Країна

Останній фронт Яценюка

Партія Народний фронт екс-прем'єра Арсенія Яценюка намагається утримати контроль над своєю вотчиною — Буковиною

Партія Народний фронт екс-прем'єра Арсенія Яценюка втратила рейтинг і вплив, але намагається утримати контроль над своєю єдиною вотчиною — Буковиною

 

Христина Бердинських
(Київ—Чернівці—Київ)

 

 

Б атьківщина топ-чиновників — так можна було назвати невелику Чернівецьку область за часів прем'єрства Арсенія Яценюка. Він і сам народився і почав кар'єру на Буковині, і з собою в уряд, а також на топові посади держменеджерів привів земляків, які за сумісництвом ще й представляли партію Народний фронт (НФ).

Це земляцтво, не рахуючи відставного Яценюка, досі грає в Києві основні ролі. В уряді засідає міністр юстиції й уродженець Чернівців Павло Петренко, а Ощадбанком керує колишній випускник Чернівецького університету Андрій Пишний. Та й 81-мандатною фракцією НФ — другою за чисельністю у Верховній Раді після Блоку Петра Порошенка (БПП) — керує земляк екс-прем'єра, народний депутат Максим Бурбак.

Саме ця людина контролює не тільки парламентських "фронтовиків", але й електоральну вотчину команди Яценюка — Буковину.

Область дійсно має для цієї політсили виняткове значення. Саме Буковина стала одним із тих регіонів, де на парламентських виборах 2014 року партія першого постмайданного прем'єра стала лідером електоральних симпатій: тут НФ обійшов усіх конкурентів із результатом 31% голосів.

Глава фракції НФ в області має не лише бізнес і контроль над найбільшим місцевим телеканалом ТВА. Кілька його колишніх помічників керують держструктурами, які вирішують земельні питання в регіоні. А ще один їхній "колега" тепер керує місцевою митницею.

Донедавна і мером буковинської "столиці" — Чернівців — була людина, близька до Бурбака.

"У місті та області найбільший вплив сьогодні має одна людина — Максим Бурбак", — певен Святослав Вишинський, автор програми Без емоцій, що виходить на опозиційному до лідера НФ місцевому телеканалі Чернівецький промінь.

Подібна концентрація влади невипадкова — для НФ ця область стала останньою електоральною базою. Загальнонаціональний рейтинг команди Яценюка не дотягує навіть до 1%, та й персональний результат екс-прем'єра не кращий — 0,8% за даними Центру Разумкова. Буковина ж як і раніше залишається для "фронтовиків" плацдармом для штурму парламенту в 2019-му — хоча б як мажоритарників.

Але і тут НФ доводиться важко: 26 липня депутати Чернівецької міськради відправили на достроковий відпочинок мера міста Олексія Каспрука, креатуру Бурбака. Його місце зайняв в. о. — секретар міськради Василь Продан, голова місцевої депутатської фракції Рідне місто. А ще тимчасовий мер одружений на Оксані Продан, заступниці голови фракції БПП у Верховній раді.

Іншими словами, пропрезидентській більшості БПП + НФ настав кінець. Щоправда, поки лише на Буковині.

 

раст2

ТРИМАЄТЬСЯ СВОЄЇ ДУМКИ: Екс-мер Олексій Каспрук стверджує, що боровся із порушеннями, за що і був звільнений опонентами

Заколот або реванш

Д емарш місцевих депутатів, які "скинули" Каспрука, соратник Бурбака Вадим Пелех, директор телеканалу ТВА і громадський помічник лідера фракції НФ, назвав "заколотом".

Сам Бурбак для цієї події підібрав інше дошкульне слово — "реванш".

У письмовій відповіді, яку депутат надав НВ на запит редакції, лідер парламентських "фронтовиків" вказав: відставка мера — це реванш команди Дмитра Фірташа.

Ті, хто сидів на контрабандних потоках, на них же і залишилися

Микола Петіченко, чернівецький активіст

Йдеться про утримуваного в Австрії українського мільярдера, автора газової схеми з постачання блакитного палива в Україну в 2000-х. Дійсно, Фірташ свою бізнес-діяльність починав на Буковині й саме тут досяг перших успіхів.

