Наука. Здоров'я

Гряде революція

Наука готова перевести онкологічні захворювання, які щорічно забирають мільйони життів, із розряду смертельних до хронічних

Наука готова перевести онкологічні захворювання, які щорічно забирають мільйони життів, із розряду смертельних до хронічних. На розробку нових і дедалі дієвіших методів лікування своєї головної хвороби людство витрачає по $130 млрд на рік

 

Катерина Іванова

 

 

У листопаді 2017 року авторитетний американський науковий журнал Nature Medicine опублікував статтю, якій судилося стати сенсаційною. Там було написано, що молекулярні біологи з Національного інституту США з дослідження раку (National Cancer Institute) вперше в історії світової медицини домоглися повного зцілення жінки з раком грудей IV стадії і метастазами по всьому тілу.

49-річній пацієнтці Джуді Перкінс запропонували експериментальне лікування — так звану імунотерапію. Суть її зводиться до використання препарату, який виготовляється із клітин самого хворого. У лабораторних умовах клітини Перкінс "перепрограмували", наділивши здатністю розпізнавати ракові як чужорідні і включатися у боротьбу з ними. Нову технологію її творці охрестили "живим ліками".

Пухлина в грудях Перкінс стала зменшуватися вже за тиждень після початку лікування. А ще за шість тижнів зникла зовсім. Від дня закінчення курсу лікування Перкінс пройшло два роки, і тепер лікарі констатують, що жодних слідів повернення раку в її тілі не спостерігається.

"Ми говоримо про найбільш персоналізований вид лікування, який тільки можна уявити", — говорить Стівен Розенберг, один з авторів дослідження.

Значення розробленої ним імунотерапії дослідники багатьох країн порівнюють із відкриттям антибіотиків. Імунотерапію рекомендують застосовувати разом із таргетною терапією. Ця інновація полягає в тому, що для пацієнта підбираються індивідуальні препарати, які цілеспрямовано впливають на конкретний тип раку, блокують центри зростання шкідливих клітин і забезпечують їх швидке руйнування.

Тим часом боротьбу з раком ведуть дослідники в сотнях лабораторій світу. І досить успішно. За даними звіту Global Oncology Trends 2017, підготовленого аналітичною компанією IMS Health, із 2011 до 2016 року на фармацевтичному ринку з'явилося 68 нових методів лікування злоякісних захворювань. Провідні країни світу об'єднуються в боротьбі з хворобою століття — більшість досліджень, про які говорить світ, є мультинаціональними. Хоча лідером у сфері антиракових досліджень все ж лишаються США, де в клініці Мейо, провідному дослідницькому центрі світу, проводиться понад 1 тис. досліджень щорічно. Для порівняння: в Україні — 70.

"Ми стоїмо на порозі нової великої революції в боротьбі з раком — тепер у нас є можливість націлювати імунну систему на боротьбу з безліччю різних мутацій, — переконаний Лазло Радванія, онколог з Університету Торонто. — Скоро у медиків з'явиться можливість боротися із тими видами раку, які раніше вважалися невиліковними".

Бурхливий розвиток інновацій дає надію на порятунок багатьох життів — за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно реєструється 14 млн нових випадків онкології. 8,2 млн осіб на рік помирають від раку, і це приблизно 13% усіх смертей у світі. Крім того, 70% випадків смертей внаслідок онкології припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу. В Україні, за даними Олени Колесник із Національного інституту раку, більше мільйона онкохворих пацієнтів і щорічно реєструється понад 135 тис. нових випадків — таке саме число жителів у Нікополі чи Слов'янську.

інфографіка
Бій із клітиною

Цві Бернштейн, глава відділення клінічної онкології ізраїльської клініки Lisod у Києві, розпочав практикувати більше 40 років тому, коли основним підходом у лікуванні онкології вважалася хірургія. "Якщо нічого оперувати — нічого лікувати", — згадує він засадничий принцип тих років.

Паралельно застосовувалося медикаментозне лікування, променева, гормональна терапія — методи, які сьогодні називають традиційними. Вчені довгі роки намагалися знайти універсальний засіб лікування раку, поки не прийшло розуміння, що це не одна хвороба, а принаймні 200. До того ж кожен тип раку має свої симптоми, методи діагностики та лікування.

