квартир можливе осіннє здешевлення гривні.

Саме здорожчання долара зумовить плавне зростання вартості квадратних метрів до кінця року, впевнений Костецький.

Заглядати в майбутнє ще далі експерти поки що не готові.

 

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.