"Бунтівники" і "реваншисти" за відповіддю у кишеню не лізуть: Василь Продан звинуватив відставного мера в безгосподарності: мовляв, довів місто до жалюгідного стану.

Стосовно зв'язків із Фірташем в. о. мера заявив, що цього бізнесмена бачив хіба що на екрані телевізора. А Каспрука він назвав ставлеником Бурбака.

До слова, опоненти сьогодні продовжують воювати, але в телеефірах. Продан контролює той самий Чернівецький промінь, який став майданчиком для критики Каспрука. Відставлений мер і його київський покровитель відповідають тим самим, але вже на хвилях ТВА.

 

раст3

ЗУПИНИТИ НАРОДНИЙ ФРОНТ: Секретар міськради Василь Продан каже, що "фронтовики підім'яли" під себе навіть митницю і покривають контрабанду

Спірне питання

Д ля Народного фронту крісло мера Чернівців — місце насиджене: його 17 років обіймав Микола Федорук, сьогодні засідає в Раді як представник фракції Яценюка.

Каспрук ще з 2012-го тісно співпрацював із першим постмайданним прем'єром, керував міською організацією Фронту змін. А вперше очолив Чернівці в 2014-му. Тоді ж він пройшов до парламенту за списками НФ, але від мандата народного депутата відмовився. І восени 2015-го Каспрука переобрали мером.

"Заважав дерибану", — так пояснює Каспрук причину своєї відставки. І наводить приклад місцевого ринку Буковинський. Мовляв, депутат Валерій Чинуш, який представляє ту ж фракцію Рідне місто, що і Продан, хоче викупити землю під цим об'єктом. Каспрук каже, що він проти такого рішення.

52 обшуки в області — і жодного підтвердження заяв фірташевців про мене

Максим Бурбак, лідер фракції НФ у Верховній раді

Такі от ринки для Чернівців — особлива тема. Той самий Калиновський — це один із найбільших комунальних ринків України. У нього є сусід — приватний ярмарок Добробут.

Василь Продан пояснює: кордону між цими об'єктами немає, але Калиновський платить до міського бюджету ринковий збір, а Добробут — ні.

Відбувається так тому — і в цьому певен тимчасовий мер, — що ринок із "доброю" назвою контролює родина Бурбака.

Йдеться не тільки про самого депутата, продовжує розповідати Продан, а й про його брата Олексія Бурбака, однокласника Яценюка. Сімейство, мовляв, має ще і будівельний бізнес.

Претензії до ринку Каспрук намагається розбити несміливим аргументом про те, що Добробут платить податки. Від питання "а чи платить ринковий збір?" Екс-мер сховався за малозрозумілими формулюваннями.

 

раст4

РИНГ: На сесії міськради, де ухвалили рішення про зняття Олексія Каспрука, було гаряче. Свій внесок зробили й містяни, які прийшли до зали засідань

Шанс на виживання

З відходом Каспрука стан справ для НФ у регіоні погіршився. Команда Яценюка воліла контролювати область неформально і через топ-чиновників. Тому у НФ навіть немає власної фракції в Чернівецькій міськраді. Така ж ситуація і в обласному "парламенті".

За словами журналіста Вишинського, Бурбак ще і втратив вплив на главу місцевої облдержадміністрації Олександра Фіщука, який колись входив до Фронту змін.

І все ж у руках лідера фракції НФ, який і в Раду потрапив як мажоритарник від своєї малої батьківщини, залишилося достатньо важелів впливу в регіоні. Все тому, що після Майдану низка головних посад в області дісталася його колишнім помічникам.

Про це розповідає Василь Забродський, екс-депутат міськради Чернівців. Він ще й журналіст, а також кум Андрія Пишного, одного з близьких соратників Яценюка.

Певний час тому куми посварилися, не поділивши канал ТВА. В підсумку телекнопка відійшла людям Яценюка, а потім, за словами Забродського, її став контролювати Бурбак.