За останні кілька років наука здійснила в методологіях лікування різних типів онкологічних захворювань справжній прорив. Наприклад, з'явилися біологічні, або так звані таргетні препарати. На відміну від хіміотерапії, яку називають "стріляниною з гармати по горобцях", вони впливають не на весь організм, а точково на пухлину.

Таке лікування вже показало свою ефективність щодо багатьох видів раку, зокрема раку молочної залози — номер один у світі зі смертності від раку серед жінок. На конференції Американського товариства клінічної онкології (ASCO) було представлено результати дослідження, які показали значне скорочення розмірів пухлини у 35% жінок із поширеним HER2-позитивним на рак молочної залози: всі вони отримували нові таргетні препарати трастузумаб-DM1.

"Результатів цього дослідження із нетерпінням чекали тисячі жінок із поширеним HER2-позитивним раком молочної залози, способів лікування для яких існує дуже мало, якщо взагалі існує, — говорить доктор Хосе Басельга з університетської клініки Vall d'Hebron у Барселоні, який брав участь у дослідженні. — Дуже незвично бачити, що монотерапія може бути настільки ефективною".

Ще один революційний напрям — імунотерапія. Ці препарати діють трохи інакше: вони мобілізують імунну систему людини на боротьбу з раковими клітинами. І сьогодні вже існує кілька видів імунотерапії, які успішно пройшли клінічні випробування і схвалені регулювальними органами США та низки інших країн. До того ж для лікування злоякісних пухлин в Америці схвалені чотири препарати, які активізують імунну систему.

Найкращих результатів досягнуто в лікуванні меланоми. За словами Бернштейна, протягом багатьох десятиліть ця проблема залишалася невирішеною: меланома слабо реагувала на хіміотерапію, розміри пухлини скорочувалися лише в 5–10% випадках. А в 2011 році у США було зареєстровано перший іммуноонкологічний препарат, який показав здатність не просто скорочувати пухлину, але і тримати її під контролем протягом багатьох років у кожного п'ятого пацієнта.

А сьогодні вже з'явилися нові препарати цього класу, які дозволяють досягти такого результату у кожного другого хворого.

Успіхи цієї терапії стали відомими всьому світу, коли про лікування від раку заявив 39-й президент США Джиммі Картер. У 90-річному віці у нього було виявлено ​​меланому з метастазами в печінці та мозку. Хіміотерапія результатів не дала. А імунотерапія допомогла: у Картера зникли всі прояви хвороби.

"Коли 35 років тому я починав працювати, навіть не міг уявити всього того, що ми маємо сьогодні, — говорить доктор Деніел Хаєс, президент ASCO. — Ми виявляємо рак раніше, використовуємо ефективніше лікування, краще впоруємося з побічними проявами та дозволяємо хворим жити більш якісним життям. Сьогодні двоє з трьох хворих на рак проживуть щонайменше п'ять років після поставленого діагнозу, а в 1970-х це вдавалося лише одному з двох".

Фото

СПРАВА ВИПАДКУ: Цві Бернштейн, онколог із сорокарічним стажем, каже, що 66% мутацій в організмі, які призводять до розвитку злоякісних пухлин, — випадкові

Діло випадку

Україна теж причетна до світових наукових здобутків. Із 6,5 тис. наукових робіт, представлених на ASCO в 2018 році, науковий комітет обрав п'ять найкращих — тих, які в перспективі зможуть змінити схеми лікування онкологічних захворювань.

До п'ятірки увійшла робота, співавтором якої став Ігор Бондаренко, завкафедрою онкології та медрадіології Дніпропетровської медичної академії. У дослідженні стверджується, що імунологічний препарат Keytruda, створений міжнародною групою вчених, під час лікування раку легенів на пізніх стадіях більш ефективний, ніж хіміотерапія. Пацієнти, які приймають цей препарат, живуть після лікування на 4–8 місяців довше за тих, хто лікувався стандартно.

У травні торік Keytruda стала першим лікарським засобом, схваленим Управлінням із контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (Food and Drug Administration; FDA) для боротьби з раковими захворюваннями незалежно від їх локалізації.

