Точка зору. Вороги північного сусіда

Російська утопія

Тільки-но "ящик" у Росії припинить розповідати брехню про Україну, США та ЄС, більшість росіян перестануть вважати їх ворогами. Небезпека полягає в іншому: у росіян у принципі немає уявлення про місце РФ у світі

Тільки-но "ящик" у Росії припинить розповідати брехню про Україну, США та ЄС, більшість росіян перестануть вважати їх ворогами. Небезпека полягає в іншому: у росіян у принципі немає уявлення про місце РФ у світі

 

 

Семен Новопрудський,
російський журналіст

Д нями в Росії були опубліковані результати опитування Левада-Центру, які формально можна вважати сенсаційними. 68% росіян, виявляється, виступають за зближення із Заходом. І це в країні, де офіційна пропаганда чотири з половиною роки килимовими бомбардуваннями мало не цілодобово бомбить мізки росіян апологією багатовікової непримиренної ворожнечі з підступним західним світом.

Чи справді кремлівська пропаганда, що зомбувала майже 150-мільйонну Росію відвертим політичним брудом про США, Україну, Сирію, Євросоюз, перестає діяти? Чи дійсно росіяни починають потроху приходити до тями? Чи дійсно нація починає розуміти, що всі ці гібридні війни з моменту анексії Криму — операція прикриття економічного глухого кута, в який завів Росію путінізм і з якого країну може вивести тільки інша влада та інша політика?

На жаль, тим, хто сподівається на швидке одужання "хворого", радіти рано.

По-перше, опитування було проведене одразу після саміту Путін —Трамп у Гельсінкі. Тобто після події, яка, за версією російської пропаганди, була як мінімум рівноправним діалогом двох "господарів світу" — Росії і Заходу. Росіян, судячи з підсумків цього опитування, саміт не вразив — скоріше залишив байдужими.

По-друге, нинішня російська влада, яка подає себе безсмертною і незмінною, активно робить вигляд, що як раз і є ворогом Заходу.

По-третє, в реальності росіяни (не тільки еліта, яка традиційно вчить дітей і заводить нерухомість на "ненависному" Заході, а не в дружньому Китаї або Венесуелі) ніякими ворогами Заходу на побутовому рівні ніколи не були. Одяг, реклама, споживчі та культурні вподобання, манера спілкування у великих містах у росіян були і залишаються цілком європейськими.

Але є глибша причина, що не дозволяє радіти тому, що більшість росіян раптом захотіли зближення із Заходом. У росіян взагалі немає стійких уявлень про друзів та ворогів. У січні 2018 року той самий Левада-Центр публікував підсумки традиційного опитування Вороги Росії. Подібні опитування проводяться майже чверть століття — із квітня 1994-го. За цей час російська зовнішня політика радикально змінювалася мінімум тричі. У першій половині 90-х минулого століття вона була майже прозахідною і проамериканською. Потім — помірно антизахідною, а починаючи з 2007 року, з мюнхенської промови Путіна, ставала все агресивнішою і різко антизахідною. Так от, навіть зараз 21% росіян вважають, що ворогів у Росії немає зовсім. Це майже абсолютний рекорд за чверть століття. Більше — 22% — так думали тільки в квітні 1994 року, коли Росія намагалася стати повноцінною країною західного світу. Ще раз 22% відповідали "ні" на питання про ворогів країни в серпні 2011 року, коли Росія обговорювала безвіз із ЄС і навіть у найбожевільніших кремлівських головах не було війни з Україною.

Якщо казати про конкретні країни-вороги Росії, тут простежується чітка закономірність. На кого вкаже телевізор — той і ворог. Але водночас навіть зараз (точніше, в тому самому січні 2018 року) Україну називали ворогом лише 29% росіян (із тих 79%, які вважали, що у Росії в принципі є вороги). Євросоюз — усього 14%. США, щоправда, лідирували з великим відривом, але навіть їх не називала ворогами третина росіян, які взагалі знаходили ворогів у Росії.

Тим, хто сподівається на швидке одужання "хворого", радіти рано

Висновок простий: тільки-но "ящик" у Росії припинить розповідати брехню про Україну, США та ЄС, більшість росіян незабаром перестане вважати їх ворогами. Крім того, немає сумнівів у тому, що якщо будь-яка наступна російська влада вирішить повернути Крим, то в Росії не почнуться масові повстання проти такої влади. Однак відсутність масової ворожнечі з Заходом у суспільній свідомості хоча і дає можливість будь-якій постпутінській владі змінити зовнішню політику РФ на прямо протилежну, натрапить на більш складний бар'єр. Більшості росіян, судячи з опитувань, близька ідея ресентімента ( "нас всі ображають"), "особливого шляху Росії" і великодержавного шовінізму. Тобто банального імперіалізму.

До того ж ні в еліти, ні у простого народу і близько немає уявлень про місце Росії в сучасному світі і про її ідеальне місце в історії.

Росія не знаходить собі місця у прямому сенсі. Саме тому вона так легко порушує державні кордони, безпардонно втручається у справи інших держав, плює на будь-які норми моралі та права. Поки країна не знає власних кордонів — фізичних і метафізичних, вона не визнає і чужих. І ця небезпека Росії "без місця", російської утопії поки очевидно переважує оптимізм від того, що дві третини росіян на словах хочуть зближення із Заходом.

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.