Тепер кум Пишного старанно і відверто перераховує посади, які посіли люди, близькі до лідера парламентської фракції НФ.

Мовляв, Юрій Ватаманюк, екс-помічник Бурбака на громадських засадах, став начальником Держкомзему в Чернівецькій області. Ще один колишній підлеглий глави "фронтовиків" — Андрій Романчишин —- зараз очолює управління Держгеокадастру в Чернівцях. "Усе, що стосується земельних питань, під їхнім контролем", — пояснює Забродський.

А потім заходить із "козирів" — розповідає про представника НФ Миколу Салагора. Той колись був підлеглим Бурбака, а після Майдану і тріумфу НФ на виборах 2014-го року став керувати Чернівецькою митницею.

Микола Петіченко, чернівецький активіст, що бореться із контрабандою, каже: з приходом Салагора в роботі цього фіскального органу нічого не змінилося. "Ті, хто сидів на контрабандних потоках, на них же і залишилися", — запевняє він.

І навіть генпрокурор Юрій Луценко, який в 2017-му обіцяв зупинити незаконні операції на кордоні і погрожував не робити вигляд, що не помічає політичного "кришування" контрабанди, виявився безсилий.

Петіченко пояснює: генпрокурора з легкістю здолав місцевий бізнесмен Олександр Єремейчук. Той, мовляв, має стосунок до постачань контрабанди з Туреччини на Калинівський ринок. І як раніше займався цим промислом, так і продовжує це робити досі.

Примітно, що сам Луценко в своєму гнівному спічі називав Єремейчука на прізвисько — Слон.

Продан і поготів називає цього підприємця головним контрабандистом області. До того ж секретар міськради ще й публічно звинуватив самого Бурбака в тому, що той опікується нелегальним товарообігом через кордон.

Однак глава парламентської фракції НФ заперечує всі подібні "дані", пропонуючи опонентам звернутися з їх доказами до будь-якого правоохоронного органу. І продовжує всю критику зводити до підступів Фірташа.

Бурбак нагадує: його противники три роки поспіль твердили, що він незаконно переправляє через кордон ліс. "І що? Жодного факту. 52 обшуки в області — і жодного підтвердження заяв фірташевців про мене", — гарячкує депутат.

Зараз він живе ідеєю призначити в Чернівцях нові вибори мера і бунтівної міськради. Але для цього Бурбаку потрібна згода ВР. А отримати її  він не може. "Зокрема, тому, що йде шалений опір із боку групи Фірташа в парламенті. І насамперед зі сторони Оксани Продан", — метає громи і блискавки соратник Яценюка.

Обурення Бурбака можна зрозуміти: політику потрібна світла репутація, адже йому ще обиратися від Буковини до Ради наступного року.

У 2014-му він це зробив успішно, отримавши підтримку 24,2% земляків. Тепер забутий тріумф потрібно повторити.

"Він так настійливо працює на своєму виборчому окрузі [в Чернівецькій області], щоб потім встигнути заскочити в поїзд [пройти до Верховної Ради]", — певен Вишинський. Інших варіантів у лідера колись однієї з найбільш рейтингових політичних сил країни вже немає.

раст1

УДАР, ЩЕ УДАР: Глава фракції Народного фронту в парламенті Максим Бурбак (праворуч) і лідер партії Народний фронт Арсеній Яценюк (ліворуч) нещодавно втратили цінного соратника — мера Чернівців, якого міськрада (на фото — ззаду) відправила у відставку

© 2014-2020, ТОВ «ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «МЕДІА-ДК». Всі права захищені. E-mail редакції: news@nv.ua, відділу реклами: sales@nv.ua
Використання матеріалів сайту можливе за умови дотримання Правил користування сайтомі правил використання матеріалів сайту.

Усі матеріали, які розміщені на цьому сайті із посиланням на агентство "Інтерфакс-Україна", не підлягають подальшому відтворенню та/чи розповсюдженню в будь-якій формі, інакше як з письмового дозволу агентства "Інтерфакс-Україна".


Матеріали, відмічені позначками , , , публікуються на правах реклами.