Серед вартих уваги фахівці називають створену в київському Національному інституті раку вакцину від раку шлунка, яка під час клінічних випробувань показала підвищення виживання пацієнтів на 20%. За цю роботу торік вчені отримали державну премію.

А цьогоріч Національний інститут раку отримав ґрант на дослідження в області ранньої діагностики раку шлунка разом з ученими з Німеччини, країн Балтії та Скандинавії.

Інновації в сфері онкології з'являються так часто, що американські та європейські протоколи лікування раку оновлюються раз на квартал, каже Колесник. І мова йде не тільки про препарати, але і зміни схем лікування і поєднання різних методів. Глобальні витрати на ліки від раку в 2017 році склали $133 млрд, у 2013 — $96 млрд.

"Якщо ви три місяці не читатимете професійної літератури, то всі ці назви будуть для вас китайською грамотою", — запевняє Бернштейн.

Проте, незважаючи на гучні досягнення, говорити про беззастережну перемогу над раком не доводиться. Захворюваність зростає, до того ж загрозливими темпами.

За словами Кирила Бурмича, заступника головлікаря відділення онкохірургії в київській клініці Добробут, багато в чому це пов'язано з тим, що тривалість життя збільшується, і "раніше люди просто не доживали до своєї пухлини, вмираючи від серцево-судинних та інших хвороб". Також зростання онкологічних захворювань, на думку Бурмича, пов'язане зі способом життя і більш якісною діагностикою — рак стали виявляти частіше.

Цими ж обставинами пояснюється той факт, що поширеність онкологічних захворювань в Україні, де тривалість життя порівняно невелика, а якісна діагностика часто відсутня, значно нижча, ніж в економічно розвинених країнах із високою тривалістю життя: 345 випадків захворювання на рак на 100 тис. співвітчизників. А, наприклад, у Данії цей показник дорівнює 554 випадки на 100 тис. жителів, Німеччині — 504, Швейцарії — 496.

Онкологи прогнозують збільшення на 70% випадків захворювання на рак в усьому світі в найближчі 20 років. На їхню думку, до 2032 року в світі нараховуватиметься 21,4 млн нових хворих на рак. Ба більше, побороти його, як свого часу чуму чи віспу, навряд чи вдасться, як і знайти універсальні ліки. Цьому суперечить сама природа захворювання: онкоклітини постійно мутують і пристосовуються.

Бернштейн розповідає про дослідження дворічної давнини, опублікованому в авторитетному науковому журналі Science. Вчені з університету Джона Гопкінса Крістіан Томасетті і Берт Фогельштайн, вивчаючи природу раку, використовували понад 400 баз даних в усьому світі, і таким чином їм вдалося проаналізувати дані 4,2 ​​млрд осіб — двох третин населення земної кулі. Шляхом математичного аналізу вчені довели, що в 29% випадків рак викликаний факторами навколишнього середовища, в 5% — обумовлений спадковістю, а 66% хворих "отримали" онкологію фактично випадково.

Тому програма боротьби проти раку — це не тільки фінансування інноваційних розробок: за допомогою одного лише лікування проблеми онкології не вирішити, не перестають повторювати фахівці, наполягаючи на профілактиці, ранній діагностиці та обов'язкових вікових скринінгах, які дозволяють виявляти пухлини на ранній стадії, що дає можливість успішніше боротися з ними.

Бурмич називає два найпоширеніші й однозначно доведені фактори, які провокують різні види раку, — це куріння, яке сприяє розвитку безлічі видів раку, і зараження вірусом папіломи, що провокує розвиток раку шийки матки.

Однак мінімізувати ризик захворіти досить просто: в першому випадку кинути курити, а в другому — зробити щеплення. Втім, у щепленні є особливість: його рекомендується робити до початку статевого життя. В інших випадках — регулярно проходити огляд у гінеколога і здавати відповідний аналіз.

Згодом рак перейде в категорію хвороб, з якими можна жити довго і повноцінно, як, наприклад, із діабетом чи ВІЛ, прогнозує Бернштейн.

"Пацієнтові, якого зараз вилікувати не можу, я зможу дати таблетку, яка продовжить його життя ще на п'ять років, а за п'ять років з'явиться інший препарат, і ми зможемо продовжити життя ще на п'ять, потім ще на десять, а там дійдемо і до 120", — оптимістично підсумовує лікар.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.